Cipralex και ψυχοσωματικά.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1

    Cipralex και ψυχοσωματικά.

    Καλησπέρα σε όλους. Η πρώτη μου γνωριμία μου με τα ψυχοσωματικά ήρθε την περίοδο που ήμουν φοιτητής με αποτέλεσμα να χάσω πολλά από μια όμορφη περίοδο της ζωής μου. Αργότερα ήρθαν κρίσεις πανικού, κατάθλιψη Γαδ . Άρχισα αγωγή με σιπραλεξ των 10 . Τα συμπτώματα υποχώρησαν αρκετά γ διάθεση βελτιώθηκε λίγο. Μετά από τέσσερα χρόνια άρχισα πάλι να μην νιώθω καλά αυτή την φορά κ με έναν πόνο πισω στα πλευρά προς την οσφυϊκή χώρα. Το ίδιο που είχα πάθει πριν 20 χρόνια. Η ψυχολογία μου φυσικά κάτω από το χώμα. Ο γιατρός μου μου σύστησε να πάμε στα 20 mg. Μετά από περίπου ένα μήνα δεν μπορώ να πω ότι έχω δει διάφορα. Ίσως κάποιες εκλάμψεις μόνο. Υπάρχει περίπτωση να υποχωρήσουν τα ψυχοσωματικά με το cipralex η είναι μόνο για την διάθεση; Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    211
    Πιστευω οτι η αγωγη δεν διωχνει τα ψυχοσωματικα…Εχω εχω 3 μηνες αγωγη με ζολοφτ,δεν μπορω να πω οτι εχω δει διαφορα…Τα ψυχοσωματικα εμφανιζονται λογω αγχους…Αν φυγει το αγχος φευγουν και αυτα…Το κακο ειναι οτι εμφανιζονται ενοχλησεις που φερνουν αγχος και ξανα φαυλος κυκλος…Δυστυχως εγω εχω πολλες ψυχοσωματικες ενοχλησεις,που μου δημιουργουν μονιμο αγχος
    Μακαρι να πιανουν τα αντικαταθλιπτικα εστω και σε βαθος χρονου και να παρουμε λιγο τα πανω μας.Θεωρητικα αν το σιπραλεξ σε βοηθησε καποτε,θα σε βοηθησει και τωρα πιστευω

  3. #3
    Quote Originally Posted by KwsGian View Post
    Πιστευω οτι η αγωγη δεν διωχνει τα ψυχοσωματικα…Εχω εχω 3 μηνες αγωγη με ζολοφτ,δεν μπορω να πω οτι εχω δει διαφορα…Τα ψυχοσωματικα εμφανιζονται λογω αγχους…Αν φυγει το αγχος φευγουν και αυτα…Το κακο ειναι οτι εμφανιζονται ενοχλησεις που φερνουν αγχος και ξανα φαυλος κυκλος…Δυστυχως εγω εχω πολλες ψυχοσωματικες ενοχλησεις,που μου δημιουργουν μονιμο αγχος
    Μακαρι να πιανουν τα αντικαταθλιπτικα εστω και σε βαθος χρονου και να παρουμε λιγο τα πανω μας.Θεωρητικα αν το σιπραλεξ σε βοηθησε καποτε,θα σε βοηθησει και τωρα πιστευω
    Εγώ υπερεκτιμησα το φάρμακο. Πίστευα ότι θα με κρατάει πάντα καλά. Δεν άλλαξα κάτι στην ζωή μου ίσα ίσα που έβαζα περισσότερο στρες όπως ο τζόγος πχ

Similar Threads

  1. Cipralex και σεξ.
    By Poseidonas458 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 3
    Last Post: 27-05-2023, 21:05
  2. Cipralex
    By crixus95 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 9
    Last Post: 12-05-2023, 19:31
  3. Cipralex
    By Niels in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 33
    Last Post: 16-04-2023, 01:53
  4. Cipralex
    By Poseidonas458 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 05-12-2022, 11:37
  5. CIPRALEX
    By holfork in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 8
    Last Post: 18-11-2014, 16:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •