Κατάθλιψη και ΓΑΔ clomentin
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    188

    Κατάθλιψη και ΓΑΔ clomentin

    Ο γιατρός μου σημερα μου συνταγογράφησε το clomentin των 10mg για αντιμετώπιση των διαφορων ψυχοσωματικων που εχω συν το αγχος κλπ. Δεν πηρα ποτέ ξανα αγωγή. Εχει καποιος δει διαφορά με το συγκεκριμένο;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    το clomentin ειναι αντιβιωση, δεν νομιζω το φορουμ να μπορει να σου απαντησει

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    188
    Αντιβιωση; Μαλλον καποιο λαθος κάνετε. Αν δεν μπορει καποιος να απαντησει δεν υπαρχει θέμα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    188
    Η εσιταλοπράμη (escitaloprame ), η ουσία του clomentin γνωστή και με τα εμπορικά ονόματα Cipralex, Entact, Enlift, Espoza και Raldon, είναι αντικαταθλιπτικό φάρμακο που ανήκει στην κατηγορία των εκλεκτικών αναστολέων επαναπρόσληψης σεροτονίνης.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by Lia22387 View Post
    Αντιβιωση; Μαλλον καποιο λαθος κάνετε. Αν δεν μπορει καποιος να απαντησει δεν υπαρχει θέμα.
    Εχει αντιβιωση με το ιδιο ονομα. Το δικο σας ειναι γενοσημο του cipralex, μπορειτε να διαβασετε θεματα για αυτο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    188
    Ωραια, ευχαριστω.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,097
    Τι ψυχοσωματικά έχεις αν επιτρέπεται; Βοηθάει αλλά θέλει κάνα δίμηνο να δεις διαφορά ανάλογα και με το πρόβλημα. Μιλάω για το cipralex, δεν ξέρω ειδικά για το συγκεκριμένο γενοσημο αν έχει κάποια διαφορά.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    188
    Ο φαρμακοποιος μου ειπε οτι ειναι νεας γενιας. Δεν εχει τοσες πολλες παρενεργειες και κοβεται πιο ευκολα.
    Εγω εχω πολλα! Κομπο στο λαιμό, στηθαγχη, ζαλαδες, αστάθεια, κρισεις πανικού, εμβοές, τρέμουλο, αυπνία, ξυπνημα με κομμενη ανάσα, αποσυντονίζομαι και αρκετό κλαμα τελευταια. Τρεχουνε τα ματια μου ασταματητα.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by Lia22387 View Post
    Ο φαρμακοποιος μου ειπε οτι ειναι νεας γενιας. Δεν εχει τοσες πολλες παρενεργειες και κοβεται πιο ευκολα.
    Εγω εχω πολλα! Κομπο στο λαιμό, στηθαγχη, ζαλαδες, αστάθεια, κρισεις πανικού, εμβοές, τρέμουλο, αυπνία, ξυπνημα με κομμενη ανάσα, αποσυντονίζομαι και αρκετό κλαμα τελευταια. Τρεχουνε τα ματια μου ασταματητα.
    Οταν εληξε η πατεντα στο σεροπραμ και βγαλανε γενοσημα κοψανε το μοριο στη μεση και το πατενταρανε σαν νεα γενια. Μετα βγηκε και ο Τσιπρας πρωθυπουργος..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    188
    Ευχαριστούμε για την ενημερωση.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,097
    Για την αϋπνία ειδικά θέλει αρκετό χρόνο για να βοηθήσει και μόνο έμμεσα, με τη μείωση άγχους και κατάθλιψης, δεν είναι υπναγωγο. Μέχρι τότε συνήθως οι γιατροί δίνουν ζαναξ αν το πρόβλημα είναι έντονο. Για τα υπόλοιπα θα δεις διαφορά στο δίμηνο. Είναι του 2007, από παρενέργειες η πιο χαρακτηριστική είναι η μείωση της λίμπιντο και το πρόβλημα στον οργασμό τους πρώτους μήνες.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    188
    Να σου πω, ειμαι σε αρνηση αυτη την στιγμη για να πάρω το χάπι. Μιλώντας με την μητέρα μου, με συμβούλεψε να κάνω ανάλυση για Β12 η οποία προκαλεί πολλά απο τα συμπτώματα που έχω. Θα προχωρήσω στην ανάλυση και ανάλογα θα δω. Σε ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,097
    Αφού θα εξετάσεις τη B12, κάνε κι ένα έλεγχο σε φυλλικό οξύ, B6, D. Σχετίζονται κι αυτές με το νευρικό σύστημα, κατάθλιψη κλπ. Παρακαλώ. Καλή συνέχεια.

Similar Threads

  1. Replies: 7
    Last Post: 19-08-2022, 10:08
  2. Η καταθλιψη φερνει καταθλιψη
    By howtodream8 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 21-12-2012, 08:21
  3. Replies: 16
    Last Post: 22-12-2009, 23:38
  4. Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 03:57
  5. Replies: 7
    Last Post: 19-03-2006, 14:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •