Λογικη σκεψη η παρανοικη σκεψη? - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 51 of 51
  1. #46
    Originally posted by Alobar
    Γεια σου Κατερίνα. Εσύ βέβαια ρωτάς τον Πάνο, αλλά εγώ θα απαντήσω για μένα, γιατί ταλαιπωρήθηκα αρκετά με αυτό το τρυπάκι όσον αφορά το χαρακτήρα μου. Δε νομίζω να με \'επιβεβαιώνει\' ως ψυχωτική το γεγονός πως είμαι ποιήτρια αν και υπάρχει όρος \' η ψύχωση του λογοτέχνη\'. Από κει και πέρα, έχω την αίσθηση ότι ζω σε μια εποχή που η επιστήμη θαρρώ πως ώρες - ώρες υπερβάλλει με το να ταμπελοποιεί οποιοδήποτε χαρακτηριστικό της προσωπικότητας. Πάντως δε θα είχα κανένα πρόβλημα στο αν κάποιος θα με χαρακτήριζε ψυχωτική ή χαρισματική, αν τα όποια χαρακτηριστικά μου δε δημιουργούσαν πρόβλημα σε μένα ή και σε άλλους. Γεγονός είναι πάντως, πως αν υπάρχει ευμάρεια, πιο εύκολα χαρακτηρίζεσαι χαρισματικός. Το \'ψυχωτικός\' έρχεται και προσδίδει μια τάση για περιθωριοποίηση και τελικά το όλο σκηνικό θυμίζει λογοπαίγνιο...

    :)
    σαν ποιητρια αλομπαρ περιμενα να γραψεις εστω και μια λεξη για ενα ονειρο που θαφτηκε μεσα στην νοσηρη και νοσογονο ατμοσφαιρα αυτου εδω του κολαστηριου ψυχων !
    της εκλεψαν το ονειρο καλη μου ποιητρια , αυτες οι οποιες την τραβηξαν μακρυα απο την φυση της και τον αυθορμητο ερωτα που κατα λαθος εκμηστηρευτηκε στο φορουμ των σεξουαλικα ευνουχισμενων !
    Πως μπορει καποιος να φοβαται το ψυχικο νοσημα περισσοτερο απο την στερηση των αισθησεων του να τον θεραπευουν ?
    Ποια ανωτερη ποιητικη αιδος μπορει να στερησει απο το σωμα οσα η ιδια η φυση εχει επιβαλει για την υγεια του μυαλου της ψυχης και του πνευματος του ?
    Τι ειναι σημαντικοτερο ..
    Να συχναζεις με τα πνευματα και αυτους που καταφευγουν σε αυτα γιατι ο κοσμος τους φαινεται εχθρικος και φοβικος η να αφηνεσαι στην αγκαλια του ερωτα , τρελος εστω αλλα ευτυχισμενος ?

  2. #47
    με στενοχωρησες κατερινακι ....
    οχι γιατι δεν ακουσες την συμβουλη που σου εδωσα ...
    αλλα γιατι σκεπαστηκε στο κολαστηριο ψυχων η δικη σου φωνη των αισθησεων
    το υγιεστερο κομματι της υπαρξης σου , αυτο που λειτουργησε και το φιμωσες αντι να το αφησεις να σε παει αλλου εκει οπου σε στελνει η φυση σου ....

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Ελα βρε πανο cool! μου ακουγεσαι σαν επαναστατης χωρις αιτια! Τι ειναι αυτα που λες για κολαστηρια και μαλακιες!
    Δεν εκανα τιποτε με τον Ισπανο γιατι δεν γουσταρα ,δεν μιλησαν οι αισθησεις,ουτε και το μυαλο μου!
    Τι να εκανα δηλ σωνει κ καλα να κανω σεξ για να καλυψω το τριπτυχο σεξ-εργασια-επικοινωνια ?
    Εκει που λεω πως σε βρισκω εκει παλι τα μπερδευεις και αλλαζεις περσονα και γινεσαι εριστικος κ φανφαρας κ επισης επιβεβαιωνεις το οτι θελεις να χειραγωγησεις ατομα που εσυ θεωρεις ψυχοπαθολογικα .
    Ξεχνας οτι δεν μοιαζουν ολοι οι ψυχωτικοι μεταξυ τους γιατι εχουν διαφορετικο χαρακτηρα !

  4. #49
    Originally posted by katerinaki
    Ελα βρε πανο cool! μου ακουγεσαι σαν επαναστατης χωρις αιτια! Τι ειναι αυτα που λες για κολαστηρια και μαλακιες!
    Δεν εκανα τιποτε με τον Ισπανο γιατι δεν γουσταρα ,δεν μιλησαν οι αισθησεις,ουτε και το μυαλο μου!
    Τι να εκανα δηλ σωνει κ καλα να κανω σεξ για να καλυψω το τριπτυχο σεξ-εργασια-επικοινωνια ?
    Εκει που λεω πως σε βρισκω εκει παλι τα μπερδευεις και αλλαζεις περσονα και γινεσαι εριστικος κ φανφαρας κ επισης επιβεβαιωνεις το οτι θελεις να χειραγωγησεις ατομα που εσυ θεωρεις ψυχοπαθολογικα .
    Ξεχνας οτι δεν μοιαζουν ολοι οι ψυχωτικοι μεταξυ τους γιατι εχουν διαφορετικο χαρακτηρα !
    Κατερινάκι...ο πάνος δεν βρίσκεται πια αναμεσα μας.
    Δες στο θέμα \"ποιοι θελουν να κλείσουν αυτό το φορουμ\"

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by Alobar
    Γεια σου Κατερίνα. Εσύ βέβαια ρωτάς τον Πάνο, αλλά εγώ θα απαντήσω για μένα, γιατί ταλαιπωρήθηκα αρκετά με αυτό το τρυπάκι όσον αφορά το χαρακτήρα μου. Δε νομίζω να με \'επιβεβαιώνει\' ως ψυχωτική το γεγονός πως είμαι ποιήτρια αν και υπάρχει όρος \' η ψύχωση του λογοτέχνη\'. Από κει και πέρα, έχω την αίσθηση ότι ζω σε μια εποχή που η επιστήμη θαρρώ πως ώρες - ώρες υπερβάλλει με το να ταμπελοποιεί οποιοδήποτε χαρακτηριστικό της προσωπικότητας. Πάντως δε θα είχα κανένα πρόβλημα στο αν κάποιος θα με χαρακτήριζε ψυχωτική ή χαρισματική, αν τα όποια χαρακτηριστικά μου δε δημιουργούσαν πρόβλημα σε μένα ή και σε άλλους. Γεγονός είναι πάντως, πως αν υπάρχει ευμάρεια, πιο εύκολα χαρακτηρίζεσαι χαρισματικός. Το \'ψυχωτικός\' έρχεται και προσδίδει μια τάση για περιθωριοποίηση και τελικά το όλο σκηνικό θυμίζει λογοπαίγνιο...

    :)
    Ψυχωτική δομή χαρακτήρα... καλό και τούτο!
    Τυχεροί είναι τόσοι και τόσοι ποιητές και καλλιτέχνες που δεν τους πέρασαν απο ψυχανάλυση, να αρχίσουν να τους ταμπελοποιούν.
    Η ιδιαιτερότητα του καθενός θα βαφτιζόταν προβληματικότητα.

    Ζούμε στην εποχή μιας ομοιόμορφης μάζας.
    Αναρωτιέμαι, ποιός είναι νορμάλ? Ποιός έχει την εξουσία να μου ορίσει αυτό το νορμάλ και ποιά η δύναμη της μάζας?
    Γιατί θα πρέπει η μάζα να εχει δίκιο?
    Άλλο η ποσότητα κι άλλο η ποιότητα.

    Ο άνθρωπος, είπε κάποιος σοφός, είναι το πιο ημίτρελο ον που υπάρχει. Μπορούμε να διακρίνουμε σαφώς τον έμφυτο παραλογισμό του ανθρώπου σε πολλές ιστορικές στιγμές της ανθρωπότητας ( πόσο κακό έχει προξενήσει η πρακτική μιας θρησκείας της αγάπης - του χριστιανισμού - απο τους ανθρώπους? πχ).

    Η επιστημονική ταμπελοποίηση της δομής ενός χαρακτήρα, ο χαρακτηρισμός που θα σου προσάψει η κοινωνία, όλα αυτά εκκινούν απο το άγχος της γνώμης των άλλων. Το άγχος του πού βρίσκομαι εγώ σε σχέση με τους άλλους. Το άγχος του ανήκειν.

    Αλλά κι ο φόβος εκφυλλισμού των εγκεφαλικών κυττάρων μου απο κάποια ασθένεια, δεν δείχνει την κρυφή αναμέτρησή μου με την ύλη? Με τα υπαρξιακά δεδομένα που δεν βρίσκονται στον δικό μου έλεγχο...

    Κατερίνα, κανείς μα κανείς δεν μπορεί να σου πει τα σαφή όρια μεταξύ λογικής και παράνοιας.
    Ζήσε τον εαυτό σου. Γνώρισέ τον σε βάθος.
    Γνώρισε και την λογική και την τρέλα του. ( έχουμε κι απο τα δύο).
    Άσε για λίγο στην άκρη τους φόβους.
    Ξέχνα τις ταμπέλες.
    Ελευθερώσου :)

    δείξε εμπιστοσύνη σε σένα.
    Κι αν σε βάθος χρόνου νιώσεις δυστυχισμένη, θα το καταλάβεις μόνη σου εσύ οτι κάτι δεν πάει καλά και θα βρεις τρόπο να σε βοηθήσεις, είτε μόνη είτε με κάποιο βοήθημα.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    103
    εγω αν ημουνα στη θεση σου, θα του έλεγα να έρθει, να μεινει σε ξενοδοχειο, να υπάρχουν και τα στοιχεία του στη ρεσεψιόν, και θα έβγαινα μαζί του αφού ενημερώσω 2 καλούς φίλους, με λεπτομέρειες για το όνομά του και το πού μένει.

    Δε νομίζω όμως να γίνει κάτι κακό. Καλα θα περάσετε. Ειναι της μοδας αυτες οι σχεσεις. Μια φιλη μου παει ιταλια σε 15 μερες, για καποιον που γνωρισε στη μυκονο το καλοκαιρι που ειχαμε παει παρεούλα μαζί για ξεφαντωμα...

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •