παρακαλω βοηθηστε με, δεν αντεχω αλλο - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast
Results 61 to 75 of 95
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    η εμμονη σου με την υγεια σου, την αναπνοη σου, ολα αυτα που σε πιανουν κατα διαστηματα, εχουν και ενα ψυχολογικο υποβαθρο. Λεγοντας σου οι γιατροι που σε παρακολουθουν να προσπαθησεις να ηρεμισεις, εχουν ενα δικιο. Το πώς θα ηρεμισεις ομως, ειναι ενα θεμα απο μονο του προς επιλυση. Τουλαχιστον εγω το βλεπω ετσι...
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  2. #62
    Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    48
    ΑΠΛΑ ΝΙΩΘΩ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΜΟΝΟ ΑΜΑ ΕΙΜΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΜΕ ΚΛΕΙΣΕΙ Η ΔΥΣΠΝΟΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΚΑΣΩ....ΕΜΜΟΝΗ ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ;;;ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΘΑ ΣΚΑΣΩ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΟΡΕΣΜΟ 98 99 ΤΗΣ ΕΚΑΤΟ

  3. #63
    θ ελεγα να ζητησης απο τον γαιτρο σου ενα ελαφρυ ηρεμιστικο για να σου φυγει το αγχος που συνδεεται με την δυσπνοια ....

  4. #64
    Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    48
    ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΑΠΟΤΡΨΕ ΑΠΟ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ..ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΞΕΧΑΣΩ...ΔΕ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    τριμταν,θιγεις θεματα οπως η ηρεμια, το αγχος, την αναγκη να βρισκεσαι συνεχως διπλα σε ενα νοσοκομειο....Ολα αυτα βλεπεις πώς σχετιζονται με ψυχολογικα θεματα, περα απο τα σωματικα?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  6. #66
    Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    48
    ΕΓΩ ΑΚΟΜΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ.ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΩ

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    δλδ θεωρεις πώς επειδη ειναι προβλημα υγειας ειναι αξεπεραστο? ενω αν ειναι ψυχολογικο ειναι πιο απλο?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  8. #68
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    8
    trimtan αυτα που περιγραφεις τα περασα πριν απο λιγο καιρο και σου λεω με μεγαλη σιγουρια οτι ολα αυτα ειναι ψυχολογικα. πηγα και εγω σε πολλους γιατρους αλλα δεν μου βρικαν κατι παθολογικο εκανα μαγνητικες και τι δεν εκανα και ειμουν υγειης 100%. αυτο να ξερεις οτι προερχεται απο αγχος και τωρα που ο φωβος σε εχει πιασει το κανεις ακομα χιροτερα.
    θα σου πρωτεινα να πας σε εναν ψυχιατρο και ισως να σου δωσει καποιο φαρμακο επισης το ποιο σιμαντικο, να επιβαλεσαι στον εαυτο σου να βγεις απο το σπιτι να δουλευεις η\' σπουδαζεις οτι εκανες πριν το παθεις αυτο με λιγα λωγια και να πυθεις τον εαυτο σου οτι εισαι καλα και ολα θα πανε καλα. εμενα πρωσοπικα με βοηθησε παρα πολυ η δουλεια , α και επισης ο ψυχιατρος μου μου εδωσε ενα φαρμακο που λεγεται cipralex που ειναι για ηπια μωρφη ψυχολογικης διαταραχης, δεν εχει παρενεργειες και κανει πολυ καλη δουλεια αλλα σε βαθος χρονου.
    αυτα απο μενα σου ευχομαι ολα να σου πανε καλα και οτι αλλο θελεις ειμαστε εδω
    γεια

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    130
    trimtan το προβλημα με τα νοσοκομεια τοχω κ εγω κ παθαινω τα ιδια.φαντασου κ ασθενοφορο να ακουσω με πιανει τρομος κ δισκολια στην αναπνοη ζαλη κ διαφορα.ειναι καθαρα ψυχολογικη φοβια κ οχι προβλημα υγειας.μονο αν πας σε ενα ψυχιατρο κ κανεις ψυχοθεραπεια θα σου φυγει η φοβια.κ αν χρειαστει να παρεις φαρμακα ηρεμιστικα κτλ επιβαλεται.αλιως τζαμπα θα βασανιζεσαι μια ζωη

  10. #70
    Originally posted by trimtan
    ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,ΕΙΜΑΙ ΚΟΠΕΛΑ 24ΩΝ.ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ ΕΔΩ ΚΑΙ 4 ΜΗΝΕΣ.ΞΑΦΝΙΚΑ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΕΝΩ ΗΜΟΥΝ ΓΙΑ ΨΩΝΙΑ ΖΑΛΙΣΤΙΚΑ,ΕΧΑΣΑ ΤΗ ΓΗ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ,ΟΛΑ ΓΥΡΑΖΑΝ.ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΞΑΝΑ ΣΥΝΗΛΘΑ.ΕΧΩ ΖΑΛΗ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ,ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ,ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΤΑΘΩ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ ΟΥΤΕ ΝΑ ΜΕΝΩ ΩΡΑ ΚΑΘΗΣΤΗ,ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΕΧΩ.ΕΧΩ ΝΑΥΤΙΕΣ,ΕΜΕΤΟ,ΤΑΣΗ ΛΥΠΟΘΥΜΙΑΣ, ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΣΩΜΑ, ΜΟΥΔΑΣΜΑ ΧΕΡΙΑ ΠΟΔΙΑ, ΒΟΥΗΤΑ ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ, ΣΚΟΤΟΔΙΝΗ.ΠΗΓΑ ΣΕ ΟΡΟΠΕΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΧΕΝΙΚΟ, ΠΗΡΑ ΒΑΣΤΑΡΕΛ,ΛΟΞΙΤΑΝ,ΒΟΜΕΧ ΕΒΑΛΑ ΚΟΛΑΡΟ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΠΗΡΑ ΣΤΟΥΤΖΕΡΟΝ ΤΠΤ.ΠΗΓΑ ΣΕ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟ ΤΠΤ, ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΝΕΥΡΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΑΥΧΕΝΑ.ΣΕ ΟΦΘΑΛΜΙΑΤΡΟ ΤΠΤ.ΣΕ ΩΡΛ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΙΛΙΓΓΟ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΥ, ΠΗΡΑ ΑΝΤΙΒΟΜ ΧΑΠΙΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΤΠΤ.ΕΚΑΝΑ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥΚΑΙ ΛΙΘΟΗΔΩΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΗ.ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΑ ΑΥΧΕΝΑ ΚΑΘΑΡΗ.ΕΚΑΝΑ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΑ,ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ ΕΝΙΩΣΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.ΓΙΑ 15 ΜΕΡΕΣ ΗΜΟΥΝ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΠΑΝΙΟ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΕ ΕΠΙΑΣΑΝ ΟΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ,ΖΑΛΙΖΟΜΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ,ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΗΚΩΘΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ.ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ,ΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΝΑ ΠΑΩ,ΕΙΜΑΙ 4ΜΗΝΕΣ ΚΛΕΙΣΜΕΝΗ ΜΕΣΑ,ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΝΑ ΠΑΩ ΖΑΛΙΖΟΜΑΙ,ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ Η ΖΑΛΗ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ,ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ....ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ,ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ,ΠΩΣ ΠΕΡΑΣΕ.ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ...................
    Το γεγονος και μονο οτι η φυσιοθεραπεια σου εκανε καλο
    αποδεικνευει απο μονο του πως το προβλημα σου ειναι καθαρα σωματικο και οχι ψυχολογικο !
    Συχνα το αυχενικο συνδρομο , ειναι μια νοσος με οδυνηρη αισθηση και φυσικα οσο παρατεινεται ο πονος , η κακη ψυχολογια του ασθενους εγκαθισταται....
    Πασχω απο αλλης μορφης προβλημα πιθανον με παρομοια αιτιολογια λιγο πιο χαμηλα στην σπονδυλικη στηλη ...
    συχνα πιανουν αλατα οι σπονδυλοι και εμποδιζουν τα νευρα !
    Προσφατα για μια ακομα φορα εμεινα μια ολοκληρη εβδομαδα σχεδον αναπηρος απο το ενα ποδι και οπως παντα μεχρι τωρα
    χωρις ιδιατερη φαρμακευτικη φροντιδα , επανερχεται μονο του
    σαν ενα περιοδικο φαινομενο το οποιο εχει κλεισει τον κυκλο του . Ο λογος που τα φαρμακα δεν κανουν πολλα πραγματα δεν πρεπει να σε αποπροσανατολιζει .
    Δεν ξερω αν μπορει να γινει εκχυση υδροκορτιζονης στον αυχενα ...να ρωτησεις τον γιατρο σου αν γινεται γιατι ισως αυτο να σε ανακουφισει πραγματικα για πολυ καιρο
    Η αποψη μου ειναι πρεπει να στηριξεις εκει την προσοχη σου
    Στην σπονδυλικη στηλη ...
    Απο εκει πηγαζουν πολλα νευρα και οι ζαλαδες που αναφερεις μπορει να συνδεονται με αυτη.

  11. #71
    Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    48
    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΛΕΟΝ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ .Ο ΑΝΔΡΑΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΩ ΣΕ ΨΥΧΟΛΟΓΟ..ΔΕ ΞΕΡΩ ΠΙΑ.ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΛΥ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ,ΟΥΤΕ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΗΡΑ..ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΜΕ ΕΙΧΕ ΠΙΑΣΕΙ Η ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΙΧΑ ΠΑΘΕΙ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ 7 ΜΗΝΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ.ΕΦΥΓΕ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ,ΧΩΡΙΣ ΧΑΠΙΑ ΧΩΡΙΣ ΨΥΧΟΛΟΓΟΥΣ..ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΞΑΝΑΠΕΡΝΑΩ;;;ΠΕΡΑΣΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΣΧΕΔΟΝ 8 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΑΝΑ ΕΙΧΑ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΕΝΟΧΛΗΣΗ

  12. #72
    Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    48
    ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΠΑΩ ΣΕ ΨΥΧΟΛΟΓΟ,ΤΟ ΠΗΡΑ ΑΠΟΦΑΣΗ..ΑΝ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΕ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΤΙ ΠΕΡΝΑΩ.ΟΛΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΤΡΙΦΟΓΥΡΙΖΑ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΟΥ.ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΗΝΑ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΗ ΠΙΟ ΧΑΛΙΑ,ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΑΣΑΝΩ,ΠΝΙΓΟΜΑΙ,ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΒΑΡΥ,ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ 500 ΚΙΛΑ...ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΚΛΑΙΩ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ,ΕΙΜΑΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΛΕΙΣΜΕΝΗ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ.ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ,ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΕΡΟ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΩ...ΔΕΝ ΑΝΤΧΩ ΑΛΛΟ.ΕΛΠΙΖΩ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΒΡΩ ΤΗ ΛΥΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΩ............

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Δε σε αφορά το ποιοι σε καταλαβαίνουν και ποιοι όχι,σε αφορά όμως να βρεις τη λύση στο πρόβλημα που αντιμετωπίζεις.Να επαναφέρεις την ισορροπία που έχεις χάσει.Και πολύ καλά κάνεις και στρέφεσαι σε βοήθεια,εφόσον αντιλαμβάνεσαι πως τη χρειάζεσαι!Καλή αρχή και να μας πεις πώς πήγε η πρώτη σου επίσκεψη,εφόσον νιώσεις την ανάγκη να το κάνεις.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    dεν εχει κανενας μα κανενας δικαιωμα να σου πει αν θα πας σε ψυχολογο η οχι.δεν το κανεις για κανεναν αλλον περα απο τον εαυτο σου.δεν εχεις να δωσεις λογο σε κανεναν.εισαι εσυ με εσενα κανεις αλλος.
    χαιρομαι πολυ για εσενα που εστω και αργα πηρες αυτην την αποφαση,εμενα προσωπικα με βοηθαει πολυ.
    μην περιμενεις ομως να φτιαξουν ολα απο τη μια στιγμη στην αλλη,να εχεισ υπομονη και επιμονη και να ξερεις πως ενδεχεται ο ψυχολογος αυτος να μην σου κανει,μην διστσεις να τον αλλαξεις!καλη αρχη!!

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Η περιγραφή που κάνεις μου θυμίζει εμένα το \'ελεγα και κανείς δεν με πίστευε.Ειδικά το σώμα να ζυγίζει τόσο βαρύ που να μην μπορείς να σηκωθείς απο το κρεββάτι.Η δυσκολία να ανταπεξέλθεις στα βασικά ακόμη και ένα φαγητό να φαίνεται βουνό.Σε νιώθω σε πιστεύω τα έχω περάσει όλα αυτά.αααείμαι σαφώς καλύτερα αλλά όχι ο άνθρωπος που ήμουν.Πιστεύω ότι ο συνδιασμός ψυχολόγου και ψυχιάτρου είναι πιο ιδανική λύση.

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •