Φοβικη νευρωση με κρισεις πανικου..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 70
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407

    Φοβικη νευρωση με κρισεις πανικου..

    Αυτο εχω τελικα!ρωτησα σημερα τον γιατρο και εμαθα!!βεβαια αυτο δεν μου λεει κατι για αυτο και απευθυνομαι σε εσας..εχετε καμια ιδεα περα απο τις κρισεις,τι στο καλο ειναι η φοβικη νευρωση?
    ευχαριστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    539
    μηπως εχει σχεση με τα νευρα?παθενεις συσπασεις κλπ?εγω ναι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    γιατι το λες επειδη ειπα νευρωση?οχι καμια σχεση..

  4. #4
    η υπερβολική φοβία χωρίς προφανή λόγο και αιτία. η φοβία στην παθολογική της κατάσταση.

  5. #5
    Originally posted by melene
    Αυτο εχω τελικα!ρωτησα σημερα τον γιατρο και εμαθα!!βεβαια αυτο δεν μου λεει κατι για αυτο και απευθυνομαι σε εσας..εχετε καμια ιδεα περα απο τις κρισεις,τι στο καλο ειναι η φοβικη νευρωση?
    ευχαριστω
    αυτο που προκαλει τις κρισεις!
    μια αισθηση πανικου , ενα αγχος οτι μπορει να συμβει κατι αρνητικο , που κανει συνηθως το ατομο το οποιο αισθανεται εστι να υποφερει μεσα στο πετσι του αλλα και στο περιβαλλον του ειτε αυτο ειναι , οικογενειακο , ερωτικο , επαγγελματικο η κοινωνικο.
    Αντιμετωπιζεται με φαρμακα , με υποστηριχτικη ψυχοθεραπεια αλλα πανω απο ολα ,θα ελεγα με μια καλη προσπαθεια αυτοελεγχου πανω στις σκεψεις και κυριως τα συναισθηματα που της επηρεαζουν...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    539
    και γιατι δεν της ειπε οτι πασχει απο διαταραχη πανικου σκετο?χωρις φοβικη νευρωση?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    αυτο θελω να πω και εγω.εννοω οι διαταραχη πανικου τι διαφορα εχει?

  8. #8
    να σου δωσω ενα παραδειγμα?
    φαντασου τον εαυτο σου παιδακι μεσα σ\'ενα μεγαλο καταστημα να χανεις την μαμα σου!
    γιατι φοβασαι? η μαλλον...τι φοβασαι? θα ελεγα τα παντα!
    αν ομως ειχες στην τσεπη σου ενα κινητο τηλεφωνο με προσχηματισμενο τον αριθμο της μαμας σου και να σου ειχε εξηγησει απο πριν βγειτε απο το σπιτι οτι σε περιπτωση που χαθητε, επρεπε να πατησεις απλα το κουμπι της κλησης , το μονο που θα ειχες να κανεις ειναι να το θυμηθεις , για να την καλεσεις να ερθει να σε βρει αυτη!
    η δυνατοτητα επικοινωνιας , και στο παιδακι , αλλα και σε σενα μπορει να σου θεραπευσει απο μονη της αυτο το δυσαρεστο συναισθημα , αρκει να αφησεις την ψυχη σου να νοιωσει ζεστασια εδω μεσα και να μην διστασεις να εξηγησης στους φιλους μας που συμμετεχουν
    τι αισθανεσαι και τι φοβασαι....γιατι ολοι αισθανονται και ολοι φοβουνται....
    ο καθε ενας ισως για διαφορετικους λογους απο τον αλλον ,
    αλλα μονο μαζι , η σημασια του φοβου μειωνεται για ολους...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Φοβικη νευρωση με κρισεις πανικου

    Το ενα ειναι η αρρωστια <φοβικη νευρωση> και το αλλο το αποτελεσμα οπως το ειπε <κρισεις πανικου>.

    Λες και εχει καμμια σημασια...εσυ ξερεις οτι σε πιανουν κρισεις πανικου και τελος...το πολυ μπλα-μπλα...μα καλα γιατι δεν οτν ρωταγες στα ισια να σου πει λεπτομερειες που ρωτας εμας που καλλιστα μπορει να λεμε οτι μας κατεβει οπως ο γραφων:P
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    539
    εγω παντως φοβαμαι μην τρελλαθω η πεθανω.
    ποναει το κορμι μου ποσες μερες τωρα ειναι τοσο αδικο...ειναι στο μυαλο ρε παιδια?νιωθω τα κοκαλα μου να πονανε...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    Originally posted by πανος12345
    να σου δωσω ενα παραδειγμα?
    φαντασου τον εαυτο σου παιδακι μεσα σ\'ενα μεγαλο καταστημα να χανεις την μαμα σου!
    γιατι φοβασαι? η μαλλον...τι φοβασαι? θα ελεγα τα παντα!
    αν ομως ειχες στην τσεπη σου ενα κινητο τηλεφωνο με προσχηματισμενο τον αριθμο της μαμας σου και να σου ειχε εξηγησει απο πριν βγειτε απο το σπιτι οτι σε περιπτωση που χαθητε, επρεπε να πατησεις απλα το κουμπι της κλησης , το μονο που θα ειχες να κανεις ειναι να το θυμηθεις , για να την καλεσεις να ερθει να σε βρει αυτη!
    η δυνατοτητα επικοινωνιας , και στο παιδακι , αλλα και σε σενα μπορει να σου θεραπευσει απο μονη της αυτο το δυσαρεστο συναισθημα , αρκει να αφησεις την ψυχη σου να νοιωσει ζεστασια εδω μεσα και να μην διστασεις να εξηγησης στους φιλους μας που συμμετεχουν
    τι αισθανεσαι και τι φοβασαι....γιατι ολοι αισθανονται και ολοι φοβουνται....
    ο καθε ενας ισως για φιαφορετικους λογους απο τν αλλον αλλα μονο μαζι η σημασια του φοβου μειωνεται για ολους...
    πολυ σωστα και ευστοχα τα λες πανο και να σου πω την αληθεια διαβαζοντας σε ειπα και ενα ουφ!πρεπει απλα να βρω ενα κινητο,ενα μεσο να μη φοβαμαι..
    εδω μεσα αν και οι φιλοι μου λενε οτι ειναι νοσηρη η ενασχοληση μου με το φορουμ εχω βρει την \'\'υγεια\'\' μου με ολους εσας και προσπαθω να ειμαι οσο περισσοτερο ανοιχτη ωστε να μπορω να δεχομαι ολα αυτα τα καλα που μου προσφερετε.
    το θεμα μου ειναι οτι και η διαταραχη πανικου εχει φοβιες με την αγοραφοβια να εχει την τιμητικη της!που εγκειται λοιπον η διαφορα?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    Originally posted by keep_walking
    Φοβικη νευρωση με κρισεις πανικου

    Το ενα ειναι η αρρωστια <φοβικη νευρωση> και το αλλο το αποτελεσμα οπως το ειπε <κρισεις πανικου>.

    Λες και εχει καμμια σημασια...εσυ ξερεις οτι σε πιανουν κρισεις πανικου και τελος...το πολυ μπλα-μπλα...μα καλα γιατι δεν οτν ρωταγες στα ισια να σου πει λεπτομερειες που ρωτας εμας που καλλιστα μπορει να λεμε οτι μας κατεβει οπως ο γραφων:P
    εχω την αισθηση οτι ο γιατρος μου βιαζοταν πολυ..ντραπηκα να τον ρωτησω ασε που σκεφτηκα αμεσως α!να θα το συζητησω με τους φιλους μου απο το φορουμ να σου πω την αληθεια δεν εχει και μεγαλη διαφορα,ταμπελες ειναι ολα για αυτο και τοσο καιρο δεν ειχα ρωτησει τι ειναι αυτο που με ταλαιπωρει απλα επειδη αυτην την περιοδο αναζητω την καλυτερη δυνατη θεραπεια μια καλη διαγνωση-ταμπελα εχει σημασια..

  13. #13
    Originally posted by liveloula
    και γιατι δεν της ειπε οτι πασχει απο διαταραχη πανικου σκετο?χωρις φοβικη νευρωση?
    εχει δικιο ο κιπ!
    η φοβικη νευρωση συχνα εκδηλωνεται με κρισεις πανικου!
    εκει που μαλλον δεν καταλαβε ο κιπ , ειναι το ποσο σημαντικο ειναι για την ιδια και τον καθε ενα ,
    να μπορει να συζηταει αυτο που αισθανεται!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    539
    και εγω θα ρωτησω τον γιατρο στα ισια τι στο διαολο εχω.δεν ξερω τι μου γινεται πλεον.τι ειμαι?γιατι ειμαι?ειμαι η δεν ειμαι?

  15. #15
    έχουν σχέση αιτίου-αιτιατού. οι πολλές φοβίες (δηλαδή η υπερβολική αντίδραση σε μη προφανή και δικαιολογημένα αίτια) και η αδυναμία ελέγχου τους οδηγεί στην κρίση πανικού.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •