Φίλος με ψυχωσικό σύνδρομο για 4η φορά.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3

    Φίλος με ψυχωσικό σύνδρομο για 4η φορά.

    Γεια σας. Αδερφικός μου φίλος αντιμετωπίζει σύνδρομο στα 25 για 4η φορα. Εχω τραβήξει πολλά καθως την προηγουμενη φορα όταν είμασταν μαζι ήμουν το επίκεντρο των παραισθήσεων του, και καλά ότι του βρίζω τη μάνα και άλλα βαρειά. Διάβασα πολλά μόνος μου για την αρρώστεια του μιας και η οικογένεια του δεν έκατσε να μου εξηγήσει ποτέ ακριβώς τι πρέπει να κάνω. Ήταν καλά για 2 χρόνια, με Ampilify, αλλά ξανάρχισε τον τελευταιο χρόνο την σπασμωδική χρηση κάνναβης. Όταν το έμαθα, τον απείλησα ότι δεν θα τον ξαναστηρίξω γιατι βγάζει μόνος του τα μάτια του, και επέμενε συνεχώς ότι λόγω αγωγής δεν πρόκειται να πάθει τίποτα. Τώρα νιώθω προδομένος και δεν έχω θέληση να βοηθήσω άλλο, μιας και έχω αυτην την περίοδο πολλα προβλήματα. Δεν αντέχω το βλέμμα του όταν με κοιτάει σαν να διαβάζει τη σκέψη μου ούτε τις ίδεες που εκφράζει ούτε τίποτα. Δεν διάβασα πολλά ποστ λόγω έκτακτης κατάστασης και οποιαδήποτε γνώμη και κουβέντα υποστήριξης είναι ευπρόσδεκτη. Το msn μου είναι [email protected] θα ήθελα πολύ να μιλήσω με κάποιον που έχει εμπειρία.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3
    Πρόκειται για πολύ καλο μου φίλο, και θέλω να πάρω μια δυο γνώμες (κάτι το οποίο δεν έχει συμβεί ποτέ λόγω αδιαφορίας της οικογένειας) απο κάποιον που έχει εμπειρία είτε ως παθών ή φίλος παθόντος ή ειδικός,

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    διαβασε αυτο http://web4health.info/el/answers/add-cann-psychosis.htm και κατα τα αλλα ρωτα τι θεσ να μαθεισ πωσ λειτουργει το φαρμακο η τι ειναι ψυχωση καλου κακου καντου κι ενα εγκεφαλογραφημα να δεισ τουσ ρυθμουσ θ μην εχει καμια μονιμη βλαβη αλλιως ειναι στο χερι του

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3
    Οτάν εμφανίζονται συμπτώματα, υπάρχει κάποιος μεσος όρος για τη διάρκεια τους? Πώς είναι προτιμότερο να απαντήσεις σε μια ψεύτικη ιδέα που εκφράζει ο ψυχωτικός? Υπάρχει κάποιος τρόπος να σταμάτησεις έναν συνείρμο?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    βασικα απο οτι εχω διαβασει ειναι οτι δε πρεπει να αντικρουσεις τις ιδεες του με την λογικη ,γιατι λογικη
    αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει. πρεπει να τον στηριξεις συναισθηματικα και με τα φαρμακα θα βρουν ολα τον δρομο τους.

  6. #6
    Originally posted by mpempis
    Γεια σας. Αδερφικός μου φίλος αντιμετωπίζει σύνδρομο στα 25 για 4η φορα. Εχω τραβήξει πολλά καθως την προηγουμενη φορα όταν είμασταν μαζι ήμουν το επίκεντρο των παραισθήσεων του, και καλά ότι του βρίζω τη μάνα και άλλα βαρειά. Διάβασα πολλά μόνος μου για την αρρώστεια του μιας και η οικογένεια του δεν έκατσε να μου εξηγήσει ποτέ ακριβώς τι πρέπει να κάνω. Ήταν καλά για 2 χρόνια, με Ampilify, αλλά ξανάρχισε τον τελευταιο χρόνο την σπασμωδική χρηση κάνναβης. Όταν το έμαθα, τον απείλησα ότι δεν θα τον ξαναστηρίξω γιατι βγάζει μόνος του τα μάτια του, και επέμενε συνεχώς ότι λόγω αγωγής δεν πρόκειται να πάθει τίποτα. Τώρα νιώθω προδομένος και δεν έχω θέληση να βοηθήσω άλλο, μιας και έχω αυτην την περίοδο πολλα προβλήματα. Δεν αντέχω το βλέμμα του όταν με κοιτάει σαν να διαβάζει τη σκέψη μου ούτε τις ίδεες που εκφράζει ούτε τίποτα. Δεν διάβασα πολλά ποστ λόγω έκτακτης κατάστασης και οποιαδήποτε γνώμη και κουβέντα υποστήριξης είναι ευπρόσδεκτη. Το msn μου είναι [email protected] θα ήθελα πολύ να μιλήσω με κάποιον που έχει εμπειρία.
    Μπεμπη , και εδω στην Γαλλια οι ψυχιατροι φαινεται οτι καταληγουν στην αποσυνδεση της ινδικης καναβης απο τις βλαβερες ουσιες που τα κοινωνικα στερεοτυπα καθιερωσαν εν αγνοια οτι η απαγορευση της οπως δηλωσε ενας απο τους μεγαλυτερους εν ζωη φιλοσοφους ο Ναομ Τσμσκι δεν εχει ουδεμια σχεση με την ιατρικη επιστημη αλλα με την Οικονομια και μαλιστα με το χρηματιστηριο Αξιων της Νεας Υορκης οταν ενας αμερικανος προεδρος εριξε χρημα στα λινα υφασματα πριν περασει αυτο το νομο με τον οποιον ειδε τα χρηματα του να πολαπλασιαζονται....
    η καναβις στην φαρμακολογια, συγκαταλεγεται στις υπνωτικες ουσιες και περιεχει αλκοολες οπως τα ακλοολουχα ποτα.
    Σε πολλες Πολιτειες των ΗΠΑ και της Ευρωπης συνταγογραφειται σαν πρωτης ταξης φαρμακο για το γλαυκωμα και απο πολλους ψυχιατρους θεωρειται σαν ενα συμπληρωμα της θεραπειας ασθενων εστω και αν επισημως η χρηση της απαγορευεται απο τον νομο με ποινη φυλακισης ...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Η κανναβη ειναι ψυχωδηλωτικο ,αν εισαι ευχαριστημενος με τη ζωη σου ,η χρηση της και οχι η καταχρηση θα σου δωσει ευφορια και πιθανον να σου ανοιξει πορτες για εσωτερικο ψαξιμο (με προυποθεσεις-οχι αλκοολ-κλπ) αν ομως υπαρχει οποιαδηποτε ανισοροπια η ψυχωτικη δομη ,θα σου το βγαλει στην επιφανεια και μετα αντιμετωπιζεις τις συνεπειες.Ο συνδυασμος κανναβης και αντιψυχωτικου θεωρω οτι ειναι το λιγοτερο, βλακεια ,για να μη πω οτι ειναι και επικινδυνο με την εννοια της ψυχωτικης κρισης.
    Μονο με αγαπη και κατανοηση μπορεις να πλησιασεις τον φιλο σου, υπομονη και συμπαρασταση με την φιλικη σου παρουσια,να ξερει οτι μπορει να σου πει τους φοβους του (παρολες τις αντιδρασεις του ειναι βεβαιο οτι φοβαται),για τις παρανοιες του, το χιουμορ ,απο την πλευρα σου ειναι υποστηρικτικο.Ακουγε τους συνειρμους και γειωνε τον ομαλα και οχι αντιδραστικα.Προτεινε του να δοκιμασει μονο αντιψυχωτικο να δει πως ειναι (δεν καταλαβα αν κανει συνεχεια χρηση χασις απο τοτε που αρχισε το abilify).Aν πραγματικα μπορεις να αντεξεις τις παρανοιες του βρες τον τροπο να συναντησει τυχαια ανθρωπους που μπορουν να τον βοηθησουν (ψυχολογο,φιλους που μπορει να περασαν τα ιδια-πιστεψε με ειναι πολλοι-),αν δουλευει και γενικα αν ειναι λειτουργικος υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να το ξεπερασει!Μπορει να ακουει φωνες και να βασανιζεται πολυ.Μη σκεφτεσαι οτι σε εκμεταλευεται και δεν εκτιμαει αυτα που κανεις γι αυτον.Υποφερει!Σχετικα με συγχρονη χρηση κανναβης και αντιψυχωτικου δεν ειμαι σιγουρη αν ειναι το ιδιο οπως συγχρονη χρηση αντιψυχωτικου και αλκοολ!Μπορει να χρειαζεται αλλο αντιψυχωτικο η αλλη δοσολογια για να μη ζηταει επι πλεον βοηθεια απο το χασις, ισως με αυτο το σκεπτικο αν εχει παραδεχθει οτι εχει προβλημα,πεισθει να ζητησει βοηθεια.Ομως μπαινουν πολλα στη μεση ,προσωπικη του ιστορια(επαθε την ψυχωση οταν εκοψε την κανναβη?δεν σταματησε ποτε να πινει?ταμπλεξε με κοκες και αλκοολ?και αλλα πολλα που μονο ενας ειδικευμενος στις ουσιες, θεραπευτης και οχι ενας συμβατικος ασχετος απο ουσιες ψυχιατρος μπορει να βοηθησει.)Καλη δυναμη!ελπιζω να μην αφησεις μονο του τον φιλο σου!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4
    Ειμαι η αδερφη του παιδιου που αναφερει ο μπέμπης....Η ιστορία μας είναι έχει εδώ και κάποια χρόνια....πραγματικά ως οικογένεια είμαστε πολύ δεμένοι αλλά όλο αυτό μας αποσυντόνησε τελείως...οι γονείς μας είναι αξιοθαύμαστοι άνθρωποι που πραγματικά στηρίζουν το πρόβλημα πάρα πολυ καλά, αυτό το έχει αναφέρει και ο γιατρος! Από την δική μου πλευρά όμως τα πράγματα είναι διαφορετικά...το αίσθημά μου είναι ακριβώς το ίδιο όπως και του μπέμπη...τα χάνω στο παγωμένο βλέμα και η ψυχή μου γεμίζει ενοχές που δεν ξέρω πώς να συμπεριφερθώ. το ξέρω ότι, οτιδήποτε κάνει ή λέει δεν το κάνει επίτηδες γιατί ο αδερφός μου είναι ένα παιδί γεμάτο καλοσύνη και συναίσθημα! Εγώ νοιώθω ότι είμαι σε πρώτο στάδιο κατάθλιψης και προσπαθώ να βοηθήσω τον εαυτό μου για να μπορώ να στηρίζω με τη σειρά μου τους γονείς μου! Παίρνει το abilify και πραγματικά τον βοηθάει αυτό. Δεν ξέρω τι να κάνω είμαι σε αδιέξοδο... Να τονίσω βέβαια ότι ο αδερφός μου έχει την αμέριστη συμπαράσταση των φίλων του...τον αγαπούν και τον στηρίζουν και αυτό είναι εξαιρετικό και σπάνιο στις μέρες μας!!!! Καταλαβαίνω όμως απόλυτα τους \'\'φόβους και τις ανασφάλειες\'\' κάποιες φορές, γιατί και εγώ αισθάνομαι το ίδιο.

    Θα ήθελα τη συμβουλή σας...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Kiveli,

    καλως ήρθες:)

    καταλαβαινω πώς εκτος απο τον αδερφο σου, τουλάχιστον απο οσα περιγραφεις, αισθανεστε το προβλημα της ψυχωσης και σαν δικο σας προβλημα. Κ πώς να ειναι αλλιως, οταν αγαπαμε καποιον που βλεπουμε να υποφερει?

    Παρα το προβλημα ομως, δεν σε ηρεμει, δεν σε παρηγορει και δεν σου δινει κουράγιο που βλεπεις πώς ο αγαπημενος σου αδερφος εχει πραγματικη συμπαρασταση σε ολο αυτο? Και απο την οικογενεια, και απο τους φιλους του κ απο σενα προσωπικα. Αλλωστε, το λες και μονη σου: ειναι εξαιρετικο και σπανιο. Σαφως και ειναι!

    Πιστεύω πώς οι φοβοι και οι ανασφαλειες σου, εχουν βαση για να ειδοποιουν πώς ειναι εκει, πως υπάρχουν. Κ δεν μου φαινεται καθολου περιεργο, πώς ολη αυτη η κατασταση σε οδηγει σε εναν ισως αποσυντονισμο, μια κουραση ή οπως λες σε ενα πρωτο σταδιο καταθλιψης. Εγω θα σου ελεγα πανω σ αυτο να κοιτταξεις πρωτα πρωτα να φροντισεις τον εαυτο σου, αφου μαλλον τετοια σημαδια σου στελνει. Να μιλησεις για οτι σε προβληματιζει. Να δωσεις διεξοδο κ φωνη στις ενοχες σου, στους φοβους σου κ στην παγωμαρα των συναισθηματων σου. Να ρωτησεις, να δωσεις χωρο σε εσενα.

    Βοηθώντας εσενα, φροντιζοντας εσενα, βοηθας και τους ανθρωπους που αγαπας. Το πιστευω πολυ αυτο:) Σου ευχομαι καλη δυναμη.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    188
    και να συμπληρώσω σε αυτό που είπε η Libpa: να σταματήσει το μαύρο γιατί δημιουργεί ψυχώσεις και εντείνει το πρόβλημα

    πρέπει να του το δώσετε να το καταλάβει ή κομμένα ναρκωτικά ή ψυχιατρείο
    \"Thinking is a headache thats why we avoid it.\"

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4
    το φαρμακό του το παίρνει και το έπερνε όλο αυτό το διάστημα που ήταν καλά. Δούλευε, έπαιζε μουσική (είναι μουσικός και έπαιζε κατά καιρούς σε διάφορα μαγαζάκια), πήγαινε ταξίδια...και όλοι εμείς είμασταν ευτυχισμένοι γιατί πραγματικά τις προηγούμενες φορές τα πράγματα ήταν τραγικά μέχρι να βρούμε το σωστό γιατρό με τη σωστή αγωγή. Αυτή τη φορά τα πράγματα είναι πιο ήπια μεν αλλα από την άλλη εμένα με απομακρύνουν γιατί ακριβώς επανήλθε λόγω της χρήσης του μαύρου. όλο αυτό το καιρό έλεγε ότι εγώ δεν ασχολούμε πλέον και εγώ τον πίστευα γιατί θεωρούσα ότι πρέπει να έχουμε εμπιστοσύνη στους ανθρώπους που αγαπάμε και ότι αυτοί δεν θα μας προδόσουν....γελάστικα όμως....

    επι της ουσίας όμως παιδιά κακό έκανε στον εαυτό του....το ξέρω ότι θα επανέλθει όμως δε σας κρύβω ότι τρέμω για τους γονείς μου που μου έχει κολλήσει ότι μετά το πέρας όλης αυτής της κατάστασης θα πάθουν κάποιο κακό,και έτσι θα μείνω εγώ μόνη μου να έχω να αντιμετωπίσω όλο αυτό το πρόβλημα....και να ήξερα πώς...Τα συναισθήματα είναι ανάμεικτα. Θυμός, συμπόνια...πραγματικά σε κανέναν δεν αξίζει να βασανίζεται....ότι και να έχει κάνει....

    σας ευχαριστώ γιατί με βοηθάτε να αντιμετωπίζω τα πράγματα κατάματα!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4
    ναι επανήλθε με το μαύρο. έπερνε στη συντήρηση abilify των 10. τώρα που επανήλθαν οι φωνές και η συγχησμένη σκέψη παίρνει abilify των 30. το θέμα επίσης είναι ότι δεν είναι και πολύ συνεργάσιμος. κάποιες φορές αρνήται να πάρει το χάπι του και θεωρεί ότι είναι καλά. επίσης πολλές φορές ρίχνει ευθύνες στους γονείς γιατί λέει ότι \'\'εσείς φταίτε που πάω στους γιατρούς και παίρνω χάπια\'\'....φανταστείτε δύναμη ψυχής που χρειάζεται για να αντιμετωπίσεις όλο αυτό...εγώ αμέσως τα χάνω και καταφεύγω στο ηρεμιστικό...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Υπάρχουν όντως στοιχεία για σύνδεση της χρήσης κάνναβης με αυξημένο ποσοστό πιθανότητας εμφάνισης ψυχωσικής συνδρομής.
    Δυστυχώς έχω κι εγώ στο φιλικό μου περιβάλλον άτομο που παρουσίασε ψύχωση μετά από χρήση.Την παρουσίασε πριν πέντε χρόνια και ενώ ήταν σε πολύ καλή πορεία σταθεροποίησης,ξαναρχίζον� �ας τη χρήση υποτροπίασε.Το κακό είναι πως και σήμερα συνεχίζει μαζί με τα φάρμακα και τη χρήση.
    Καταλαβαίνω την απόγνωση των συγγενών,γιατί είναι πολύ δύσκολο και να κάνεις το άτομο να απεμπλακεί από τον φαύλο κύκλο και αντιμετωπίζεις και το θυμό του,την άρνησή του και την λύπη από τη χειροτέρευση της κατάστασής του.Θα ήθελα να μάθω κι εγώ αν υπάρχει κάποιος τρόπος να πειστεί,εάν υπάρχει κάποια μέθοδος προσέγγισης που να μην είναι ο εγκλεισμός και ο καταναγκασμός,αλλά η συνειδητοποίηση.Προς το παρόν,ο ψυχίατρος που τον παρακολουθεί τους τελευταίους μήνες δεν το έχει καταφέρει.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4
    δε θα ήθελα μέσω του forum να δημιουργηθούν λανθασμένες εντυπώσεις σχετικά με την υποστήριξη και τίς οικογενιακές σχέσεις που έχουμε μεταξύ μας....αντικειμενικα....ως παιδιά και οι δύο έχουμε πάρει μεγάλη αγάπη από τους γονείς μας οι οποίοι δε μας στέρισαν ποτέ τίποτα....και όχι εκβιαστικά αλλά ουσιαστικά και γεναιόδωρα. Στην παρούσα φάση εγώ είμαι αυτή που έχω αυτές τις σκέψεις που αναφέρω παραπάνω, κατά τα άλλα όλοι οι υπόλοιποι αντιμετωπίζουν το θέμα με ψυχραιμια και υπομονή. Μάκαρι να μπορέσω κι εγώ να δω έτσι τα πράγματα.

    libpa με βοηθάς λέγοντας ότι \'\'είναι τόσο απλό\'\'...και οπωσδήποτε οι δικές μου φοβίες δεν είναι τίποτα μπροστά σ\'αυτό που περνάει ο αδερφός μου...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •