Ζηταω τη βοηθεια των γιατρων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    197

    Ζηταω τη βοηθεια των γιατρων

    Καλησπέρα. Παίρνω από την 1η Σεπτέμβρη έως σήμερα - άρα πάνω από ένα μήνα, Seroquel και Minitran για να αντιμετωπίσω το βαρύ πένθος μου. Δεν διαπιστώνω καμμία βελτίωση, ειδικά τις τελευταίες ημέρες είμαι όλο και πιο άσχημα. Τις τελευταίες μέρες ακόμα και δάκρυα δημόσια, περπατώντας στα σχετικά έρημα στενά της γειτονιάς μου, δάκρυα τα οποία είναι αδύνατο να συγκρατήσω σε σημείο περπατώντας να κρυβομαι συχνά πίσω από κολώνες ή να βάζω το χέρι μου μπροστά στο πρόσωπο ή να γυρνάω το κεφάλι για να μην με δει κανείς περαστικός. Νοιώθω ακόμα ότι δεν έχω την παραμικρή δύναμη να πάω σε ειδικό ξανά, μου φαίνονται πολύ λίγα τα λόγια αυτές τις μέρες. Δεν μιλάω επισης σε κανέναν από το σπίτι μου, όχι απο κακία αλλά από αδυναμία. Επαψα να μιλάω. Ζητάω ένα ευφορικό φάρμακο, σαν ήπιο ναρκωτικό, ίσως και υπνωτικό γιατί πιστεύω ότι είναι το μόνο που μπορεί να με βοηθήσει να ξεπεράσω αυτή την τραγική κατάσταση. Εχω δοκιμασει ολα τα φαρμακα, κασνενα δεν με βοηθησε και πέρασε πολυς. Είναι τέτοιος ο πόνος που μόνο ένα ευφορικό θα με κάνει καλά ή ένα υπνωτικό για να κοιμάμαι και να μην νοιώθω. Μιλάω πολύ σοβαρά, αγαπητοί φίλοι, η κατάστασή μου αντί να βελτιώνεται με τα φάρμακα ένα μήνα και δέκα μέρες, χειροτερεύει. Προσπαθώ με νυχια και με δοντια να μην μπω στο νοσοκομείο.
    Αυτό που ζηταω ειναι καποιον γιατρο που να μην εχει προβλημα να συνταγογραφησει υπνωτικά. Ξέρω οτι μονο αυτα θα με βοηθουσαν στην τωρινη κατασταση αλλά όλοι οι γιατροι αρνηθηκαν και δεν καταλαβαινω το γιατί. Θελουν να με σκοτώσουν ; Δεν θα αντεξω αλλο πόνο. Τους ζητάω μόνο να κοιμάμαι για να μην ποναω άλλο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    197
    \'Εχω ακόμα , ειδικα σημερα, σκέψεις αυτοκτονίας, πχ σημερα σκεφτόμουν τις φλέβες των χεριών μου. Δεν ειναι επιμονες σκεψεις αλλα υπαρχουν οταν ο πονος γινεται αφορητος. Δεν θελω να αυτοκτονησω ομως, θελω να νοιωθω ευφορία τεχνητα ωστε να αντεχω. Μου προσφερονται πχ μια δουλεια προχθες και είπα ασε θα δουμε, γιατι δεν μπορω να συρω τα ποδια μου και τι να τους πω ; \'Εχω δωσει τις κουρτινες του δωματιου μου για πλυσιμο και δεν τις ξανακρεμασα. Εκλεισα εδω και λιγες μερες τα παραθυροφυλα και τα τζαμια και ζω χωρις φως. Τωρα που καθομαι και γραφω δεν μπορω να σηκωθω ουτε να ανοιξω το φως. Σας ζητω έναν γιατρό που θα με σεβαστεί και θα μου συνταγογραφησει φαρμακα υπνωτικά.

  3. #3
    Originally posted by VelvetUnderground
    \'Εχω ακόμα , ειδικα σημερα, σκέψεις αυτοκτονίας, πχ σημερα σκεφτόμουν τις φλέβες των χεριών μου. Δεν ειναι επιμονες σκεψεις αλλα υπαρχουν οταν ο πονος γινεται αφορητος. Δεν θελω να αυτοκτονησω ομως, θελω να νοιωθω ευφορία τεχνητα ωστε να αντεχω. Μου προσφερονται πχ μια δουλεια προχθες και είπα ασε θα δουμε, γιατι δεν μπορω να συρω τα ποδια μου και τι να τους πω ; \'Εχω δωσει τις κουρτινες του δωματιου μου για πλυσιμο και δεν τις ξανακρεμασα. Εκλεισα εδω και λιγες μερες τα παραθυροφυλα και τα τζαμια και ζω χωρις φως. Τωρα που καθομαι και γραφω δεν μπορω να σηκωθω ουτε να ανοιξω το φως. Σας ζητω έναν γιατρό που θα με σεβαστεί και θα μου συνταγογραφησει φαρμακα υπνωτικά.
    μηπως νομιζεις οτι ο καθε γιατρος βελεβετ θα ρισκαρει την καρριερα του για να σου γραψει υπνωτικα οταν γραφεις εδω μεσα οτι σκεφτεσαι να κοψεις τις φλεβες σου?
    Για να θεραπευθει ενας ανθρωπος χρειαζεται παντα ενα ελαχιστο επιπεδο αυτοελεγχου και αυτο που θα σε συμβουλευα να κανεις ειναι αν πραγματι νοιωθεις οπω λες , να πας μονη σου να ζητησεις να μπεις σε καποια κλινικη , γιατι εκει σιγουρα θα σου δωσουν φαρμακα να κοιμηθεις οπως κανουν σε ολους τους αρρωστους αλλα στην κατασταση σου , κανεις γιατρος δεν θα παρει την ευθυνη να τα παρεις ολα μαζι μονη σου στο σπιτι!

  4. #4
    Originally posted by VelvetUnderground
    \'Εχω ακόμα , ειδικα σημερα, σκέψεις αυτοκτονίας, πχ σημερα σκεφτόμουν τις φλέβες των χεριών μου. Δεν ειναι επιμονες σκεψεις αλλα υπαρχουν οταν ο πονος γινεται αφορητος. Δεν θελω να αυτοκτονησω ομως, θελω να νοιωθω ευφορία τεχνητα ωστε να αντεχω. Μου προσφερονται πχ μια δουλεια προχθες και είπα ασε θα δουμε, γιατι δεν μπορω να συρω τα ποδια μου και τι να τους πω ; \'Εχω δωσει τις κουρτινες του δωματιου μου για πλυσιμο και δεν τις ξανακρεμασα. Εκλεισα εδω και λιγες μερες τα παραθυροφυλα και τα τζαμια και ζω χωρις φως. Τωρα που καθομαι και γραφω δεν μπορω να σηκωθω ουτε να ανοιξω το φως. Σας ζητω έναν γιατρό που θα με σεβαστεί και θα μου συνταγογραφησει φαρμακα υπνωτικά.
    Βέλβετ...έχεις ξαναμιλήσει για ελαφριά ναρκωτικά από εδώ. Θυμάμαι τότε είχε γίνει μια μεγάλη σύζήτηση.
    Γιατί πιστεύεις πως οι γιατροί δεν σου γράφουν ελαφριά υπνωτικά? Μήπως βλέπουν κάτι που δεν βλεπεις εσύ?
    Μιλάς για πένθος. Αν θυμάμαι καλά, αυτό που σε απασχολεί δεν είναι ένας χωρισμός?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    197
    Δεν σκέφτομαι να αυτοκτονήσω, έχω παροδικές εικόνες αυτοκτονίας, αλλά δεν θα αυτοκτονήσω. Χρειάζομαι ευφορία. Είμαι πολύ ειλικρινής στην διατύπωση του \"αιτήματος\" μου και επικαλούμαι τον ανθρωπισμό, τίποτε παραπάνω, γιατί και άλλοι θα βρέθηκαν στη δικη μου θεση κι αλλοι θα βρεθουν στο μελλον. \'Ο,τι είχα να πω το είπα, αν θελει κάποιος και γνωριζει καποιον γιατρο ας μου στειλει μήνυμα προσωπικό.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    δεν ειναι σεβασμος να σε χαπκωσει με υπνωτικα..αντιθετα ειναι σε φαση μη με ζαλιζεις παρε αυτα να τελειωνουμε!
    αν θες μπορω να σου συστησω τον δικο μου.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    197
    Originally posted by Θεοφανία

    Βέλβετ...έχεις ξαναμιλήσει για ελαφριά ναρκωτικά από εδώ. Θυμάμαι τότε είχε γίνει μια μεγάλη σύζήτηση.
    Γιατί πιστεύεις πως οι γιατροί δεν σου γράφουν ελαφριά υπνωτικά? Μήπως βλέπουν κάτι που δεν βλεπεις εσύ?
    Μιλάς για πένθος. Αν θυμάμαι καλά, αυτό που σε απασχολεί δεν είναι ένας χωρισμός?
    Ετσι τα ονομαζω, ελαφρα ναρκωτικα, ίσως ειναι λάθος ο όρος. Καποιο φαρμακο τελος παντων που να προκαλει ευφορια. Δεν μου προκαλούν ευφορια αυτα που παίρνω και έχω παρει, πώς θα γίνω καλά ;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    η εφορια μπορει να ερθει και χωρις να παρεις καποιο σκευασμα..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    197
    Originally posted by melene
    η εφορια μπορει να ερθει και χωρις να παρεις καποιο σκευασμα..
    Πώς ; Πείτε μου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,636
    Originally posted by VelvetUnderground
    \'Εχω ακόμα , ειδικα σημερα, σκέψεις αυτοκτονίας, πχ σημερα σκεφτόμουν τις φλέβες των χεριών μου. Δεν ειναι επιμονες σκεψεις αλλα υπαρχουν οταν ο πονος γινεται αφορητος. Δεν θελω να αυτοκτονησω ομως, θελω να νοιωθω ευφορία τεχνητα ωστε να αντεχω. Μου προσφερονται πχ μια δουλεια προχθες και είπα ασε θα δουμε, γιατι δεν μπορω να συρω τα ποδια μου και τι να τους πω ; \'Εχω δωσει τις κουρτινες του δωματιου μου για πλυσιμο και δεν τις ξανακρεμασα. Εκλεισα εδω και λιγες μερες τα παραθυροφυλα και τα τζαμια και ζω χωρις φως. Τωρα που καθομαι και γραφω δεν μπορω να σηκωθω ουτε να ανοιξω το φως. Σας ζητω έναν γιατρό που θα με σεβαστεί και θα μου συνταγογραφησει φαρμακα υπνωτικά.
    velvet
    τα υπνωτικα δεν προκαλουν ευφορια, προκαλουν νυστα...
    για να αρνηθουν τοσοι γιατροι να στα γραψουν, προφανως δεν ενδεικνυνται για την κατασταση σου.
    το ξερεις καλα οτι δεν κυκλοφορουν γιατροι στο φορουμ, αλλα και να κυκλοφορουσαν , κανεις δεν συνταγογραφει φαρμακα γιατι καποιος του τα ζηταει διαδικτυακα..
    ειναι πολυ λυπηρο να σε βλεπει κανεις σε μια τετοια κατασταση και ειδικα να νοιωθει τοσο ανημπορος να σε βοηθησει, αλλα εγω ετσι αισθανομαι, εντελως ανημπορη να σε βοηθησω..
    οτι εχω σκεφτει το εχεις θιξει ηδη και το εχεις απορριψει.
    νομιζω οτι ασχετως φαρμακων πρεπει να μιλησεις με θεραπευτη .εσυ νοιωθεις αδυναμος ακομα και γι αυτο.
    θα αναγκαστω να συμφωνησω με τον πανο, βελβετ...
    εφοσον νοιωθεις τετοια ατελειωτη μαυριλα και καμια διαθεση να κανεις κατι γι αυτο, για ποιο λογο θελεις να αποφυγεις την νοσηλεια?
    εκει θα σου δωσουν οτι χρειαστεις, οπωσδηποτε θα φροντισουν να κοιμασαι και να ξεκουραζεσαι και που ξερεις, ισως καταφερουν να επαναφερουν την διαθεση σου..
    γιατι τοση αρνηση γι αυτο? δοκιμασε το.

  11. #11
    Originally posted by VelvetUnderground
    Originally posted by melene
    η εφορια μπορει να ερθει και χωρις να παρεις καποιο σκευασμα..
    Πώς ; Πείτε μου.
    ντυσου και πηγαινε σημερα το βραδυ σε ενα θεατρο που παιζει μια καλη κομωδια !
    θα σε ανακασουν οι αλλοι να μπεις στο κλιμα θες δεν θες !
    για 2 ωρες θα ξεχαστεις σιγουρα
    πηγαινε μετα καπακι και σε μια ωραια ταβερνουλα με μεζεδες , ντερλικωσε καλα και γυρνα σπιτι σου να δεις καπακι και κανενα ωραιο αστυνομικο η μια περιπετεια για να σε παρει στην αγκαλια του ο Μορφεας
    Α ξεχασα !
    πιες και ενα καφασι μπυρες στην ταβερνουλα η αν προτιμας δυο τρια μπουκαλια κοκινο κρασι που κανει και καλο στην καρδια
    Ελα ξανα αυριο να μας πεις αν η θεραπεια μου δεν ειναι πιο καλη απο το να καθεσαι στο σπιτι και να σκεφτεσαι τι να κανεις για να αποκτησεις ευφορια !

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,636
    βρε πανο
    αυτα ουτε εγω δεν εχω διαθεση να τα κανω, που να βρει το κουραγιο ο βελβετ?δεν μπορει ν ανοιξει ουτε το παντζουρι λεει ο ανθρωπος...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •