Περνάει η ιψδ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 13 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 188
  1. #1

    Περνάει η ιψδ?

    Την έχω 10 χρόνια...τον τελευταίο όμως χρόνο είναι πολύ δύσκολο δεν περνά με τίποτα...χωρίς διάλειμμα...παλιά ήταν ποτέ καλύτερα ποτέ χειρότερα...τώρα είναι χωρίς λίγο διαλλειμα για ηρεμία..δεν ακολουθώ αγωγή...μόνη μου το παλεύω....ξεπερνιέται μόνο με αγνοηση των σκέψεων και αποφυγή των καταναγκασμών? Ή είμαστε για πάντα έτσι? Πολύ άγχος μου προκαλεί ..επίσης με την γέννηση ενός παιδιού έχετε παρατηρήσει αύξηση των σκέψεων?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    322
    ξεπερνιέται μόνο με αγνοηση των σκέψεων και αποφυγή των καταναγκασμών

    απλά όπως φαίνεται δεν είναι τόσο εύκολο....

  3. #3
    Έχεις ανθρώπους στην ζωή σου που σε βοηθάνε με τις σκέψεις ...όχι να σε βοηθήσουν στον καταναγκασμό,απλά να σε κάνουν να ξεχάσεις να νιώσεις όμορφα?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    322
    Quote Originally Posted by Noname144 View Post
    Έχεις ανθρώπους στην ζωή σου που σε βοηθάνε με τις σκέψεις ...όχι να σε βοηθήσουν στον καταναγκασμό,απλά να σε κάνουν να ξεχάσεις να νιώσεις όμορφα?
    ναι και προσπαθούνε...

  5. #5
    Είναι πολύ σπουδαίο και βοηθητικό αυτό ..εμένα δυστυχώς μόνο ο σύντροφός μου ξέρει για την ιψδ και πλέον δεν τον νοιάζει καν να ακούσει λέει ότι έχει τα πρόβληματα του να μην του μιλάω...νιώθω μεγάλη μοναξιά

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    322
    Quote Originally Posted by Noname144 View Post
    Είναι πολύ σπουδαίο και βοηθητικό αυτό ..εμένα δυστυχώς μόνο ο σύντροφός μου ξέρει για την ιψδ και πλέον δεν τον νοιάζει καν να ακούσει λέει ότι έχει τα πρόβληματα του να μην του μιλάω...νιώθω μεγάλη μοναξιά
    αν δεν ξέρει η οικογένεια και οι φίλοι για την ιδιοψυχαναγκαστικής σου διαταραχή δεν καλούνται ούτε οικογένεια ούτε φίλοι...

    εκτός και άν εση έχεις συστολή να τους εξηγήσεις...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    129
    έχω βαρεθεί και εγώ πλέον παλιά ήταν μια δυο σκέψεις τώρα είναι 1002 και νιώθω πως θα τρελαθώ πως αλλοιώνεται το μυαλό μου.. όταν είμαι με παρέα ξεχνιέμαι κάπως μετά αν είμαι μόνη αρχίζουν πάλι και είναι και αλλόκοτες ξέρω όμως πως όλα είναι στο μυαλό και ότι πρέπει να μάθω να ζω έτσι δυστυχώς.. προσπάθησε να μην τα σκέφτεσαι όσο μπορείς να ηρεμείς

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    129
    Αδιαφορία χρειάζεται είναι δύσκολο αλλά πρέπει να το παλέψουμε όσο γίνεται κάποιες φορές θα έρχονται θα φεύγουν όταν όμως φύγουν και ξανά έρθουν προσπάθησε όσο μπορείς να ασχοληθείς με κάτι άλλο και να αδιαφορησεις

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    378
    Quote Originally Posted by Mariaammeri View Post
    έχω βαρεθεί και εγώ πλέον παλιά ήταν μια δυο σκέψεις τώρα είναι 1002 και νιώθω πως θα τρελαθώ πως αλλοιώνεται το μυαλό μου.. όταν είμαι με παρέα ξεχνιέμαι κάπως μετά αν είμαι μόνη αρχίζουν πάλι και είναι και αλλόκοτες ξέρω όμως πως όλα είναι στο μυαλό και ότι πρέπει να μάθω να ζω έτσι δυστυχώς.. προσπάθησε να μην τα σκέφτεσαι όσο μπορείς να ηρεμείς
    Γιατί να μάθεις έτσι?
    Σταμάτησες να το ψάχνεις και δεν επιθυμείς τώρα να ζητήσεις βοήθεια από ειδικό?
    Πηγές για δεύτερη γνώμη?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    129
    Όχι δεν έχω πάει για δεύτερη γνώμη ακόμα.. λόγω που όλα γταν κλειστά λόγο Πάσχα θα το κάνω όμως σύντομα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    592
    Θέλει να αρνείσαι να υποχωρείς διαρκώς στις σκέψεις και να αποφεύγεις κάθε τελετουργικό, αλλά να το κάνεις συστηματικά, γιατί αλλιώς τρέφεις τα συμπτώματα και γίνονται όλο και συχνότερα. Παλιά είχα κολλήσει με τον αριθμό 23, γιατί ένα αγαπημένο μου ξαδερφάκι σκοτώθηκε 23 χρονών. Άσχετο, αλλά εγώ κόλλησα για λίγο. Ο τρόπος είναι μόνο αυτός, όχι υποχώρηση, το έκανα και λειτούργησε, μου κράτησε κάποιο διάστημα όμως, δεν ήταν και εντελώς καταναγκαστικό, αλλά είχα προσέξει ότι πχ όταν απέφευγα τον αριθμό αυτό, δεν πέρναγε με τίποτε. Και πια δε με ενοχλεί, παρόλο που το θυμάμαι. Προσοχή σε αυτό, να μην υποχωρείς!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    129
    Δεν θέλω απλώς να μπω σε αγωγή.για δικούς μου λόγους τουα οποίους θα πω και στον ψυχολόγο.. ξέρω πως όλα είναι στο μυαλό μου ξέρω πως όλα είναι παράλογα και προσπαθώ μόνη μου να το αντιμετωπίσω πρέπει να αποδεχτώ πως έτσι είναι το μυαλό μου και ότι δυστυχώς κάποιες φορές θα είμαι χάλια με άσχημες και παράλογες ιδεοληψίες.. μπορεί να διαφωνεί κάποιος και με την αγωγή αλλά θέλω να το παλέψω μόνη μου

  13. #13
    Quote Originally Posted by WildHoney View Post
    Θέλει να αρνείσαι να υποχωρείς διαρκώς στις σκέψεις και να αποφεύγεις κάθε τελετουργικό, αλλά να το κάνεις συστηματικά, γιατί αλλιώς τρέφεις τα συμπτώματα και γίνονται όλο και συχνότερα. Παλιά είχα κολλήσει με τον αριθμό 23, γιατί ένα αγαπημένο μου ξαδερφάκι σκοτώθηκε 23 χρονών. Άσχετο, αλλά εγώ κόλλησα για λίγο. Ο τρόπος είναι μόνο αυτός, όχι υποχώρηση, το έκανα και λειτούργησε, μου κράτησε κάποιο διάστημα όμως, δεν ήταν και εντελώς καταναγκαστικό, αλλά είχα προσέξει ότι πχ όταν απέφευγα τον αριθμό αυτό, δεν πέρναγε με τίποτε. Και πια δε με ενοχλεί, παρόλο που το θυμάμαι. Προσοχή σε αυτό, να μην υποχωρείς!
    Να μην υποχωρώ εννοείς στο θέμα του να μην κάνω τους καταναγκασμους μου σωστά? Ακόμα και αν νιώθω τεράστιους τόνους αγχους

  14. #14
    Quote Originally Posted by Mariaammeri View Post
    Αδιαφορία χρειάζεται είναι δύσκολο αλλά πρέπει να το παλέψουμε όσο γίνεται κάποιες φορές θα έρχονται θα φεύγουν όταν όμως φύγουν και ξανά έρθουν προσπάθησε όσο μπορείς να ασχοληθείς με κάτι άλλο και να αδιαφορησεις
    Χρειάζεται αδιαφορία..αλλά πολλές φορές νιώθεις τόσο ηττημένος τόσο κουρασμένος....δεν σε βαστανε ούτε τα πόδια

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    129
    Τα ίδια κ εγώ έχω ψυχοσωματικά τώρα πονάνε όλα κου τα κόκαλα όποτε ξυπνάω το πρωί..νιώθω έχω τερματίσει Με τις ιδεοληψίες..

Page 1 of 13 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. περνάει η κατάθλιψη?
    By kalop in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 15-12-2023, 18:21
  2. Περνάει η ψυχωση;
    By crixus95 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 17-12-2022, 04:07
  3. Δεν περνάει η ΓΟΠ- απελπισια
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 27-10-2019, 15:36
  4. Συζήτηση να περνάει η ώρα
    By kostas76 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 12-10-2018, 23:42
  5. Περνάει η ζωή και μετά τι;
    By SpyrosGR21 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 36
    Last Post: 08-11-2006, 17:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •