ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΧΡΗΣΗ ΖΥΠΡΕΞΑ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 59
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by gigi
    1ον Το zyprex χορηγηται μονο για την σχιζοφρενεια?

    2ον Αν υπαρχει ιστορικο σχιζοφρενειας υπαρχει περιπτωση αν κανω παιδια να βγουν με καποιο προβλημα?
    1.Χωρίς να είμαι ειδικός θαρρώ πως το zyprexa καλύπτει ένα ευρύ φάσμα ψυχικών παθήσεων. Πιθανώς, ακόμα και για μη ξεκάθαρες περιπτώσεις ή κοινώς basket cases, η συνταγογράφηση ενός αντιψυχωτικού να αποτελεί την εύκολη λύση. Άλλωστε υπάρχουν και αρκετές περιπτώσεις ανθρώπων που τα φάρμακα δεν διαφοροποιούν την επικοινωνία του ασθενή με το περιβάλλον.

    2.Οι έρευνες δείχνουν πως πράγματι υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα παρουσίασης της νόσους από ανθρώπους που έχουν συγγένεια με σχιζοφρενείς. Παρόλα αυτά, και ελέω γονιδιακής επιστήμης, οι έρευνες είναι \"ψυχρές\" και δεν υπολογίζουν κοινωνικούς/ περιβαλλοντολογικούς παράγοντες, αλλά ούτε κοινοποιούν στις αναφορές τους πως οι έρευνες συνήθως χρηματοδοτούνται από τις ίδιες τις φαρμακευτικές.

    Όπως το βλέπω εγώ ένα παιδί έχει πιθανότητες να αναπτύξει διάφορες ασθένειες (ψυχικές και σωματικές) στην ζωή του. Το μόνο που αλλάζει είναι η πιθανότητα να αναπτυχθεί η κάθε ασθένεια σε μεγαλύτερο η μικρότερο βαθμό. Η ωμή λογική των πιθανοτήτων κρύβει κάποιες αλήθειες αλλά δεν είναι κάτι περισσότερο από μια σχετική πρόγνωση, έτσι κάποιες φορές με το να βλέπουμε ένα άσχημο trailer στο σινεμά στερούμαστε από τους εαυτούς μας την πιθανότητα να δούμε την σχετική ταινία και να μας αρέσει και από πάνω!

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Originally posted by gigi
    δεν νομζω οτι παιζει ρολο το ποτε την γνωρισα:P

    ναι το συζητησα μαζι του πριν λιγο με διαβαιωνει οτι δεν υπαρχει καποιο τετοιο προβλημα.Αλλα δεν ξερω ισως να ντρεπεται!!!Ναι εχουμε κανει ξεκαθαρα σχεδια για γαμο και παιδια!
    Απλά από αυτά που έγραψες σκέφτηκα ότι μάλλον είναι πρόσφατη η σχέση σου. Και ότι ίσως βιάζεσαι χωρίς ακόμα να έχεις προλάβει ούτε να γνωρίσεις λίγο καλύτερα την οικογένεια του (εφόσον παίζει αυτό ρόλο για εσένα), αλλά ούτε και τον ίδιο.

    Κατά τ\' άλλα συμφωνώ με αυτά που γράφει παραπάνω ο vince.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    ΔΕΝ ΝΟΙΑΖΕΣΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΡΔΙΑς ΠΟΥ ΕΙΧΕ Η ΠΕΘΕΡΑ ΣΟΥ (ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟ ΕΠΙΣΗς) , ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΙΘΑΝΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΠΟΙΑς ΨΥΧΩΣΗς !!!,,,,,,,,,,,,,, ΤΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙς ΟΤΙ ΟΙ ΨΥΧΩΣΕΙς ΓΕΝΙΚΑ , ΚΑΙ Η ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ (ΕΣΤΩ) ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΑ, ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΣΟΒΑΡΟΤΕΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΠ ΤΑ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΚΑ , ΩΣΤΕ ΑΥΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙς ΚΑΝ ......??

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    ΓΙΑ ΤΗΝ GIGI ,,ENOΕΙΤΑΙ.......

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Υπαρχει κάποιος που να επαιρνε το zyprexa 20mg και να του το μείωσε ο γιατρός?Με αυτη την αλλαγή υποτροπίασε?
    Νιωθω ηδη καλύτερα και θα ηθελα να προτεινώ στον γιατρό μου να μου μειώσει τα mg.Απλα φοβάμαι μην υποτροπιάσω.

  6. #21
    Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    53
    @path
    Αυτά που γράφεις έχουν ειπωθεί/γραφτεί/κινηματογραφεί/ζωγραφιστεί/αναλυθεί/φιλοσοφισθεί/... ένα δισεκατομμύριο φορές.
    Δεν είναι η ψύχωση το πρόβλημα, το πρόβλημα είναι το στίγμα.
    Η ψύχωση στην Ελλάδα αντιμετωπίζεται (από το κράτος και την κοινωνία) 10 φορές χειρότερα απ\' ο,τι στην Ινδία και 100 φορές χειρότερα από τη Γαλλία, το Βέλγιο, τη Σουηδία κλπ.
    Path, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και να ξέρεις: κανα δυο-τρεις (δεν χρειάζονται παραπάνω) σαν κι εσένα να υπήρχαν (απλώς να μιλάγανε) θα αποκτούσαμε σύντομα κι εμείς οι σχιζοφρενείς τα βασικά (τα εντελώς στοιχειώδη) ανθρώπινα δικαιώματα!!!! (βλ. Χάρτα ΟΗΕ). Αλλά έως ότου κολλήσουν 2-3 σαν τσιμπούρια στο Ψυχιατρικό Σύστημα Υγείας, θα αποτελούμε τα κατακάθια της κοινωνίας γιατί η ψύχωση θα είναι η μεγαλύτερη ντροπή ακόμα κι από το θάνατο (γιατί στην Ελλάδα είναι ντροπή και το να πεθάνεις).

  7. #22
    Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    53
    Όσο για το Zyprexa, μου το έκοψε ο γιατρός (και βρήκα την υγειά μου).
    Καλό (πολύ καλό) χάπι δεν λέω, έπαιρνα 1 κάθε βράδυ για πολλά χρόνια, αλλά (μεταξύ μας) \"δεν τραβάει\" μπροστά στα άλλα αντιψυχωσικά.
    Όσο για τα 10-20-30 κιλά που πήραμε όλοι μα όλοι μας, ας το δούμε σαν καλαμπούρι να λέμε και να γελάμε μετά από χρόνια. http://www.e-psychology.gr/forum/images/smilies/biggrin.gif

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    daydreamer λες οτι το zyprexa δεν τραβάει μπροστά στα αλλα αντιψυχωτικά,δηλαδή ποιο ειναι το καλύτερο?Εσυ τώρα ποιο παιρνεις?

  9. #24
    Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    53
    Το θέμα είναι ότι άλλο \"κοκτέιλ\" ταιριάζει σε έναν κι άλλο σε άλλον. Δεν υπάρχει καλύτερο ή χειρότερο αντιψυχωσικό (ας πούμε ότι τα \"άτυπα\"-νέας γενιάς είναι καλύτερα). Αλλά αν λέω αν ενός τού ταιριάζει π.χ. το Largactil (\"προπολεμικό\") και κανένα άλλο, ε τότε αυτό είναι το βέλτιστο. Είναι κι άλλα πράγματα, όπως η συγχορήγηση, το κόστος κλπ. κλπ.
    Πάντως, γενικά, για να σου πετύχει η ρίζα...ήθελα να πω, για να σου πετύχει η βέλτιστη αγωγή θέλει δουλειά πολλή. Ελάχιστοι παίρνουν το \"καλύτερο\" και πάρα πολλοί (στον πλανήτη) δεν έχουν καν πρόσβαση σε φάρμακα.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    \"\"θα αποτελούμε τα κατακάθια της κοινωνίας γιατί η ψύχωση θα είναι η μεγαλύτερη ντροπή ακόμα κι από το θάνατο \"\"\",,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,Καλα, ποιον συμφερει αυτη η ντροπη ? ??????

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Ο γιατρος μου αυξησε το zyprexa απο 20mg στα 30mg.Νιωθω λιγο καλυτερα αλλα ζαλιζομαι.Εχει κανεισ αυτο το συμπτωμα απο το zyprexa?
    Επισης με την αυξηση της δοσης ανοιγει περισσοτερο η ορεξη για φαγητό?

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    το μήνυμα διαγράφηκε από την ομάδα διαχείρισης για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Απαγορεύονται οι online συμβουλές από ειδικούς και μη για χορήγηση ή διακοπή φαρμάκων/δοσολογίας.

  13. #28
    γεια εγω επαιρνα zyprexa για μια περιοδο 3 μηνων!με κουραζε πολυ! δεν μπορουσα να περπατησω! και ανοιγε την ορεξη !και πολυ υπνο...!

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Παίρνω 20 mg zyprexa και νιωθω στον κοσμο μου.Ο γιατρος μου το αυξησε σε 30mg και ενιωθα καλυτερα αλλα μια μερα ενιωσα σφιξιμο στο κορμι και δυσπνοια και ετσι ο γιατρος μου το κατεβασε παλι στα 20 mg . Ομως δυστηχως νιωθω πολυ εντονα στον κοσμο μου.Κανενας με αυτο το συμπτωμα απο το zyprexa?

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    {{{ Ομως δυστηχως νιωθω πολυ εντονα στον κοσμο μου.}} ,,,,,,,,,Ayto ειναι το ζητημα μιχαλη,,, οτι επηρεαζει τα συναισθηματα και το ποιο ενοχλητικο αλοιωνει \'το αισθημα του εαυτου\',,,,, τα 30 μγκραμ πολα δεν ειναι ? ακομα και τα 20 μη σου πω ? παιρνεις το βελο ? ρωτα και αλλον γιατρο ισως εχει καμια εναλακτικη .

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •