ΦΟΒΟΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2024
    Posts
    1

    ΦΟΒΟΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ

    Καλησπέρα σας
    Σας γράφω εδω για το πρόβλημα που αντιμετωπίζω μήπως μπορέσετε να με βοηθήσετε καπως.

    Ως ανθρωπος πάντα ημουν αγχώδης και είχα ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή απο 17 χρονών.Είμαι 32 τώρα.Αργησα να παω σε ψυχίατρο γυρω στα 24 πήγα και οταν πηγα μου ειπε για cbt και αντικαταθλιπτικά.

    Λόγω δουλειάς τελείωμα της σχολής το τρέναρα και έλεγα θα το παλέψω μόνος κλπ.Μετά την καραντίνα γυρω στο τέλος του 2021 και έχοντας πιεστεί πολύ ψυχολογικά και παθαίνοντας κρίση πανικου την ώρα του εμβολίου covid, αποφάσισα να πάω πάλι σε ψυχίατρο και να λάβω τη θεραπεία που θα μου δώσει.Λιγο πριν το τελος 2021(Δεκέμβρη) ενιωσα μια ζαλάδα έντονη οταν έσκυψα να φτιάξω κατι στη δουλειά.Το έβαλα στο μυαλό μου και με άγχωσε πως κάτι έχω.Τα βράδια ένιωθα σαν να έχω πιει πολλά ποτά.Ενα βράδυ και καθώς ξύπνησα απο άγχος και ίλιγγο, είπα θα πάω σε νευρολόγο να με εξετάσει να κάνω μαγνητική κλπ.Μου έλεγαν όλοι είναι απο άγχος κλπ ακόμα και η νευρολόγος.Με εξέτασε μου λέει κλινικά δε φαίνεται να εχεις κάτι.Επειδή όλοι στην οικογένεια απο την πλευρά της μάνας μου έχουν πονοκεφάλους τους οποίους έχω και εγώ, απο το δημοτικο περίπου, μου πρότεινε μαγνητική για αυτό το λόγο.Εκανα τη μαγνητική και δυστυχώς εκεί που ήμουν έτοιμος να ξεκινήσω μια θεραπεία για τις αγχώδεις διαταραχές, η μαγνητική έδειξε εναν όγκο στον εγκέφαλο(πιθανό γλοίωμα χαμηλού βαθμού).Πήγα σε πολλούς νευροχειρουργούς στην Ελλάδα. Κάποιοι είπαν οτι στο σημείο που είναι μπορώ να πάρω δείγμα και αν είναι κακοήθεια να κάνεις ακτινοβολία διότι αν χειρουργηθεί θα πειράξει τον ψυχισμό μου, άλλοι είπαν χειρουργείο και οτι μπορούμε να αφαιρέσουμε το αφαιρούμε. Άλλοι είπαν επανεξέταση γιατί τα συμπτώματα που ανέφερα δεν έχουν να κάνουν με το σημείο που βρίσκεται ο όγκος κλπ κλπ και ότι το χειρουργείο αν δεν εχεις συμπτώματα από τον όγκο μπορεί να σου δημιουργήσει. Κατέληξα και επέλεξα 2 χρόνια να το παρακολουθώ. Βεβαια ο πρώτος νευροχειρουργός μου έδωσε αντιεπιληπτικά για προστασία όπως είπε, και αλλοι νευροχειρουργοί δεν συμφώνησαν εφόσον δεν είχα κάνει εγκεφαλογράφημα να δω αν εχω επιληπτικές κρίσεις. Τα χάπια αυτά δεν κόβονται ετσι μαχαίρι, χρειάζεται παρακολουθηση απο νευρολόγο και τα παίρνω ακόμα και σήμερα.Εν κατακλείδι έχω πλεον τρομερό άγχος, όλα αυτά τα χρόνια.Πήγα ταυτόχρονα σε ψυχιάτρους και δε με βοήθησε πολύ. Το μπλέξιμο ήταν ότι κάνα δυο νευροχειρουργοι δεν συμφώνησαν στη λήψη αντικαταθλιπτικών(δεν κατάλαβα το λόγο).Πρέπει να κάνω πάλι μαγνητική , κάθε φορά που είναι να κάνω τρέμω σαν το ψάρι.Μπαίνεις στη μαγνητική ακίνητος σου βάζουν φάρμακο σκιαγραφικό, με φοβίζει ακόμα και από αυτό το φάρμακο μηπως πάθω κάτι. Εχω πλέον ενα μικρο παιδάκι και με αγχώνει αν πάθω κάτι τι θα γίνει αυτό και η γυναίκα μου. Εχω περάσει όλα αυτά τα χρόνια μια κόλαση αν βάλεις και την εφηβεία, άστα να πάνε καλύτερα. Νιώθω πολύ άσχημα και δεν ξέρω τι να κάνω.Εχω πλέον περισσότερους πονοκεφάλους εχω μυοκλονίες και στο σημείο του κεφαλιού.Αυτά θα μπορούσαν να είναι είτε από τον όγκο είτε από άγχος είτε και από παρενέργειες των αντιεπιληπτικών αν δίνονται χωρίς λόγο τοσα χρόνια. Δεν ξέρω και δε βγάζω άκρη και με τους γιατρούς.Δεν εχω βρει κάποιον που να πω ναι αυτόν τον εμπιστεύομαι. Βλέπω σαν ουτε και οι ίδιοι να είναι σίγουροι για το τι πρέπει να κάνω για το πρόβλημα. Οι γιατροί οι περισσότεροι που πήγα εντελώς ψυχροί χειρουργοί δυστυχώς. Θα ήθελα θεωρητικά να υπήρχε ένα φάρμακο να βρεθώ σε καταστολή και ας κάνουν ότι είναι να κάνουν, γιατι πια δεν εχω καμία δύναμη.Ταυτόχρονα δουλεύω κάθε μέρα όπως μπορώ και λόγω του ότι είμαι ελεύθερος επαγγελματίας δεν θα ήθελα να σκεφτώ τι θα γίνει αν δεν υπάρχουν έσοδα. Δεν ξέρω!!!Το χειρουργείο με φοβίζει πολύ.Δεν είναι πχ άντε πάμε να κάνουμε κρεατάκια. Είναι κάτι που μπορεί εκτός του ότι μπορεί να έχεις παρενέργειες να σου αφήσει και βλάβη στον εγκέφαλο να είσαι ενας άλλος μετά. Δεν ξέρω τι να πω και τι να κάνω.Η γυναίκα μου είναι αισιόδοξη και πολύ πιο δυνατή από ότι είμαι εγώ και μου λέει ότι χρειαστεί να κάνουμε θα το κάνουμε.Δε θέλω να την στεναχωρώ και να της γκρινιάζω συνέχεια. Εγώ προσπαθώ όσο μπορώ να σταθώ στα πόδια μου να τρέχω με τη δουλειά, με τους πονοκεφάλους μου τα άγχη μου.Εχω εμφανίσει πλέον και ψωρίαση το πιθανότερο είναι από το άγχος. Θα ηθελα να είμαι ήρεμος σε όποια φάση και αν πρέπει να σταθώ, ακόμα και αν μου πουν ότι πεθαίνεις. Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω και πόσο σύντομα μπορώ να δω αποτέλεσμα. Σημασία έχει να βρω τη γαλήνη αν γίνεται για να μπορώ να αντιμετωπίσω την κατάσταση.Η μόνη βοήθεια είναι όταν πηγαίνω στην εκκλησία στις λειτουργίες, νιωθω ήρεμος και ξεχνιέμαι. Νιώθω αισιόδοξος.Γνωρίζω ότι το πρόβλημα μου το ψυχικό είναι αποτέλεσμα του πως μεγάλωσα, αλλα τώρα που εχω να αντιμετωπίσω ένα πρόβλημα θέλω να το αποφύγω και δε μπορώ να σταθώ στα πόδια μου.Αν μπορείτε και μπορείτε να μου πειτε κάτι που θα βοηθήσει.

    Σας ευχαριστώ πολύ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    φιλαρακι μου κοιτα μπροστα το παρελθον σε εκανε πιο σοφό τωρα κα ν νεα αρχη αν μπορεις με νεα κριτηρια εκκινησης . ετσι κανω κι εγω οσο μπορω προσεχω τη ψυχη μου αναθεωρώντας πραγματα στη ζωη μου κι με το να ελίσσομαι στα προβληματα μου .δες ομορφα βιντεακια με ομορφες συμβουλες η σκεψη μου μαζι σου ευχομαι το καλυτερο για σενα

    https://www.youtube.com/watch?v=z1rzf3PlOKw

    https://www.youtube.com/watch?v=t8qDE6AYKiU
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    402
    Κανε επανεξέταση, πέρασαν 2 χρόνια? Αν γίνεται να αφαιρεθεί με ασφάλεια πρέπει να ρισκάρεις. Η ζωή σου όπως τα γράφεις είναι μια κόλαση. έχεις γυναίκα και παιδί. δεκάδες άτομα κάνουν επέμβαση στο κεφάλι. Ελπίζεις για το καλύτερο. Ο γιατρός που θα σε αναλάβει θα σου πει τι κουσούρι μπορεί να σου αφήσει και σε τι κίνδυνο μπαίνεις όσο το καθυστερείς, γιατί αν κάποια στιγμή θα είναι υποχρεωτικό δεν κερδίζεις τίποτα με την καθυστέρηση.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    ΑΥΤΟ ΣΩΣΤΟ ΠΟΥ ΛΕς ΦΙΛΕ
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

Similar Threads

  1. Πρόβλημα υγείας και σχέση! Sos
    By Chris 233 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 22
    Last Post: 21-10-2020, 10:04
  2. Διαιτα με προβλημα υγειας???
    By lindsay_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 2
    Last Post: 15-03-2013, 13:20
  3. φοβος μην περασω παλι το προβλημα υγειας που ειχα παλια
    By kizi21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 11-08-2012, 11:28
  4. ΦΟΒΟΣ/ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ/ΥΠΟΧΟΝΔΡΙΟΣ
    By mixalakis in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 12
    Last Post: 13-02-2010, 00:40
  5. προβλημα υγειας
    By stefanos in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 8
    Last Post: 16-06-2009, 02:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •