Ciplalex
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23

Thread: Ciplalex

  1. #1

    Ciplalex

    Καλημέρα. Καλή ανάσταση. Πριν περίπου δύο μήνες αύξησα την δόση από 10 σε 20 mg. Μέχρι στιγμής δεν έχω δει κάποια διαφορά ίσα ίσα που νιώθω μια ανησυχία, ένα άγχος φούσκωμα στο στομάχι...έχω απελπιστει. Παλευω 15 χρόνια με τα ψυχοσωματικά.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,114
    Επίσης. Συνολικά πόσο καιρό το παίρνεις; Ψυχοθεραπεία κάνεις;

  3. #3
    Το έπαιρνα για δύο χρόνια και τα συμπτώματα είχαν περιοριστεί. Μετά προσπάθησα να το κόψω αλλά είχα συμπτώματα απόσυρσης. Τώρα παίρνω τον 20. Αλλά αυτές τις ημέρες έχω μια ανυσηχια φούσκωμα στο στομάχι. Ο γιατρός μου είπε ότι μπορούμε να ανεβάσουμε λίγο την δόση... ψυχοθεραπεία τώρα ξεκίνησα πάλι. Την είχα κόψει για ένα χρόνο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,114
    Διάβασα προηγούμενη ανάρτηση σου. Υπάρχουν κάποια κέντρα, αν μένεις Αθήνα, που σου κάνουν ψυχοθεραπεία, ψυχολόγοι στην πρακτική τους. Δεν είναι ο,τι καλύτερο αλλά από το τίποτα... Το cipralex πιστεύω έχει κι άλλο να δώσει αλλά είναι βραδείας καύσεως. Δώσε του κι άλλο χρόνο, μην απογοητευεσαι. Βάλε την άσκηση και την καλή διατροφή στη ζωή σου, δηλαδή περπάτημα σε εξωτερικούς χώρους για αρκετή ώρα καθημερινά, μείωσε τη ζάχαρη (γλυκά, αναψυκτικά κλπ), να σκέφτεσαι τα φρούτα ως γλυκά. Πιστεύω ότι θα σε βοηθήσουν. Επίσης σημαντικό είναι να αναλάβεις δράση γενικότερα, όχι όμως να εξαντλεισαι, η αδράνεια μας βυθίζει στην εσωστρέφεια. Εμένα με βοηθάει η έρευνα για γνώση σε διάφορα θέματα κατά καιρούς. Να έχεις και κάποιους ανθρώπους να μιλάς, να βγαίνεις.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,114
    Δεν είμαι γιατρός, αλλά θα σου έλεγα να επιμείνεις στη δόση που παίρνεις για άλλον ένα μήνα. Κάθε αύξηση χρειάζεται χρόνο να τη συνηθίσεις. Το χαμομήλι κάνει καλό στο στομάχι. Επίσης το περπάτημα βοηθάει στην κινητικότητα του εντέρου. Το έκανα κι εγώ αυτό πιο παλιά, να τα κόβω δηλαδή για κάποιο διάστημα, αλλά πλέον δεν το σκέφτομαι καν. Η ψυχοθεραπεία θα σε βοηθήσει, όχι για να κόψεις τα φάρμακα αλλά για να διαχειρίζεσαι καλύτερα τον εαυτό σου και την καθημερινότητα.

  6. #6
    Σε ευχαριστώ πολύ. Η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι να αυξήσω την δόση από την στιγμή που το φυλλάδιο γράφει ως μέγιστη 20. Και δεν ξέρω μπορεί να με βοηθήσει άλλο αυτό το χάπι..θα κάνω υπομονή

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,114
    Κοίτα, κι εμένα ο γιατρός μου είχε πει ότι μπορώ να το αυξήσω και στα 30 χωρίς πρόβλημα. Αλλά κι εγώ δεν ήθελα να το ρισκάρω. Κι αν με ρωτάς τώρα που παίρνω 10mg και 15mg remeron για τον ύπνο κυρίως θα σου έλεγα ότι αυτό που προέχει είναι η ψυχοθεραπεία, η αλλαγή του τρόπου ζωής σου και έπειτα το φάρμακο. Το ότι μπορεί να βοηθήσει κι άλλο στο λέω εκ πείρας γιατί με είχε χαλαρώσει τόσο που έκανα πράγματα που δεν περίμενα να κάνω (σε συνδυασμό με την ψυχοθεραπεία που βοήθησε να ξεφορτωθώ πολλές από τις αποσκευές που κουβαλουσα για χρόνια).

  8. #8
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Κοίτα, κι εμένα ο γιατρός μου είχε πει ότι μπορώ να το αυξήσω και στα 30 χωρίς πρόβλημα. Αλλά κι εγώ δεν ήθελα να το ρισκάρω. Κι αν με ρωτάς τώρα που παίρνω 10mg και 15mg remeron για τον ύπνο κυρίως θα σου έλεγα ότι αυτό που προέχει είναι η ψυχοθεραπεία, η αλλαγή του τρόπου ζωής σου και έπειτα το φάρμακο. Το ότι μπορεί να βοηθήσει κι άλλο στο λέω εκ πείρας γιατί με είχε χαλαρώσει τόσο που έκανα πράγματα που δεν περίμενα να κάνω (σε συνδυασμό με την ψυχοθεραπεία που βοήθησε να ξεφορτωθώ πολλές από τις αποσκευές που κουβαλουσα για χρόνια).
    Δεν ξέρω αν μαζί με το αντικαταθλιπτικο έπρεπε να πάρω και ένα αγχωλυτικο. Νιώθω και οτι ο γιατρός που με παρακολούθουσε δεν πολυάσχολειτσι ιδιαίτερα κι αυτός ήταν κ ένας λόγος που σταματηδα την ψυχοθεραπεία. Επίσης σαν αρρωστοφοβικος πιστεύω πάντα ότι τα πράγματα είναι πολύ πιο σοβαρά.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,114
    Στην αρχή της αγωγής με cipralex μου είχε δώσει ζαναξ γιατί τότε ήμουν σε πολύ κακή κατάσταση και δεν κοιμόμουν καθόλου το βράδυ. Είχα απογοητευτεί τότε με το σιπραλεξ γιατί νόμιζα ότι θα με βοηθήσει και στον ύπνο αλλά δεν...τα ζαναξ τα είχα χρησιμοποιήσει με πολλή φειδώ γιατί είχα διαβάσει ένα σωρό αρνητικά οπότε όταν άρχισε να δουλεύει το σιπραλεξ τα έκοψα χωρίς πρόβλημα. Αν δεν τον εμπιστεύεσαι ως ψυχοθεραπευτή τότε ίσως να έπρεπε να ξεχωρίσεις το κομμάτι της αγωγής από το ψυχοθεραπευτικό. Εγώ το είχα σκεφτεί σοβαρά γιατί τα έβαζα με τον γιατρό για την αγωγή και επηρέαζε το κομμάτι της ψυχοθεραπείας. Αλλά επειδή ήμουν πολύ ευχαριστημένος από την ψυχοθεραπεία έκανα υπομονή.Υπομονή μεν αλλά είχα ζητήσει και δεύτερη γνώμη για την αγωγή. Θα μπορούσες να κάνεις ψυχοθεραπεία σε ψυχολόγο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,109
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Κοίτα, κι εμένα ο γιατρός μου είχε πει ότι μπορώ να το αυξήσω και στα 30 χωρίς πρόβλημα. Αλλά κι εγώ δεν ήθελα να το ρισκάρω. Κι αν με ρωτάς τώρα που παίρνω 10mg και 15mg remeron για τον ύπνο κυρίως θα σου έλεγα ότι αυτό που προέχει είναι η ψυχοθεραπεία, η αλλαγή του τρόπου ζωής σου και έπειτα το φάρμακο. Το ότι μπορεί να βοηθήσει κι άλλο στο λέω εκ πείρας γιατί με είχε χαλαρώσει τόσο που έκανα πράγματα που δεν περίμενα να κάνω (σε συνδυασμό με την ψυχοθεραπεία που βοήθησε να ξεφορτωθώ πολλές από τις αποσκευές που κουβαλουσα για χρόνια).
    Niels, το Ρεμερον φαντάζομαι το παίρνεις πριν τον ύπνο...Τι σιπραλέξ το παίρνεις πρωί?...Εχεις διαπιστώσει αν σε ρίχνει κατα την διάρκεια της ημέρας?
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,114
    Ακριβώς πριν ξαπλώσω το ρεμερον και νωρίς το απόγευμα μετά τη δουλειά το cipralex. Δεν έχει να κάνει με το πότε το παίρνουμε νομίζω αυτή η αίσθηση που λες. Το αισθάνομαι πιο πολύ να με ηρεμεί, γιατί γενικά αγχώνομαι πάρα πολύ, και βλέπω ότι με αυτό κάνω πράγματα που πριν δεν έκανα οπότε δεν έχω δεύτερες σκέψεις. Έχει σταματήσει και τις παράλογες σκέψεις μου. Ή καλύτερα θα πρέπει να πω ότι έχει αμβλύνει την ένταση τους ώστε να μην επικρατούν. Τέλειο δεν είναι αλλά νομίζω πως δεν υπάρχει έτσι κι αλλιώς τέλειο φάρμακο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,109
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Ακριβώς πριν ξαπλώσω το ρεμερον και νωρίς το απόγευμα μετά τη δουλειά το cipralex. Δεν έχει να κάνει με το πότε το παίρνουμε νομίζω αυτή η αίσθηση που λες. Το αισθάνομαι πιο πολύ να με ηρεμεί, γιατί γενικά αγχώνομαι πάρα πολύ, και βλέπω ότι με αυτό κάνω πράγματα που πριν δεν έκανα οπότε δεν έχω δεύτερες σκέψεις. Έχει σταματήσει και τις παράλογες σκέψεις μου. Ή καλύτερα θα πρέπει να πω ότι έχει αμβλύνει την ένταση τους ώστε να μην επικρατούν. Τέλειο δεν είναι αλλά νομίζω πως δεν υπάρχει έτσι κι αλλιώς τέλειο φάρμακο.
    Εγώ παίρνω 10μγ σεροξάτ το οποίο είναι και αυτό σσρι όπως το σιπραλεξ...Εχω διαπιστώσει ότι με ρίχνει ενεργειακά,γιατί όταν το είχα φτάσει στα 20μγ ήμουν ακόμα πιο κατεσταλμένος...Επίσης μου έχει μειώσει την λίμπιντο.
    Σκέφτομαι να το αλλάξω και να το παίρνω βράδυ,αλλά φοβάμαι μην μου χαλάσει τον ύπνο.
    Τυχερός είσαι που σε βοηθάει τόσο πολύ.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,114
    Τη λίμπιντο μου τη χαλάει και μένα. Αλλά είναι τι διαλέγεις. Έχω περάσει πολλά χρόνια μόνο με ρεμερον ή χωρίς αγωγή οπότε συγκρίνω και προτιμώ την τωρινή κατάσταση. Δοκίμασε μεσημέρι ή νωρίς το απόγευμα αλλά εννοείται σταθερή ώρα. Κι εγώ το σιπραλεξ το είχα δοκιμάσει βράδυ αλλά μου χαλούσε τον ύπνο.

  14. #14
    Καλημέρα. Σχετικά με τις παρενέργειες του φαρμάκου θα ήθελα να ρωτήσω πόσο μπορεί να διαρκούν. Καταλαβαίνω ότι των 10 mg με έπιασε σχετικά νωρίς γτ ήταν παρθένος ο οργανισμός μου. Εγώ κάνω το λάθος με την ώρα. Δεν έχω σταθερή. Πχ χτες το πήρα στις 10 τη ο βράδυ και σήμερα ξύπνησα με πονοκέφαλο

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,114
    Το έχω κάνει κι εγώ και μου εξήγησε ο γιατρός ότι με αυτόν τον τρόπο οι παρενέργειες αργούν πολύ να περάσουν και τα αποτελέσματα αργούν να φανούν. Τη δεύτερη φορά που το ξεκίνησα, εδώ και δύο χρόνια δηλαδή, το παίρνω σταθερή ώρα (με ξυπνητήρι) και η εμπειρία μου ήταν εντελώς διαφορετική. Αν δει κανείς τις αναρτήσεις μου πριν χρόνια για το cipralex και τις συγκρίνει με τις τωρινές θα νομίζει ότι κάνω πλάκα ή δεν ξέρω τι μου γίνεται. Μέρα με νύχτα. Δεν συστήνεται γενικά να το παίρνεις βράδυ το cipralex. Ή πρωί ή μεσημέρι (εγώ το παίρνω νωρίς το απόγευμα γιατί δεν θέλω να με βλέπουν στη δουλειά και δεν έχω πρόβλημα). Με τον οργασμό μερικές εβδομάδες είχα πρόβλημα (δύο τρεις). Η λίμπιντο είναι αλήθεια ότι επηρεάζεται γενικά αλλά αν είσαι νέος πιστεύω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα μετά από κάνα δίμηνο. Αλλά να το παίρνεις σταθερά την ίδια ώρα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •