Βοηθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6

Thread: Βοηθεια

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,792

    Βοηθεια

    Φέτος δεν δουλεύω στο ξενοδοχείο και έχω βρει αλλού δουλειά. Είναι κι αυτό οικογενειακή επιχείρηση και τους ξέρω αυτούς που το έχουν. Όταν έχω χρόνο φέρνω και γράφω στο ημερολόγιο μου. Έγραφα σήμερα πως δεν συμπαθώ ιδιαίτερα τον μάγειρα (τον κατονομαζα) και πως τα έχει με την κόρη του ιδιοκτήτη και ίσως πιστέψουν πως ζηλεύω επειδή ξέρουν ότι εγώ δεν έχω μακροχρόνια σχέση (με είχαν άλλωστε ρωτησει σχετικά και έλεγαν να μου βρουν σε στυλ αστειου) Τη στιγμή εκείνη ήρθε ο ίδιος και μου άφησε ένα τιμολόγιο στη ρεσεψιόν. Δεν έκρυψα αμέσως το τετράδιο, είχαμε απόσταση μισού μέτρου, είναι ψηλός και είχε αρκετή ευκρινεια ως προς το τετράδιο. Φοβάμαι πως είδε κατι και θα το σχολιάσουν. Δεν θα μου πουν κάτι, αλλά και μόνο να βγάλουν λάθος συμπερασματα και να με κουτσομπολευουν αρκεί. Είναι πολύ κουτσομποληδες και μιλάνε με όλο το χωριό.
    Μπορεί να μην διάβασε καν όλο το κοντεξτ αλλά και μόνο το όνομά του να είδε και το ζηλεύω, φτάνει για να βγάλει κάθε είδους λανθασμένο συμπερασμα. Ήδη νιώθω άβολα μαζί τους γιατί δεν είμαι ιδιαίτερα κοινωνικός και αυτοί θέλουν συνέχεια να μιλάμε.

    Τι να κανω;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,702
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Φέτος δεν δουλεύω στο ξενοδοχείο και έχω βρει αλλού δουλειά. Είναι κι αυτό οικογενειακή επιχείρηση και τους ξέρω αυτούς που το έχουν. Όταν έχω χρόνο φέρνω και γράφω στο ημερολόγιο μου. Έγραφα σήμερα πως δεν συμπαθώ ιδιαίτερα τον μάγειρα (τον κατονομαζα) και πως τα έχει με την κόρη του ιδιοκτήτη και ίσως πιστέψουν πως ζηλεύω επειδή ξέρουν ότι εγώ δεν έχω μακροχρόνια σχέση (με είχαν άλλωστε ρωτησει σχετικά και έλεγαν να μου βρουν σε στυλ αστειου) Τη στιγμή εκείνη ήρθε ο ίδιος και μου άφησε ένα τιμολόγιο στη ρεσεψιόν. Δεν έκρυψα αμέσως το τετράδιο, είχαμε απόσταση μισού μέτρου, είναι ψηλός και είχε αρκετή ευκρινεια ως προς το τετράδιο. Φοβάμαι πως είδε κατι και θα το σχολιάσουν. Δεν θα μου πουν κάτι, αλλά και μόνο να βγάλουν λάθος συμπερασματα και να με κουτσομπολευουν αρκεί. Είναι πολύ κουτσομποληδες και μιλάνε με όλο το χωριό.
    Μπορεί να μην διάβασε καν όλο το κοντεξτ αλλά και μόνο το όνομά του να είδε και το ζηλεύω, φτάνει για να βγάλει κάθε είδους λανθασμένο συμπερασμα. Ήδη νιώθω άβολα μαζί τους γιατί δεν είμαι ιδιαίτερα κοινωνικός και αυτοί θέλουν συνέχεια να μιλάμε.

    Τι να κανω;
    τιποτε να μην κανεις.
    δεν διαβασε τιποτε.
    σιγα μην μπορει να διαβασει ο αλλος αναποδα, οταν ειναι ορθιος και σου μιλαει και εχει αλλου το μυαλο του.
    τπτ απολυτως δεν διαβασε.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    368
    Σιγά να μην διάβασε τι έγραφες. Είναι βαρετό. Μπορεί να έχει και μυωπία και να μην είδε καν ότι είχε γράμματα. Πέρασε, το άφησε και έφυγε εγώ ποτέ δεν βλέπω, μου είναι αδιάφορο, αλλά και να θες είναι δύσκολα να το διαβάσεις ανάποδα.
    Άλλωστε τι να πει .. ότι σου αρέσει και τον ζηλεύεις? Θα εκτεθεί και ο ίδιος. Αν δεν έδωσες δικαιώματα ποιος θα τον πιστέψει. Γιατί όμως γράφεις στο ημερολόγιο για τις ζωές των άλλων?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,792
    Quote Originally Posted by ΑΧΒΑΧ View Post
    Σιγά να μην διάβασε τι έγραφες. Είναι βαρετό. Μπορεί να έχει και μυωπία και να μην είδε καν ότι είχε γράμματα. Πέρασε, το άφησε και έφυγε εγώ ποτέ δεν βλέπω, μου είναι αδιάφορο, αλλά και να θες είναι δύσκολα να το διαβάσεις ανάποδα.
    Άλλωστε τι να πει .. ότι σου αρέσει και τον ζηλεύεις? Θα εκτεθεί και ο ίδιος. Αν δεν έδωσες δικαιώματα ποιος θα τον πιστέψει. Γιατί όμως γράφεις στο ημερολόγιο για τις ζωές των άλλων?
    Δεν γράφω για τις ζωές των άλλων, γράφω δικά μου συναισθήματα. Έγραψα ότι δεν τον συμπαθώ και ότι μάλλον θα πιστεύουν πως ζηλεύω. Πού ακριβώς διακρίνεις το σχολιασμό για τις ζωές των αλλων; Ημερολόγιο είναι, ο,τι θέλει ο καθένας ο γράφει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,792
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    τιποτε να μην κανεις.
    δεν διαβασε τιποτε.
    σιγα μην μπορει να διαβασει ο αλλος αναποδα, οταν ειναι ορθιος και σου μιλαει και εχει αλλου το μυαλο του.
    τπτ απολυτως δεν διαβασε.
    Περασε αυτό αλλά έχω αλλά θέματα. Θέλω πραγματικά να μου εξηγήσετε τι είναι και τι δεν είναι φυσιολογικό σε ένα χώρο εργασίας. Οκ, το συγκεκριμένο ξενοδοχείο είναι επίσης οικογενειακό όπως είπα, απλώς είναι παρα πολυ κουτσομποληδες σε σημείο που δεν ξέρω αν μπορώ να βγάλω έτσι τη σεζόν. Έχω μια πρόταση για δουλειά αλλού, απλώς είναι κάπως πιο λίγα τα λεφτά. Είναι βέβαια απέναντι από το σπίτι μου ενώ σε αυτό που είμαι τώρα είναι 10 λεπτά και πρέπει να περάσω δρόμο ταχείας κυκλοφοριας. Το ωράριο κυλιόμενο, μια βδομάδα πρωινός μια βδομάδα βραδυνος, ενώ στην άλλη πρωινός λονο. Τι να διαλεξω;

    Μερικά περιστατικά από την παρούσα δουλειά:
    1. Συνεχώς άτομα από πάνω μου ,καθώς μένουν στο ξενοδοχείο όλα τα μέλη της οικογενειας. Βαβούρα, μωρά κλπ
    2. Σχόλια σχετικά με το δικό μας ξενοδοχείο, αρκετές φορές την ημέρα σε στυλ κουτσομπολιό
    3. Σχόλια για την προσωπική μου ζωη. Συγκεκριμένα, με ρωτούσε ο γιος της ιδιοκτήτρια αν είμαι παντρεμένος ή έχω σχέση και εγώ έκανα ένα αστείο (ανάθεμα την ωρα και τη στιγμή) αν ξέρει καμιά καλή νύφη και έκτοτε όποιον βλέπει από το χωριό του λέει ότι ψάχνω να παντρευτώ. Παντού. Δεν υπάρχει άνθρωπος που πέρασε από τη ρεσεψιόν και δεν τον ενημέρωσε.
    4. Με ρώτησε μια συνάδελφος αν πάω εκκλησία με τρόπο που έδειχνε να ξέρει ότι δεν πάω. Σήμερα με ρώτησε και η κόρη της ιδιοκτητριας πάλι με τον ίδιο καταφατικο τρόπο "δεν είσαι πολύ της εκκλησίας ε; δεν πας καθόλου ". Μπορεί να φαίνονται ουδέτερα Σχόλια αλλά στο κωλοχωρι αυτό ισούται με κάτι σαν "είσαι αντιχριστος/ακοινωνητος".
    5. Σχόλια για την ακοή μου (οχι κάτι άμεσο, απλώς φαίνεται ότι με έχουν θάψει πίσω από την πλάτη μου. Φοράω ακουστικό πλέον αλλά δεν με βοηθάει και πολύ
    6. Σχόλια περί υποτιθέμενης αγενειας. Συγκεκριμένα από τον αδερφό της ιδιοκτητριας ο οποίος με "πείραξε " πώς ήμουν αγενής σε κάτι πελάτες επειδή εντέλει δεν ήθελαν να νοικιάσουν αμάξι από αυτόν. Δεν ήμουν αγενής καθώς δεν έκανα τίποτε άλλο πέραν της στάνταρ διαδικασίας απλώς φάνηκε ακριβό το αμάξι στους πελάτες και μετανιωσαν. Όλα αυτά προέρχονται από το περιστατικό με τις φόλες, με τους γείτονες,οι οποίοι έχουν διαδώσει στο χωριό πολλά για μένα. Αυτοί που δουλεύω έχουν συγγένεια με μια μαρτυρά τους και γενικά όλα ακούγονται στο χωριό. Και ο γιος αυτού που μου είχε κάνει μήνυση για μια δημοσιευση που αφορούσε τις φόλες είναι επίσης εκεί και πουλάει εκδρομές. Με έχουν καταθαψει πίσω από την πλάτη μου. Τι να κανω;

    Δεν θα με απολύσουν και τα λεφτά μου θα τα πάρω αλλά είναι παρα πολύ δύσκολο να τα αντιμετωπίζω όλα αυτά κάθε μέρα. Με φθείρει ψυχολογικά.
    Και δεν ξερω πώς να φερομαι. Όταν βλέπω κάποιον της οικογένειας λέω γεια συνέχεια; Πχ αν τον συναντήσω σε έναν διάδρομο εμω έχουμε πει ήδη γεια, τι κανω; κάποιο σχόλιο λογικά. Ε για μένα αυτά δεν είναι εύκολα. Ήδη φαινομαι μάλλον μη φιλικός. Απλώς δεν έχω και την οικειότητα. Με την άλλη συναδελφο μιλάω παραπάνω γιατί δεν είναι από το κωλοχωρι και νιώθω πιο άνετα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    562
    Δε μου φαίνεται κατάλληλο εργασιακό περιβάλλον για να μπορείς να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο σκίουρε, οπότε δε θεωρώ καθόλου παράλογο το ότι σε προβληματίζει. Αφού σε φθείρει, κάντηνε, χέσε τα λεφτά, δεν αξίζουν όσο η υγεία σου. Θα βρεις αλλού θέση.

Similar Threads

  1. Παιδιά βοήθεια κάνω πολύ άσχημες σκέψεις γειά την υγεία μου βοήθεια
    By Stauros k in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 20-03-2024, 11:26
  2. Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή ή τίποτε άλλο? Βοήθεια παρακαλώ! Βοήθεια!
    By kanela2 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 27-04-2020, 22:33
  3. ΒΟΗΘΕΙΑ!Διακοπη εφεξορ αποτομα ΒΟΗΘΕΙΑ!
    By anxious4ever in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 47
    Last Post: 11-04-2019, 23:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •