Καταθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    190

    Καταθλιψη

    Καλησπέρα είμαι 34 έχω κάποια προβλήματα υγείας όπως δυσκοκυλη (χειρουργισιμη)και κάτι άλλο που δεν μπορούνε να το βρούνε έχασα την δουλειά μ και γενικά δεν είμαι πολύ καλά ούτε εγώ αλλά ούτε και στην σχέση Μ που συγκατοίκω

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    2
    Quote Originally Posted by Tsoufis1989 View Post
    Καλησπέρα είμαι 34 έχω κάποια προβλήματα υγείας όπως δυσκοκυλη (χειρουργισιμη)και κάτι άλλο που δεν μπορούνε να το βρούνε έχασα την δουλειά μ και γενικά δεν είμαι πολύ καλά ούτε εγώ αλλά ούτε και στην space bar clicker σχέση Μ που συγκατοίκω
    Καταλαβαίνω ότι ανησυχείς. Ασθένειες όπως η αγχώδης κατάθλιψη είναι προκλητικές και οι υποτροπές είναι συχνές.

    Λάβετε υπόψη ότι η αποτελεσματικότητα των αντικαταθλιπτικών διαφέρει από ασθενή σε ασθενή και ότι κάθε κατάσταση είναι μοναδική.

    Αν και το Seroxat (παροξετίνη) παρουσιάζει κάποια βελτίωση μετά από 6 εβδομάδες, το πλήρες αποτέλεσμα μπορεί να μην είναι αισθητό για άλλες 8 εβδομάδες —ή και περισσότερο— σε ορισμένα άτομα.

    Λόγοι που θα μπορούσαν να εξηγήσουν γιατί δεν υπήρξε αξιοσημείωτη βελτίωση:

    Η συνιστώμενη δόση: Ίσως η θεραπεία που χρειάζεστε δεν χορηγείται από την τρέχουσα δόση σας.
    Χρόνος: Τα πλήρη αποτελέσματα του φαρμάκου μπορεί να μην είναι άμεσα εμφανή.
    Πρόσθετοι παράγοντες: Ένας αριθμός μεταβλητών, συμπεριλαμβανομένης της έντασης της κατάθλιψής σας, της μοναδικής βιολογίας σας και τυχόν συννοσηρών ασθενειών, μπορεί να εξηγήσουν γιατί δεν έχετε δει καμία βελτίωση.
    Τι λες για αυτό:

    Ήρθατε σε επαφή με τον θεραπευτή σας: Ανησυχείτε για την έλλειψη προόδου; Συζητήστε το με τον ψυχίατρό σας. Ίσως χρειαστεί να προτείνει ένα νέο φάρμακο ή να αλλάξει τη δόση.
    Αφήστε τους φόβους σας στην άκρη: Η αντιμετώπιση της κατάθλιψης απαιτεί επιμονή και αντοχή. Μην ξεχνάτε ποτέ το γεγονός ότι έχετε αντιμετωπίσει με επιτυχία παρόμοιες προκλήσεις στο παρελθόν.
    Συνεχίστε με τη χημειοθεραπεία σας: Πρέπει να παίρνετε τα φάρμακά σας ακριβώς σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού σας.
    Αγκαλιάστε έναν ισορροπημένο τρόπο ζωής: Η βελτίωση της αποτελεσματικότητας της θεραπείας μπορεί να είναι τόσο απλή όσο η σωστή διατροφή, η αρκετή άσκηση και ο αρκετός ύπνος.
    Μιλήστε με έναν θεραπευτή: Τα συμπτώματα της κατάθλιψης και οι δεξιότητες διαχείρισης του στρες μπορούν να αντιμετωπιστούν καλύτερα με τη βοήθεια ψυχοθεραπείας και φαρμάκων.
    Λάβετε υπόψη: το

    Έχετε παρέα: Το άγχος και η κατάθλιψη είναι κοινά ζητήματα ψυχικής υγείας. Ζητήστε βοήθεια από τους άλλους γύρω σας χωρίς δισταγμό.
    Τα καλά νέα είναι ότι το άγχος και η κατάθλιψη είναι ιάσιμες καταστάσεις. Η ανάρρωση είναι δυνατή με τη σωστή φροντίδα και βοήθεια.

Similar Threads

  1. Η καταθλιψη φερνει καταθλιψη
    By howtodream8 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 21-12-2012, 08:21
  2. Replies: 16
    Last Post: 22-12-2009, 23:38
  3. Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 03:57
  4. Replies: 7
    Last Post: 19-03-2006, 14:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •