Η δύναμη των βοτανων για Κατάθλιψη,ανχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    184

    Η δύναμη των βοτανων για Κατάθλιψη,ανχος

    ΒΑΛΣΑΜΟΧΟΡΤΟ και ΜΕΛΙΣΣΟΧΟΡΤΟ ,εξαιρετικά βότανα για ήπια και μέτρια καταθλιψη(ίσως και για βαριάς μορφής).ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΧΡΗΣΗ ΜΕ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ!
    Και τα δυο μπορούν να καταναλωθούν με την μορφη βάμματος η σαν αφέψημα(κρύο η ζεστό)!Γραψτε μου την εμπειρία σας!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    468
    περισσοτερος κοσμος ξερει να σου πει για το ζαναξ και το λαντος παρα για το σπαθοχορτο (βαλσαμοχορτο)...ειναι πολυ καλο βοτανο αλλα δεν μπορω να το παρω λογο του οτι κανει συνδρομο σεροτινινης μαζι με αντικαταθλιπτικα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    184
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    περισσοτερος κοσμος ξερει να σου πει για το ζαναξ και το λαντος παρα για το σπαθοχορτο (βαλσαμοχορτο)...ειναι πολυ καλο βοτανο αλλα δεν μπορω να το παρω λογο του οτι κανει συνδρομο σεροτινινης μαζι με αντικαταθλιπτικα
    Λογικό!Πάνω στην άγνοια του κόσμου βγάζουν χρήματα οι φαρμακευτικές!!Ουτε εγώ μπορώ γιατί περνώ ήδη καταθλιπτικά!Εχω σκοπό όμως να το δοκιμασω..όπως και το μελισσόχορτο.Μετά από 3χρονια χρήσης αντικαταθλιπτικών η δράσης του έχει μειωθεί παρά πολύ όποτε οι βλακείες των γιατρών ότι τα φυσικά δεν είναι για βαριές καταστάσεις δεν ξέρω κατά ποσό ισχύουν!!Δεν εμπιστευομαι κανέναν τους!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    ολοσωστα ευγε !!!
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,242
    Η εναλλακτική ιατρική είναι πολύ καλή φίλε/η μου.Στο παρελθόν έπινα και γω αφέψημα βαλσαμόχορτου,αλλά αν περνάς κρίση χρειάζεται συνδυασμός φαρμάκων και ψυχοθεραπείας,δε νομίζω ότι αρκούν τα βότανα...και πρέπει να υπάρχει και κάποιος να σε παρακολουθεί....όπως κάνει ας πούμε ο ομοιοπαθητικός για τα ομοιοπαθητικά...έτσι να πιεις ένα βότανο μια φορά τη βδομάδα δε νομίζω ότι κάνει κάτι.Για πες τις δικές σου εμπειρίες....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    184
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Η εναλλακτική ιατρική είναι πολύ καλή φίλε/η μου.Στο παρελθόν έπινα και γω αφέψημα βαλσαμόχορτου,αλλά αν περνάς κρίση χρειάζεται συνδυασμός φαρμάκων και ψυχοθεραπείας,δε νομίζω ότι αρκούν τα βότανα...και πρέπει να υπάρχει και κάποιος να σε παρακολουθεί....όπως κάνει ας πούμε ο ομοιοπαθητικός για τα ομοιοπαθητικά...έτσι να πιεις ένα βότανο μια φορά τη βδομάδα δε νομίζω ότι κάνει κάτι.Για πες τις δικές σου εμπειρίες....
    Είμαι αντίθετη με την άποψη σου!Εκανα το λάθος και έβαλα πρώτα την χημεια,ενώ κατά την άποψη μου πρέπει να είναι η εσχάτη λύση!Μετα από 3χρονια και τα χάπια να έχουν μειωθεί σε δράση μπορώ νομίζω να λέω ανοιχτά πλέον..ότι τίποτα δεν μπορεί να θεωρηθεί πιο δυνατό από την ίδια την φυση!!Οταν πήγα στον ψυχίατρο να μου γράψει τα χάπια,έχοντας βαριά κατάθλιψη τον ρωτησα αν μπορώ να πίνω βαλσαμοχορτο γιατί διάβασα ότι είναι αντικαταθλιπτικο!Γυρισε με εντελώς απορημένη ύφος..τι μου λέει να το πίνεις;;!!Σαν να υποτιμούσε την δράση του!και τα περνώ για 3 ολόκληρα χρόνια..έχω βγάλει πλέον τα συμπεράσματα μου..αν και τα ήξερα από την αρχή..αλλά όταν πονάς θα σε εκμεταλλευτούν..θα χτυπήσουν στην αδυναμία σου!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    184
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Η εναλλακτική ιατρική είναι πολύ καλή φίλε/η μου.Στο παρελθόν έπινα και γω αφέψημα βαλσαμόχορτου,αλλά αν περνάς κρίση χρειάζεται συνδυασμός φαρμάκων και ψυχοθεραπείας,δε νομίζω ότι αρκούν τα βότανα...και πρέπει να υπάρχει και κάποιος να σε παρακολουθεί....όπως κάνει ας πούμε ο ομοιοπαθητικός για τα ομοιοπαθητικά...έτσι να πιεις ένα βότανο μια φορά τη βδομάδα δε νομίζω ότι κάνει κάτι.Για πες τις δικές σου εμπειρίες....
    Και δεύτερον..ανέφερα για ήπιες και μέτριες καταστάσεις..και είπα ίσως και για βαριάς μορφής κατάθλιψη.Όταν το δοκιμασω θα επανέλθω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    184
    Και κάτι άλλο πάνω σε αυτά που είπες!Μπορει το ένα φλυτζάνι την βδομάδα να μην κάνει τίποτα..Μπορεί όμως να πάρεις βάμμα..φτιαχτο η αγοραστό,η να αυξήσεις την δόση του αν το πίνεις σαν βότανο.Υπάρχει το διαδίκτυο και ένα σωρό βιβλια..ψάξε και μάθε μόνη σου..γίνε γιατρός του εαυτό σου.Η εμπιστοσύνη έχει χαθεί από τότε που επικράτησε το κυνήγι του χρήματος!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,242
    Έγινε φίλη μου,θα ψάξω στο διαδίκτυο για περισσότερες πληροφορίες....έχω κάνει βελονισμό και λίγο ομοιοπαθητική παλαιότερα....γενικά οι φαρμακευτικές εκμεταλλεύονται την ασθένεια για να βγάζουν χρήματα!!!Μην αμφιβάλλεις ότι πολλές ασθένειες ίσως και να είναι ιάσιμες....αλλά έχω κάνει πολλά εναλλακτικά και έχω γλιτώσει και εγχείρηση...πολύ ενδιαφέροντα τα θέματα που άνοιξες στο φόρουμ....εγώ έχω χρόνια κατάθλιψη και παίρνω φάρμακα και ψυχοθεραπεία,αλλά αργεί πολύ όλη αυτή η διαδικασία....μακάρι μα υπήρχε κάτι πιο γρήγορο!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    468
    Quote Originally Posted by Pinkrose17 View Post
    Λογικό!Πάνω στην άγνοια του κόσμου βγάζουν χρήματα οι φαρμακευτικές!!Ουτε εγώ μπορώ γιατί περνώ ήδη καταθλιπτικά!Εχω σκοπό όμως να το δοκιμασω..όπως και το μελισσόχορτο.Μετά από 3χρονια χρήσης αντικαταθλιπτικών η δράσης του έχει μειωθεί παρά πολύ όποτε οι βλακείες των γιατρών ότι τα φυσικά δεν είναι για βαριές καταστάσεις δεν ξέρω κατά ποσό ισχύουν!!Δεν εμπιστευομαι κανέναν τους!!
    μονο να ηξερες ποσο διαφιμηση εχει πεσει γυρω απο τα χαπια...'' ο μικρος βοηθος της νοικοκυρας'', '' τωρα δεν εισαι μονος και τα συναφη'' μερικοι τιτλοι για να πουλησουν στην αγορα.. επισης χωριστα που δινανε και προμηθειες στους γιατρους οταν καταφερναν να πουλησουν στο ασθενη οτι υπαρχει χαπι... δυστυχως αυτο το παιχνιδι του κερδους συνεχιζεται και θα συνεχιζεται μεχρι αοριστου οπως εγινε και με τον κορονοιο, ποσα χρηματα εβγαλαν ολες αυτες οι φαρμακοβιομηχανιες?

Similar Threads

  1. Άνχος διαρκείας
    By Konstantin Papadimos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 21-09-2021, 14:18
  2. Cbd για ανχος
    By Mobid in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 29-03-2020, 02:49
  3. Ανχος- στερητικά
    By Mobid in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 20-02-2020, 08:09
  4. πιεση και ανχος
    By predator in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 30-04-2010, 18:00
  5. ανχος ταχυπαλμια
    By predator in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 15-01-2010, 14:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •