Ομοζυγωτικοι διδυμοι και ψυχικο νοσημα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Ομοζυγωτικοι διδυμοι και ψυχικο νοσημα

    Χθες βραδυ παρακολουθησα με κομενη την ανασα ενα σημαντικοτατο ρεπορταζ στην κρατικη τηλεοραση της Γαλλιας σχετικα με την στερεοτυπη επιστημονικη αντιληψη οτι οι ομοζυγωτικοι διδυμοι ειναι απριορι το καταλληλο πεδιο μελετης και αναλυσης της κληρονομικοτητας !
    Πετραν σε σκεφτομουνα χθες !
    Ουτε λιγο ουτε πολυ ο Αξελ , προεδρος της σημαντικοτερης ιατρικης σχολης της Σορβωνης και ισως κορυφαιος Γενετιστης στην Γαλλια τουλαχιστον , κατεριψε ενα μυθο σχετικα με το τι ακριβως μπορει να περιμενει η εξελιξη της αναλυσης του γονιδωματος στην περιπτωση των ομοζυγωτικων διδυμων!
    Η κληρονομικοτητα παιζει αρχικα ισως τον μοναδικο ρολο , ομως μεtα την γεννηση και καθ\'ολη την διαρκεια της ζωης των ομοζυγωτικων παρατηρηθηκε νεο στοχειο που μου διεφυγε η ακριβης ονομασια του και το οποιο διαφοροποιει το γονιδωμα οσο εξελισεται βιολογικα !
    Συμπερασμα
    Κληρονομικοτητα και περιβαλλον συνυπαρχουν ακομα και στους ομοζυγωτικους διδυμους !

    Μαλιστα ο Αξελ τονισε , οτι αναπτυσεται ενος αμυντικος μηχανισμος που διαφοροποιει την συμπεριφορα τους , προκειμενου να βγουν απο την ταυτοποιηση της προσωπικοτητας τους !
    Αντε τωρα Πετραν να μου πεις οτι ολα οσα ξεραμε για τα ψυχικα νοσηματα και την κληρονομικοτητα δεν ανατρεπονται αναφανδον!
    Ερωτηση
    Ποσο δυσκολο ειναι οσοι εξ ημων εχουν σχεση με κρατικη τηλεοραση η πανεπιστημια να ζητησουν αυτο το υλικο για την Ελλαδα και τους ασχολουμενους με την ψυχικη υγεια ?
    για να το δειτε πηγαινετε εδω

    http://programmes.france3.fr/le-mystere-des-jumeaux/index.php?page=article&numsite=4385&id_art icle=12836&id_rubrique=4388

    [αν σας βγαλει απαγορευτικο σημα πατηστε
    \"afficher le video tout meme\"

  2. #2
    δεν μπορω να ξερω για ποσο χρονο θα δουλευει αυτο το λινκ γιαυτο ο πετραν ιδιως καλειται να το επισκεφθει αν θελει να μαθει τι ισχυει σημερα για το θεμα αυτο...

  3. #3
    πετραν το διαβασες αυτο ?
    τι εχεις να πεις τωρα για τους ομοζυγωτικους διδυμους ?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Καταρχην Πανο φανταζομαι ειναι στα γαλλικα...δευτερον ο petran εχει και αλλες δουλειες ειναι φανταρος....τριτον επιφυλασσομαι.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    αν μιλατε για το ιδιο πραγμα εννοω
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    ναι κιπ ..φυσικα ειναι στ γαλλικα οπως και η Χωρα μας στην φραγκοφωνια ! μελος με την βουλα ! δεν εχει σημασια τι ειπαμε με τον πετραν , αλλα το πως ο σημαντικοτερος ισως γενετιστής στον πλανητη , παρουσιαζει νεα στοιχεια του γεννετικου κωδικα των ομοζυγωτικων διδυμων που αλλαζουν πολλα δεδομενα στους οπαδους της κληρονομικοτητας !

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •