Σχέσεις και διαδίκτυο...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 42
  1. #1

    Σχέσεις και διαδίκτυο...

    Θα ήθελα να προβάλλω έναν προβληματισμό μου...με αφορμή και τα τελευταία γεγονότα....Γιατί οι άνθρωποι που μπορεί να επικοινωνούν καθημερινά μεταξύ τους μέσω διαδικτύου, φοβούνται να συναντηθούν στην πραγματικότητα τους?
    Ποιος μπορεί να προεξοφλήσει αν μέσα απ αυτή την επαφή δεν μπορεί να προκύψει μια δυνατή φιλία, ή ένας μεγάλος έρωτας, αλλά οπωσδήποτε μια απογοήτευση?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    παρατήρησες να υπάρχουν πολλοί που φοβούνται?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    δεν ξερω αν υπαρχει μια απαντηση στο ερωτημα σου θεοφανια,για τον καθεενα ειναι διαφορετικα.εγω για παραδειγμα,φοβαμαι την απορριψη,καποιος αλλος μπορει να να προτιμαει να φανταζεται πως μπορει να ειναι ο αλλος,να τον μυθοποιει και απλα να μην θελει να το χασει ολο αυτο..ειναι παρα πολλα γενικα.και εμενα με προβληματιζει αλλα δεν ξερω..ισως απλα παλι να μην τυχαινει..τι να πω..ας κανουμε ενα γκαλοπ!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    EXΩ ΣYNANTHΘEI ME 3 ATOMA TOY ΦOPOYM.
    TA 2 ΠPΩTA HTAN TPOMEPH AΠOΓOHTEYΣH. TO TPITO HTAN TO KAΛYTEPO :-)
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    539
    Εχω συναντηθει με 5 ατομα σε αλλο φορουμ μονο με την κοπελα κραταμε επικοινωνια για τους αντρες ξερετε.χοχο.ο ενας αποδεικτικε παντρεμενος,ο αλλος δεν μου αρεσε,στον αλλον δεν αρεσα εγω και στον αλλον δεν αρεσε το οτι ειχα παιδι που δεν ηταν δικο του.:)

  6. #6
    Originally posted by Θεοφανία
    Θα ήθελα να προβάλλω έναν προβληματισμό μου...με αφορμή και τα τελευταία γεγονότα....Γιατί οι άνθρωποι που μπορεί να επικοινωνούν καθημερινά μεταξύ τους μέσω διαδικτύου, φοβούνται να συναντηθούν στην πραγματικότητα τους?
    Ποιος μπορεί να προεξοφλήσει αν μέσα απ αυτή την επαφή δεν μπορεί να προκύψει μια δυνατή φιλία, ή ένας μεγάλος έρωτας, αλλά οπωσδήποτε μια απογοήτευση?
    Η σοφη αυτη ερωτηση Θεοφανια , δεν ειναι ευκολο να απαντηθει απο καποιον που σημερα κουβαλαει στην ψυχη του βιωματα και πραξεις που εχουν γινει αιτια να συγκαταλεγεται σε μια πολυ μεγαλη κατηγορια ανθρωπων που υποφερουν απο ψυχικες ασθενεις . Οι λογοι παραταυθα θα μπορουσαν να συνοψισθουν σε 4 λεξεις
    φοβια για το αγνωστο

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,640
    κατ αρχας θα ηθελα διευκρινισεις για τα \"τελευταια γεγονοτα\", κοπελια.
    για ποια γεγονοτα ακριβως μιλας?

    οσο για την ερωτηση σου, την βρισκω πολυ γενικολογη...ποιοι φοβουνται να συναντηθουν?εγω ξερω ΑΠΕΙΡΟ κοσμο που συναντιεται με ατομα που γνωριζει στο διαδικτυο...

    αν μιλησω προσωπικα, εχω κανει λιγες γνωριμιες απο το διαδικτυο γιατι κανω γνωριμιες ΠΟΛΥ ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΑ κι οταν υπαρχει λογος.....λογος υπαρχει, οταν η επικοινωνια απο κοντα, μπορει να μου δωσει περισσοτερα απο την επικοινωνια μεσω ιντερνετ...αν θεωρησω οτι μια χαρα τα λεμε απο εδω, δε προχωρω σε συναντηση...για ποιο λογο?

    να πω βεβαια, οτι οι ελαχιστες γνωριμιες που εχω κανει, μου βγηκαν σε καλο και διατηρω ακομα φιλιες και επαφες μαζι τους.

    καμια απο αυτες ομως δεν ηταν απο το ι-ψ....
    οχι οτι δεν θα μπορουσε, αλλα θα το σκεφτομουν διπλα και τριδιπλα για μια γνωριμια απο εδω....
    αυτο, γιατι θεωρω το ι-ψ ιδιαιτερο χωρο...χωρο εξομολογησης συχνα,που σημαντικο ρολο στην εξομολογητικη διαθεση, παιζει για μενα, η ανωνυμια.....
    αν λοιπον αποφασιζα η αποφασισω να αρχισω τις γνωριμιες απο εδω, παραλληλα θα θυσιασω τις οποιες πιθανες εξομολογησεις...καθως, στο δικο μου μυαλο, δεν συμβαδιζουν...
    αυτο ειναι το γενικο πλαισιο ης στασης μου επι του θεματος.


    ΡΕ ΠΑΝΟ!!!!
    μονο αυτα εχεις να πεις????
    ειναι ευκαιρια να μιλησεις για το εργαλειου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    χαχχαχααχααααχααχααχ
    καλημερα ρε πανο :)

  8. #8
    Originally posted by Remedy
    κατ αρχας θα ηθελα διευκρινισεις για τα \"τελευταια γεγονοτα\", κοπελια.
    για ποια γεγονοτα ακριβως μιλας?

    οσο για την ερωτηση σου, την βρισκω πολυ γενικολογη...ποιοι φοβουνται να συναντηθουν?εγω ξερω ΑΠΕΙΡΟ κοσμο που συναντιεται με ατομα που γνωριζει στο διαδικτυο...

    αν μιλησω προσωπικα, εχω κανει λιγες γνωριμιες απο το διαδικτυο γιατι κανω γνωριμιες ΠΟΛΥ ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΑ κι οταν υπαρχει λογος.....λογος υπαρχει, οταν η επικοινωνια απο κοντα, μπορει να μου δωσει περισσοτερα απο την επικοινωνια μεσω ιντερνετ...αν θεωρησω οτι μια χαρα τα λεμε απο εδω, δε προχωρω σε συναντηση...για ποιο λογο?

    να πω βεβαια, οτι οι ελαχιστες γνωριμιες που εχω κανει, μου βγηκαν σε καλο και διατηρω ακομα φιλιες και επαφες μαζι τους.

    καμια απο αυτες ομως δεν ηταν απο το ι-ψ....
    οχι οτι δεν θα μπορουσε, αλλα θα το σκεφτομουν διπλα και τριδιπλα για μια γνωριμια απο εδω....
    αυτο, γιατι θεωρω το ι-ψ ιδιαιτερο χωρο...χωρο εξομολογησης συχνα,που σημαντικο ρολο στην εξομολογητικη διαθεση, παιζει για μενα, η ανωνυμια.....
    αν λοιπον αποφασιζα η αποφασισω να αρχισω τις γνωριμιες απο εδω, παραλληλα θα θυσιασω τις οποιες πιθανες εξομολογησεις...καθως, στο δικο μου μυαλο, δεν συμβαδιζουν...
    αυτο ειναι το γενικο πλαισιο ης στασης μου επι του θεματος.


    ΡΕ ΠΑΝΟ!!!!
    μονο αυτα εχεις να πεις????
    ειναι ευκαιρια να μιλησεις για το εργαλειου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    χαχχαχααχααααχααχααχ
    καλημερα ρε πανο :)
    καλημερα φιλεναδα ρεμεντυ!
    το εργαλειο φτιαχτηκε ακριβως για αυτο το σκοπο οπως η τετραγωνη σκεψη σου και ισως μια βιαστικη επισκεψη ευκολα μπορεσε να πιστοποιησει!
    Να δωσει σε εκατομυρια ανθρωπους σε ολο τον πλανητη ,
    που σημερα βρισκονται μπροστα στην οθονη του υπολογιστη τους , την δυνατοτητα να γνωρισουν καποιο η καποια αλλα προσωπα ,χωρις εικονα [η χωρις την βεβαιοτητα οτι η εικονα ανταποκρινεται σε αυτα ], μεσα σε ενα κοσμο που το ειντζ , το εμπολα ο HN1A . αλλα πανω απο ολα η συνεεπειες της παγκοσμιοποιησης , αναγκαζει να κλεινεεται ολενα και περισσοτερο μεσα στο σπιτι.
    4 λεξεις
    ο φοβος για το αγνωστο περικλειουν , ολη την ψυχολογια της μαζας , την ατομικη ψυχολογια και την κοινωνικη ψυχολογια , που σαν κοινωνικες επιστημες θα κληθουν απο τον ιστορικο να ερμηνευσουν και κοινωνικα και πολιτικα δρωμενα σε ολο τον πλανητη και οχι μονο στην Ελλαδα που σημερα εκλεγει νεα κυβερνηση για τον λαο της.

    Αυτο που βιωνουμε σημερα ειναι πρωτογνωρο για την ιστορια του ανθρωπου...
    Ποτε στο παρελθον μια ανθρωπινη κοινωνια δεν ηταν τοσο επιφυλαχτικη για τους ωριμους ηλικιακά πολιτες οσο η σημερινη!
    Προσφατα ζησαμε το δραμα των \"γκολντεν μπους\"!
    Οικονομικα μεγαθηρια κατερευσαν γιατι πουλουσαν ονειρα χωρις αντικρυσμα....
    Ο ακρατος υλισμος και η τρομακτικη ταχυτητα εξελιξης της επικοικωνιας μας εχει πιασει απροετοιμαστους ψυχολογικα !
    Μπηκαμε στο διαδικτυο , εθιζομαστε καθημερινα , ολοενα και περισσοτερο και ολοι οι ψυχολογοι σε ολο τον πλανητη , ξερουν οτι η πορεια αυτη δεν μπορει να αντιστραφει πια...
    Γιαυτο ο σημερινος αγωνας εντοπιζεται στο να βοηθηθει
    ο χρηστης , να βρει ξανα τον δρομο προς την πραγματικοτητα , νικωντας την φοβια του , οτι ο εξω κοσμος , παραμενει τοσο τραυματικος , οσο οταν τον εγκατελειψε στρεφομενος το ενδιαφερον του στην επικοινωνια διχως ορια...

  9. #9
    Originally posted by arktos
    παρατήρησες να υπάρχουν πολλοί που φοβούνται?
    Ναι...έχχουν ανοίξει άπειρες φορές θέματα εδώ μέσα, που προσπαθούν να μαζευτούν άτομα για καφέ ή για φαγητό. Φτάνουν σε ψηλό ποσοστό συμμετοχής και στο τέλος πάνε 2-3.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    539
    εγω δεν θα ειχα προβλημα αν δεν ηταν στην μεση η αποσταση και το τοι εχω και παιδι.αλιως πρωτη θα συναντιομουν με τον κιπ φυσικα.:P

  11. #11
    Originally posted by πανος12345
    Originally posted by Θεοφανία
    Θα ήθελα να προβάλλω έναν προβληματισμό μου...με αφορμή και τα τελευταία γεγονότα....Γιατί οι άνθρωποι που μπορεί να επικοινωνούν καθημερινά μεταξύ τους μέσω διαδικτύου, φοβούνται να συναντηθούν στην πραγματικότητα τους?
    Ποιος μπορεί να προεξοφλήσει αν μέσα απ αυτή την επαφή δεν μπορεί να προκύψει μια δυνατή φιλία, ή ένας μεγάλος έρωτας, αλλά οπωσδήποτε μια απογοήτευση?
    Η σοφη αυτη ερωτηση Θεοφανια , δεν ειναι ευκολο να απαντηθει απο καποιον που σημερα κουβαλαει στην ψυχη του βιωματα και πραξεις που εχουν γινει αιτια να συγκαταλεγεται σε μια πολυ μεγαλη κατηγορια ανθρωπων που υποφερουν απο ψυχικες ασθενεις . Οι λογοι παραταυθα θα μπορουσαν να συνοψισθουν σε 4 λεξεις
    φοβια για το αγνωστο
    Συμφωνώ Πάνο και εκεί το πήγαινα. Η φοβία για το άγνωστο μας κάνει πολλές φορές να χάνουμε την ευκαιρία να γνωρίσουμε ανθρώπους που μπορεί να ΄γίνουν σημαντικοί στη ωή μας...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    για μερικους ομως αυτο το αγνωστο γοητευει..

  13. #13
    Originally posted by Remedy
    κατ αρχας θα ηθελα διευκρινισεις για τα \"τελευταια γεγονοτα\", κοπελια.
    για ποια γεγονοτα ακριβως μιλας?


    Εννοώ μικρή μου ρέμεντι, το σκ με τα παιδιά που περάσαμε τόσο καλά που μέχρι θεμα στο φόρουμ το κάναμε, άσχετα αν παρεξηγήθηκε λίγο η πλάκα μας....


    οσο για την ερωτηση σου, την βρισκω πολυ γενικολογη...ποιοι φοβουνται να συναντηθουν?εγω ξερω ΑΠΕΙΡΟ κοσμο που συναντιεται με ατομα που γνωριζει στο διαδικτυο...


    Εσύ ξέρεις πως είσαι το απωθημένο μου. Είσαι η μόνη από αυτούς που θα ήθελα να γνωρίσω λάιβ και δεν τα κατάφερα.


    αν μιλησω προσωπικα, εχω κανει λιγες γνωριμιες απο το διαδικτυο γιατι κανω γνωριμιες ΠΟΛΥ ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΑ κι οταν υπαρχει λογος.....λογος υπαρχει, οταν η επικοινωνια απο κοντα, μπορει να μου δωσει περισσοτερα απο την επικοινωνια μεσω ιντερνετ...αν θεωρησω οτι μια χαρα τα λεμε απο εδω, δε προχωρω σε συναντηση...για ποιο λογο?

    να πω βεβαια, οτι οι ελαχιστες γνωριμιες που εχω κανει, μου βγηκαν σε καλο και διατηρω ακομα φιλιες και επαφες μαζι τους.

    καμια απο αυτες ομως δεν ηταν απο το ι-ψ....
    οχι οτι δεν θα μπορουσε, αλλα θα το σκεφτομουν διπλα και τριδιπλα για μια γνωριμια απο εδω....
    αυτο, γιατι θεωρω το ι-ψ ιδιαιτερο χωρο...χωρο εξομολογησης συχνα,που σημαντικο ρολο στην εξομολογητικη διαθεση, παιζει για μενα, η ανωνυμια.....
    αν λοιπον αποφασιζα η αποφασισω να αρχισω τις γνωριμιες απο εδω, παραλληλα θα θυσιασω τις οποιες πιθανες εξομολογησεις...καθως, στο δικο μου μυαλο, δεν συμβαδιζουν...


    Αυτό το καταλαβαίνω και το έχω σκεφτεί πολλές φορές. Βέβαια, απ την άλλη, γιατί να μην έχουμε τη δύναμη να εξομολογηθούμε ακόμη και σε αυτούς που μας ξέρουν?
    Είναι ταμπού οι σκέψεις μας?

    αυτο ειναι το γενικο πλαισιο ης στασης μου επι του θεματος.

    ....


    ΡΕ ΠΑΝΟ!!!!
    μονο αυτα εχεις να πεις????
    ειναι ευκαιρια να μιλησεις για το εργαλειου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    χαχχαχααχααααχααχααχ
    καλημερα ρε πανο :)


    Μας βλέπω στο Παρίσι όπως το πας. Είναι το επόμενο πρότζεκτ όπως θα έλεγε και ο κρίνο.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by Θεοφανία
    Η φοβία για το άγνωστο μας κάνει πολλές φορές να χάνουμε την ευκαιρία να γνωρίσουμε ανθρώπους που μπορεί να ΄γίνουν σημαντικοί στη ωή μας...
    Όπως και στην έξω ζωή βέβαια;)

  15. #15
    Originally posted by melene
    για μερικους ομως αυτο το αγνωστο γοητευει..
    Μμμμμ...συμβαίνει και αυτό. Δεν θα ήθελες όμως να γνωρίσεις κάποιον πολύ από εδώ μέσα?

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •