Σταματημα ψυχοθεραπειας - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 38
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    Originally posted by marina38
    melene, γιατί αντί να διακόψεις εντελώς ή να απευθυνθείς κάπου αλλού, δεν συζητάς το θέμα με τον ψυχολόγο που ήδη πηγαίνεις, μήπως μπορείτε να αραιώσετε τις συνεδρίες? Αν είναι ανά 10 ημέρες ή ανά 15, ίσως είναι ευκολότερο από πλευράς κόστους. Βέβαια αυτή η δυνατότητα εξαρτάται και από το πόσο καιρό κάνεις έως τώρα εβδομαδιαίες συναντήσεις. Αρκετές φορές είναι προτιμότερο να υπάρχει σταθερότητα παρά ντε και καλά εβδομαδιαία συχνότητα.

    Όσο για το τι θα μπορούσες να κάνεις με τα χρήματα αυτά, δε διαφωνώ, τα κάνεις όμως?

    Μήπως εκτός από το κόστος νιώθεις απογοητευμένη και με κάτι άλλο, σε βοηθάει γενικά? Ή νιώθεις ότι δεν προχωράς με τους ρυθμούς που θα ήθελες και σε αγχώνει η σκέψη ότι θα επωμίζεσαι ένα σημαντικό κόστος για πολύ καιρό?

    του ζητησα να κανουμε βδομαδα παρα βδομαδα αλλα δεν δεχτηκε..ειπε οτι αυτο καταστρεφει τα πλαισια στα οποια λειτουργουμε και δεν θα με βοηθησει καθολου..θα ειναι χαμμενες συνεδριες..

    η αληθεια ειναι οτι δεν προχωραω με τους ρυθμους που θα ηθελα,οχι..ομως δεν ξερω και αν οι ρυθμοι αυτοι που εχω στο μυαλο μου ειναι λογικοι-εφικτοι.κανουμε σχεδον 4 μηνες συνεδριες.εχω ανακαλυψει πολλα πραγματα και μαλλον τον λογο για τον οποιο εχω την διατΑΡαχη αυτη ομως το προβλημα παραμενει και οσο αισιοδοξα και αν προσπαθω να σκεφτω αυτο το βαρος στο στηθος δεν λεει να φυγει..

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Dreamland
    Posts
    894
    melene μου αν δεν ειμαι αδιακριτη απο τι υποφερεις?
    Αν δεν εκδηλώνεις όσα βρίσκονται μέσα σου, αυτά που δεν εκδηλώνεις θα σε καταστρέψουν

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    οχι καθολου!δεν ξερω ακριβως..δεν ρωτησα ποτε,το μονο που μου ειπαν ηταν συναισθηματικη διαταραχη.
    το κινητρο για να παω σε ψυχιατρο ηταν οι κρισεις πανικου.μαλλον διαταραχη πανικου εχω και σιγουρα αγοραφοβια!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    117
    melene την ψυχοθεραπεια ην κανεις σε ψυχιατρο η σε ψυχολογο?

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    σε κλινικο ψυχολογο ο οποιος συνεργαζεται με τον ψυχιατρο μου!καλησπερα!

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Originally posted by melene
    του ζητησα να κανουμε βδομαδα παρα βδομαδα αλλα δεν δεχτηκε..ειπε οτι αυτο καταστρεφει τα πλαισια στα οποια λειτουργουμε και δεν θα με βοηθησει καθολου..θα ειναι χαμμενες συνεδριες..

    η αληθεια ειναι οτι δεν προχωραω με τους ρυθμους που θα ηθελα,οχι..ομως δεν ξερω και αν οι ρυθμοι αυτοι που εχω στο μυαλο μου ειναι λογικοι-εφικτοι.κανουμε σχεδον 4 μηνες συνεδριες.εχω ανακαλυψει πολλα πραγματα και μαλλον τον λογο για τον οποιο εχω την διατΑΡαχη αυτη ομως το προβλημα παραμενει και οσο αισιοδοξα και αν προσπαθω να σκεφτω αυτο το βαρος στο στηθος δεν λεει να φυγει..
    Χρειάζεται όμως να αναρωτηθείς, εάν διακόψεις τώρα την ψυχοθεραπεία, θα έχεις την επιθυμητή πρόοδο και με ποιον τρόπο?

    Μια και κάνεις μόνο 4 μήνες ατομικές συνεδρίες, δεν νομίζω ότι είναι καλή ιδέα να τις αντικαταστήσεις με ομαδικές και μάλιστα σε έναν άλλο χώρο, με εντελώς διαφορετική φιλοσοφία.

    Δεν γνωρίζω ακριβώς τα πλαίσια που πιστεύει ότι καταστρέφονται, αλλά η απροθυμία, η δυσαρέσκεια και η απογοήτευση οπωσδήποτε επιδρούν δυσμενώς σε μια θεραπευτική διαδικασία. Θα πρότεινα να δώσεις λίγο χρόνο ακόμα στη θεραπεία που ήδη κάνεις και να αφιερώσετε μία συνεδρία για να συζητήσεις διεξοδικά όλα τα άγχη και τους προβληματισμούς σχετικά με την πορεία της. Και αν τελικά επιθυμείς οπωσδήποτε να είναι οι συνεδρίες πιο αραιές, προσπάθησε να συμφωνήσεις με τον θεραπευτή στο πότε θα μπορούσε να ξεκινήσει αυτό το νέο πλαίσιο συνεργασίας και τι χρειάζεται να έχει γίνει μέχρι τότε.

    Τα έξοδα των συνεδριών τα πληρώνεις ή ίδια, με δικά σου εισοδήματα?

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Τώρα είδα και τις απορίες σου στο άλλο θέμα, για τη ΓΑΔ. Δηλαδή, η ψυχοθεραπεία που ήδη κάνεις δεν είναι γνωσιακή-συμπεριφοριστική?

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,636
    Originally posted by melene

    του ζητησα να κανουμε βδομαδα παρα βδομαδα αλλα δεν δεχτηκε..ειπε οτι αυτο καταστρεφει τα πλαισια στα οποια λειτουργουμε και δεν θα με βοηθησει καθολου..θα ειναι χαμμενες συνεδριες..

    η αληθεια ειναι οτι δεν προχωραω με τους ρυθμους που θα ηθελα,οχι..ομως δεν ξερω και αν οι ρυθμοι αυτοι που εχω στο μυαλο μου ειναι λογικοι-εφικτοι.κανουμε σχεδον 4 μηνες συνεδριες.εχω ανακαλυψει πολλα πραγματα και μαλλον τον λογο για τον οποιο εχω την διατΑΡαχη αυτη ομως το προβλημα παραμενει και οσο αισιοδοξα και αν προσπαθω να σκεφτω αυτο το βαρος στο στηθος δεν λεει να φυγει..
    του εξηγησες οτι αν δεν μπορεσετε να αραιωσετε τις συναντησεις, το πιο πιθανο ειναι οτι θα τις διακοψετε τελειως?
    ισως αυτο αλλαξει κατι στην σταση του...
    και γιατι οχι τα κεντρα ψυχικης υγειας? ισως να δοκιμαζες μηπως βοηθηθεις απο καποιον ψυχολογο εκει...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    marina κανω συνθετικη ψυχοδυναμικη θεραπεια(δεν ξερω αν τα λεω σωστα).
    αφιερωσαμε συνεδρια και του ειπα οτι προκειμενου να διακοψουμε εστω να κανω 2 φορες το μηνα ετσι ωστε να νιωθω οτι ειμαι σε μια σειρα,οτι προχωραω και δεν παραμελλω αλλα με πιο αργους ρυθμους.μου ειπε οτι μπορει να το κανει αυτο για εμενα αλλα θα ειναι πεταμμενα λεφτα.εγω δεν εχω κανενα προβλημα λεει ειναι παραπανω εισοδημα ομως ειναι κριμα για εσενα,καπως ετσι..αν παω σε γνωσιακο αραγε θα μου επιτρεψει να πηγαινω βδομαδα παρα βδομαδα?
    παντως να σας πω την αληθεια καταλαβαινω τι μου λεει ο ψυχολογος μου.δεν καταλαβαινω ομως την φιλοσοφια αυτου.τη μια μου λεει οτι το υλικο ειμαι εγω,η \'\'πρωταγωνηστρια\'\' πως λοιπον απο τη στιγμη που εγω επιλεγω με δικη μου αποφαση να ελλατωσω και οχι επειδη το επιθυμω αλλα επειδη πρεπει να το κανω τις συνεδριες αυτος μου λεει οχι?ωραια δεν θα μου κανει καλο,δεν θα εχω την αναμμενωμενη προοδο ομως απο το τιποτα το προτιμω.με αποθαρρυνε παρα πολυ..τελοσπαντων..
    η μητερα μου,μου δινει 250 ευρω το μηνα για τα μαθηματα μου-ψυχολογο.για χαρτζιλικι αλλα.το θεμα ειναι οτι κανω καποια ιδιαιτερα τα οποια κοστιζουν και περα απο αυτο αν θελω να κανω ψυχοθεραπεια θα πρεπει να σταματησω και αυτα τα οποια ειναι ολη μου η ζωη.

    ρεμεντυ αυτος μου ειπε να σταματησουμε εντελως!δεν ηταν δικη μου αποφαση.του ειπα αδυνατω να πληρωνω αυτα τα λεφτα,σε καμμια περιπτωση δεν σας ζητω να μου κανετε καλυτερη τιμη ομως θα ηθελα για 2 μηνες μεχρι να κατσω σε μια δουλεια και να εχω εισοδημα να τις αραιωσουμε,μονο για 2 μηνες!!!και απλα μου ειπε καλυτερα να σταματησουμε και οταν μπορεσεις ξανασυνεχιζουμε και οταν του ειπα οτι εγω αυτο θελω να κανω για 2 μηνες ετσι(μαλιστα τον ειπα και υπερβολικο!)μου ειπε ενταξει αν και εγω δεν μπορω να δουλεψω υπο αυτες τις συνθηκες μονο σχιζοφρενεις βλεπω βδομαδα παρα βδομαδα και αυτο για να παρακολουθω τη ζωη τους..

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    melene γιατί δε δοκιμάζεις ένα κ.ψ.υ.????
    Σκέψου το,εγώ ήμουν πολύ ευχαριστημένη.(έκανα ψυχοθεραπεία με μια κλινική ψυχολόγο με την οποία συνέχισα μετά και ιδιωτικά)
    Δε θυμάμαι το ποσό που έδινα αλλά ήταν συμβολικό.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    αρσι μου δεν εχω ιδεα ολα περνανε απο το μυαλο μου αυτη τη στιγμη.ειμαι μπερδεμενη.αν σε γνωσιακο δεν γινεται να πηγαινω βδομαδα παρα βδομαδα αυτο θα κανω η οταν ξεπερασω τα θεματα μου με τον πανικο θα πηγαινω για \'\'συντηρηση\'\'-προληψη σε ενα τετοιο κεντρο.
    εχεις ιδεα μηπως σε ποιο μπορω να απευθυνθω?κεντρο αθηνας..

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Εγώ πήγαινα Θεσ/κη.Αλλά πιστεύω είναι εύκολο να τα βρεις.Θα κοιτάξεις για κέντρα ψυχικής υγιεινής,έχει διάφορα τμήματα και ψυχίατρους,εσύ θα τηλεφωνήσεις και θα πεις πως ενδιαφέρεσαι για ψυχοθεραπεία.

    Πιατεύω ότι μπορεί να είναι κάπως παρεξηγημένα αφού συνήθως απευθύνονται εκεί άτομα που αδυνατούν να πληρώσουν(όπως εγώ),δεν είναι έτσι όμως.Κάνουν δουλειά,το κακό είναι όπως κατάλαβα από εμένα ότι είναι δύσκολο να σε δεχτούν.2 συνεντεύξεις πέρασα,1 με την διευθύντρια και 1 με την κλινική ψυχολόγο και ήμουν στο περίμενε αλλά τελικά με δέχτηκαν.
    Μετά από 6-8 μήνες,δε θυμάμαι τώρα η ψυχολόγος μου έμεινε έγκυος και με ρώτησε αν ήθελα να συνεχίσω με κάποιον άλλον ή να την βλέπω ιδιωτικά σε ειδική τιμή.Έκανα το δεύτερο.Μετά από ένα μεγάλο διάστημα(ήμουν σε φάση που με ζόριζαν τα 30ε που έδινα) μου είπε πως και να ήθελα να γυρίσω στο κέντρο τώρα υποτίθεται και να είχα κάτι το ξεπέρασα απλά χρειάζεται να βρω τον εαυτό μου οπότε δε μπορούσα να συνεχίσω στο κέντρο.Δλδ μάλλον είναι επιλεκτικοί και βοηθούν άτομα που έχουν άμεση ανάγκη .
    Όντος εγώ τότε δε στεκόμουν πουθενά,όλη μέρα κλάμμα,μαύρη μαυρίλα πλάκωσε,ούτε τα φάρμακα δε με πιάναν,δεν είχα δουλειά,είχα αποκοπεί κ.λ.π.κ.λ.π.κατάθλιψη.

    Δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου σύμφωνα με το τι αντιμετώπισα εγώ όμως ή παραπληροφόρηση απ\'την ψυχολόγο ή αν ίσχυε κάτι τέτοιο για το συγκεκριμένο κέντρο δεν έχεις να χάσεις όμως τίποτα να δοκιμάσεις.Είχα γνωρίσει και μια κοπέλα από εκει και ήταν κι αυτή πολυ ευχαριστημένη.

    Ας πει και κάποιος άλλος αν έχει εμπειρία από κ.ψ.υ.

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Χμ, αυτό που σου είπε ο ψυχολόγος δεν μου άρεσε melene...Θα προτιμούσα να σου πει ότι δεν το προτείνει, αλλά να δοκιμάσετε, να προσπαθήσετε για το καλύτερο και βλέπετε. Όντως είναι πολύ αποθαρρυντικό έτσι. Είναι προτιμότερο να διαπιστώσεις μόνη σου ή να το συζητήσετε μαζί μετά από ένα διάστημα αν σε βοηθά ή όχι το νέο πλαίσιο, παρά να το προκαθορίζει. Να προτείνει διάφορες πιθανές λύσεις, εξηγώντας τα υπέρ και τα κατά, παρά να είναι τόσο αδιαπραγμάτευτο.

    Στην πράξη, δεν είναι τόσο θέμα προσέγγισης (παρόλο που γενικά οι ψυχοδυναμικές έχουν πιο αυστηρά πλαίσια), όσο θέμα του κάθε θεραπευτή και του πώς θα τα συμφωνήσετε. Γι\' αυτό, αν δοκιμάσεις τελικά κάποιον άλλον ιδιώτη, ξεκαθάρισε από την αρχή πόσες ώρες μπορείς να διαθέσεις, αλλά άκουσε και τα επιχειρήματα του και βάλτε μαζί ένα αρχικό χρονοδιάγραμμα.

    Προσωπικά, προτείνω σχεδόν πάντα, το αρχικό διάστημα μια θεραπείας (τουλάχιστον ο πρώτος μήνας) να είναι σε εβδομαδιαία βάση, από εκεί και πέρα είναι σημαντικό να υπάρχουν προκαθορισμένες συναντήσεις και να μην υπάρχουν ακυρώσεις έστω κι αν είναι πιο αραιές, και να γίνεται κάποια δουλειά ενδιάμεσα με άλλους τρόπους. Να σου πω ένα παράδειγμα, από μια περίπτωση που λειτούργησε καλά, είχα κάποιον πελάτη που λίγο αφότου ξεκινήσαμε, πήρε μετάθεση και περνούσε πολλές μέρες στο εξωτερικό. Οπότε συμφωνήσαμε να προσπαθήσουμε να συνεχίσουμε με συναντήσεις ανά 15 ημέρες και στο μεσοδιάστημα να επικοινωνούμε με e-mail. Ήταν συνεπής σε αυτό και λειτούργησε, μετά που επέστρεψε μόνιμα Αθήνα, διατηρήσαμε τις συναντήσεις ανά 15θήμερο χωρίς τα e-mail και όλα πήγαν καλά, μέχρι που αραιώσαμε περισσότερο και λήξαμε επιτυχώς τη θεραπεία.

    Χρειάζονται όρια και από τις δύο πλευρές, αλλά και ένας βαθμός ευελιξίας.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    σιγουρα αρση αφου βοηθησε εσενα μπορει να βοηθησει και εμενα..θα το ψαξω λοιπον,μονο επειδη δεν εχω ιδεα ισως καποιο τηλεφωνο,ιστοτοπο να συμβουλευτω...

    μαρινα αυτο που του ειπα χαρακτηριστικα ειναι οτι ενω πριν ειχα να με αγχωνει μονο το πως ποτε και αν θα ξεπερασω αυτο που εχω, τωρα εχω και το μονιμο αγχος για το αν θα καταφερω να ανταπεξελθω οικονομικα στην επομενη καθε φορα συνεδρια.κουραστηκα να εχω συνεχεια αυτο το αγχος.θελω να πω οτι τελικα ολη αυτη η καταπιεση αν και ποτε θα βρω τα χρηματα με
    φθειρει για αυτο και του ειπα προχθες το τερμα-δεν αντεχω αλλο να συνεχισω με αυτο το αγχος.
    συνεδρια μια φορα μονο ακυρωσα και αυτο επειδη δεν ειχα τα χρηματα.συμφωνω απολυτα οτι πρεπει να υπαρχει ευελιξια.καθε αλλο παρα αυτο στη δικη μου περιπτωση.σεβομαι απολυτα τα πλαισια,αισθανομαι οτι δουλευουμε σωστα αρκει ομως να μην ειναι απανθρωπα.
    αν μπορουσα να κανω και 5 φορες τη βδομαδα θα το εκανα.δεν ειναι οτι δεν θελω,μακαρι να μπορουσα με ξεπερναει ομως και λυπαμαι πολυ που δεν το καταλαβε,δεν με καταλαβε ποσο αναγκη τον ειχα.με απογοητευσε..

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    melene μου τόσο καιρό χρησιμοποιούσα τον μοζίλα αλλά έχω πρόβλημα γενικά με τον υπολογιστή(μάλλον ιος)και μου κάνει πολλά κόλπα,τώρα μπαίνω απ\'τον εξπλόρερ και δεν ξέρω πως να αποθηκεύσω τις σελίδες για να στις δώσω έτοιμες.Κοίταξα στο google.Βάλε Κ.Ψ.Υ. και θα βρεις πληροφορίες.Μάλιστα διάβασα σε μια σελίδα ότι λειτουργούν και προληπτικά στα ψυχικά νοσήματα.
    Και σε ένα τηλ. κατάλογο να κοιτάξεις,πιστεύω θα τα έχουν.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •