διάρκεια πανικού.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    68

    διάρκεια πανικού.

    Παιδιά μια ηλίθια ερωτησούλα απο μένα αλλά με απασχολεί πολύ.Επειδή χθές έπαθα κάτι σαν πανικό(πιο πολύ μεγάλος τρόμος,χωρίς ζάλη και τα λοιπά) υπάρχει περίπτωση αυτό να μείνει και να το παθαίνω για πολλές ώρες ή και μέρες;Βέβαια γενικά ήμουν πολύ πιεσμένος αυτές τις μέρες και μπορεί να ήταν και πανικός.Γίνεται ή το σώμα μας μας ηρεμεί μετά απο λίγο όπως γίνετε και με τους κλασσικούς πανικούς;

  2. #2
    Μην πανικοβάλεσαι...
    Όλοι οι άνθρωποι παθαίνουν (έστω και μια φορά) στην ζωή τους κρίση πανικού.
    Άλλοι στο αεροπλάνο, άλλοι σε ψηλά κτήρια, άλλοι σε καταστάσεις έντονου στρες.
    Αυτό δεν σημαίνει ότι θα σου μείνει για όλη σου την ζωή, ή ότι θα ξεκινήσει μια άλλη ζωή για σένα.
    Οι διάρκειες των πανικών, μιας και το ανέφερες, μπορεί να είναι από μερικά δευτερόλεπτα, ως και ώρες... Υπάρχουν περιπτώσεις που ταλαιπωρούν και ολόκληρη την μέρα.
    Μην σε πιάνει τρόμος για την μία φορά που το έπαθες. Είναι φυσιολογική αντίδραση του οργανισμού, είδικά όταν στρεσάρεται...

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    68
    antoni έχω πάθει πολλές κρίσεις και ξέρω πως είναι.Αλλα χθές ήταν κάτι πολυ μεγαλύτερο σε διάρκεια και με πάρα πολύ τρόμο.Ίσως επειδή την έπαθα σπίτι γιαυτό να την ερμήνευσα διαφορετικά.Πάντος κάποια στιγμή ηρεμείς έτσι δεν είναι.Δεν μπορεί να το πάθεις και να κρατήσει πχ μερες;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    539
    κραταει περιπου 5 με 10 λεπτα η κρηση πανικου.
    η διαταραχη πανικου πυστευω οτι κραταει μεχρι και μερες ζαλαδα/δυσφορια χωρις τρομο ομως και αγωνια και παλμους και ταση φυγης.
    ετσι πρατηρισα σε μενα.
    στης αρχες π δεν επερνα ομως φαρμακα μ κρατησε και μεχρι 3 μερες.αλλα δεν θυμαμαι αν ηταν κρηση η διαταραχη.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    68
    ε τότε εμένα κάτι άλλο πρέπει να ήταν γιατι κράτησε πολύ.Και μένα τόσο κρατάνε οι πανικοί άντε 5 λεπτά το πολύ.Αλλά χθές είχα πάρα πολύ τρόμο για ένα μισάωρο.Δέν μπορώ να καταλάβω τί καινουργιο ήταν αυτό.Αλλά ίσως ήταν και απο τα risperdal.Τα παίρνα για ένα μήνα και τα κόψα μαχαίρι γιατί θα άλλαξω αγωγή γενικά.

  6. #6
    Όπως σωστά ανέφερε και η liveloula, μόνο στις περιπτώσεις διαταραχής πανικού μπορεί να κρατήσει για ώρες/ημέρες.
    Μια απλή κρίση πανικού είναι σύντομη, όπως αυτή που ένιωσες.
    Τα συμπτώματα που περιγράφεις δεν δείχνουν ότι έχεις διαταραχές κρίσεων πανικού.
    Απέβαλε τις όποιες φοβίες σου και άφησε το να περάσει...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    539
    τα εκοψες μαχαιρι μαλλον γιαυτο.σιγα σιγα πρεπει.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    68
    Ίσως να φταίει αυτό τελικά.
    ρε παιδια τι προτείνετε να κάνω;Αλλαξα το φάρμακο γιατί το προηγούμενο δεν έπιασε σε μένα.Να πάω και σε ψυχολόγο; Υποφέρω από πανικούς με αγοραφοβία.Έχω δοκιμάσει ψυχολόγο αλλά κάτι μέθοδοι του στύλ γράψε αυτό που σε ενοχλεί και μετά τόσους λόγους που αυτό δέν ισχύει,δέν πίανουν σε μένα.Τέτοιες μεθόδους ακολουθούν όλοι;

  9. #9
    Μπορείς να δοκιμάσεις και την γνωσιακή συμπεριφορική θεραπεία.
    Ίσως αυτή να σε βοηθήσει.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    68
    οκ σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    539
    και εγω αλλαξα πολλα φαρμακα μεχρι π καταλιξα στα flouoxetine h ladose και αυτα μιση δουλεια κανουν.

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    68
    liveloula έχεις καιρό με πανικούς?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    539
    2 χρονια

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    68
    εντάξει και γω έχω 3.Αν και μέσα σε αυτα τα 3 χρόνια δεν πέρασα και ασχημα.Τι να κάνουμε υπομονη.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    539
    ουτε και εγω.να ναι καλα τα φαρμακα.αλλα πρεπει να τα κοψουμε καποτε.
    δεν νιωθω οπως ειμουν παλια,αργω να χαρω για κατι κατι λυπει απο τον παλιο μου εαυτο.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •