Σταματημα ψυχοθεραπειας - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 38 of 38
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    http://www.mpes.uoa.gr/node/576

    to mono που βρηκα ειναι αυτο.μονο 2 κψυ υπαρχουν στην αθηνα?τι στο καλο?

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Έχει και στο e-psychology!!!στην κεντρική σελίδα κάπου κάτω απ\'την αναζήτηση ειδικού στην περιοχή σας,λέει κέντρα ψυχικής υγιεινής!
    Τι να πω κρυφά τα έχουν....ανάλογα τη σελίδα.Εγώ μόνο σε μία βρήκα αυτό που πήγαινα (ανατ.τομέα Θεσσαλονίκης).

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    οκ θα το κοιταξω και αυτο!

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    και αυτό..
    http://www.depnet.gr/uni0/emergencyhelp/

    δεν ξέρω υπάρχει διαφορά από κέντρο σε κέντρο?γιατι δεν τα έχουν όλα μαζί κάπου?
    τέλος πάντων εδώ λέει κι ότι λειτουργούν συν της άλλης προληπτικά.....

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Dreamland
    Posts
    894
    Για τα Κεντρα Ψυχικης Υγειας, δειτε και εδω

    http://www.mohaw.gr/communication/3a7rsima-tilefona-dieythynseis/kentra-psyhikis-ygeias.pdf/view
    Αν δεν εκδηλώνεις όσα βρίσκονται μέσα σου, αυτά που δεν εκδηλώνεις θα σε καταστρέψουν

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    ευχαριστω πολυ!

  7. #37
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Να σου πω κάτι ακόμα, για τα ΚΨΥ. Από τους περισσότερους γνωστούς και πελάτες, έχω ακούσει αρκετά καλά λόγια, με την έννοια ότι συνάντησαν ειδικούς με ενδιαφέρον και κατανόηση. Αλλά, όχι απαραίτητα με το είδος της κατάρτισης που θα ήταν καταλληλότερο για τη δική τους περίπτωση.

    Αν ας πούμε εσύ πιστεύεις ότι θα ήθελες να δοκιμάσεις γνωσιακή θεραπεία ή αν θα ήθελες να επικεντρωθείς καταρχήν στην αντιμετώπιση των κρίσεων πανικού, μάλλον χρειάζεται να τραβήξεις λαχείο για να είσαι βέβαιη ότι ο ειδικός που θα συναντήσεις στο ΚΨΥ (αν και όταν σε δεχτούν) είναι πλήρως εκπαιδευμένος γνωσιακός θεραπευτής και ο προσανατολισμός του ταιριάζει με το δικό σου, ή και ότι οι συναντήσεις σας θα γίνονται ακριβώς τις ώρες που σε βολεύουν κλπ. Βλέπεις στον ιδιωτικό τομέα είναι μεγαλύτερο το κόστος, αλλά πιο άμεση η ανταπόκριση και μεγαλύτερα τα περιθώρια επιλογής.

    Γι\' αυτό θα σου πρότεινα, αφού όπως λες σταμάτησες ήδη τη θεραπεία που έκανες, να τα βάλεις κάτω και να σκεφτείς πόσα μπορείς κάθε μήνα να διαθέτεις και να ψάξεις άμεσα έναν καλό ιδιώτη. Γιατί έχεις ήδη κάνει κάποια βήματα στην ψυχοθεραπεία, είσαι σε μια φάση που ψάχνεις να αυτονομηθείς και επιπλέον αν δεν κάνω λάθος, θέλεις να μειώσεις και τη φαρμακευτική αγωγή.

    Φυσικά αυτά δεν ισχύουν σε περίπτωση που βρεις άμεσα ανταπόκριση και αποκομίσεις θετικές εντυπώσεις από την πρώτη σου επαφή με ΚΨΥ, κάτι που βέβαια σου εύχομαι!

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    h αληθεια ειναι πως 1-10 θα παρω το τελευταιο μου χαπι και μετα τερμα η φαρμακευτικη μου θεραπεια.αυριο κιολας θα παρω εναν γνωσιακο-ιδιωτη-να δω αν μπορει να με αναλλαβει με τους ορους που εγω θελω(2 φορες το μηνα).
    για τωρα δεν σκοπευω να καταφυγω σε ΚΨΥ αλλα το εχω σαν ιδεα στο μυαλο μου.οταν τελειωσω με τον πανικο σιγουρα θα το κανω.σε ευχαριστω πολυ μαρινα για τη βοηθεια!

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •