Η φωνη μεσα μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    36

    Η φωνη μεσα μου

    Καλησπερα,

    Πριν λιγο καιρο ειχα γραψει στο topic 'φοβιες-αγχος' για την αποφαση που ειχα παρει να διακοψω τις σπουδες μου λογω του φοβου που αντιμετωπιζω με τις τελικες εξετασεις. Τοτε πολλοι ειχαν προσπαθησει να με αποτρεψουν να το κανω, μιας και ηταν χρονικα λιγο πριν τις τελικες εξετασεις. Το θεμα ειναι οτι ακομα και τωρα δεν τα εχω βρει με τον εαυτο μου. Καθε μερα αισθανομαι ολο και πιο ενοχη. Νιωθω επιπλεον κουρασμενη απο την αναγκη μου να το συζηταω συνεχεια με συγγενεις και φιλους. Προσπαθησα λοιπον να βαλω καποιες προτεραιοτητες, ξεκινοντας απο την ευρεση εργασιας μιας και αυτο το διαστημα δεν ασχολουμαι με κατι. Επειδη δεν κουνιεται φυλλο αυτο το διαστημα, ειναι πολυ δυσκολο να βρω κατι. Ομως ρωτοντας μια φιλη, βρεθηκε τελικα κατι σε ενα νεο ζαχαροπλαστειο κοντα στη περιοχη μου. Μολις ειδα οτι οι εργοδοτες ηταν προθυμοι να με παρουν προς στιγμην χαρηκα. Ομως λιγο αργοτερα ερχισε ενας εσωτερικος διαλογος...'Αυτο θελεις απο δω και περα?Θα τα καταφερεις να ανταπεξελθεις?'και αλλα...
    Φοβαμαι οτι δεν ειναι αυτο που θελω για το υπολοιπο της ζωης μου και οτι απο Σεπτεμβριο θα θελω να επανελθω στη πραγματικοτητα που ειχα πριν..αυτη που ηταν συνωνυμη του αγχους. Φοβαμαι να μιλησω στους γονεις μου οι οποιοι πληρωνουν για τη σχολη μου, για το τι σχεδια εχω για το Φθινοπωρο. Θα μου απαντησουν ευλογα, 'και αν τα ξαναπαρατησεις??'. Δεν ειναι καιρος για αστεια πια..Πρεπει αυτη τη φορα να ειμαι πολυ σιγουρη για αυτο που θα αποφασισω για τον εαυτο μου. Και η ευθυνη του εαυτου μας ειναι η σημαντικοτερη απ'ολες..Πολλες φορες νιωθω πως θα παρανοησω, γιατι η εντελως απραγη θα μαι η θα κανω οσα περισσοτερα μπορω.
    Πειτε μου τη γνωμη σας. Πιστευετε οτι αν εργαστω το διαστημα του Καλοκαιριου, θα μπορεσω παραλληλα να παρω και αποφασεις για το πως θα ειναι η ζωη μου απο τον Σεπτεμβρη και μετα..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    Bibo, είχα δει και το post σου τότε αλλά δεν ήμουν πολύ καλά (για 1 ακόμη φορά) και επειδή αντιμετωπίζω σχεδόν το ίδιο πρόβλημα δεν είχα το κουράγιο να απαντήσω. Κρίσεις πανικού λίγο πριν από τις εξετάσεις, εβδομάδες να μπω στο δωμάτιό μου για να μην αντικρίσω τα βιβλία τα οποία ήταν πεταμένα στο πάτωμα από το βράδυ της κρίσης, ξαπλωμένη σε ένα κρεβάτι με μυαλό θολό.. Μετά ήρθε η κατάθλιψη.. 3 χρόνια μετά και ακόμα να τελειώσω..με ρυθμούς χελώνας.. Και δουλειά έπιασα μπας και ξεκολλήσει το μυαλό μου.. 5μιση μήνες δούλευα μέχρι που δεν άντεξα από τις τύψεις ότι αντί να κάτσω να τελειώσω τις σπουδές μου κάθομαι και μαλ....ομαι για ψίχουλα να μου βγαίνει η πίστη και να χτυπάω βάρδιες ό,τι ώρες μπορείς να φανταστείς. Κοίτα, θα αίσθανθείς μία ικανοποίηση που βγάζεις τα δικά σου χρήματα. Πέρα από αυτό, (δε στο εύχομαι) είδα πόσο χάλια και τί κωλοδουλειές θα κάνω αν δεν πάρω το πτυχίο μου. Ήταν και αυτό μία συνειδητοποίηση. Όχι, δε λέω πως θα ανοίξουν οι πόρτες διάπλατα για δουλειές με το πτυχίο αλλά τουλάχιστον θα έχω κάνει ό,τι μπορώ, δε θα έχω παρατήσει κάτι. Το ζαχαροπλαστείο είναι βέβαια πιο χαλαρή φάση. Απλά δε μπορώ να ξεχάσω το βάρος που ένιωθα όταν ξυπνούσα για να πάω στη δουλειά ξέροντας ότι δεν είχα διαβάσει τίποτα την προηγούμενη μέρα. Και έτσι παραιτήθηκα.. Δε μπορώ να σου πω τί να κάνεις, απλά σου παρουσίασα μία παρόμοια κατάσταση.
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    36
    Εσυ δουλευες παραλληλα με τη σχολη σου?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Originally posted by Bibo

    Πειτε μου τη γνωμη σας. Πιστευετε οτι αν εργαστω το διαστημα του Καλοκαιριου, θα μπορεσω παραλληλα να παρω και αποφασεις για το πως θα ειναι η ζωη μου απο τον Σεπτεμβρη και μετα..
    Δηλαδη τωρα θες να μας πεισεις οτι δεν μπορεις να κανεις 2 πραγματα ταυτοχρονα, δηλαδη και να δουλευεις αλλα και να σκεφτεσαι?


    Και γιατι να χρειαστει να περιμενεις να παρεις αποφασεις για το μελλον σου.........μεσα στο καλοκαιρι και οχι........... ΤΩΡΑ?

    Βαριεσαι να σκεφτεσαι τωρα? Ακομα και για το ιδιο σου το μελλον?
    Αν δεν ενδιαφερθεις εσυ η ιδια ΤΩΡΑ για το δικο σου το καλο τοτε ποιος θα ενδιαφερθει?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    Originally posted by Bibo
    Εσυ δουλευες παραλληλα με τη σχολη σου?
    Ναι. Βέβαια ήμουν 8ωρη και στη σχολή μου δεν πήγαινα καθώς τα είχα παρακολουθήσει τα μαθήματα τα προηγούμενα έτη. Δεν είναι υποχρεωτική η παρουσία μας. Απλά έκανα γύρω στη 1 ώρα να πάω στη δουλειά, βάλε και μία να γυρίσω το έκλεινα το 10ωρο. Ήταν και η δουλειά χάλια (τηλεφωνικό κέντρο), άντε να διαβάσεις μετά..
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    36
    Οχι Boltseed δεν βαριεμαι να σκεφτω..
    Μαλλον πιο σωστα θα επρεπε να ειχα γραψει...\'Αν αξιζει να πιασω μια δουλεια, την οποια το πιο πιθανο ειναι να κρατησω μονο κατα τη διαρκεια του Καλοκαιριου\' , καθως για να επιστρεψω στη σχολη μου (στην οποια η παρακολουθηση ειναι υποχρεωτικη και περιλαμβανει και εργασιες εκτος απο εξετασεις)θα πρεπει να βρω δουλεια part-time και οχι full-time.
    Α!Και επειδη οσες φορες μου εχεις απαντησει εχω διακρινει μια δοση ειρωνιας στα οσα λες και υποστηριζεις, αν σε \'χαλαει\' το θεμα μου, εχεις την επιλογη να μην ξαναγραψεις.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Η αλήθεια ειναι οτι απαντησα με 5 απανωτες ερωτησεις και ετσι και εγω στην θεση σου σαν ειρωνεια θα το εβλεπα αυτο. Ανεξαρτητα το τι διεκρινες στο ποστ μου παντως, η προθεση μου δεν ηταν ειρωνεια. τεσπα >;d


    Δουλεια + Σχολη ειναι καπως δυσκολος συνδιασμος αλλα οχι αδυνατος.
    Τα πιο πολλα ατομα που γνωριζω που δουλευουν και σπουδαζουν ,που και καλα σπουδαζουν δηλαδη μιας και δεν πατανε στη σχολη, χρησιμοποιουν σαν δικαιολογια την δουλεια τους, ενω στην πραγματικοτητα βαριουνται να πηγαινουν σχολη. Το λενε και το πιστευουν τελικα οτι οντως φταιει η δουλεια για ολα τους τα θεματα-με μια απιστευτη γκρινια-, ειτε δουλευουν 1 φορα την βδομαδα μονο ειτε καθε μερα το απογευματακι.(εχω live παραδειγματα και για τις 2 παραπανω περιπτωσεις)

    Γνωριζω κοπελα που σπουδαζε Αγγλια και ειχε καταθλιψη, σχολη, ενω παραλληλα επρεπε να πληρωνει το ενοικιο της μονη της(!) αλλιως θα εμενε αστεγη και ετσι δουλευε σε 3 δουλειες part time μεσα στη βδομαδα.(babysitting κτλ) . Τελειωσε την σχολη της κανονικα. Με πιεσεις στην ζωη της (καταθλιψη...μονο αυτο σκεψου) αλλα τα καταφερε.


    Το ολο θεμα ειναι να μην πεσεις και εσυ στην διπλη παγιδα της δουλειας, δηλαδη ουτε η δουλεια να γινει η ζωη σου και να επενδυσεις παραπανω σε αυτη απο τις σπουδες σου, αλλα ουτε και να την χρησιμοποιεις σαν αλλωθι για να μην πηγαινεις στην σχολη σου.

    Γνωριζω επισης ατομα που βρηκαν καλη δουλεια σχετικα , και αφησαν την σχολη με την λογικη οτι \"βρηκαν τον δρομο τους\" , και μετα απο λιγους μηνες βαραγαν το κεφαλι τους για αυτη την βιαστικη τους επιλογη οταν βρεθηκαν να χρωστανε διψηφιο αριθμο μαθηματων στη σχολη τους.

    Θυμαμαι παντως το καλυτερο μου το ελεγε μια φοιτητρια που ειχε κατι εργαστηρια στη σχολη της και που θελανε μεν παρακολουθηση αλλα ηταν σαν free time , δηλαδη μεσα στη βδομαδα να συμπληρωσεις απλα καποιες ωρες.
    Οταν εμφανιστηκε στην εξεταστικη μια απο εκει ξεκαρφωτη , της κανει ο καθηγητης \"εσενα τωρα πρωτη φορα σε βλεπω εδω ολο το εξαμηνο για αυτο θα σε κοψω\". Και εκεινη του λεει \"μα δουλευα!! τι να εκανα? ειχα νοικι να πληρωσω!!\" . Και την ρωταει ο καθηγητης \"τι ωρες δουλευες?\" , \"απογευμα-βραδυ\" , για να την ξαναρωτησει \"τοτε ολο το πρωι τι εκανες? που ησουν?\" . Εκει δεν απαντησε το κοριτσι και απλα εσκυψε το κεφαλι.
    (για την ιστορια τελικα την περασε απο οσο μου ειπαν :D)



    Ε... θεληση χρειαζεται ολο το πραγμα και να καθορισεις τους στοχους σου, ωστε οτι μα οτι και να κανεις, να μην θιγονται.

    Οπως τωρα εχεις εναν αυτοματο-βιολογικο ασυνηδειτο στοχο του να προσεχεις την υγεια σου πχ και ενεργεις παντα με βαση αυτον τον στοχο ,

    ετσι να προσθεσεις και αλλους 2 στοχους τωρα οπως

    1) και να εχεις μια συγκεκριμενη ροη χρηματων για τις αναγκες σου και

    2) να σπουδαζεις.


    Αν δεις οτι ενα ή και τα 2 αυτα παραπανω αποκλίνουν απο την πορεία τους, τοτε κανε οτι μπορεις να το επαναφερεις σε σταθεροτητα.

    Ψηφιζω part time job παντως , αν μιλαμε για περιοδο σπουδων και ειναι αναγκαστικη η εργασια χωρις να εχεις οικονομικη στηριξη.

    Αν το θεμα ειναι αρκετα οικονομικο τοτε ψαξε και για αλλες λυσεις οπως μικροτερο σπιτι, συγκατοικηση , περιορισμος εξοδων κτλ κτλ. Ξες καλυτερα απο εμενα φανταζομαι την ζωη σου ^^



    woof αυτα
    ;d

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    36
    Ευχαριστω για τις παρατηρησεις. Θα τις λαβω σοβαρα υπ\'οψην μου.
    Πιστευεις παντως οτι ο διαλογος με τους γονεις βοηθαει?

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    παντα βοηθαει,
    και βοηθαει περισσοτερο, αν εχεις γονεις που ακουν.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    Originally posted by Bibo
    Ευχαριστω για τις παρατηρησεις. Θα τις λαβω σοβαρα υπ\'οψην μου.
    Πιστευεις παντως οτι ο διαλογος με τους γονεις βοηθαει?
    Τί να πω.. Εγώ πάντως με το διάλογο δεν έβγαλα απολύτως ΤΙΠΟΤΑ! Ανάλογα βέβαια και με τους γονείς..
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by chr1986
    Originally posted by Bibo
    Ευχαριστω για τις παρατηρησεις. Θα τις λαβω σοβαρα υπ\'οψην μου.
    Πιστευεις παντως οτι ο διαλογος με τους γονεις βοηθαει?
    Τί να πω.. Εγώ πάντως με το διάλογο δεν έβγαλα απολύτως ΤΙΠΟΤΑ! Ανάλογα βέβαια και με τους γονείς..

    οταν κανεις διαλογο,
    δεν το κανεις μονο και μονο για να βγαλεις αποτελεσματα οπως ζητας.
    Αλλα και για να οριοθετηθεις κατι που ειναι πολυ βασικο και ορισμενοι (κακως) το θεωρουν αχρηστο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    Όρια.. άλλη αγαπημένη μου λέξη!Ούτε από αυτά έβγαλα.. krino, welcome again! Είχες πάει ταξιδάκι διάβασα.. Ελπίζω να πέρασες καλά!;)
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    τοτε μαθε απο ολα,
    απο διαλογο, απο ορια, απο διαχειριση θυμου κλπ κλπ.....
    ολα ειναι θεμα εσωτερικη δουλειας σου.



    Ειχα πολυ οδηγηση αλλα συναντησα πολυ ενδιαφεροντα ατομα και τελος ειχαμε μια φοβερη κρασοκατανυξη!!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •