Διχαζομαι τι να κανω;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    Διχαζομαι τι να κανω;

    Καλησπερα σας
    Εδω και 9 μηνες παιρνω αγωγη με δυο αντικαταθλιπτικα solben 40 mg και οnellar 60 mg και μειωσα το zanax σε μισο του 0.25 μονο βραδυ μετα απο πολλες κρισεις πανικου με αγωγη που εδωσε ενας ψυχιατρος.Τωρα ειμαι καλα,ομως πηγα σε εναν παθολογο λογω ζαλαδας και προβληματα με το στομαχι και μου ειπε οτι η αγωγη πογ παιρνω ειναι πολυ υπερβολικη και πρεπει να παρω και δευτερη γνωμη.Πηγα λοιπον και σε αλλον ψυχιατρο και μογ ειπε ακριβως το ιδιο δηλαδη οτι η αγωγη ειναι παρα πολυ δυνατη και μπορει να μου δημιουργησει πολλα θεματα.Δεν μου αλλαξε ακομα τα φαρμακα αλλα μογ ειπε οτι σε 2 βδομαδες που θα με ξαναδει θα τροποποιησουμε την αγωγη.Φοβαμαι μην γινω χειροτερα και απο την αλλη φοβαμαι μην παθω κατι παθολογικο απο την τοσο σκληρη αγωγη.Τι με συμβουλευετε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,914
    θα πας σε εναν γιατρο που να ειν σωστος σε αυτο που κανει να του πεις αυτο που σε φοβιζει με τα φαρμακα να βρεθει μια λυση .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  3. #3
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Elsa1983 View Post
    Καλησπερα σας
    Εδω και 9 μηνες παιρνω αγωγη με δυο αντικαταθλιπτικα solben 40 mg και οnellar 60 mg και μειωσα το zanax σε μισο του 0.25 μονο βραδυ μετα απο πολλες κρισεις πανικου με αγωγη που εδωσε ενας ψυχιατρος.Τωρα ειμαι καλα,ομως πηγα σε εναν παθολογο λογω ζαλαδας και προβληματα με το στομαχι και μου ειπε οτι η αγωγη πογ παιρνω ειναι πολυ υπερβολικη και πρεπει να παρω και δευτερη γνωμη.Πηγα λοιπον και σε αλλον ψυχιατρο και μογ ειπε ακριβως το ιδιο δηλαδη οτι η αγωγη ειναι παρα πολυ δυνατη και μπορει να μου δημιουργησει πολλα θεματα.Δεν μου αλλαξε ακομα τα φαρμακα αλλα μογ ειπε οτι σε 2 βδομαδες που θα με ξαναδει θα τροποποιησουμε την αγωγη.Φοβαμαι μην γινω χειροτερα και απο την αλλη φοβαμαι μην παθω κατι παθολογικο απο την τοσο σκληρη αγωγη.Τι με συμβουλευετε;
    Καλημερα δουλευεις θεραπευτικα με καποι ψυχολογο ή συμβουλο;

    Η αγωγη απλα καλυπτει τα συπτωματα εσυ για να την μειωσεις ωστε να μην εχεις παρενεργειες αργοτερα πρεπει να δουλεψεις και θεραπευτικα για να δεις τι σε οδηγησε σε ολο αυτο .

  4. #4
    Παντα ειχες κρισεις η πρωτη φορα ?τι αισθανοσουν ?δςν θ παθεις κατι με τα φαρμακα αλκα εχει σημασια σε τι κατασταση ησουν οταν πηγες στον γιατρο ?μπορει ν ησουν πολυ χσλια ....τωρα ισως αν νιωθεις καλυτερα ν μειωνεις ....αλλα πες κ θυμησου πως ισουν κ αν παλευιεις χρονια η πρωτη φορα επαθες

  5. #5
    Εχω εδω και 6 χρονια εντονο αγχος αλλα τα τελευταια 2 χρονια ειχα εντονες κρισεις πανικου δεν ηθελα να παω πουθενα μονη και νομιζα οτι κατι θα παθω.Ο καινουριος ψυχιατρος μου συστησε πραγματα να κανω προκειμενου να αντιροπησω το αγχος ο προηγουμενος ψυχιατρος απλα μου εγρμραφεωταψφαρμακα και μιλαγαμε κανενα 20 λεπτο για το πως πηγε ο μηνας....

  6. #6
    Κ τι αποτελεσματα εχεις με τον νεο ψυχιατρο ?βοηθησε βρικες λυσεις ?παιρνεις ακομα φαρμακα ?

  7. #7
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Elsa1983 View Post
    Εχω εδω και 6 χρονια εντονο αγχος αλλα τα τελευταια 2 χρονια ειχα εντονες κρισεις πανικου δεν ηθελα να παω πουθενα μονη και νομιζα οτι κατι θα παθω.Ο καινουριος ψυχιατρος μου συστησε πραγματα να κανω προκειμενου να αντιροπησω το αγχος ο προηγουμενος ψυχιατρος απλα μου εγρμραφεωταψφαρμακα και μιλαγαμε κανενα 20 λεπτο για το πως πηγε ο μηνας....
    Οι ψυχιατροι δεν ειναι ειδικοι για ψυχοθεραπεια και θα σου γραψουν μονο φαρμακα ..Εκτος και αν εχει παρει και καποια αλλη ειδικευση και του θεραπευτη ,ειδάλλως δεν μπορει να σου κανει ψυχοθεραπεια,γιατρος ειναι ,ιατρικη εχει τελειωσει οποτε μονο για την αγωγη σου ειναι υπολογος ...
    Αυτος που σου ειπε να κανεις πραγματα ηξερε πολυ καλα πως δεν μπορεις να τα κανεις απο μονη σου ..

    Πηγαινε σε παρακαλω πολυ να ξεκινήσεις ψυχοθεραπεια γιατι το λεω και νευριαζω ..Καποιο ψυχιατροι προκειμενου να εχουν πελατεία κρατουν τους ασθενεις τους υποδουλους μονο με χαπια !

    Αγαπη μου γλυκια το αγχος πλεον ειδικα μεσα απο ενα Γνωσιακο θεραπευτη αντιμετωπιζεται και μαλιστα τα αποτελεσματα αυτου τα βλεπεις απο τις πρωτες συνεδριες .
    Μην αφηνεις αλλο ετσι τον χρονο να περναει και δουλεψε με ενα σωστο επαγγελματια υγειας .

    Μεσα στο αγχος ημουν και εγω και πραγματικα εικονισμα εχω κανει τον δικο μου θεραπευτη για ολα αυτα που μου εμαθε !

  8. #8
    Ποιος ειναι ν παμε κ εμεις π δεν εχοθμε βρει κανεναν ικανο μεχρι τωρα

  9. #9
    Ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση στα χναρια αυτης της οδου ειμαι...Προσπαθω να κοψβ την δοση zanax που παιρνω μισο του 0.25 και να κανω ψυχοθεραπεια για να κοψω και την σκληρη αγωγη που μου εδωσε ο αλλος...Ελπιζω να μην επανελθω στην προτερη κατασταση γιατι πραγματικα ηταν εφιαλτης.

Similar Threads

  1. Δεν ξερω γιατι μου το κανω..αλλα το κανω και ειναι κουραστικο!
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-12-2020, 18:20
  2. Replies: 4
    Last Post: 31-03-2017, 21:27
  3. Ποιά διαφορά υπάρχει ανάμεσα στη φράση "κάνω έρωτα " και "κάνω σεξ" ή δεν υπάρχει?
    By liberchild in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 55
    Last Post: 25-12-2011, 13:44
  4. Τι να κανω πια?
    By deadless in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 12-08-2011, 13:53
  5. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ Ε;
    By deleted-member06-04-2015 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 18-06-2010, 18:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •