ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ...ΜΕ ΠΟΝΟΥΝΕ....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    179

    ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ...ΜΕ ΠΟΝΟΥΝΕ....

    Πόσες φορές δεν καταλήγουμε σε αυτό το συμπέρασμα μέσα απ τη καθημερινή μας τριβή με τους συνανθρώπους μας?Ξεκινάμε γεμέτοι ενθουσιασμό μια σχέση ή μια συνεργασία και ξαφνικά ερχόμαστε αντιμέτωποι με το απόλυτο χάος.Ο άνθρωπος πάνω στον οποίο επενδύσαμε συναισθήματα και ελπίδες κάνει πράγματα που δε θα θέλαμε να δούμε ούτε στο χειρότερο εφιάλτη μας...αρθρώνει λόγια που μαστιγώνουν τα αυτιά μας...μας κάνει να νιώθουμε έναν αφόρητο πόνο που μας αφήνει μια πικρή γεύση για πολύ καιρό.Το ακόμα πιο παρανοικό στην όλη υπόθεση ...είναι οτι όταν ξεκινούσαμε τη γνωριμία μας με αυτόν τον άνθρωπο...μοιάζαμε να συμφωνούμε στην διαπίστωση οτι οι άνθρωποι πληγώνουν ο ένας τον άλλον...και συνεπώς δεν θα το κάναμε ποτέ αυτό εμείς μεταξύ μας...μιας και αποτελούμε και οι δυο θύματα τέτοιων συμπεριφορών.Ίσως αυτή η παραδοχή....αυτή η σύμβαση να ήταν και ο σημαντικότερος κρίκος που μας έδεσε....αλλά μετά απο λίγο καιρό μένουμε κι οι δυο με την αίσθηση ότι και σε αυτήν τη σχέση ο ένας πλήγωσε τον άλλον....κι απο εκεί και πέρα ο καθένας τραβάει το δρόμο του με ακόμα πιο σταθερά εδραιωμένη την πεποίθηση οτι όλοι οι άνθρωποι είναι έτοιμοι να μας κατασπαράξουν.

    Θα μπορούσε κανείς να επικαλεστεί πολλές ερμηνείες γι αυτό το αλλοπρόσαλο φαινόμενο των σχέσεων...όπως για παράδειγμα οτι ακόμα και οι πονεμένοι μπορούν να πληγώνουν άλλους πονεμένους ακριβώς γιατί φοβούνται οτι θα πληγωθούνε...και αμύνονται με επίθεση.Θα μπορούσε επίσης κανείς να παρατηρήσει ότι πληγωνόμαστε πιο εύκολα διότι ήδη είμαστε λαβωμένοι απο κάποιες παρελθοντικές εμπειρίες...και άρα είμαστε αρκετά πιο ευαίσθητοι και ευάλωτοι στο να αντέξουμε ερεθίσματα που υπο άλλες συνθήκες δεν θα μπορούσαν να μας προκαλέσουν τόσο σοβαρό πόνο...και σε καμμιά περίπτωση δεν θα μπορούσαν να μας παραλύσουν.Όμως παρότι αυτές είναι συνήθως οι αλήθειες που κρύβονται πίσω απ τις πληγές μας....δεν παύουν να ηχούν απλώς σαν λόγια και θεωρίες που προσγειώνονται σαν ΟΥΦΟ στον πλανήτη μας.

    Όπως ήδη σας έχω πεί...αυτές τις μέρες έκανα μια γενική ανακαίνιση στο σπίτι μου...και στα πλαίσια αυτού του house(ή χάους)λίφτινγκ έπρεπε να μετακινώ και έπιπλα απ το ένα δωμάτιο στο άλλο για να μπορώ να βάφω τους τοίχους.Σε μια τέτοια μεταφορά....προσπάθησα να σηκώσω μια αρκετά βαριά πολυθρόνα και να την πάω εναερίως στο διπλανό δωμάτιο....Πάνω στο ζόρι μου...δεν πρόσεξα οτι μπροστά μου την άραζε ο Φιντέλ (ο τετράποδος φίλος μου) ...και του πατάω με όλη μου τη δύναμη το πόδι...τον σακάτεψα.Ο καημένος έβγαλε μια πνιχτή τσιρίδα...ίσως για να με ενημερώσει οτι τον πατάω...κι αμέσως μετά το πρώτο πράγμα που έκανε ήταν να αρχίσει να με γλείεφει.Το φαντάζεστε...εγώ τον σακάτεψα έστω κι άθελα μου...κι αυτός το πρώτο πράγμα που έκανε ήταν να βρεί τρόπο να με διαβεβαιώσει οτι εξακολουθεί να με αγαπάει.Θα μπορούσε να με είχε δαγκώσει απ τα νεύρα του...ή απλώς να σηκωθεί να φύγει....αυτός όμως επέλεξε να μου δείξει οτι με αγαπάει.Ακόμα και τον πιο κοντινό μου άνθρωπο να πατούσα...στην καλύτερη περίπτωση θα μου έλεγε \"εεεε ρε πρόσεχε και λίγο....με ξενύχιασες...για ξεστραβώσου..\" ...όσο για τη χειρότερη περίπτωση ούτε που θέλω να τη σκέφτομαι....και σε καμμιά περίπτωση δε θα με αγκάλιαζε να με φιλήσει την ώρα που τον πατάω.Έλα όμως που κάτι τέτοιες αντιδράσεις τύπου Φιντέλ...κάνουν την διαφορά...και αυτή του η αφοσίωση με σκλάβωσε ακόμα περισσότερο...Πόνεσα που τον πόνεσα....και το σκυλομετάνιωσα...Με έκανε να δακρύσω...και να θέλω να γίνω ακόμα καλύτερος απέναντι του.

    Βέβαια....άν καλοεξετάσουμε το γεγονός...σίγουρα ο Φιντέλ δεν έκατσε να αναλύσει το όλο συμβάν και να οδηγηθεί στο συμπέρασμα οτι τον κούλανα κατα λάθος.Και δεν έκανε αυτήν την ανάλυση...όχι μόνο γιατί δεν έχει τόσο ανεπτυγμένη λογική όσο εμείς οι άνθρωποι....αλλά και γιατί δεν είχε και το χρόνο να μπεί σε τέτοιες σκέψεις....αφού σχεδόν ακαριάια αφού τον πάτησα άρχισε να με γλείεφει.Θυμάμαι που στην ψυχολογία του λυκείου μας έλεγαν οτι τα ζώα αντί της λογικής έχουν το λεγόμενο ενγενές σχήμα...κάτι δηλαδή σαν τυποιποιημένα σχήματα συμπεριφοράς που μεταφέρονται απο γενεά σε γενεά και εμπλουτίζονται απο εξελίξεις που αφορούν προσαρμογές στο περιβάλλον.Μπορεί η νόηση του σκύλου να είναι κατώτερη απ τη δική μου...αυτό όμως που ξέρω να πώ είναι οτι ο Φιντέλ εκείνη τη στιγμή με σκλάβωσε...με κατέκτησε ακόμα περισσότερο...και πάνω απ όλα μου δίδαξε τι πάει να πεί αληθινή αγάπη.

    Η πραγματική αγάπη εξηγεί και κατανοεί τα πάντα,μπορεί να εξυψώνεται πάνω απ όλα και τελικά δεν γνωρίζει φραγμούς,εμπόδια και όρια.Μπορείς να αγαπάς τον άλλον για πάντα...άσχετα με το τι μπορεί να σου έκανε ή να σου κάνει?Εσύ είσαι ο κυρίαρχος των συναισθημάτων σου και μπορείς να μη σταματήσεις να τον αγαπάς ποτέ...αν το θελήσεις βέβαια.Με μια τέτοια αγάπη μπορείς να σκλαβώσεις τον αλλον,να τον λυγίσεις ...άν όχι ακαριαία σίγουρα μετά απο λίγο καιρό.Αγαπάς γιατί αγαπάς και για τίποτα παραπάνω...μιας και αυτό τα περικλείει όλα.Αλήθεια ...μια τέτοια αγάπη πιστεύετε οτι μπορεί να κινδυνεέψει απο κάτι...?Εγώ δεν πιστεύω οτι έχει να φοβηθεί τίποτα...μιας και είναι απέραντη μπροστά στο οτιδήποτεΕίμαστε ελεύθεροι να αγαπήσουμε όποιον θέλουμε...για πάντα...μόνο εμείς μπορούμε να το σταματήσουμε αυτό και τίποτα άλλο στον κόσμο.Μπορούμε αύριο να σηκωθούμε...και να αφήσουμε ανεξάντλητα ποσά αγάπης να ξεχυλίσουν απο μέσα μας?Μπορούμε να πούμε \"σ\'αγαπώ επειδή σ\'αγαπώ κι αυτό μου είναι υπέραρκετό για να σε αγαπώ...\"?Και μη μου πείτε ότι δεν είμαστε θεοί για να αγαπούμε με αυτόν τον τρόπο...γιατί θα είναι σαν να πααδεχόμαστε ότι τελικά δεν είμαστε ούτε καν σκύλοι...αλλά πολύ κατώτερα όντα.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    40
    Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

    Ας πούμε ότι μια μέρα γνωρίζετε έναν άνθρωπο, ο οποίος σας παρέχει τα πάντα: αγάπη, αφοσίωση, εμπιστοσύνη, συμπαράσταση κ.ο.κ. Ότι του ζητάτε, θυσιάζεται για να σας το προσφέρει, σας υπηρετεί με αυταπάρνηση, ζει μονάχα για σας.
    Εσείς πως θα συμπεριφερθείτε; Θα του ανταποδώσετε ακριβώς τα ίδια;
    Αποκλείεται σας λέω, γιατί πολύ γρήγορα θα έχετε βαρεθεί.

    και ξέρετε γιατί;

    γιατί οι άνθρωποι σήμερα δεν αντέχουν την αγάπη και την ευτυχία, παραμένουν όμως απόλυτα αφοσιωμένοι στην καταστροφική τους μανία και υπηρετούν μόνο την ανάγκη για προσωπική/κοινωνική επιτυχία.
    Το ισχυρό πρότυπο είναι αυτό που διεγείρει και όχι το αγαθό και συνεπώς όλοι επιλέγουν να κυνηγούν αυτό που φαντάζει απρόσιτο...

    Δανάη μου, η κοινωνία είμαστε εμείς, ικανοί για το καλύτερο και το χειρότερο

    η αγάπη υπάρχει, αλλά όχι εκεί που τη θέλουμε εμείς ντε και καλά. Υπάρχει όμως και ας μην πουλάει και τόσο...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    179
    Χαίρομαι..παιδιά...που προβληματιζόμαστε επάνω στην αγάπη.Βέβαια...εξηγήσεις για το γιατί ο κόσμος (εμείς) αγαπάει με τόσο ανάπηρο τρόπο...μπορούμε να βρούμε πολλές είτε κοινωνιολογικές είτε ψυχολογικές....Ας προσπαθήσουμε να βρούμε λόγους για να αγαπούμε όπως και ο ΦΙΝΤΕΛ...απλώς ας τους αναφέρουμε εδώ....

    Για παράδειγμα...για μένα η αίσθηση του ότι θα είμαι απολύτος ελεύθερος να αγαπάω....χωρίς να φυλακίζομαι σε διάφορες προυποθέσεις και συμφωνίες τύπου \"θα σ\'αγαπώ μόνο άν....και άν....και άν....και φυσικά οπωσδήποτε θα πρέπει να μου κάνει αυτό...κι εκείνο και το άλλο...άν θέλεις να σε αγαπάω\" ...αυτό και μόνο με λυτρώνει...

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    40
    Δανάη μου δεν χρειάζεται να τρομάζεις για κάτι που δεν είπα. Όλοι συμφωνούμε στο πως έχει διαμορφωθεί η κοινωνία μας. Αυτοί που λες που έφτιαξαν τα πρότυπα μπορεί να μας θέλουν πιόνια τους, αλλά δεν μπορούν να αλλάξουν το χαρακτήρα των συναισθημάτων μας. Ωστόσο ο άνθρωπος όπως και όλες οι δυνάμεις της φύσης έχουν διττή υπόσταση. Αυτό σημαίνει ότι καθετί έχει και το αντίθετό του. Στον άνθρωπο αυτό μεταφράζεται ως η πάλη θετικής ή αρνητικής στάσης (σκέψη, συναίσθημα, λογική, συμπεριφορά). Σήμερα όμως έχουν αλλάξει αυτές οι ισορροπίες και αυτό που κάποτε θεωρούνταν \"κακό\" ή απαγορευμένο, πλέον είναι κοινωνικά αποδεκτό.
    Παρόλα αυτά, όπως σου είπα εγώ πιστεύω πολύ στην αγάπη, ίσως παραπάνω απ\' ότι πρέπει και αυτό δεν μου πολυαρέσει για να πω την αλήθεια. Αυτό που περιέγραψε ο Λογόψυχος είναι μια πραγματικότητα και τη βλέπω και εγώ γύρω μου. Όλοι λένε πως κατάντησαν οι ανθρώπινες σχέσεις και είναι οι ίδιοι που σου γυρίζουν την πλάτη. Για να μην πω ότι αυτοί που φωνάζουν περισσότερο είναι οι χειρότεροι του είδους μας. Παλιά και δοκιμασμένη τακτική, κάτι ξέρουν οι πολιτικοί περισσότερο.
    Ο καθένας όμως κάνει τις επιλογές του και είναι συνυπεύθυνος γι\' αυτούς που έχει γύρω του. Και δεν χρειάζεται να είμαστε πολύ αυστηροί. Όλοι οι άνθρωποι έχουν τα προβλήματά τους, οι πιο πολλοί είναι δυστυχισμένοι με τον σημερινό τρόπο ζωής, συνεπώς ο χρόνος τους αναλώνεται στην επίλυση των προβλημάτων και λιγότερο στην αγάπη. Δεν είναι ευχάριστο, αλλά είναι λογικό.
    Εσένα όμως τι σε κάνει και δεν πιστεύεις στις σχέσεις; Είχες μια κακή φάση και αυτό τι σημαίνει; Σου μένουν άλλα 10 εκατομμύρια Έλληνες.

  5. #5
    Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    Athina
    Posts
    92

    Δεν υπάρχει κανένα ον πάνω στη Γη που να έρπει ή να περπατάει χειρότερο από τον άνθρωπο...Όμηρος

    Με αυτή τη φράση ο Όμηρος τοποθετήθηκε στο θέμα το οποίο συζητάμε εδώ.Είναι προφανές ότι συμφωνεί ότι ο άνθρωπος είναι κατώτερο ον από τα άλλα ζώα και δείχνει μισάνθρωπος.Μερικές φορές έτσι νιώθω κι εγώ αλλά ελπίζω ότι υπάρχουν λίγοι σε όλο τον κόσμο με τους οποίους μπορείς να αγαπηθείς αληθινά και ανιδιωτελώς.Και μένα μου χει τύχει να μιλάω με κάποιο πρόσωπο για την κατάντια αυτή του κόσμου και πόσο μας έχουν πληγώσει οι άλλοι και αυτό να αρχικά να μας ενώνει αλλά ύστερα από κάποιο χρονικό διάστημα να υπάρχουν συγκρούσεις μεταξύ μας και να καταλήγουμε να πληγωθούμε και να μην μιλάμε...Η φύση του ανθρώπου είναι τόσο μίζερη που δεν αντέχει την πολύ αγάπη.Θα σας πω δύο προσωπικά παραδείγματα.Σε μία σχέση μου η κοπέλα με την οποία είχα δεσμό κάποια στιγμή γύρισε και μου παραπονέθηκε γιατί...δεν τσακωνόμαστε αρκετα!Τσακωνόμασταν σπάνια όποτε υπήρχε λόγος.Αν δεν συναίβαινε αυτό άλλωστε θα έδειχνε έλλειψη ενδιαφέροντος.Αλλά μου ζήτησε αυτό το πράγμα και βέβαια απόρησα και την ρώτησα γιατί το ζητάει αυτό και μου είπε ότι βαριόταν να μην τσακωνόμαστε και το ήθελε!Αυτό πώς να το εξηγήσω?Βλακεία?Μαζοχισμό?� �ατωτερότητα?Μία άλλη φίλη μου(όχι σε δεσμό)μου ζήτησε να μην της δείχνω τόση αγάπη και όταν την ρώτησα γιατί μου είπε ότι νιώθει ότι την πνίγω από την πολύ αγάπη(!).Της είπα βέβαια ότι κανείς δεν έπαθε ποτέ τίποτα από την αγάπη αλλά επέμεινε.Και να φανταστείτε ότι δεν είναι δα και το άτομο που έχω αγαπήσει πιο πολύ στη ζωή μου,είναι απλώς μία φίλη μου.

    Πρέπει πάντως να αναλογιστούμε τι αγάπη πρέπει να περιμένουμε να εισπράξουμε από τους άλλους και να δώσουμε την στιγμή που οι ίδιοι μας οι γονείς δεν το κάνουν αυτό ή το κάνουν μόνο με τα λόγια.Όλοι εδώ πέρα ξέρετε την ιστορία με την μητέρα μου και τον πατέρα μου πράγμα που συμβαίνει και με τους περισσότερους εδώ μέσα.Αν λοιπόν οι ίδιοι μας οι γονείς με τους οποίους υποτίθεται έχουμε ιερή σχέση φέρονται έτσι τί απαιτήσεις μπορούμε να έχουμε από τους άλλους και πώς πρέπει να μας φέρονται οι εχθροί μας?

    Όπως και ο Logopsyxos έτσι και για μένα το πιο κοντινό μου πρόσωπο είναι ο γάτος μου,είναι το μόνο πρόσωπο που αγαπάω αληθινά γιατί μου έχει δείξει κι αυτός έμπρακτα την αγάπη του.Μου έχει τύχει κι εμένα να τον πατήσω κατά λάθος αλλά η αντίδρασή του ήταν ίδια με του Φιντέλ.Γύρισε και με έγλειψε,ενώ όπως είπε ο Logopsyhos αν ήταν άνθρωπος ακόμα και δικό μου πρόσωπο θα είχε αντιδράσει εχθρικά.Τα ζώα έχουν πίστη και νιώθουν αγάπη απέναντι στον άνθρωπο ακόμα κι αν τα χτυπήσεις,ξεχάσεις να τους βάλεις φαγητό κλπ.Ο άνθρωπος θα γυρίσει να σου κάνει κακό αργά ή γρήγορα ακόμα κι αν του φερθείς με τον καλύτερο τρόπο,είτε λόγω φθόνου είτε λόγω αχαριστίας είτε λόγω αφέλειας.Κατά τ\' άλλα θέλουμε να λεγόμαστε και ανώτερα όντα...Αν το καλοσκεφτείτε είμαστε ένα βάρος,μία ασθένεια για τον πλανήτη αφού και αυτόν καταστρέφουμε,και τα ζώα σκοτώνουμε(είτε για τροφή είτε για ενδυμασία)και μεταξύ μας έχουμε συνεχείς συγκρούσεις.Αντί μετά από τόσα χρόνια ιστορίας ο άνθρωπος να επιδιώκει την πρόοδο,την εξέλιξη,τη δημιουργία,την ευμάρεια και την διέυρυνση των δυνατοτήτων του έχει καταφέρει να ζει σε μιζέρια,φτώχεια,εξαθλίωση,� �ιχόνειες και συνεχείς καταστροφές.Είμαστε κενοί μέσα μας και δεν ξέρουμε πού πάμε ζώντας μία ετοιμοθάνατη ζωή.Για μένα η ιστορία του ανθρώπου είναι ένας διαρκής μεσαίωνας αφού ανέκαθεν υπήρχαν πόλεμοι,δυστυχία και η εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο.

    Η Danay τοποθετεί σωστά το θέμα,η ρίζα του κακού είναι από πάνω,από τις κυβερνήσεις που όποιο πολιτικό σύστημα κι αν αντιπροσώπευαν προσπαθούσαν πάντα μέσα από τις μεθοδεύσεις τους και τους θεσμούς τους να μετατρέπουν τους ανθρώπους σε πειθήνια όργανά τους,ανθρώπινες μηχανές,ρομποτάκια δίχως αισθήματα για να μπορούν να μας εξουσιάζουν πιο εύκολα και να μας χρησιμοπούν πάντα για το συμφέρον τους.

    Οι λόγοι για τους οποίους οι άνθρωποι συγκρούονται είναι δύο.Το χρήμα και ο εθνικισμός.Ποιος θα αποκτήσει μεγαλύτερη περιουσία και ποιο έθνος θα επικρατήσει του άλλου.Αυτές οι πλαστές αξίες έχουν επικρατήσει και η σημαντικότερη αξία που υπάρχει,η αγάπη,τείνει να εξαφανιστεί.Έρευνα έχει δείξει ότι για όλες τις ασθένειες του ανθρώπου,ψυχικές και σωματικές,ευθύνεται η απομάκρυνση του ανθρώπου από τη φύση και η απομάκρυνση του ανθρώπου από τον άνθρωπο.Δεν έχουμε δοκιμάσει ποτέ να ζήσουμε σε μία άναρχη κοινωνία,όπου όλα αυτά θα εξαλειφθούν,αφού ούτε χρήμα θα υπάρχει,ούτε κυβερνήσεις,ούτε σύνορα ή κάθε είδους διαχωρισμοί ούτε κοινωνικές ανισότητες.Τα πάντα πλέον δεν θα γίνονται με βάση το συμφέρον και θα μπορέσει να υπάρξει μεταξύ των ανθρώπων ειρήνη,αδελφοσύνη,ισότητα,� �υντροφικότητα,ενότητα,αλλ� �λεγγύη,κοινωνικότητα και να βασιλεύσει η αγάπη και η ελευθερία.

    Η έλλειψη της αγάπης το το μίσος που μας έχει κυριέσει μας έχει φέρει εδώ πέρα,στις ψυχικές ασθένειες.Όσο δεν αλλάζει αυτό,οι ασθένειες αυτές θα εξαπλώνονται ολοένα και περισσότερο μέσα στην κοινωνία και έτσι θα βαδίσει στο τέλος της.Και αν έχει καταλήξει τα ζώα που είναι χαμηλότερης νοημοσύνης από μας να είναι ανώτερά μας και να νιώθουν και να εκφράζουν την αγάπη τους αντίθετα από εμάς,τότε είναι αμφίβολο αν αξίζει η ύπαρξή μας...

  6. #6
    Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    68

    ΠΕΡΙ ΑΓΑΠΗΣ..(SMIIIIIILE!)

    :P ΔΑΝΑΗ!! ΚΑΘΕ ΠΡΟΠΕΡΣΙ??
    Η ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΔΙΑΦΩΝΕΙ!..

    ΛΕΩ ΟΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΗΓΑΖΟΥΝ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΑΠΕΕΕΕΕΕΡΑΝΤΟ ΕΓΩΙΣΜΟ..
    ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ ΟΙ ΣΥΓΚΥΡΙΕΣ ΣΕ ΒΑΘΕΙΣ ΣΤΟΧΑΣΜΟΥΣ:ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΓΩΙΣΤΕΣ! ΚΑΙ Η ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ ΜΟΥ, ΟΤΑΝ ΤΗΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ \"ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ\", ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΟΤΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΗ ΦΡΑΣΗ ΜΕ ΕΓΩ. ΜΑ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΕΓΩ, ΔΕ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΑ, ΕΤΣΙ?? ΚΙ ΑΣ ΜΗ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ!..

    ΑΝ Ο ΦΙΝΤΕΛ Ή Η ΓΑΤΟΥΛΑ ΤΟΥ ΑΛΕΝ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΝΟΝΤΑΝ, ΜΕΤΑ ΤΟ ΑΤΥΧΕΣ ΣΥΜΒΑΝ, ΣΕ ΑΓΡΙΑ ΘΗΡΙΑ ΕΤΟΙΜΑ ΝΑ ΚΑΤΑΣΠΑΡΑΞΟΥΝ ΤΟ ΛΟΓΟΨΥΧΟ Ή ΤΟΝ ΑΛΕΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ, Ή ΑΝ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΝΟΝΤΑΝ ΑΠΛΑ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, ΔΕ ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΦΕΡΣΙΜΟ ΤΟΥΣ ΕΓΩΙΣΤΙΚΟ??
    ΘΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΝΤΑΝ ΑΣΧΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΝΙΩΘΑΝ ΑΣΧΗΜΑ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΛΑΒΟΥΝ ΥΠΟΨΗ ΟΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΝΑ ΝΙΩΘΕΙ ΑΣΧΗΜΑ!(ΤΥΨΕΙΣ..ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΤΙΜΩΡΙΑ??) ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΑ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΝ ΚΙΟΛΑΣ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟΥ ΑΞΙΖΕ.
    ΧΜ...ΣΑΣ ΜΠΕΡΔΕΨΑ Ε??

    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΖΩΝΤΑΝΑ ΤΑ ΚΑΚΟΜΟΙΡΑ ΑΞΙΖΟΥΝ ΤΟ ΘΑΥΜΑΣΜΟ ΜΑΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΓΩΙΣΤΕΣ!!
    ΚΑΘΕ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΦΑΝΤΑΖΕΙ ΕΓΩΙΣΤΙΚΗ, ΑΚΟΜΑ Η ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΡΟΦΗΣ, ΣΤΕΓΗΣ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ... ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ Η ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΑΛΛΩΝ, ΠΩΣ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΓΑΠΗ???

    Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΗΣ...
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ....
    ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗ ΒΡΟΥΜΕ ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΓΩΙΣΜΟ...
    ΑΝΤΕ, ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ ΝΑ ΝΙΩΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΓΚΙΝΕΙΤΑΙ!!



    ΥΓ:
    >>>>>>>>>>>>&g t;>>>>>Οι ψυχικές ασθένιες έχουν δημιουργηθεί από την απομάκρυνση του ανθρώπου από τον άνθρωπο και την φύση .... Αυτά άλλωστε τα λέει και η θρησκεία, αλλά σιγά ..
    Ποιός την ακούει πια;
    ΣΥΜΦΩΝΩ! ΑΥΤΑ ΜΑΘΑΙΝΩ!!:)

  7. #7
    Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    Athina
    Posts
    92
    Danay μου δίνει μεγάλη ικανοποίηση να βλέπω άτομα σαν εσένα που να έχουν επαναστατικές απόψεις και να αμφισβητούν και να απορρίπτουν το κοινωνικό κατεστημένο που είναι υπαίτιο για την δυστυχία των ανθρώπων με ό,τι αυτό συνεπάγεται(ψυχικές ασθένειες κλπ).Η κοινωνία μέσα από τους θεσμούς της(σχολείο,στρατός,εκκλησ� �α,οικογένεια κλπ)προσπαθεί από νεαρή ηλικία να μας μετατρέψει σε άβουλα όντα,πειθήνια όργανα,ρομποτάκια δίχως αισθήματα για να γίνουμε πιστοί δούλοι των εκμεταλλευτών μας δίχως να μπορούμε να αντιδράσουμε σ\' αυτήν τη κατάσταση.Εγώ προσωπικά όχι μόνο δεν θα ήθελα να πολεμήσω γι αυτή τη χώρα αλλά θα δινα τα πάντα για να πολεμήσω εναντίον της.Δεν μου έχει προσφέρει απολύτως τίποτα και αντίθετα με έχει μόνο βλάψει.Αφού ανέφερες το θέμα του στρατού θα σου πω κάποια πράγματα πάνω σ\' αυτό το θέμα.

    Ο στρατός εδώ είναι ακόμα ένα κοινωνικό ταμπού.Θεωρείται κιόλας από μερικούς \"ιερός θεσμός\" και αν δεν τον υπηρετήσεις θεωρείσαι προβληματικός.Αν πάρεις απαλλαγή για οποιοδήποτε λόγο ειδικά για λόγους ψυχικής υγείας θα έχεις μετά να αντιμετωπίσεις την κοινωνική προκατάληψη και να μην μπορείς να βρεις δουλειά.Η Ελλάδα είναι μία από τις ελάχιστες χώρες της ΕΕ που ισχύει η υποχρεωτική στράτευση.Έχει μάλιστα χαρακτηριστεί από τους εθνοπατέρες της σαν ένα \"δεύτερο καλό σχολείο\".Κατά καιρούς μάλιστα έρχεται στο προσκήνιο και η σκέψη για υποχρεωτική στράτευση και των γυναικών!Αφού όμως είναι τόσο σοβαρή και ιερή υπόθεση ο στρατός,τότε όντως γιατί όλοι προσπαθούν να την σκαπουλάρουν και βάζουν μέσο για ευνοική μεταχείρηση?

    Ο στρατός είναι ένας καταναγκαστικός και απάνθρωπος θεσμός της κοινωνίας που σκοπό έχει τον εξανδραποδισμό και τον εκμαυλισμό των ανθρώπινων συνειδήσεων.Ο φαντάρος απωλείει την προσωπικότητά του και τον αυτοσεβασμό του και μαθαίνει την τυφλή υπακοή στους ανώτερούς του δίχως να έχει το δικαίωμα να εκφέρει δική του άποψη.Δέχεται έτσι την υποταγή και είναι έτοιμος ως υπάκουος δούλος πλέον να βγει στην εκμεταλλευτική κοινωνία και να ακολουθήσει τις προσταγές της και να γίνει μια άψυχη παραγωγική μονάδα στα χέρια των αφεντικών του.Αυτό είναι λοιπόν το αληθινό πρόσωπο του στρατού.Σε καιρό πολέμου να σκοτώνει αθώες ψυχές και σε περίοδο ειρήνης να αλλοτριώνει τον ανθρωπο.Γι αυτούς τους λόγους πιστεύω ότι οι στρατοί πρέπει να καταργηθούν εντελώς.Στον τελευταίο πόλεμο του Ιράκ οι Αμερικανοί δίνανε κάποιο ψυχοφάρμακο στους μισθοφόρους στρατιώτες τους που αύξανε την επιθετικότητά τους για να σκοτώνουν όσο περισσότερους \"εχθρούς\" μπορούν δίχως να δείχνουν έλεος.Σήμερα 37 στρατιώτες κατά μέσο όρο το μήνα επιστρέφουν από το Ιράκ στα σπίτια τους λόγω προβλημάτων ψυχικής υγείας...

    Εδώ πέρα θα σας κάνω μία ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ πάνω στο θέμα του στρατού που ξέρω από πρώτο χέρι.Σίγουρα κανείς από σας δεν θα γνωρίζει τίποτα για τα τύμπανα που ηχούν στα σύνορα Ελλάδα-Τουρκίας έξω από τα στρατόπεδα που βρίσκονται εκεί στον Έβρο συγκεκριμένα.Για όποιον άτυχο κληθεί να υπηρετήσει εκεί,του δίνεται η συμβουλή από τους άλλους φαντάρους που το γνωρίζουν όταν ακούσει τα τύμπανα αυτά να χτυπάνε αν έχει κάποιο φυλάκιο ή σκοπιά εκείνη την ώρα να πέσει κάτω και να κρυφτεί.Τί είναι όμως αυτά τα τύμπανα που ηχούν?Σίγουρα δεν θα μπορείτε να το μαντέψετε.Είναι ΕΜΠΟΡΟΙ ΝΑΡΚΩΤΙΚΩΝ που περνάνε τα σύνορα Τουρκίας-Ελλάδας και φέρνουν την πρέζα πιθανόν από τα βάθη της Ανατολής και τα περνάνε στην Ελλάδα και πιθανότατα από κει στην υπόλοιπη Ευρώπη!Το χτύπημα των τυμπάνων είναι συνθηματικό για να καταλάβουν οι φαντάροι που φυλάνε σκοπιές ότι είναι οι έμποροι ναρκωτικών και όχι κάποιος από το αντίπαλο στρατόπεδο και να μην τολμήσουν να τους εμποδίσουν.Ξέρω την περιγραφή ενός φαντάρου που είχε την ατυχία να υπηρετήσει εκεί και είπε ότι όταν άκουσε τα τύμπανα έπεσε και κρύφτηκε μέσα σε κάτι κουβέρτες που είχε εκεί και κάποια στιγμή που κρυφοκοίταξε από πάνω του είδε κάτι κόκκινα λέιζερ να σημαδεύουν το φυλάκιό του σε περίπτωση που αυτός εμφανιζόταν!(οι έμποροι ναρκωτικών είναι λοιπόν οπλισμένοι και με όπλα τελευταίας τεχνολογίας αλλά αυτό δεν είναι καθόλου παράξενο αν σκεφτεί κανείς τις διασυνδέσεις τους με τις μυστικές υπηρεσίες)Αν δηλαδή εκείνη την ώρα βγεις και πεις το \"αλτ τι συ!\" σε καθαρίσαν με την μία.Πολύ πιθανόν τον δόκιμο που λένε ότι αυτοκτόνησε αυτές τις μέρες σε κείνη την περιοχή να τον φάγαν έτσι.Οι ανώτεροι τα γνωρίζουν αυτά αλλά κάνουν τα στραβά μάτια...Αυτό δείχνει ότι το κράτος μέσω και αυτού του θεσμού όχι μόνο υποθάλπτει αλλά και διακινεί το ίδιο τα ναρκωτικά...Όσο για την πρέζα μέσα στον στρατό είναι γνωστό πως υπάρχει και πολλοί ξεκινούν τα ναρκωτικά μέσα στον στρατό.Μπορεί δηλαδή να πας εκεί κανονικός και να βγεις πρεζάκιας ή αυτόχειρας,κυριολεκτικά ή κάτω από μυστήριες συνθήκες...

    Η κοινωνία λοιπόν έχει τους τρόπους της να επιτύχει την φυσική και ψυχική εξόντωσή μας.Είτε στα ναρκωτικά,είτε στα ψυχοφάρμακα είτε στο αλκοόλ θα πέσεις.Δεν είναι καθόλου τυχαία αυτά αλλά ΜΕΘΟΔΕΥΜΕΝΑ από την ίδια την κοινωνία,το κράτος που μας εξουσιάζει για να βγάζει ανθρώπους υποταγμένους και ανήμπορους να αντιδράσουν.Εκτός βέβαια κι αν ανήκεις στους προνομιούχους αυτής της κοινωνίας...Και η ψυχοκαταστολή,η καταστολή δηλαδή με ψυχοφάρμακα,είναι ένα μέρος της ευρύτερης καταστολής που επιδιώκει η κοινωνία...

    Το ότι ακολουθούμε ξένα πρότυπα δεν σημαίνει απλά και μόνο ότι αυτά είναι καλύτερα και πιο ωραία από τα εγχώρια,αλλά ότι όλοι οι άνθρωποι δεν ανήκουμε αποκλειστικά σε ένα έθνος,σε μία φυλή και σε μία πατρίδα.Δείχνει ότι η μόνη φυλή που αληθινά ανήκουμε είναι η ανθρώπινη και μόνη πατρίδα μας είναι η Γη.Το ότι υπάρχουν διάφορα φύλα με διαφορετικά χαρακτηριστικά δεν σημαίνει ότι οι λαοί δεν μπορούν να συμβιώσουν ειρηνικά μεταξύ τους.Ο εθνικισμός,ο πατριωτισμός και ο σοβινισμός είναι πλαστά ιδανικά που δεν αφήνουν τους λαούς να ζήσουν ειρηνικά μεταξύ τους.

    Συμφωνώ ότι δεν αρκεί μόνο να τα λέμε και να τα κατακρίνουμε όλα αυτά,αν και δεν έχουν όλοι την κριτική ικανότητα για να τα κατανοήσουν όλα αυτά και να απορρίψουν ό,τι είναι αντιανθρώπινο και αντικοινωνικό.Πιστεύω ότι είναι επιτακτική η ανατροπή και διάλυση αυτού του σκηνικού και κατεστημένου και η δημιουργία μια ς ανθρώπινης και ελεύθερης κοινωνίας δίχως σύνορα και κάθε είδους διαχωρισμούς.Και οι συνθήκες έχουν ωριμάσει γι\' αυτό...

    atwa διαφωνώ μαζί σου.Ο ανθρώπινος εγωισμός ευθύνεται σε μεγάλο ποσοστό για την κατάντια της σημερινής κοινωνίας,δεν είναι όμως η αποκλειστική της αιτία.Υπάρχουν κι άλλοι λόγοι(φθόνος,αφέλεια κλπ).Ο Αινστάιν είχε πει ότι για δύο πράγματα είναι σίγουρος για την απεραντοσύνη του σύμπαντος και για την ανθρώπινη βλακεία,αν και για το πρώτο δεν είναι τόσο σίγουρος...Το να λες όμως ότι είναι εγωιστική η αναζήτηση τροφής και στέγης είναι τουλάχιστον υπερβολικό.Όντως η αγάπη είναι ανιδιοτελής και δεν είναι αυτή που ζούμε αλλά η αισιοδοξία δεν αρκεί για να αλλάξει την όλη κατάσταση όσο κι αν διαφωνεί.

  8. #8
    Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    Athina
    Posts
    92
    Προς μεγάλη μου έκπληξη μόλις τώρα είδα στις ειδήσεις ρεπορτάζ γι αυτό το θέμα με τα τύμπανα που σας ανέφερα.Στα πλαίσια της έρευνας για το δόκιμο που χάθηκε σιγά σιγά μερικά πράγματα βλέπουν το φως της δημοσιότητας.Εγώ αυτό το ήξερα καιρό από έναν φίλο μου που υπηρετεί τώρα και του το χουν πει εκεί μέσα.Καιρός είναι να μαθευτούν αυτά και-αν γίνεται-να καταπολεμηθούν.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    27
    ΑΓΑΠΗΤΕ ALEN, ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΧΙ ΑΠΟΛΥΤΑ..
    Η ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΜΟΥ ΑΦΟΡΑ ΤΟ \"ΣΥΣΤΗΜΑ\" ΣΟΥ.
    ΣΕ ΑΥΤΟ ΙΣΩΣ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ Ο ΣΤΡΑΤΟΣ (ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΣΕ ΒΡΗΚΑ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΚΑΙ ΑΝΑΚΡΙΒΗ) ΚΑΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ, ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ...ΑΛΛΑ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ?Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ?
    ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΣΩΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΚΡΙΘΟΥΝ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΣΥΓΚΡΙΝΟΥΜΕ....ΕΝΝΟΩ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΠΟΡΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΙΧΝΟΣ ΥΣΤΕΡΟΒΟΥΛΙΑΣ Η ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ-ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ.
    ΟΜΩΣ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ Ο ΣΤΡΑΤΟΣ ΟΥΤΕ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ...
    ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ... ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΡΟΠΗ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ, ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ:ΕΓΩ ΔΕΝ ΖΩ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ?ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟ (ΘΕΛΩ ΝΑ ΛΕΩ) ΟΝ?ΓΙΑΤΙ ΒΓΑΖΩ ΤΗΝ ΑΦΕΝΤΙΑ ΜΟΥ ΕΞΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΣΥΣΤΗΜΑ? ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΒΡΙΖΩ? ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΒΡΙΖΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΚΑΘΟΡΙΣΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΓΓΙΞΕΙΣ ΚΑΙ ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΜΗΠΩΣ?
    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΓΟΜΑΙ ΒΟΥΤΗΓΜΕΝΟΣ ΣΤΟΝ ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟ ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟ \"ΣΥΣΤΗΜΑ\".
    ΚΑΙ ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΠΕΡΙ ΠΑΤΡΙΔΟΣ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΜΙΣΟΙ ΔΕΝ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΜΙΣΟΙ (ΑΓΑΠΗΤΕ ΑLΕΝ) ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΑ ΑΚΟΥΝ.ΑΛΛΩΣΤΕ ΑΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΦΕΡΘΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΑΜΙΑ ΠΑΤΡΙΔΑ.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ,ΔΕΝ ΧΩΡΕΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΙΣΗΣΩ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΟΥΤΕ ΤΟ ΣΤΡΑΤΟ ΟΥΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟΝ.
    ΙΣΩΣ ΑΝ ΟΛΟΙ ΓΙΝΟΥΜΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΤΟΣΟ ΕΓΩΙΣΤΕΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΖΗΛΕΥΟΥΜΕ Η ΦΘΟΝΟΥΜΕ ΤΟΝ ΔΙΠΛΑΝΟ ΜΑΣ ΝΑ ΕΚΛΕΙΨΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.

  10. #10
    Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    Athina
    Posts
    92
    Danay πολύ ωραίο και συγκινητικό το ποίημά σου,μου έδωσε ελπίδα και αισιοδοξία ότι υπάρχουν λίγοι έστω άνθρωποι που δεν με πονούν καταλαβαίνουν την κατάντια της κοινωνίας,την απαξιώνουν,και μπορεί στο μέλλον από αυτούς αν όχι να αλλάξει αυτή η κατάσταση τουλάχιστον να βελτιωθεί γι αυτό συνέχισε να γράφεις κι άλλα τέτοια ποιήματα.Αντίθετα κάποια άλλα πράγματα που διάβασα με έκαναν να βγάλω σπυριά και να ξανανιώσω ότι οι άνθρωποι με πονούν όπως λέει το τόπικ και αναφέρομαι φυσικά στο μήνυμα στο tntk.

    tntk κατ\' αρχήν έχεις πρόβλημα κατανόησης και αντίληψης.Δεν είπα ότι οι θεσμοί που προανέφερα αποτελούν αποκλειστικά και μόνο αυτοί το σύστημα,υπάρχουν και άλλοι που δεν τους ανέφερα γιατί δεν μπορώ να γράφω τα πάντα σε ένα μήνυμα.Πάντως σε καμία περίπτωση το σύστημα δεν είμαστε εμείς!Αυτό είναι μία άποψη που λέγεται από τους κρατιστές όταν τα βρίσκουν σκούρα και για να μην αναλάβουν τις ευθύνες λένε ότι το σύστημα είναι το σύνολο του πληθυσμού.Επίσης αυτή την άποψη την έχουν και κάποια κομματόσκυλα που πιθανόν να είσαι κι εσύ.Το σύστημα αποτελείται και εφαρμόζεται από μία μικρή ομάδα ανθρώπων πάντα σε βάρος των πολλών και για να πετύχει τις επιδιώξεις της χρησιμοποεί τους θεσμούς της που προανέφερα και δεν είναι κάτι το ακαθόριστο και αόρατο όπως λες.Και η οικογένεια ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ θεσμός αυτού του κοινωνικού συστήματος,ακόμα και απ\' το σχολείο μας το διδάσκανε ότι η οικογένεια είναι ένας σημαντικός θεσμός της κοινωνίας απ \' όπου μαθαίνουμε αρχές κλπ κλπ.Εσύ πως και δεν το ξέρεις αυτό αφού ζεις σε αυτό τον τόπο?Το θέμα είναι όμως αλλού.Ότι ο θεσμός αυτός περνάει μεγάλη κρίση και έχει καταντήσει ένας εξουσιαστικός θεσμός της κοινωνίας που αντί να λειτουργεί με τον τρόπο που πρέπει οι γονείς εξουσιάζουν τα παιδιά τους,τα καταπιέζουν,τα αγχώνουν,μπαίνουν εμπόδιο στα όνειρά τους,τα βλέπουν σαν προέκτασή του εαυτού τους,τα περιορίζουν και συχνά χρησιμοποιούν και σωματική βία εναντίον τους για να περάσουν το δικό τους αν και πολλές φορές η ψυχολογική βία είναι χειρότερη από τη σωματική.Έτσι έχουμε παιδιά σήμερα να το σκάνε από το σπίτι,να εξαφανίζονται,να αυτοκτονούν,να το ρίχνουν στα ναρκωτικά ή στο αλκοόλ εξαιτίας αυτής της κατάστασης ή να αρρωσταίνουν από ψυχικές ασθένειες όπως συμβαίνει εδώ μέσα.Επειδή αντίθετα από σένα είμαι παλιός εδώ μέσα έχω μιλήσει με δεκάδες άτομα μέσα από αυτό το φόρουμ και σχεδόν ΟΛΟΙ τους προέρχονται από προβληματικό οικογενειακό περιβάλλον που συνετέλεσε στην αρρώστειά τους.Είναι αποδεδειγμένο ότι άτομα με ψυχικές παθήσεις προέρχονται συνήθως από τέτοιο οικογενειακό περιβαλλον.Εκτός αυτού τα περισσότερα άτομα που ξέρω είτε είναι φίλοι μου είτε γνωστοί μου έχουν κακές σχέσεις τουλάχιστον με τον ένα από τους δύο γονείς.Αυτή είναι λοιπόν η κατάσταση της οικογένειας σήμερα tntk που πιστεύεις ότι άδικα κατηγορώ.Εσύ προφανός είσαι υπέρμαχος της άποψης ότι οι γονείς μπαίνουν στο απυρόβλητο και άσχετα με τι (δεν) προσφέρουν στα παιδιά τους και πόσο τα ζημιώνουν σημασία έχει μόνο οι καλές τους προθέσεις και η προσπάθειά τους.ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ!Ο ρόλος του γονιού-παιδιού είναι κάτι το ιερό και δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να μπαίνει ο γονιός στο απυρόβλητο για να γλυτώσει από τις ευθύνες του.Με την νοοτροπία αυτή που έχεις tntk θα γίνεις κι εσύ μια μέρα τέτοιος αποτυχημένος πατέρας-αν δεν είσαι ήδη-σαν αυτούς που έβγαλε η προηγούμενη γενιά μας...

    Δικαίως φοβάσαι μήπως ακούγεσαι βουτηγμένος μέσα στον συμβιβασμό,όντως είσαι συμβιβαστικό και υποτακτικό άτομο από αυτά που σκύβουν πάντα το κέφάλι ό,τι κι αν συμβεί και αυτό φαίνεται από αυτά που λες.Τώρα αν εσύ έχεις μια αλλεργία απέναντι σε αυτές τις επιθέσεις σε αυτό το συστημα που τόσο υπερασπίζεσαι,εγώ αρρωσταίνω να βλέπω άτομα που το υπερασπίζονται και το υπεραμύνονται.Εδώ κοντεύουν να ξεσηκωθούν και οι πέτρες με την κοινωνική αδικία,την εκμετάλλευση,την εξαθλίωση που το ίδιο το σύστημα προκαλεί και εσύ τάσσεσαι υπέρ του...Ευτυχώς που η πορεία της η εξέγερσης του Πολυτεχνείου που σωστά ανέφερε πιο πριν ο Alex30 δεν εξαρτιόταν από σένα γιατί όχι μόνο δεν θα είχε την ίδια κατάληξη αλλά δεν θα είχε γίνει ποτέ και θα είχαμε μέχρι σήμερα στρατιωτική χούντα και εσύ δεν θα ήθελες και πάλι κανέναν να τα βάζει με το σύστημα...Υπάρχουν όμως και κάποιοι που είναι ανυπότακτοι,δεν σκύβουν το κεφάλι,σφίγγουν τη γροθιά και πολεμάνε το άδικο...

    Όσο για αυτά περί πατρίδος που λέω όχι μόνο δεν θα σταματήσω να τα λέω αλλά θα τα φωνάζω μέχρι να σπάσουν τα τύμπανα αυτών που δεν θέλουν να τα ακούνε και αν δεν θέλουν να τα ακούνε ας φορέσουν ωτοασπίδες.

    Τώρα όσον αφορά την πρότασή σου να γίνουμε πιο εγωιστές,είναι τουλάχιστον άστοχη.Αν το κάνουμε αυτό και κλειστούμε ακόμα περισσότερο στον εαυτό μας τότε η ζήλεια και ο φθόνος μεταξύ των ανθρώπων θα μεγαλώσουν...

    Θέλω επίσης να σε ρωτήσω το εξής.Εφ όσον με την Danay έχουμε τις ίδιες απόψεις γιατί εξέφρασες την αντίθεσή σου μόνο σε μένα?Μου κάνει εντύπωση και αυτή η επιλεκτικότητά σου.

    Και κάτι τελευταίο...βλέπω την Danay παρ\' ότι είναι κοπέλα έχει τέτοιες επαναστατικές απόψεις και αυτό μου δίνει τόση ικανοποίηση.Από την άλλη βλέπω εσένα τόσο υποτακτικό και να συμβιβάζεσαι με τα πάντα παρ\' ότι είσαι άντρας...Αυτό εμένα με προβληματίζει.Κανονικά θα πρέπει να προβληματίζει και σένα...

    Alex30 συνέχισε να πιστεύεις σε αυτά τα πλαστά ιδανικά και αν κάποια μέρα σε βρουν να έχεις \"αυτοκτονήσει\" φυλώντας κάποια σκοπιά δεν πειράζει.Για την πατρίδα ρε γαμώτο...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    188
    Δανάη τι ωραίο ποίημα!!!

    μου άρεσε πολύ
    ειδικά ο στίχος που λεει \"και τα ζωάκια έχουν γινει αγγελάκια πια μπροστά μας\" αλλά και άλλοι στιχοι πολύ σπουδαίοι ....

    Τώρα αν πρέπει να μιλησω για μένα όλα : οι άνθρωποι που δε με καταλαβαίνουν , οι άσχημες πόλεις , οι θεσμοί, τα στρατόπέδα που το χακί σου φέρνει ζάλη,το σύστημα, τα ψοφια ιδανικά..

    only you can kill the brain < converter :coma

  12. #12
    Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    Athina
    Posts
    92
    Αφού είναι παραμύθι Alex30 αυτό που λέω πες μου ποια είναι η αλήθεια.Εγώ τουλάχιστον προβάλω και κάποια επιχειρήματα σε αυτό που λέω και το αποδεικνύω εσύ δεν έχεις τίποτα άλλο να πεις πέρα από το να προβάλλεις την γενική και αόριστη προσωπική άποψή σου?Κάτι στο οποίο να στηρίζεται και να αποδεικνύει ότι έχεις δίκιο?Προφανώς όχι.Αν φταίει κάτι το λες,τώρα αν είσαι δειλός για να το πεις ή απλά δεν μπορείς να το καταλάβεις είναι άλλο θέμα.Απ\' ότι βλέπεις πάντως η Danay και το έχει καταλάβει και δεν φοβάται να πει αυτά τα οποία την ενοχλούν.Κι ας είναι γυναίκα...Θα σε ρωτήσω όμως και σένα γιατί απαντάς μόνο σε μένα και όχι στη Danay?Τις ίδιες απόψεις έχουμε μ\' αυτήν.Σε χάλασε αυτό που σου είπα για το στρατό?Ας το είχε βιώσει και τα λέγαμε. Τώρα για την οικογένεια δεν την έχω στείλει στο εκτελεστικό απόσπασμα αλλά όταν είναι υπεύθυνη για τέτοιες καταστάσεις δεν μπορείς παρά να την κατηγορήσεις.Αυτό είναι το λιγότερο.Κι εσύ ο ίδιος μου έχεις πει ότι υπέφερες πολλά από την οικογένειά σου αλλά το πνεύμα σου δεν σου επιτρέπει να αντιδράσεις με τον ίδιο τρόπο.Και πάλι όμως λέω με προβληματίζει να βλέπω άνδρες να μην έχουν τσαγανό και να μην αντιλαμβάνονται καταστάσεις που βιώνουμε όλοι όπως η κοινωνική αδικία και αντίθετα γυναίκες να αντιμετωπίζουν δυναμικά αυτές τις καταστάσεις και να τις αντιλαμβάνονται καλύτερα.Όντως έχουν αλλάξει οι καιροί και οι ρόλοι...

  13. #13
    Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    Athina
    Posts
    92
    Alex30 πριν λίγες μέρες μιλήσαμε στο τσατ και τελικά έκανα λάθος σε κάποια πράγματα που σου είπα.Μου έδειξες ότι είσαι άτομο που έχεις θάρρος απλά το εκδηλώνεις επιλεκτικά και βάζεις στο απυρόβλητο κάποιους θεσμούς όπως η οικογένεια.Ίσως ο γραπτός λόγος να δημιουργεί λάθος εντυπώσεις και είναι καλύτερα να μιλάς με κάποιον έστω και από το τσατ για να βγάλεις σωστά συμπεράσματα.Ελπίζω να τα ξαναπούμε σύντομα γιατί έχουμε πολλά κοινά και ένα από αυτά είναι το θάρρος που όντως έχεις.Ευτυχώς δεν έχουν αλλάξει τόσο οι ρόλοι...

    Danay πέτυχες το αντίθετο από αυτό που ήθελες.Δεν σου ζήτησε κανένας να παίξεις το ρόλο του πυροσβέστη ή του διατητή και έκανες λάθος στο συμπέρασμα που έβγαλες,με τον Alex30 έχουμε αμοιβαία εκτίμηση και αν πούμε και κάτι παραπάνω δεν θα πάθουμε και τίποτα άνδρες είμαστε.

    Την ίδια αντιδραστικότητα που βλεπεις σε μένα και δεν σ \'αρέσει θα την δεις και στον ευατό σου μόνο αν διαβάσεις το ποίημά σου.Το θέμα είναι αν πιστεύουμε κάτι να μην το εκδηλώνουμε μόνο σε μία μορφή τέχνης αλλά έμπρακτα.Αυτό κάνω εγώ και όταν δω κάποιον να πιστεύει σε κάτι παράλογο ή ακραίο το λέω στα ίσια δεν κάθομαι να γράφω ποιήματα απλά για να μεταδώσω μηνύματα γενικού περιεχομένου και στην πράξη να μην κάνω τίποτα.Στο τελευταίο μήνυμά μου σου έδωσα συγχαρητήρια για τον δυναμισμό σου μέσα από το ποίημά σου.Τώρα κατάλαβα ότι αυτός είναι μόνο θεωρητικός.Όπως άλλαξα γνώμη για τον Alex30 έτσι άλλαξα και για σένα.Όσο γι αυτό που λες ότι δεν αξίζει να κάθεσαι να ανταλλάσεις απόψεις με τόσο αντιδραστικό τρόπο,πλέον δεν κάθομαι να ανταλλάσω καν απόψεις με αυτούς που διαφωνώ έχω καταλάβει ότι δεν οδηγεί πουθενά και συχνά βγαίνουν και λάθος συμπεράσματα.Ίσως θα είναι καλύτερα να κάτσω να γράφω ποιήματα...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    327
    εδω δεν ειμαστε για να στραβωνουμε ο ενας με τον αλλον.δεν στην ειπε ρε δαναη.

  15. #15
    Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    Athina
    Posts
    92
    Αντώνη25 σ \'ευχαριστώ για την τοποθέτησή σου.Ευτυχώς βρέθηκε κάποιος έξω από την κουβέντα να αποκαταστήσει την αλήθεια.Ακόμα και αν έχουμε μία διαμάχη δεν σημαίνει ότι ήρθε το τέλος του κόσμου και ότι χρειάζονται άλλοι να επέμβουν.ʼμα χρειαζόταν θα το ζητούσαμε.Η ειρωνία ξέρετε ποια είναι?Αφού μιλήσαμε με τον Alex30 στα τσατ και δώσαμε τις απαραίτητες εξηγήσεις σε αυτά που διαφωνούσαμε κι μας οδήγησαν να γίνουμε λίγο έντονοι στα λεγόμενά μας ήρθα λίγες μέρες μετά να το γράψω αυτό και έκπληκτος είδα να το μήνυμα της Δανάης με τις \"συμβουλές\" της.Οι εξηγήσεις είχαν δοθεί με τον Alex30 και δεν υπήρχε πρόβλημα και η Δανάη ήθελε να το επιλύσει.Ισχύει αυτό που λέμε \"μερικές φορές καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς\" και να μην μπαίνεις σε ξένα χωράφια.ʼλλωστε το είπαμε 3 άτομα δεν χρειάζεται τίποτα άλλο.Με τον Alex30 διαφωνούμε ριζικά ακόμα σε κάποια πράγματα αλλά υπάρχει σχέση φιλίας και εκτίμησης.Το θέμα είναι να παραδεχόμαστε τα λάθη μας και όχι να σηκωνόμαστε να φεύγουμε στην πρώτη δυσκολία.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •