Sos ζαναξ, κόψιμο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,790

    Sos ζαναξ, κόψιμο

    Έχω να πάρω ζαναξ πολλούς μήνες. Αναγκάστηκα να πάρω τις τελευταίες ημέρες μισό του 0.25 επειδή δεν μπορούσα να κοιμηθω. Το παίρνω τρεις μέρες τώρα. Πήρα 0.25 την πρώτη μέρα, και μετά το μισο του μισού και σήμερα το μισό του μισού του μισού. Αλλά από ο,τι διαβάζω, αυτό είναι επικίνδυνο; Δεν επιτρέπεται να κόβεις τα χάπια γιατι επηρεάζει τον τρόπο που μεταβολίζει το χάπι ο οργανισμός σου. Φοβάμαι μήπως έχω τίποτα παρενέργειες ή πάθω κάτι σοβαρό. Ήδη νιώθω πολύ κούραση τις τελευταίες μέρες, επειδή δουλεύω πολλές ώρες και δεν είχα καταφέρει να κοιμηθω.

    Υπάρχει κι άλλος που έχει κόψει τις ταμπλέτες ζαναξ και δεν έπαθε τίποτε? Δεν μιλάω απλώς για κόψιμο στη μέση, μιλάω για κόψιμο του μισού.

  2. #2
    KleinosBrekias
    Guest
    Kαλημερα Σκιουρε .
    Το zanax σε τοσο μικρες δοσολογιες δεν επιφερει παρενεργειες . Λαμβανα και εγω πριν λιγο διαστημα 0,25 μερα παρα μερα και οταν δρουσε χασμουριομουν ασταματητα . Ευτυχως που δεν με πηραν χαμπαρι οι μυγες .
    Οι παρενεργειες ποικιλλουν απο οργανισμο σε οργανισμο . Απλως η ενταση στο πως σκεφτομαστε τις πιθανες παρενεργειες ειναι αυξητικη σε πολλους απο εμας . Πιστευω οτι δεν υπαρχει περαιτερω λογος εντονης ανησυχιας .
    Αυτο που διαβαζω ειναι οτι διαρκει λιγο παραπανω η υπερενταση που νιωθεις .
    Οταν ειχα ρευμα στο σπιτι και δεν ασχολιομουν με το αναθεματισμενο κινητο , ανοιγα τη τηλεοραση και εβαζα ντοκιμαντερ με θηρευτες της αγριας φυσης . Χλαπακιαζα το χαπι μου και απο το τοσο κυνηγητο που ριχνανε , με κουραζαν και 45 λεπτα επεφτα ξερος. Οταν διεκοψα το χαπι παλι με επιανε ο υπνος σε 45 λεπτα βλεποντας ιδιου περιεχομενου ντοκιμαντερ με τη διαφορα οτι ονειρευομουν ιπποποταμους να κυνηγανε κροκοδειλους .
    Οσο ανθρωπους ρωτησα αν τους αρεσει να παρακολουθουν την αγρια φυση μου απαντησαν οτι τους ηρεμουν .
    Αυτο μπορω να σου προσφερω σαν εναλλακτικη για την υπερενταση .
    Συμπαθα με για την ελαφρια προσεγγιση.
    Καλο βραδυ , Σκιουρε .

  3. #3
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Έχω να πάρω ζαναξ πολλούς μήνες. Αναγκάστηκα να πάρω τις τελευταίες ημέρες μισό του 0.25 επειδή δεν μπορούσα να κοιμηθω. Το παίρνω τρεις μέρες τώρα. Πήρα 0.25 την πρώτη μέρα, και μετά το μισο του μισού και σήμερα το μισό του μισού του μισού. Αλλά από ο,τι διαβάζω, αυτό είναι επικίνδυνο; Δεν επιτρέπεται να κόβεις τα χάπια γιατι επηρεάζει τον τρόπο που μεταβολίζει το χάπι ο οργανισμός σου. Φοβάμαι μήπως έχω τίποτα παρενέργειες ή πάθω κάτι σοβαρό. Ήδη νιώθω πολύ κούραση τις τελευταίες μέρες, επειδή δουλεύω πολλές ώρες και δεν είχα καταφέρει να κοιμηθω.

    Υπάρχει κι άλλος που έχει κόψει τις ταμπλέτες ζαναξ και δεν έπαθε τίποτε? Δεν μιλάω απλώς για κόψιμο στη μέση, μιλάω για κόψιμο του μισού.
    Καλημερα Αντωνη τι κανεις καιρο εχω να διαβασω μηνυμα σου !

    Εγω θα σου πω απο το ιοστορικο σου πως δεν ειναι το θεμα σου το ζαναξ οσο οι φοβιες που εχεις γυρω απο το θεμα αυτο και τωρα με αφορμη παλι ενα χαπι ξανα ανζοπυρωθηκαν δυστηχως .....


    Εδω εγω τα εκοψα μαχαιρι εδω και χρονια , εφοσον τα διαχιεριζομαι ολα μονη μου μετα την ολοκληρωση της θεραπειας μου ..

    Ενα χρονο τα ειχα επικουρικα οσο κρατησε η αποκατασταση μου μετα το χειρουργειο μου και μετα τα εκοψα ..

    ΤΙιποτα δεν επαθα και τωρα πλεον οταν ξαναεχω καποιο αγχος ΄΄η με προβληματιζει κατι το διαχιεριζομαι αλλιως, χωρις χαπια και ολα καλα ..
    Τα χαπια ειναι η ευκολη λυση ,ανετα και εγω πολλες φορες ειπα μη[ως να παρω ενα μια φορα να χαλαρωσω απο το τρεξιμο που εχω με την δουλεια ,αλλα τελικα το σκεφτομαι πλεον αλλιως και μου φευγει .

    Οι φοβιες σου ειναι παλι Αντωνη μου ,ολα καλα ειναι !

Similar Threads

  1. Κόψιμο εφεξορ
    By take a break in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 15
    Last Post: 11-03-2023, 13:14
  2. κοψιμο ολανζαπίνης
    By hlias1988 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 18-05-2020, 19:56
  3. Αγχολυτικα και κοψιμο
    By Lacrymosa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 23-12-2011, 11:07
  4. Κοψιμο τσιγαρου
    By νικος32 in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 10
    Last Post: 01-09-2011, 02:49
  5. κοψιμο χαπιων
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 01-08-2008, 13:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •