τεστ παπ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 42

Thread: τεστ παπ

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    596
    Μπορεις το τεστ παπ να το κανεις στο ιατρειο με τον ιατρο σου.

    Και τα αποτελεσματα πανε σε ιδιωτικο εργαστηριο, αμα εχεις ανασφαλεια για δημοσιο νοσοκομειο.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Αν είναι δυνατόν να σκεφτόμαστε αν θα κάνουμε τεστ παπ.εγώ εαν δεν έκανα συστηματικά ισως τώρα να είχα μεγάλο πρόβλημα.Ανετα κανείς δεν αισθάνεται την ώρα που γίνεται αλλά είναι κάτι τόσο σύντομο που μέχρι να το σκεφτείς τελείωσε.Καλύτερα να πηγαίνετε στον γυναικολόγο σας παρά σε διαγνωστικά κέντρα που βάζουν κάτι κοπελίτσες να το κάνουν

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    Αν είναι δυνατόν να σκεφτόμαστε αν θα κάνουμε τεστ παπ

    MHN KOROIEDEYEIS OMWS GIATI EMENA H FOBIA MOY EINAI AYTH ESENA MPOREI NA NAI ALLH...KAI NA SOY FAINETAI SOBARH..KSERW POSO TRAGIKH EIMAI SE AYTO TO THEMA DEN EINAI ANAGKH NA TO AKOYW PALI.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Μα δεν κοροϊδεύω λάθος κάνεις σου είπα καμμιά δεν αισθάνεται άνετα αλλά σ\'εναν καλό γιατρό δεν θα αισθανθείς πόνο και είναι τόσο σημαντικη εξέταση.Εγώ έκανα επέμβαση πέρυσι γιατί το τελευταίο τεστ κάτι εμφάνιζε.Εαν το είχα παραμελήσει κανένα χρόνο δεν ξέρω τι θα γινόταν.Εξ άλλου έχω τόση φοβία με την ολική νάρκωση και το έχω γράψει ότι παθαίνω πανικό γιατί την φοβάμαι αλλά την έκανα έστω και αν έγινα ρεζίλι στο χειρουργείο με αυτά που τους έλεγα

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    κοριτσια, δεν ξερω τι ειναι αυτα που διαβαζω για πονο και αιματα....
    εγω δεν ενοιωσα ποτε τπτ οταν επαιρνε το δειγμα, και ολη η υπολοιπη διαδικασια ηταν ΑΚΡΙΒΩΣ σαν γυναικολογικη εξεταση.ολη η ιστορια δλδ ειναι να χαλαρωσεις τους μυς ωστε να μη νοιωσεις πονο με τον διαστολεα(λιγη γνωση πιλατες βοηθαει σε ολα :Ρ)
    αιμα ποτε δεν ειχα απο εξεταση και εννοειται πως οτι χρησιμοποιειται εκει ειναι πολυ πιο καθαρο απο το μπανιο σου...
    βεβαια το κανω παντα με τον γυναικολογο μου.δεν το κανω ποτε σε διαγνωστικα κεντρα η νοσοκομεια με κοριτσακια η με αγνωστους η απειρους....
    επισης, ντρεπομαι αλλα ομολογω οτι το εχω κωλοβαρεσει τελευταιως κι εχω δυο χρονια να κανω....

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Sunset μη φοβάσαι! Εγω ποτέ δεν εχω βγάλει αίμα απο το τεστ παπ και απλά νιώθεις ενα τσίμπημα. Συμφωνώ με τα κορίτσια οτι ειναι πολύ σημαντική η εξέταση και μη σε κωλύει αυτό.Πιστεύω οτι είναι θέμα γιατρού και εγώ συμφωνώ να πας σε ιδιωτη!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    596
    Ουτε εγω ειχα ποτε προβλημα με το τεστ παπ. Ουτε αιμα ουτε τιποτα, ισως λιγο πονο στην αρχη αλλα τιποτα σημαντικο και σε 1 λεπτο ειχε τελειοσει...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by Remedy
    κοριτσια, δεν ξερω τι ειναι αυτα που διαβαζω για πονο και αιματα....
    εγω δεν ενοιωσα ποτε τπτ οταν επαιρνε το δειγμα, και ολη η υπολοιπη διαδικασια ηταν ΑΚΡΙΒΩΣ σαν γυναικολογικη εξεταση.ολη η ιστορια δλδ ειναι να χαλαρωσεις τους μυς ωστε να μη νοιωσεις πονο με τον διαστολεα(λιγη γνωση πιλατες βοηθαει σε ολα :Ρ)
    αιμα ποτε δεν ειχα απο εξεταση και εννοειται πως οτι χρησιμοποιειται εκει ειναι πολυ πιο καθαρο απο το μπανιο σου...
    βεβαια το κανω παντα με τον γυναικολογο μου.δεν το κανω ποτε σε διαγνωστικα κεντρα η νοσοκομεια με κοριτσακια η με αγνωστους η απειρους....
    επισης, ντρεπομαι αλλα ομολογω οτι το εχω κωλοβαρεσει τελευταιως κι εχω δυο χρονια να κανω....
    Μήπως θα έπρεπε να πας σιγά σιγά?
    Καλό είναι τουλάχιστον μια φορά τον χρόνο να την κάνουμε την εξέταση.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by sunset
    σε εικοσι μερες περιπου εχω κανονισει να κανω στη αθηνα τεστ παπ...δεν ειναι κατι φοβερο και μαλιστα το εχω ξαναγραψει το θεμα αλλα με εχει πιασει αγχος..εδικα με κατι λεξεις που ακουω κολποδιαστολεας και τετεοια...δεν θελω να φερομαι σνα ανωριμο παιδακι γιατι ειμαι 26 χρονων και πρεπει να προσεξω απο τωρα και θα παω ειμαι αποφασισμενη και ας αγχωνομαι με γιατρους αλλα με εχει πιασει τωρα!οι πιο πολλες που εχετε παει τι να προσεξω εκει?καλα θα μου πει και η μανα μ πχ αλλα πειτε!
    Λοιπόν, θα σου πω τι κάνω εγώ με τους γιατρούς όταν αγχώνομαι.
    Δεν τους αφήνω σε χλωρό κλαρί! Τους ρωτάω ότι μπορείς να φανταστείς.
    Ετσι κι εσύ ρώτα, ότι θέλεις,πχ.
    πόση ώρα θα πάρει? Τι ακριβώς θα γίνει μέσα στον κόλπο μου ( βάλτον/ην να στο σχεδιάσει κιόλας χεχε!!Θα τρελαθεί!)
    θέλω να το κάνετε απαλά πες, να μην πονέσω,
    αν τυχόν σας κάνω νόημα να σταματήσετε, να μου εξηγείτε τι κανετε την ώρα που το κάνετεκτλ.

    Κοινώς, ζήτα πληροφορίες και καλή συνεννόηση με τον γιατρό! Θα σε βοηθησει πολύ να χαλαρώσεις.

    Κι αν χαλαρώσεις, ούτε που θα το καταλάβεις.

    Κρατά ένα δευτερόλεπτο)
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    ναι και βεβαια πρεπει να παω..

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Originally posted by weird

    Λοιπόν, θα σου πω τι κάνω εγώ με τους γιατρούς όταν αγχώνομαι.
    Δεν τους αφήνω σε χλωρό κλαρί! Τους ρωτάω ότι μπορείς να φανταστείς.
    Δηλαδή μετά είναι αγχωμένοι οι γιατροί, ε?

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Χα χα τ μου θυμίζεις Μαρίνα.Απο τον φόβο μου για την νάρκωση άγχωσα τον γιατρό και μου έβαλε οξυγόνο με σωλήνα στο λαιμό γιατί δεν χρειαζόταν ήταν μικρή επέμβαση

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Χεχε...το να κάνει κάτι παραπάνω απ\' όσο χρειάζεται ο αγχωμένος γιατρός, δεν είναι συνήθως πρόβλημα. Άσε που κι εσύ το θυμάσαι μετά και γελάς με τον υπερβολικό φόβο που είχες!

    Αλλά εδώ οι φίλες μιλάνε για ένα απλό-απίστευτα απλό-στιγμιαίο τεστ-παπ. Αν βομβαρδίζεις το γιατρό με ερωτήσεις (χαχα...θα ήθελα να δω έναν να το σχεδιάζει κιόλας, όπως πρότεινε η weird!), πιο πιθανό μου φαίνεται - άθελα του βέβαια - να σε πονέσει μετά, από τη νευρικότητα, το άγχος και την επιθυμία να σε ξεφορτωθεί. Δεν λέω, οφείλει να γνωρίζει \'ασκήσεις ψυχραιμίας\' για τις δύσκολες περιπτώσεις, αλλά...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by TC
    Όταν σας τσιμπάνε για να σας πάρουν αίμα πόσο πολύ πονάτε????
    οπως διαπιστωνεις απο το θεμα αυτο κ μονο, ο πονος ειναι κατι πολυ σχετικο.

    η απλη διαδικασια επισης.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Επειδή δίνω συχνά αιμα για έλεγχο του θυρεοειδή πρώτον απο το δεξί χέρι πλέον δεν παίρνουν απο τα πολλά τριπήματα δεν ξερω τι συνέη δεν δίνει αιμα.Υπάρχουν φορές που σχεδόν δεν καταλαβαίνει τίποτε ένα τσιμπιματάκι και άλλες που θέλεις να ρίξεις μπουνιά σε αυτόν που σου παίρνει αίμα

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •