Λογικη σκεψη η παρανοικη σκεψη? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 51
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by πανος12345
    μα αν δεν το εκανα θα ημουν πραγματι κομπογιανιτης αλλα δεν ειμαι!
    καθε τεστ μετραει μια στιγμιαια απεικονηση μιας προσωπικοτητας....
    αυτο που λεμε χαρακτηρας ...ξερεις ποσους εχουμε ?
    οσες και τα δευτερολεπτα μεσα σε ενα αιωνα !
    Συμφωνώ οτι έχουμε πολλές προσωπικότητες, οτι η έννοια του εαυτού είναι κατά βάση ρευστή, ακόμα και στους πιο επιαφανειακούς ανθρώπους...

    Αυτό για την φίλη μας θα πρέπει να είναι καθησυχαστικό, ας βγούμε επιτέλους απο την ταμπέλα άσπρο - μαυρο, φυσιολογικό και μη.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by weird
    ας βγούμε επιτέλους απο την ταμπέλα άσπρο - μαυρο, φυσιολογικό και μη.
    Συμφωνώ, με την πιο ανθρώπινη απαίτηση που έχω διαβάσει στο φορουμ ανεξαρτήτως μέλους.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    [quote]Originally posted by weird
    Originally posted by πανος12345
    μα αν δεν το εκανα θα ημουν πραγματι κομπογιανιτης αλλα δεν ειμαι!
    καθε τεστ μετραει μια στιγμιαια απεικονηση μιας προσωπικοτητας....
    αυτο που λεμε χαρακτηρας ...ξερεις ποσους εχουμε ?
    οσες και τα δευτερολεπτα μεσα σε ενα αιωνα !
    Συμφωνώ οτι έχουμε πολλές προσωπικότητες, οτι η έννοια του εαυτού είναι κατά βάση ρευστή, ακόμα και στους πιο επιαφανειακούς ανθρώπους...

    Αυτό για την φίλη μας θα πρέπει να είναι καθησυχαστικό, ας βγούμε επιτέλους απο την ταμπέλα άσπρο - μαυρο, φυσιολογικό και μη. [/quote

    Ειναι αστειο αυτο που μου συνεβει! Δεν συμφωνησαν ποτε τα διαφορα ψυχολογικα τεστ ,(αποτελεσματα) με τις διαγνωσεις των ψυχιατρων,
    Οι ψυχιατρικες διαγνωσεις αναφερονταν σε ψυχωση ειτε ως διαταραχη προσωπικοτητας σε ψυχωτικο πεδιο ,ειτε ως ψυχωτικες διαταραχες αγχους ,ειτε ψυχωσικη συνδρομη,η ηβηφρενεια.
    Μετα απο δυο χρονια ψυχοθεραπεια ψυχοδυναμικη με ψυχαναλυτρια κ διαφορα τεστ η διαγνωση η καλυτερα τα αποτελεσματα απο τα τεστ ηταν οτι δεν υπαρχει ψυχωση αλλα ειναι θεμα χαρακτηρα με ευαισθησιες ,μικρη παρανοια κ καταθληπτικα στοιχεια.
    Δεχτηκα λοιπον το χειροτερο αγκαλιασα την αρρωστια ,πηρα φαρμακα βαρια αντιψυχωσικα κ τωρα προσπαθω να δω αν μπορω χωρις αυτα .Αυτο ομως που λεω τωρα οτι θελω να πεταξω την αρρωστια μου η τουλαχιστον να δοκιμασω χωρις καταστολη να διαχειριστω τη ζωη μου ,θεωρειται σαυτο το φορουμ βρισια για να μη πω παραφροσυνη κ δυστυχως δεν μπορω να παρω ουσιαστικη βοηθεια στη φαση που ειμαι τωρα γιατι κανεις σαυτο το φορουμ δεν υποστηριζει την ελευθερια του να επιλεξει καποιος την θεραπεια του περα απο την κλασικη συμβατικη μεθοδο του ψυχιατρου φαρμακοδοτη.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by weird
    Originally posted by πανος12345
    μα αν δεν το εκανα θα ημουν πραγματι κομπογιανιτης αλλα δεν ειμαι!
    καθε τεστ μετραει μια στιγμιαια απεικονηση μιας προσωπικοτητας....
    αυτο που λεμε χαρακτηρας ...ξερεις ποσους εχουμε ?
    οσες και τα δευτερολεπτα μεσα σε ενα αιωνα !
    Συμφωνώ οτι έχουμε πολλές προσωπικότητες, οτι η έννοια του εαυτού είναι κατά βάση ρευστή, ακόμα και στους πιο επιαφανειακούς ανθρώπους...

    Αυτό για την φίλη μας θα πρέπει να είναι καθησυχαστικό, ας βγούμε επιτέλους απο την ταμπέλα άσπρο - μαυρο, φυσιολογικό και μη. [/quote

    Ειναι αστειο αυτο που μου συνεβει! Δεν συμφωνησαν ποτε τα διαφορα ψυχολογικα τεστ ,(αποτελεσματα) με τις διαγνωσεις των ψυχιατρων,
    Οι ψυχιατρικες διαγνωσεις αναφερονταν σε ψυχωση ειτε ως διαταραχη προσωπικοτητας σε ψυχωτικο πεδιο ,ειτε ως ψυχωτικες διαταραχες αγχους ,ειτε ψυχωσικη συνδρομη,η ηβηφρενεια.
    Μετα απο δυο χρονια ψυχοθεραπεια ψυχοδυναμικη με ψυχαναλυτρια κ διαφορα τεστ η διαγνωση η καλυτερα τα αποτελεσματα απο τα τεστ ηταν οτι δεν υπαρχει ψυχωση αλλα ειναι θεμα χαρακτηρα με ευαισθησιες ,μικρη παρανοια κ καταθληπτικα στοιχεια.
    Δεχτηκα λοιπον το χειροτερο αγκαλιασα την αρρωστια ,πηρα φαρμακα βαρια αντιψυχωσικα κ τωρα προσπαθω να δω αν μπορω χωρις αυτα .Αυτο ομως που λεω τωρα οτι θελω να πεταξω την αρρωστια μου η τουλαχιστον να δοκιμασω χωρις καταστολη να διαχειριστω τη ζωη μου ,θεωρειται σαυτο το φορουμ βρισια για να μη πω παραφροσυνη κ δυστυχως δεν μπορω να παρω ουσιαστικη βοηθεια στη φαση που ειμαι τωρα γιατι κανεις σαυτο το φορουμ δεν υποστηριζει την ελευθερια του να επιλεξει καποιος την θεραπεια του περα απο την κλασικη συμβατικη μεθοδο του ψυχιατρου φαρμακοδοτη.
    Κατερίνα μου,
    ας αφήσουμε στην άκρη τις ψυχιατρικές τυπολογίες που προσπαθούν να μας ταμπελοποιήσουν.
    Ο καθένας μας είναι ένα μοναδικό και πολυσύνθετο σύστημα.
    Είναι πολύ θετικά τα όσα λες, οτι δηλαδή, η διάγνωση μετά απο δυο χρόνια δεν ήταν ψύχωση.

    Αναρωτιέμαι όμως, πόσο ανάγκη έχεις την εξωτερική επιβεβαίωση ( συμπεριλαμβανομένου και του φόρουμ) σε ότι αφορά την πορεία που, θαρραλέα, έχεις ξεκινήσει...
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Ποιός είναι φρενοβλαβής? Ποιά η διαχωριστική γραμμή ανάμεσα στην τρέλα και την λεγόμενη \"διανοητική υγεία\"?
    ....Η κοινωνία χαρακτηρίζει παράφρονα και φρενοβλαβή εκείνον που απλώς διαλέγει έναν διαφορετικό δρόμο απο εκείνον που διαλέγει η ομάδα. Η \"ψυχοπάθεια\" είναι η ιδιότητα του πραγματικά φυσιολογικού ανθρώπου που αρνείται να μπει στη ζωή του \"απο την κούνια μέχρι τον τάφο\" σε ένα κατεστημένο - προκαθορισμένο καλούπι.

    Αυτά λέει ο David Laing διάβασε εδώ http://www.scribd.com/doc/5718035/-Ronald-David-Laing


    Όπως βλέπεις, αν αυτό σε κάνει να νιώθεις καλύτερα, υπάρχει και η αντι-ψυχιατρική.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Originally posted by weird
    Ποιός είναι φρενοβλαβής? Ποιά η διαχωριστική γραμμή ανάμεσα στην τρέλα και την λεγόμενη \"διανοητική υγεία\"?
    ....Η κοινωνία χαρακτηρίζει παράφρονα και φρενοβλαβή εκείνον που απλώς διαλέγει έναν διαφορετικό δρόμο απο εκείνον που διαλέγει η ομάδα. Η \"ψυχοπάθεια\" είναι η ιδιότητα του πραγματικά φυσιολογικού ανθρώπου που αρνείται να μπει στη ζωή του \"απο την κούνια μέχρι τον τάφο\" σε ένα κατεστημένο - προκαθορισμένο καλούπι.

    Αυτά λέει ο David Laing διάβασε εδώ http://www.scribd.com/doc/5718035/-Ronald-David-Laing


    Όπως βλέπεις, αν αυτό σε κάνει να νιώθεις καλύτερα, υπάρχει και η αντι-ψυχιατρική.
    Weird ευχαριστω!Εκτος του οτι εχεις πολυ καλη ποιοτητα ανθρωπου ,εισαι και πολυ εξυπνη και σευχαριστω και παλι που πηρες μερος σαυτη την ανησυχια μου.
    Εχω διαβασει για την αντιψυχιατρικη και για την ενναλακτικη ψυχιατρικη ,την κοινωνικη ψυχιατρικη και οτι αλλο εχει σχεση με την λογικοποιηση και την θεραπεια της ψυχης σε επιστημονικο επιπεδο, παντα φυσικα απο τη θεση του μη ειδικου ,αλλα αυτο ειναι μονο γνωση ,πληροφορια,η βιωματικη γνωση ειναι κατι αλλο κ αργει πολυ!
    Και εγω ειναι εκει που ψαχνομαι! ηταν αυτο που περασα μια λυτρωτικη επανναγενηση,βιωματικη γνωση κ ουσιαστικα συνειδισιακη εξελιξη η θελω να πιστευω οτι ειναι εται και βρισκομαι μπροστα σε μια εκφυλιστικη ασθενεια που δεν εχει να κανει με τη δυναμη του μυαλου και της θελησης αλλα μονο με την καταστροφη εγκεφαλικων κυταρων?
    Τελοσ παντων γλυκεια weird μαλλον σε κουρασα ,αλλα ειναι αληθεια οτι μου εκανε καλο να διαβασω αυτα που εγραψες γιατι μου εδωσαν την αισθηση ενος καθαρου μυαλου εξω απο την αυτονοητη υποστηριξη που πολλοι θεωρουν απαραιτητη προυποθεση σαυτο το φορουμ!

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by katerinaki

    Και εγω ειναι εκει που ψαχνομαι! ηταν αυτο που περασα μια λυτρωτικη επανναγενηση,βιωματικη γνωση κ ουσιαστικα συνειδισιακη εξελιξη η θελω να πιστευω οτι ειναι εται και βρισκομαι μπροστα σε μια εκφυλιστικη ασθενεια που δεν εχει να κανει με τη δυναμη του μυαλου και της θελησης αλλα μονο με την καταστροφη εγκεφαλικων κυταρων?
    Κατερίνα, σε ευχαριστώ για όλες τις καλές κουβέντες σου.
    Νομίζω οτι αυτό που σε απασχολεί είναι απόλυτα λογικό.
    Αναρωτιέσαι, πόση δύναμη μπορεί να έχει το μυαλό και η θέληση πάνω στην ύλη?
    Και αντίστροφα, πόση επίδραση μπορεί να έχει ο εκφυλισμός των εγκεφαλικών κυτάρρων πχ μπροστά στην ψυχική θέληση?

    Κατερίνα μου, αυτά τα δύο, αλληλοεξαρτώνται.
    Τα προβλήματα της ύλης επηρεάζουν το πνεύμα και το αντίστροφο.
    Ψάχνεις να βρεις, τι στα αλήθεια συμβαίνει, ποιά είναι η πρωταρχική αιτία και με τι όπλα μπορείς να την πολεμήσεις.

    Μα για σκέψου.
    Αν απομακρυνθείς για λίγο απο το δίλημμα που θέτεις και ριχτείς με όλη σου την πίστη και την θέληση στον αγώνα σου, ακόμα κι αν μπαίνουν στην μέση βιολογικοί - εκφυλιστικοί παράγοντες, δεν θα πετύχεις το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα, όσο πιο βαθιά επενδυθείς?

    Αρα, η πίστη και η θέλησή σου, μόνο να σε ωφελήσουν μπορούν.

    Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Στον αστερισμο του Ωριωνα
    Posts
    190
    Σε αυτο θα συμφωνησω με weird....αν καταλαβα καλα αυτο που λεει ειναι να αφησεις στην ακρη οτι αμφιβολιες εχεις για τον εαυτο σου και για το αν θα πετυχεις η οχι για να τον βελτιωσεις. Συγκεντρωσου σε αυτο που θελεις να πετυχεις χωρις να σκεφτεσαι πως θα παει στην πορεια. Συνηθως οταν βγαζουμε ολα τις αρνητικες σκεψεις απο το μυαλο ειναι πιο ευκολο να λειτουργησουμε και να τα καταφερουμε.
    Some of us of fall some of us fly...most of us live to try, till the edge of forever.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Καλημέρα. Κι εγώ θα συμφωνήσω. Αν καταλαβαίνω καλά, είναι αυτό που λέμε \'δημιουργικός ενοραματισμός\'. Σημασία έχει να επιγκεντρωνόμαστε στο αποτέλεσμα, ακόμη κι αν η διαδικασία προς αυτό δεν περιλαμβάνει στοιχεία που μπορεί να βοηθούν για την έκβασή του κατά πώς τη θέλουμε. Όσο γι\' αυτό που γράφτηκε εδώ:

    \'... Η \"ψυχοπάθεια\" είναι η ιδιότητα του πραγματικά φυσιολογικού ανθρώπου που αρνείται να μπει στη ζωή του \"απο την κούνια μέχρι τον τάφο\" σε ένα κατεστημένο - προκαθορισμένο καλούπι...\'

    ... με αντιπροσωπεύει εντελώς ως άνθρωπο, γιατί έτσι ακριβώς λειτουργώ. Στην περίπτωσή μου, το τίμημα είναι ακριβό και πληρώνω ακόμα μέχρι σήμερα. Σε άλλους δεν υπάρχει μεγάλο κόστος, εξαρτάται και απ\' τις συνθήκες τους. Θα σου φέρω ένα απ\' τα πολλά παραδείγματα που έχω. Κάποτε, αποχώρησα από μια απ\' τις επιχειρήσεις που εργαζόμουν, επειδή υπερασπίστηκα συνάδελφο που του \'φόρτωσε\' σοβαρό λάθος ο προιστάμενος. Υπήρχαν κι άλλοι που είχαν δει ότι επρόκειτο για σκευωρία, αλλά κανείς δεν αντέδρασε. Μάλιστα, απέδειξα ότι έγινε σκευωρία. Παραιτήθηκα, έτσι κι αλλιώς θα με έδιωχναν. Οι συνάδελφοι με χαρακτήρισαν \'τρελλή\', σε μια εποχή που στενάζεις για να βρεις δουλειά και μάλιστα ξέροντας όλοι ότι περνούσα δύσκολα. Δηλαδή, η φυσιολογική μου αντίδραση να μην αφήσω έναν άνθρωπο να αδικηθεί πήγε περίπατο. Προσβλήθηκαν όμως οι δικές μου αξίες. Επίσης έχω παρατήσει δουλειά, επειδή είδα πελάτη να κλωτσάει σκύλο και έκανα καυγά. Πάλι δεν είχε αντιδράσει κανείς. Πάλι όμως είχε να κάνει με στάση της δικής μου ζωής. Πάλι δεν έκανα ό,τι θα έκαναν οι περισσότεροι. Οπότε Κατερίνα, καλώς έβαλε η Γουίρντ αυτό το απόσπασμα. Έτσι κι αλλιώς, έχω ξαναπεί τη γνώμη μου για τους - υποτίθεται - φυσιολογικούς. Κι ένα τελαυταίο μήπως και γελάσεις. Επίσης έχω χαρακτηριστεί \'παλαβιάρα\' επειδή τα ποιήματα που γράφω είναι \'κάπως\'. Κάποτε στεναχωριόμουν πολύ ειδικά με το θέμα της γραφής μου, εξού και απέφευγα να ασχοληθώ σοβαρά. Σήμερα που δε θυμώνω πια με τίποτα σχεδόν, καταλήγω και λέω πώς αν φτάσω στο σημείο να \'ερμηνεύω\' ή να \'επιχειρηματολογώ\' ακόμη και στην ποίηση, έ τότε θα έχω παρανοήσει τελείως!... :). Συγγνώμη που ξέφυγα λίγο, αλλά βρήκα πολύ ενδιαφέρον το κομμάτι αυτό.

    :)

  10. #40
    [quote]Originally posted by katerinaki
    Originally posted by weird
    Originally posted by πανος12345
    μα αν δεν το εκανα θα ημουν πραγματι κομπογιανιτης αλλα δεν ειμαι!
    καθε τεστ μετραει μια στιγμιαια απεικονηση μιας προσωπικοτητας....
    αυτο που λεμε χαρακτηρας ...ξερεις ποσους εχουμε ?
    οσες και τα δευτερολεπτα μεσα σε ενα αιωνα !
    Συμφωνώ οτι έχουμε πολλές προσωπικότητες, οτι η έννοια του εαυτού είναι κατά βάση ρευστή, ακόμα και στους πιο επιαφανειακούς ανθρώπους...

    Αυτό για την φίλη μας θα πρέπει να είναι καθησυχαστικό, ας βγούμε επιτέλους απο την ταμπέλα άσπρο - μαυρο, φυσιολογικό και μη. [/quote

    Ειναι αστειο αυτο που μου συνεβει! Δεν συμφωνησαν ποτε τα διαφορα ψυχολογικα τεστ ,(αποτελεσματα) με τις διαγνωσεις των ψυχιατρων,
    Οι ψυχιατρικες διαγνωσεις αναφερονταν σε ψυχωση ειτε ως διαταραχη προσωπικοτητας σε ψυχωτικο πεδιο ,ειτε ως ψυχωτικες διαταραχες αγχους ,ειτε ψυχωσικη συνδρομη,η ηβηφρενεια.
    Μετα απο δυο χρονια ψυχοθεραπεια ψυχοδυναμικη με ψυχαναλυτρια κ διαφορα τεστ η διαγνωση η καλυτερα τα αποτελεσματα απο τα τεστ ηταν οτι δεν υπαρχει ψυχωση αλλα ειναι θεμα χαρακτηρα με ευαισθησιες ,μικρη παρανοια κ καταθληπτικα στοιχεια.
    Δεχτηκα λοιπον το χειροτερο αγκαλιασα την αρρωστια ,πηρα φαρμακα βαρια αντιψυχωσικα κ τωρα προσπαθω να δω αν μπορω χωρις αυτα .Αυτο ομως που λεω τωρα οτι θελω να πεταξω την αρρωστια μου η τουλαχιστον να δοκιμασω χωρις καταστολη να διαχειριστω τη ζωη μου ,θεωρειται σαυτο το φορουμ βρισια για να μη πω παραφροσυνη κ δυστυχως δεν μπορω να παρω ουσιαστικη βοηθεια στη φαση που ειμαι τωρα γιατι κανεις σαυτο το φορουμ δεν υποστηριζει την ελευθερια του να επιλεξει καποιος την θεραπεια του περα απο την κλασικη συμβατικη μεθοδο του ψυχιατρου φαρμακοδοτη.
    κατερινακι
    καταρχην να διορθωσω κατι σχετικα με την προσωπικοτητα
    εχουμε μονο μια που ειναι το αθροισμα ολων των χαρακτηρων μας !
    ειναι προφανες οτι εχεις λοιπον μια προσωπικοτητα με καποια στοιχεια ψυχωτικου χαρακτηρα ..
    τι σημαινει αυτο ?
    οτι καποιες στιγμες , χανεις προς στιγμη μοναχα τον αυτοελεγχο και βγαζεις αυτα τα ψυχωσικ συνδρομα
    Φυσικα και πρεπει να μπορεις να επιλεξεις την θεραπεια σου !
    Φυσικα και θεραπευεις μονη σου τον εαυτο σου με την βοηθεια και οχι την εντολη η υποχρεωση του γιατρου σου !
    Φυσικα και τα ψυχοφαρμακα ισως επιδεινωνουν την ψυχικη σου υγεια , αν δεν ελεγχεις καθημερινα την αποδοση τους και δεν ενημερωνεις οσο πιο συχνα γινεται τον γιατρο σου!
    Ξεριες ομως ποιο ειναι το δυσκολοτερο?
    Το πως θα τα κοψεις !
    μην το κανεις μονη σου !
    η ουσιες που περιεχουν μπορει να ληψουν απο τον οργανισμο σου και αυτο ισως να εχει πολυ κακες συνεπειες στην υγεια σου
    Οτι κανεις σχετικα με τα φαραμακα πρεπει να το κανεις μεθοδικα και υπευθυνα με την καθοδηγηση του γιατρου σου !

  11. #41
    Με τον Ισπανο τι εγινε τελικα ? Ποτε ερχεται ?

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Πανο καλημερα!Σωστο αυτο με τη ψυχωτικη δομη του χαρακτηρα!και ρωταω λοιπον εγω-εχουν πολλοι ανθρωποι ψυχωτικη δομη χαρακτηρα(ικανη κ αναγκαια συνθηκη για τους καλλιτεχνες ,πολλοι πολιτικοι κ αλλοι) οσοι λοιπον εχουν αυτου του ειδους τη δομη στη προσωπικοτητα τους ειναι ψυχωτικοι?η μονο αυτοι που εκδηλωσαν συμπτωματα κ πηγαν στο ψυχιατρο εχουν αυτο το ονομα?{γιατι υπαρχουν πολλοι που εχουν συμπτωματα αλλα επειδη τα κρυβουν η τα διαχειριζονται η ειναι καταξιωμενοι καλλιτεχνες δε τους λεμε ψυχωτικους αλλα ανθρωπους με ιδιαιτερα χαρισματα)

    σχετικα με τον Ισπανο - Ηρθε ! εμεινε σε ξενοδοχειο,10 ημερες ,τον ειδα 6 φορες,δεν εκανα σεξ μαζι του (εχασα την ευκαιρια να πιασω τον ταυρο απο τα κερατα και να θεραπευτω οπως ελεγες).Ομως νοιωθω πιο υγιης που δεν εκανα ερωτα μαζιτου γιατι δεν ηθελα (παρολο που ειχε ολες τις προδιαγραφες εμφανησιακα),αντιθετα με παλιοτερα ,οταν το να θελω λιγο καποιον, ηταν αρκετο για να προχωρησω κ στη σωματικη επαφη .

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Γεια σου Κατερίνα. Εσύ βέβαια ρωτάς τον Πάνο, αλλά εγώ θα απαντήσω για μένα, γιατί ταλαιπωρήθηκα αρκετά με αυτό το τρυπάκι όσον αφορά το χαρακτήρα μου. Δε νομίζω να με \'επιβεβαιώνει\' ως ψυχωτική το γεγονός πως είμαι ποιήτρια αν και υπάρχει όρος \' η ψύχωση του λογοτέχνη\'. Από κει και πέρα, έχω την αίσθηση ότι ζω σε μια εποχή που η επιστήμη θαρρώ πως ώρες - ώρες υπερβάλλει με το να ταμπελοποιεί οποιοδήποτε χαρακτηριστικό της προσωπικότητας. Πάντως δε θα είχα κανένα πρόβλημα στο αν κάποιος θα με χαρακτήριζε ψυχωτική ή χαρισματική, αν τα όποια χαρακτηριστικά μου δε δημιουργούσαν πρόβλημα σε μένα ή και σε άλλους. Γεγονός είναι πάντως, πως αν υπάρχει ευμάρεια, πιο εύκολα χαρακτηρίζεσαι χαρισματικός. Το \'ψυχωτικός\' έρχεται και προσδίδει μια τάση για περιθωριοποίηση και τελικά το όλο σκηνικό θυμίζει λογοπαίγνιο...

    :)

  14. #44
    Originally posted by katerinaki
    Πανο καλημερα!Σωστο αυτο με τη ψυχωτικη δομη του χαρακτηρα!και ρωταω λοιπον εγω-εχουν πολλοι ανθρωποι ψυχωτικη δομη χαρακτηρα(ικανη κ αναγκαια συνθηκη για τους καλλιτεχνες ,πολλοι πολιτικοι κ αλλοι) οσοι λοιπον εχουν αυτου του ειδους τη δομη στη προσωπικοτητα τους ειναι ψυχωτικοι?η μονο αυτοι που εκδηλωσαν συμπτωματα κ πηγαν στο ψυχιατρο εχουν αυτο το ονομα?{γιατι υπαρχουν πολλοι που εχουν συμπτωματα αλλα επειδη τα κρυβουν η τα διαχειριζονται η ειναι καταξιωμενοι καλλιτεχνες δε τους λεμε ψυχωτικους αλλα ανθρωπους με ιδιαιτερα χαρισματα)

    σχετικα με τον Ισπανο - Ηρθε ! εμεινε σε ξενοδοχειο,10 ημερες ,τον ειδα 6 φορες,δεν εκανα σεξ μαζι του (εχασα την ευκαιρια να πιασω τον ταυρο απο τα κερατα και να θεραπευτω οπως ελεγες).Ομως νοιωθω πιο υγιης που δεν εκανα ερωτα μαζιτου γιατι δεν ηθελα (παρολο που ειχε ολες τις προδιαγραφες εμφανησιακα),αντιθετα με παλιοτερα ,οταν το να θελω λιγο καποιον, ηταν αρκετο για να προχωρησω κ στη σωματικη επαφη .
    στενοχωρηθηκα για τον Ισπανο
    το καταγραφω στα αρνητικα αυτου εδω του φορουμ κατερινακι !
    κριμα το ταξειδι της αγαπης που κατεληξε σε μια συγκρουση μεταξυ δυο κοσμων που δεν εχουν τιποτα το κοινο μεταξυ τους !
    Τον κοσμο του Χριστου και της Αγαπης
    με τον κοσμο του ψυχικου νοσηματος της κοινωνικης φοβιας
    της ξενοφοβιας , του κοινωνικου στιγματισμου των ψθχικα ασθενων και τελος της υποβολιμοτητας στην οποια οδηγει καποιον η παθηση και σιως στην ταση να ταυτιζεται με τους ομοιους του σπρωχνοντας τον εαυτο του κατω αντι πανω για να βρει τον δρομο προς την ατομικη ευτυχια του .
    Τι σημασια εχει κατερινακι , αν μια ψυχωτικη προδιαθεση κρυφθει μεσα σε μια καλλιτεχνικη εκφραση η βγει σαν παραληρημα μεγαλειου και υποταγης στα πολιτικα κελευσματα καποιου για να υπηρετησει το κατεστημενο συντηροντας το ?
    Αυτο που μετραει ειναι πως διαειριζεται καποιος την ζωη του
    οταν εχει την ευκαιρια να το κανει ....
    Εσυ κοριτσι μου γιατι της εχασες ?
    Φοβηθηκες μηπως καταλαβει οτι μπορει να εισαι ψυχικα ασθενης ? Ε και λοιπον ? Λες αυτο να σταματουσε τον ερωτα του για εσενα ? Τι ηρθε να κανει ρε συ κατερινακι ο ανθρωπος εδω ? Μηπως να σε προυλιτισει στον καθολικισμο ?
    Μηπως να του δωσεις σπιτι και τροφη γιατι δεν μπορουσε να τα εξασφαλισει μονος του ?
    να σου δωσω μια συμβουλη μεσα απο την καρδια μου ?
    Φυγε κοριστι μου απο αυτο το κολαστηριο ψυχων για να βρεις την υγεια σου !
    Σου χαλασαν το ονειρο σου οι μεγαιρες απο ζηλια !

  15. #45
    Originally posted by πανος12345

    να σου δωσω μια συμβουλη μεσα απο την καρδια μου ?
    Φυγε κοριστι μου απο αυτο το κολαστηριο ψυχων για να βρεις την υγεια σου !
    Σου χαλασαν το ονειρο σου οι μεγαιρες απο ζηλια !

    Μεγάλες στιγμές..........

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •