ΣΦΙΞΙΜΟ ΤΗΣ ΓΝΑΘΟΥ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    athina
    Posts
    107

    ΣΦΙΞΙΜΟ ΤΗΣ ΓΝΑΘΟΥ

    Εδω και λιγες μερες αισθανομαι πολυ εντονο σφιξιμο στην γναθο και μικρη δυσκολια στο να ανοιξω το στομα καλα.Τυχαινει να εχω εξεταστικη,διαβαζω φωναχτα και ισως να φταιει και αυτο.Εκανα μια ερευνα στο ιντερνετ και διαβασα οτι μπορει να προερχεται και απο αγχος.Το εχει παθει κανεις απο εσας αυτο?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    εγω σιχνα.μηπως βγαζεις φρονημιτες?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    athina
    Posts
    107
    Το σκεφτηκα και αυτο!εχουν βγει οι μισοι.Δεν ποναω ομως.Την δευτερα θα κανω και μια επισκεψη στον οδοντιατρο.Το σφιξιμο το εχω ολη μερα σημερα!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    το βραδυ \"τριζεις\"τα δοντια σου;

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    68
    egw to exw pathei otan arxisa kapoio farmako.Kai na sou pw tin alitheia polles fores to exw akoma kai twra.Einai apo to polu agxos.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641
    Μην ανησυχείς Noelia. Καθαρά ψυχοσωματικό είναι.
    Μου συμβαίνει αρκετά συχνά ιδιαίτερα σε περιόδους με έντονο άγχος.
    Επίσης, μου έχουν πει ότι τρίζω τα δόντια μου κατά τη διάρκεια του ύπνου.
    Όταν χαλαρώσεις θα φύγει...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    athina
    Posts
    107
    Originally posted by Empneustns
    το βραδυ \"τριζεις\"τα δοντια σου;
    Καμια φορα μου εχουν πει οτι τα τριζω!ιδιαιτερα οταν ειμαι πολυ αγχωμενη!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    254
    να σου πω βρε τη γνωμη μου το χω παθει κ γω αυτο οπως κ εντονο πονο στο στηθος κ μου παν οτι προερχεται απο το αγχος......αυτο μου συμβαινει οταν εχω παρα πολλα να κανω κ αγχωνομαι υπαρβολικα.
    Post tenebras spero lucem .... !

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    68
    παιδία δεν έχει νόημα να κάθεστε και να περνάτε τον εαυτό σας απο σκανάρισμα κάθε λίγο και λιγάκι.Απο αγχος υποφέρουμε όλοι και τελίωσε το θέμα εκεί.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    Originally posted by dimm
    παιδία δεν έχει νόημα να κάθεστε και να περνάτε τον εαυτό σας απο σκανάρισμα κάθε λίγο και λιγάκι.Απο αγχος υποφέρουμε όλοι και τελίωσε το θέμα εκεί.
    εχεις απολυτο δικιο ομως μπορεις να το πεις αυτο σε καποιον που αυτη τη στιγμη υποφερει?αν τελειωνε το θεμα εκει δεν θα χρειαζοταν να χαπακωνομαστε,θα καναμε 2-3 συνεδριες θα μας ελεγαν βρε δεν τρεχει κατι ειναι απλα αγχος,τα κανει κατι τετοιο το ατιμο και θα τελειωναν ολα εκει...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    athina
    Posts
    107
    Σκεφτηκα να παω σε γναθολογο μηπως εχω καποιο προβλημα στην γναθο!Ειμαι οντως πολυ αγχωμενη,εχω εξεταστικη αυτον τον καιρο.Το ωραιο ειναο οτι χτες το βραδυ με επιασε και ιλλιγγος!Εχω παρει vertigo vomex τωρα και ειμαι σαν χαζη.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Αν πρόκειται περί συνδρόμου της κροταφογναθικής διαρθρωσης συνέπεια βρουξισμου, δλδ τριξίματος, ο οδοντίατρος θα σου κατασκευάσει ενα νάρθηκα για το βράδυ που θα σε ανακουφίσει. Τα δόντια σου πονάνε καθόλου? Αποτριβές υπάρχουν? (δλδ παρατηρείς φθορές στα σημεία επαφής που δε θα πρεπε να υπάρχουν?)
    Αν πονάς και υπάρχει κάποια φλεγμονή, θα πάρεις και τα ανάλογα αντιφλεγμονώδη. Μην ανησυχείς, τα περισσότερα απο αυτά τα προβληματα είναι συνηθισμένα και διευθετούνται

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    athina
    Posts
    107
    Originally posted by imagine
    Αν πρόκειται περί συνδρόμου της κροταφογναθικής διαρθρωσης συνέπεια βρουξισμου, δλδ τριξίματος, ο οδοντίατρος θα σου κατασκευάσει ενα νάρθηκα για το βράδυ που θα σε ανακουφίσει. Τα δόντια σου πονάνε καθόλου? Αποτριβές υπάρχουν? (δλδ παρατηρείς φθορές στα σημεία επαφής που δε θα πρεπε να υπάρχουν?)
    Αν πονάς και υπάρχει κάποια φλεγμονή, θα πάρεις και τα ανάλογα αντιφλεγμονώδη. Μην ανησυχείς, τα περισσότερα απο αυτά τα προβληματα είναι συνηθισμένα και διευθετούνται
    Οχι,δεν με πονανε καθολου.Παντως αυριο θα παω στον οδοντιατρο.Μπορει να ειναι και οι φρονιμητες.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Και αυτό πιθανό

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Το τρίξιμο των δοντιών προκαλεί πόνους στη γνάθο.Η κόρη μου λογω άγχους το έκανε να πω την αλήθεια εγώ ποτέ δεν την είχα ακούσει να τρίζει τα δόντια της.και όμως το έκανε και λύθηκε το πρόβλημα εδώ και δυο μήνες με το ειδικό μασελάκι που φοράει στον ύπνοτης.Μετά απο 4-5 βράδυα το συνήθισε και δεν την ενοχλεί στον ύπνο παρ\'όλο που δεν κοιμάται τόσο εύκολα.μας σύστησαν ένα ανδρόγυνο οι οποίοι είναι οδοντίατροι και μάλιστα ο άνδρας διδάσκει στο πανεπιστήμιο.μας ανέλαβε εμένα και την κόρη μου η γυναίκα του καθηγητή.Εκτός του ότι ήταν φοβερ\'η επαγγελματίας χρειάζόμαστε εικό ενδοδοντολόγο για να γίνει απονεύρωση και γναθοχειρουργό για να αφαιρέσει η κόρη μου ένα φρονιμίτη ο οποίος ήταν εσώκλειστος και έσπρωχνε τα μπροστινά δόντια.Οτι και να σας πω είναι λίγο.Οταν μιλάμε για ειδικούς το ενοούμε.Απονεύρωση με μικροσκόπιο και στη κάμερα να βλέπει τι κάνει καμμιά σχέση με τις κλασσικές μεθόδους.Τα τελειώτερα μηχανήματα ειδικευμένος στην Αμερική.Πάμε στον γναθχειρούργό που φοβόταν η κόρη μου με τόσα που έχουμε ακούσει.Ο άνθρωπος ήταν απίστευτος.με 5 κινήσεις χωρίς τον παραμικρό πόνο σε 5 λεπτά αφού τις έκανετην τοπική αναισθησία έβγαλε τον εσώλκειστο φρονιμίτη ΄΄ημουν μπροστά και δεν πίστευα στα μάτια μου.Μου έλεγε η οδοντίατρος ότι είναι ο καλύτερος που υπάρχει και πάνε και οι ίδιοι σ\'αυτόν.Υπάρχουν τόσο καλοί γιατροί αρκεί να μπορείς να τους εντοπίσεις.Σίγουρα διαθέσαμε κάποιο ποσόν αλλά είναι απο τις περιπτώσεις που λες ΄αξιζε τον κόπο.Πολύ εύκολα μπορεί να καταλάβει ο ενδοδοντολόγος αν ο πόνος οφείλεται στην πίεση που ασκείται στον ύπνο.Με το ειδικό μασελάκι που το φοράς και δεν καταλαβαίνεις γιατί είναι ειδικό υλικό έίδε η κόρη μου τρομερή διαφορά

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •