Σχέσεις - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 74

Thread: Σχέσεις

  1. #16
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    den eimaikoda tou kai den 8elei kanena koda toy!
    ka8e mera bi8izete olo kai pio ba8iasto kosmo tou
    den to blepete?den menei kapios kodatou regamo na ton boi8hsei.
    pou diaolo einai o vince?

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Βρε Μαρία,
    μην διασκορπίζουμε συζητήσεις άσχετες σε άσχετο ποστ.
    Ελα στο θέμα του κηπάκου μας που σου μιλάω να μου απαντήσεις...
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    α ναι ξεχαστικα

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    596
    Επισης βρε Μαρια, ο καθενας μας βοηθαει οσο μπορει...

    Μην νοιωθεις ασχημα και για αυτο.

  5. #20
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    34
    Να ευχαριστήσω όλους όσους με βρίζουν.
    Αποδέχομαι το λάθος μου και καταλαβαίνω, ότι φέρθηκα άσχημα.
    Δεν θα ανεχτώ από κανέναν που δεν με ξέρει να με κρίνει τόσο σκληρά, και δεν ήρθα εδώ για να μαλώσω.

    Παρόλαυτα, θέλω να ακούσω τί τελικά πρέπει να κάνω.
    Παρόλο που με την κοπέλα το τέλος δεν ήταν καλό, καθ\'όλη τη διάρκεια της σχέσης μας, ξέρω πόσο την βοήθησα, και πάντα μου εμπιστευόταν τα πάντα, όπως και γω.

    Ξέρω ότι αρκετές φορές την έκανα να νιώσει ήρεμα για διάφορα προβλήματα της, και ήμουν όσο το δυνατόν παρών μπορούσα.
    Διάφοροι λόγοι με έκαναν να φερθώ έτσι, και σίγουρα δεν είμαι αδικαιολόγητος.
    Είχε άδικο σε πάααρα πολλές καταστάσεις, τις οποίες δεν θέλω να αναλύσω, αλλά είμαι αρκετά ώριμος να αναγνωρίσω στον διπλανό μου.
    Από την στιγμή που έχω κάνει αυτοκριτική και έχω καταφέρει να καταλάβω τα λάθη μου, και να νιώσω άσχημα για αυτά, και μάλιστα έχοντας υπάρξει μεγάλο στήριγμα σε αυτή τη κοπέλα, πείτε μου παρακαλώ τι μπορώ να κάνω απ\'την πλευρά μου για να την βοηθήσω?

    Επίσης θα παρακαλούσα όχι άσχετα posts και όχι υβριστικά, για τους λόγους που εξήγησα (με σαφή τρόπο) παραπάνω.
    Ευχαριστώ.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    596
    Eιχες στηριξει, δεν εισαι το στηριγμα της τωρα.

    Και εφοσον της φερθηκες τοσο ασχημα, ασχετα αν λες οτι εχεις αλλαξει, το πιο δικαιο και το καλυτερο ειναι να μεινεις μακρια της.

    Να μαθεις απο τα λαθη σου, να μη τα κανεις στις επομενες σου σχεσεις, Δεν ειμαστε οι κοπελες θυματα για να μας πληγωνετε, ουτε παιχνιδια για να γυριζετε οποτε θελετε σαν να μην εχει συμβει τιποτα....

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    430
    μηπως να κατσεις διπλα της ειλικρινα και να της πεις οσα μας λες? να της πεις για οσα εχεις μετανιωσει [αν εχεις μετανιωσει] , να της πεις απλα τις σκεψεις σου, ισως να της ζητησεις συγγνωμη . η ειλικρινεια ειναι καλος συμβουλος νομιζω, το παρελθον ειναι παρελθον.. καθιστε να μιλησετε απλα και ωραια . μπορεις να της τα γραψεις σε ενα γραμμα αν δυσκολευεσαι απο κοντα

    Ιδεες ειναι ολα αυτα

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by someone

    Παρόλαυτα, θέλω να ακούσω τί τελικά πρέπει να κάνω.
    Παρόλο που με την κοπέλα το τέλος δεν ήταν καλό, καθ\'όλη τη διάρκεια της σχέσης μας, ξέρω πόσο την βοήθησα, και πάντα μου εμπιστευόταν τα πάντα, όπως και γω.

    Ξέρω ότι αρκετές φορές την έκανα να νιώσει ήρεμα για διάφορα προβλήματα της, και ήμουν όσο το δυνατόν παρών μπορούσα.
    Διάφοροι λόγοι με έκαναν να φερθώ έτσι, και σίγουρα δεν είμαι αδικαιολόγητος.
    Είχε άδικο σε πάααρα πολλές καταστάσεις, τις οποίες δεν θέλω να αναλύσω, αλλά είμαι αρκετά ώριμος να αναγνωρίσω στον διπλανό μου.
    Από την στιγμή που έχω κάνει αυτοκριτική και έχω καταφέρει να καταλάβω τα λάθη μου, και να νιώσω άσχημα για αυτά, και μάλιστα έχοντας υπάρξει μεγάλο στήριγμα σε αυτή τη κοπέλα, πείτε μου παρακαλώ τι μπορώ να κάνω απ\'την πλευρά μου για να την βοηθήσω?

    Επίσης θα παρακαλούσα όχι άσχετα posts και όχι υβριστικά, για τους λόγους που εξήγησα (με σαφή τρόπο) παραπάνω.
    Ευχαριστώ.
    αγαπητέ φίλε,
    αυτή η έντονη ανάγκη σου να την βοηθήσεις έχεις βρει απο πού πηγάζει?
    Απο γνήσιο φιλικό ενδιαφέρον ή μηπως είναι κάτι βαθύτερο?
    Μου φαίνεται, εικάζω απλά, οτι την αυτοκριτική σου την έκανες αλλά σαν να ψάχνεις εξιλέωση. Με το βοηθήσεις την κοπέλα μήπως θα εξιλεωθείς στα μάτια της και άρα και στα δικά σου?

    Σε μια τελική ανάλυση, θα σου έλεγα, όπως κι ο Lef λέει, να κάνεις μια ειλικρινή συζήτηση μαζί της, να μοιραστείς την ανησυχία σου για κείνη και να την ρωτήσεις, αν χρειάζεται να λάβει κάτι απο εσένα.

    Όλα να πάνε καλά εύχομαι :)
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  9. #24
    Originally posted by someone
    Συνηθίζω να κάνω πολλές σχέσεις ή ακόμα και απλά πράγματα από τα 15 μου χρόνια.
    Φέτος στα 19 μου γνώρισα μία κοπέλα με την οποία και είχα σχέση 5 μήνες.
    Παρόλαυτα ενώ αυτή μου φέρθηκε εξαιρετικά, εγώ ήμουν κακός απέναντι της.
    Την χώρισα 2 φορές, και μετά τη 2η σταμάτησα να της μιλάω.
    Καταλαβαίνω, ότι φέρθηκα σαν ζώο και το αναγνωρίζω απόλυτα.
    Παρόλαυτα, βλέπω ότι έχει κάποια προβλήματα, βασικά συναισθηματικά, και στεναχωριέμαι για αυτήν, και έχω απίστευτα πολλές τύψεις για την τραγική συμπεριφορά μου.

    Ξέρω ότι πλέον είναι αργά μετά από όλα αυτά, αλλά 2 σκέψεις κυριαρχούν στο μυαλό μου και θα ήθελα να φύγουν:
    1)Ότι μου αρέσει ακόμα, αλλά ακόμα και να τα ξαναβρήσκαμε σίγουρα θα ξενέρωνα αμέσως, γιατί δεν είμαι άτομο για σχέσεις πλέον.
    2)Ότι θέλω να την βοηθήσω όσο μπορώ με τα συναισθηματικά της, και μόνο ως φίλος.

    Τί μπορώ να κάνω?
    θα ελεγα οτι μια λεξη ισως δειχνει το προβλημα σου
    ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΣ
    γραφεις θα ηθελα να φυγουν
    μα οι σκεψεις δεν ηρθαν ουτε τυχαια, ουτε τις καλεσε καποιος αλλος παρα μονο ενα κομματι της συνειδησης σου που ερχεται σε αντιθεση με ενα αλλο!
    Δεν ειναι βεβαια ουτε παραξενο , ουτε συμπτωμα απο μονο του μιας ψυχικης ασθενειας ...
    Ισως στα 19 σου να εισαι ακομα περισσοτερο εφηβος , που σημαινει οτι πρωτα κανεις κατι απο μια παρορμηση και αργοτερα το αναιρεις απο μια αλλη αντιθετης φορας παρορμηση...
    Γραφεις ...
    απο τα 15 μου κανω πολλες παρεες και σχεσεις
    αυτο σημαινει οτι εισαι κοινωνικος...
    εχει ομως ενα κοστος ....
    ισως δεν διαλεγεις ακομα με το συναισθημα μονο το ταιρι σου αλλα με την λογικη της καλης παρεας σε μια ομαδα συνομιλικων ...
    δεν ξερεις ισως ακομα να ξεχωρισεις τον ερωτα απο την φιλια....
    να λοιπον που βγαζεις τωρα εκ των υστερων αλλη μια τριτη παρορμηση γενικευοντας ...
    δεν κανω για σχεσεις ...
    και οι 3 παρορμησεις δειχνουν συναισθηματικη ασταθεια που ειναι νομιζω φυσιλογικη και θα δωσει συντομα την θεση της σε μια πιο ωριμη συμπεριφορα αν οι εμπειριες σου ταξινομηθουν σωστα στο μυαλο σου

    1.εχεις αναγκη οπως ολοι μας παρεα...
    μπορεις ομως να εισαι φιλος οσο διαστημα θελεις με μια κοπελα
    και το περασμα σε μια σεξουαλικη επαφη να γινει με την συμφωνη γνωμη των αισθητικων , πολιτιστικων , κοινωνικων , αναγκων σας...
    2.ο χωρισμος με αυτο τον τροπο δεν θα εχει δυσαρεστες επιτωσεις ουτε σε σενα ουτε στην κοπελα γιατι \"λαθη ειμαστε ανθρωπους κανουμε\" που σημαινει οτι δοκιμασαμε κατι διαφορετικο , αποτυχαμε και παραμενουμε σε μια πιο αραιη παρεα , συνεχιζοντας ο καθε ενας απο την πλευρα του να ψαχνει τον τροπο να ικανοποιησει τα ιδανικα του...

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by mariap
    Eιχες στηριξει, δεν εισαι το στηριγμα της τωρα.

    Και εφοσον της φερθηκες τοσο ασχημα, ασχετα αν λες οτι εχεις αλλαξει, το πιο δικαιο και το καλυτερο ειναι να μεινεις μακρια της.

    Να μαθεις απο τα λαθη σου, να μη τα κανεις στις επομενες σου σχεσεις, Δεν ειμαστε οι κοπελες θυματα για να μας πληγωνετε, ουτε παιχνιδια για να γυριζετε οποτε θελετε σαν να μην εχει συμβει τιποτα....
    Συγγνωμη, αν γινομαι πιο αμεση, αλλα mariap σε ποιον μιλας?στον someone, ή σε καποιον που πληγωσε εσενα?

    Οι κοπελες/γυναικες δεν ειμαστε θυματα για να μας πληγωνουν οι αντρες κ αντιστοιχα οι αντρες δεν ειναι θυματα για να τους πληγωνουν οι γυναικες. Ειμαστε ολοι ανθρωποι, και θα κουβαλαμε τον ρολο του θυματος, εφοσον τον επιλεξουμε δια βιου...

    Ναι, ολοι μπορουμε να εξαπατηθουμε, αλλα αν αυτο γινει τροπος διατηρησης σε σχεσεις σημαινει κατι παραπανω.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  11. #26
    τωρα το τι θα κανεις με το κοριτσι νομιζω εμμεσα στο εχω ηδη απαντησει...
    πισω απο καθε ερωτικη σχεση κρυβεται μια σχεση! αυτη καλλιεργησε και αυτη να βαλεις μπροστα για να σου δειξει τον δρομο για καθε καλη συνεχεια

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by Lef
    μηπως να κατσεις διπλα της ειλικρινα και να της πεις οσα μας λες? να της πεις για οσα εχεις μετανιωσει [αν εχεις μετανιωσει] , να της πεις απλα τις σκεψεις σου, ισως να της ζητησεις συγγνωμη . η ειλικρινεια ειναι καλος συμβουλος νομιζω, το παρελθον ειναι παρελθον.. καθιστε να μιλησετε απλα και ωραια . μπορεις να της τα γραψεις σε ενα γραμμα αν δυσκολευεσαι απο κοντα

    Ιδεες ειναι ολα αυτα
    Συμφωνω. Σκεψου επισης τί περιμενεις απο την κινηση σου αυτη, του να την πλησιασεις. Κ εχε στο νου, πώς μπορει να θελει να μεινει μακρυα σου. Ειναι λογικο, αν εχει χασει την εμπιστοσυνη της στο προσωπο σου.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,635
    εγω παντως, διαβαζοντας την επιμονη του \"καποιου\" για μια συμβουλη που με καποιες ενεργειες του θα \"βοηθουσε\" την κοπελα, για καποιον λογο, βλεπω πισω απ τις γραμμες του μια ΔΙΚΗ ΤΟΥ αναγκη να ξαναβρεθει κοντα της......
    δεν ξερω κατα ποσο θα ηθελε κατι τετοιο η κοπελα, εγω στην θεση της δεν θα το ηθελα.
    επισης για τις ερωτησεις περι βοηθειας πιστευω οτι ο πιο ακαταλληλος για βοηθεια σε μια τετοια περιπτωση, ειναι αυτος που εμπλεκεται.....
    προτεινω να απομακρυνθεις και να μην την ρωτησεις τιποτε, πιστευω οτι και μονο η επανεμφανιση σου για εναν τετοιο λογο, θα ειναι μεγαλη ενοχληση για εκεινη.
    ΝΑ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΘΕΙΣ ΜΟΝΟ ΕΑΝ Η ΙΔΙΑ ΣΟΥ ΖΗΤΗΣΕΙ ΚΑΤΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    596
    Σοφια στον somebody, αλλα εχω νευριασει με ολα αυτα που γραφει.....


    Γιατι την κοπελα του εγω σαν θυμα την βλεπω, αν περασε οσα περασε,. Και εγω στη θεση της θα τον εφτυνα τελειως.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    \"Ο πιο ακατάλληλος για βοήθεια είναι αυτός που εμπλέκεται\".
    Συνφωνώ πολύ με αυτήν την παρατήρηση.

    Αλήθεια, αν θέλεις να την βοηθήσεις αναφορικά με το να ξεπεράσει τα του χωρισμού, πιστεύεις οτι είσαι ο κατάλληλος για να το κάνει? Οτι θα μπορέσει να σε δει ως φίλο ?

    Απο την άλλη, αν θέλεις να την βοηθήσεις σε γενικότερα θέματα/προβλήματα της ζωής της, πιστεύεις οτι θα είναι εφικτό μετά τον χωρισμό σας, να σε δει ως φίλο?
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •