Γιατί δεν με αποδέχονται??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    187

    Γιατί δεν με αποδέχονται??

    Εδώ και 6 μήνες έχω ξεκινήσει αγωγή...και ναι ειμαι στα καλύτερα μου....αλλά πάντα ήμουν ένα κοινωνικό άτομο ..ποτέ δεν είχα θέμα να κρύψω τίποτα από κανένα...ποτέ δεν προσβαλα κάποιον πάντα είμαι ευγενική και μουααρέσει να μιλάω με τους ανθρώπους...πάντα πιστεύω ότι έχεις πάντα να αποκομίσεις από κάποιον κάτι ...αλλά ....έχω βρει εργασία από ένα άτομο που με ήξερε...και με έχει πειράξει τρομερά όταν μου έκανε παρατηρήσει του στυλ οι πελάτες δεν είναι φίλοι σου......φυσικά το ξέρω ότι δεν είναι και πάντα οι κουβέντες μαζί τους είναι σε επίπεδο να καλύψω το χρόνο αναμονής και μια ευχάριστη συζήτηση να περνάει η ώρα τους και η δικιά μου...δεν ξέρετε πόσο με πείραξε .περιττό να πω ότι στην εργασία μου δίνει το 1000 της 100..και η απορία μου είναι τι πρέπει να κάνω??? Να γίνει ψυχρή και απόμακρη?? Θα του αρέσει ?? Γιατί πρέπει όλη να θέλουν να σε αλλάξουν?? Γιατί ποτε δεν μας αποδεχόνται όπως είμαστε?? Σε τελική ανάλυση ποτέ δεν προσβαλα κανένα ποτέ δεν είναι κάτι κακο?? Δεν ξέρω τι να κάνω...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,024
    Quote Originally Posted by Margarita 77 View Post
    Εδώ και 6 μήνες έχω ξεκινήσει αγωγή...και ναι ειμαι στα καλύτερα μου....αλλά πάντα ήμουν ένα κοινωνικό άτομο ..ποτέ δεν είχα θέμα να κρύψω τίποτα από κανένα...ποτέ δεν προσβαλα κάποιον πάντα είμαι ευγενική και μουααρέσει να μιλάω με τους ανθρώπους...πάντα πιστεύω ότι έχεις πάντα να αποκομίσεις από κάποιον κάτι ...αλλά ....έχω βρει εργασία από ένα άτομο που με ήξερε...και με έχει πειράξει τρομερά όταν μου έκανε παρατηρήσει του στυλ οι πελάτες δεν είναι φίλοι σου......φυσικά το ξέρω ότι δεν είναι και πάντα οι κουβέντες μαζί τους είναι σε επίπεδο να καλύψω το χρόνο αναμονής και μια ευχάριστη συζήτηση να περνάει η ώρα τους και η δικιά μου...δεν ξέρετε πόσο με πείραξε .περιττό να πω ότι στην εργασία μου δίνει το 1000 της 100..και η απορία μου είναι τι πρέπει να κάνω??? Να γίνει ψυχρή και απόμακρη?? Θα του αρέσει ?? Γιατί πρέπει όλη να θέλουν να σε αλλάξουν?? Γιατί ποτε δεν μας αποδεχόνται όπως είμαστε?? Σε τελική ανάλυση ποτέ δεν προσβαλα κανένα ποτέ δεν είναι κάτι κακο?? Δεν ξέρω τι να κάνω...
    Η συμπεριφορά των άλλων να θυμάσαι έχει να κάνει με το τι έχουν στη ψυχή τους και όχι με το ποιος είσαι εσύ.
    Δε έχω καταλάβει όμως αν αυτό το άτομο που σου είπε αυτό είναι εργοδότης σου ή απλά σου βρήκε τη δουλειά. Αν είναι το πρώτο, μπορείς απλά να ρωτήσεις τι περιμένει από εσένα, ποια συμπεριφορά θέλει να έχεις απέναντι στους πελάτες (ακούς και αποφασίζεις αν θες να την υποστηρίξεις), αν είναι το δεύτερο απλά αδιαφορείς (δεν τον αφορά).

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,752
    Quote Originally Posted by Margarita 77 View Post
    Εδώ και 6 μήνες έχω ξεκινήσει αγωγή...και ναι ειμαι στα καλύτερα μου....αλλά πάντα ήμουν ένα κοινωνικό άτομο ..ποτέ δεν είχα θέμα να κρύψω τίποτα από κανένα...ποτέ δεν προσβαλα κάποιον πάντα είμαι ευγενική και μουααρέσει να μιλάω με τους ανθρώπους...πάντα πιστεύω ότι έχεις πάντα να αποκομίσεις από κάποιον κάτι ...αλλά ....έχω βρει εργασία από ένα άτομο που με ήξερε...και με έχει πειράξει τρομερά όταν μου έκανε παρατηρήσει του στυλ οι πελάτες δεν είναι φίλοι σου......φυσικά το ξέρω ότι δεν είναι και πάντα οι κουβέντες μαζί τους είναι σε επίπεδο να καλύψω το χρόνο αναμονής και μια ευχάριστη συζήτηση να περνάει η ώρα τους και η δικιά μου...δεν ξέρετε πόσο με πείραξε .περιττό να πω ότι στην εργασία μου δίνει το 1000 της 100..και η απορία μου είναι τι πρέπει να κάνω??? Να γίνει ψυχρή και απόμακρη?? Θα του αρέσει ?? Γιατί πρέπει όλη να θέλουν να σε αλλάξουν?? Γιατί ποτε δεν μας αποδεχόνται όπως είμαστε?? Σε τελική ανάλυση ποτέ δεν προσβαλα κανένα ποτέ δεν είναι κάτι κακο?? Δεν ξέρω τι να κάνω...
    καλημερα.
    κατ αρχας, και μονο που το ατομο αυτο σου βρηκε την δουλεια, μπορεις να συμπερανεις οτι εχει καλες προθεσεις απεναντι σου.

    οποτε, οταν σου περασει το "πειραγμα" και η στεναχωρια, εγω σου προτεινω να σκεφτεις και να ξανασκεφτεις ΨΥΧΡΑΙΜΑ και οσο μπορεις αντικειμενικα, ΑΝ και σε ποιο σημειο μπορει να ειχε καποιο δικιο.
    σε αυτο μπορει να σε βοηθησει το να συζητησεις το θεμα με καποιο δικο σου ατομο που εμπιστευεσαι και να πεις εκει ολες τις λεπτομερειες.
    στις λεπτομερειες κρυβονται πολλες απαντησεις, σε καποιες περιπτωσεις.

    ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΙΝΑΙ.
    την επικοινωνια σου με τους πελατες, δεν την κρινεις με το αν και τι μπορει να αποκομισεις εσυ απο την συζητηση, αλλα πρωτιστως απο το αν ειναι αποδεκτος ενας τετοιος τροπος επικοινωνιας, ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ.
    το ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ απο το ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, διαφερει.
    εμενα δεν μου λεει τπτ η εξηγηση "ειμαι θερμος και διαχυτικος και κατι μπορει να αποκομισω απο την συναναστροφη". στην θερμη και εγκαρδια επικοινωνια, μπορει να ξεπεραστουν ευκολα καποια ορια που δεν πρεπει να ξεπεραστουν. ΝΑΙ, ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ.
    αλλη ειναι η εγκαρδια επικοινωνια με τα φιλαρακια κι αλλη μια ευχαριστη και ευγενικη επικοινωνια με τους πελατες.
    οταν ηρεμησεις, συζητα τα και με αλλους, ακομα και με τον ιδιο, και προσπαθησε να τα διαχωρισεις, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΘΙΓΜΕΝΗ. απλα και ειλικρινα και οσο μπορεις αντικειμενικα.
    Last edited by Remedy; 17-05-2024 at 09:16.

  4. #4
    Στη δουλεια ποτε δεν πρεπει να ειμαστε υπερβολικα διαχυτικοι. Αυστηρα επαγγελματιες με ευγενεια και αποσταση. Η υπερβολικη διαχυτικοτητα μπορει ευκολα να παρεξηγηθει. Μιλα με το προσωπο που σου βρηκε τη δουλεια και ισως δεις αν υπαρχει καποιο προβλημα. Να δωσω ενα παραδειγμα. Αν εσυ πιανεις την κουβεντα με τον πελατη περι ανεμων και υδατων αυτο πιθανον καθυστερει την εξυπηρετηση αλλων πελατων που περιμενουν τη σειρα τους. Μου εχει συμβει με ταμια σουπερ μαρκετ να πιανει την παρλα και να καθυστερει την ουρα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    397
    καλά σου είπε, δεν θέλει να χάσει τους πελάτες απο μια ενοχλητική κουτσομπόλα υπάλληλο. Εκεί είσαι μόνο να τους εξυπηρετείς, αν υπάρχει αναμονή εσύ πρέπει να βοηθάς στο να γίνει πιο γρήγορα η εξυπηρέτηση ή να κάνεις κάτι άλλο να μην είσαι απο πάνω τους,και να τους πρήζεις.

Similar Threads

  1. Γιατί να ταλαιπωρουμαστε τόσο πολυ.. Γιατί..
    By Χριστίνα900 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 08-12-2021, 16:17
  2. Θέλω να φάω γιατί δεν είμαι καλά ή δεν είμαι καλά γιατί δεν τρώω όσο πριν;
    By adespoto in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 4
    Last Post: 02-02-2021, 21:55
  3. Θα σας πω γιατί αγχώνομαι τόσο πολύ και γιατι δεν παω σε ιατρο
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 31-10-2020, 13:56
  4. Γιατι ποναει τοσο πολυ??????????????Γιατι??????????????????
    By gingertania in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 45
    Last Post: 13-10-2012, 01:08
  5. Replies: 92
    Last Post: 26-10-2008, 17:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •