Zyprexa vs Seroquel
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    6

    Zyprexa vs Seroquel

    Έχει κανένας εμπειρία από τα δύο αυτά χάπια; Ποιο είναι καλύτερο για αγχολυση; Παίρνω 5mg zyprexa τα οποία ο γιατρός μου θέλει να κάνω 7.5, αλλά υπάρχει και το ενδεχόμενο αλλαγής σε Seroquel.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    304
    το κάθε φάρμακο διαφορετικά λειτουργεί τον καθένα
    για ποιο λόγο δεν εμπιστεύεσαι το γιατρό σου?
    το καλύτερο για αγχώληση είναι να λύσεις το σχοινί που σε πνίγει..
    μέχρι τότε ακολουθεί στη συνταγή του γιατρού που επέλεξες και που πληρώνεται για την ευθύνη που έχει

  3. #3
    με το ζυπρεξα βαζεις ευκολα κιλα θελει πολυ προσοχη ακομη και μετριες ποσοτητες φαγητου μεταφραζονται σε επιπλεον βαρος το σεροκουελ κανει ταχυκαρδιες και σε μεγαλες ποσοτητες ειναι τοξικο και εχουν συμβει θανατοι.βεβαια δεν ξερω απο τι πασχεις αλλα κατα την γνωμη ενα σολιαν 100 με 200 mg(μισο του 400 mg) θε εχεις πληρως αγχολυση και φευγουν οι φοβιες στο λεπτο.ειχα και γω φοβιες για μεγαλο διαστημα πηρα 200 mg σολιαν συν ενα ακομη φαρμακο και ειμαι πολυ καλα φτου να μη το γρουσουζεψω το σολιαν ειναι απο τα καλυτερα φαρμακα απορω που δεν το δινουν οι γιατροι ως πρωτη επιλογη και μεχρι 300mg βοηθαει και στην καταθλιψη

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Εμένα μου έχουν βάλει να τα παίρνω και τα 2 μαζί :Ρ
    Δουλεύουν.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    6
    Σε τι δοσολογία; Και τι ώρες τα παίρνεις;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Των 100mg και 10mg το βράδυ. Ωστόσο ξέρω να ξεχωρίζω τι μου κάνει ποιο φάρμακο. Το σεροκουέλ είναι πιο ελαφρύ και παίρνω μισό το μεσημέρι και ολόκληρο το βράδυ. Αν πιω ολόκληρο το μεσημέρι θα με κάνει να νυστάζω. Το Zyprexa είναι δυναμίτης σε κοιμίζει και σε ρίχνει αμέσως, σου κάνει βαρύ το κεφάλι αλλά σε απαλλάσσει από τις αρνητικές σκέψεις όμως δεν είναι για πρωί. Μόνο για βράδυ πριν κοιμηθείς αλλιώς θα νιώθεις σαν ζόμπι. Όμως και τα δύο σε θεραπεύουν από την ασθένεια σου εξίσου απλά το σεροκουέλ είναι πιο ελαφρύ από το ζυπρέξα. Επίσης το ζυπρέξα έχει το αρνητικό πως μπορεί να πάρεις κιλά χωρίς να το καταλάβεις.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Των 100mg και 10mg το βράδυ. Ωστόσο ξέρω να ξεχωρίζω τι μου κάνει ποιο φάρμακο. Το σεροκουέλ είναι πιο ελαφρύ και παίρνω μισό το μεσημέρι και ολόκληρο το βράδυ. Αν πιω ολόκληρο το μεσημέρι θα με κάνει να νυστάζω. Το Zyprexa είναι δυναμίτης σε κοιμίζει και σε ρίχνει αμέσως, σου κάνει βαρύ το κεφάλι αλλά σε απαλλάσσει από τις αρνητικές σκέψεις όμως δεν είναι για πρωί. Μόνο για βράδυ πριν κοιμηθείς αλλιώς θα νιώθεις σαν ζόμπι. Όμως και τα δύο σε θεραπεύουν από την ασθένεια σου εξίσου απλά το σεροκουέλ είναι πιο ελαφρύ από το ζυπρέξα. Επίσης το ζυπρέξα έχει το αρνητικό πως μπορεί να πάρεις κιλά χωρίς να το καταλάβεις.
    To seroquel έχει αγχολυτική δράση; Ή απλά σε κάνει σαν ζόμπυ; Ρωτάω γιατί θα ξεκινήσω 50mg Seroquel XR το βράδυ. Είχες παρενέργειες; (σοβαρές ή μη)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Όχι καμία παρενέργεια από το Seroquel. Μόνο κάποια νύστα.
    Σε καμία περίπτωση ζόμπι. Νιώθεις σαν πεταλούδα.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    16
    Στο γιο μου 12 ετων που ειναι στο φασμα, η νέα παιδοψυχίατρος μας εγραψε seroquel 25 mg (ένα το πρωί κι ένα το βράδυ). Με την προηγουμενη παιδοψυχιατρο είχαμε πάρει risperdal και μετα abilify αλλα διακόψαμε λόγω προλακτίνης και εκρηξεων. Υπάρχει εμπειρία για το seroquel για παιδια στο φάσμα γιατί δεν το έχω δεί να συνταγογραφειται; To παιρνει εδώ και 2,5 μήνες και το μονο που παρατήρησα ειναι ότι είναι πιο ήρεμος, αλλά έχω δει ότι ξεχναει ή ενώ έκανε πράξεις με το μυαλό πλεον τις κανει λαθος. Συνίσταται το seroquel ή υπάρχουν παρενέργειες για παιδια στο φασμα του αυτισμου;

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    6
    Θέλει κάποιο χρονικό διάστημα για να δεις τα οφέλη του; Γιατί προς το παρόν παίρνω εδώ και 5 μέρες 50mg XR το βράδυ και το μόνο που έχω δει είναι υπνιλία και ζάλη. Εσύ είχες θέμα με ζάλη; (όταν το άρχισες ίσως;)

  11. #11
    Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    33
    Εγώ παίρνω και τα δυο παντως

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Quote Originally Posted by Lynch66 View Post
    Θέλει κάποιο χρονικό διάστημα για να δεις τα οφέλη του; Γιατί προς το παρόν παίρνω εδώ και 5 μέρες 50mg XR το βράδυ και το μόνο που έχω δει είναι υπνιλία και ζάλη. Εσύ είχες θέμα με ζάλη; (όταν το άρχισες ίσως;)
    Αν ρωτάς εμένα, ναι στην αρχή όταν ξεκίνησα είχα και υπνηλία και ζάλη. Ζάλη δηλαδή εδώ να πατώ κι εκεί να βρίσκομαι :Ρ Αλλά σύντομα πέρασαν.
    Και όχι δεν θέλει πολύ χρονικό διάστημα. Εϊναι γρήγορο.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by shadoka View Post
    Εγώ παίρνω και τα δυο παντως
    Σε βοηθάει στην αγχόλυση/διάθεση το Serequel; Πόσο παίρνεις και τι ώρες; Επίσης, είχες παρενέργειες όταν το ξεκίνησες;

  14. #14
    Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    33
    Στο άγχος ίσως με βοηθάει λίγο σε κάτι άλλο όχι .α και ότι κοιμάμαι σερί χωρίς να ξυπνάω την νύχτα.παιρνω 100μγ κάθε βράδυ και παρενέργειες δεν είχα καμία μέχρι τώρα

Similar Threads

  1. Seroquel
    By Foreverpain in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 17-04-2021, 03:49
  2. seroquel xr
    By joanna22 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 25-10-2019, 20:52
  3. Seroquel
    By Karol in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 10-06-2012, 00:32
  4. seroquel
    By gingertania1985 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 04-03-2011, 22:20
  5. seroquel και seroquel xr
    By badboy in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 06-05-2009, 18:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •