Νοσηλεία σε Ψυχιατρική κλινική
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595

    Νοσηλεία σε Ψυχιατρική κλινική

    Πιατε΄θεται οτι βοηθάει η νοσηλεία σε ψυχιατρική κλινική?Ποσοι απο εδώ έχουν νοσηλευτεί και σε τι κατάσταση βγήκαν απο την κλινική?Προσωπικά εχω νοσηλευτεί σε κλινική και σημείωσα βελτίωση.
    Ο γιατρός μου επέμενε να μπω σε ψυχιατρική κλινική και γι αυτό τον λόγο μπήκα με τη θέληση μου.Είναι πολλά άτομα που δεν συνεργάζονατι και εκει μπαίνει η εισαγγελική παρέμβαση.
    Ακούω τις εμπειρίες σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Originally posted by mihalis
    Πιστέυεται οτι βοηθάει η νοσηλεία σε ψυχιατρική κλινική?Ποσοι απο εδώ έχουν νοσηλευτεί και σε τι κατάσταση βγήκαν απο την κλινική?Προσωπικά εχω νοσηλευτεί σε κλινική και σημείωσα βελτίωση.
    Ο γιατρός μου επέμενε να μπω σε ψυχιατρική κλινική και γι αυτό τον λόγο μπήκα με τη θέληση μου.Είναι πολλά άτομα που δεν συνεργάζονατι και εκει μπαίνει η εισαγγελική παρέμβαση.
    Ακούω τις εμπειρίες σας.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Γιατί δεν ξεκινάς με βάση τις δικές σου εμπειρίες? Εσύ τι πιστεύεις? Σου έκανε καλό?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Ναι vince εμένα μου έκανε καλό.Το είπα παραπάνω.Ενιωθά οτι με παρακολουθούν,οτι θέλουν να μου κάνουν κακό και αλλες τέτοιες παραισθήσεις.Επίσης έκανα συσχετισμούς γεγονότων.Δηλαδή συνέδεα γεγονότα μεταξύ τους.
    Ολα αυτά στην κλινική μου φύγανε ομως ηταν πολυ κουραστικά στην κλινική γιατί δεν είχαμε ασχολίες και δεν περνούσε η μέρα.Σ\'αυτο το κομμάτι ηταν αρνητική η εμπειρία γιατι θα έπρεπε να ειχαμε ασχολίες πχ γυμναστική για να ξεχνάμε το πρόβλημα μας.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Μιχάλη, δεν γνωρίζω πως είναι και ούτε θα ήθελα για να είμαι ειλικρινής.

    Αυτό που λες για την γυμναστική δεν είναι λάθος όπως λες για να ξεχνάμε το πρόβλημα. Αυτό που δεν καταλαβαίνω όμως είναι πως όλοι μας βρίσκουμε λύσεις και καταλήγουμε ξανά να βωλοδέρνουμε στο ιντερνετ..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Originally posted by vince
    Μιχάλη, δεν γνωρίζω πως είναι και ούτε θα ήθελα για να είμαι ειλικρινής.

    Αυτό που λες για την γυμναστική δεν είναι λάθος όπως λες για να ξεχνάμε το πρόβλημα. Αυτό που δεν καταλαβαίνω όμως είναι πως όλοι μας βρίσκουμε λύσεις και καταλήγουμε ξανά να βωλοδέρνουμε στο ιντερνετ..
    επειδη τα φαρμακα ειναι αποτελεσματικα..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Mιχάλη,καλή σου μέρα!
    Εφόσον για σένα λειτούργησε,γιατί επιθυμείς να μάθεις τη γνώμη άλλων;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  8. #8
    Originally posted by mihalis
    Πιατε΄θεται οτι βοηθάει η νοσηλεία σε ψυχιατρική κλινική?Ποσοι απο εδώ έχουν νοσηλευτεί και σε τι κατάσταση βγήκαν απο την κλινική?Προσωπικά εχω νοσηλευτεί σε κλινική και σημείωσα βελτίωση.
    Ο γιατρός μου επέμενε να μπω σε ψυχιατρική κλινική και γι αυτό τον λόγο μπήκα με τη θέληση μου.Είναι πολλά άτομα που δεν συνεργάζονατι και εκει μπαίνει η εισαγγελική παρέμβαση.
    Ακούω τις εμπειρίες σας.
    δεν εχω νοσηλευθει σε ψυχιατρειο η ψυχιατρικη κλινικη , αλλα οπως φανταζομαι καθε ψυχολογος η γιατρος , μονο εκει μπορει να κανει πρακτικη εξασκηση οσων εχει μαθει γιατι ειναι ο κεντρικος φορεας παροχης
    νοσηλειας στο ψυχικο νοσημα στην Χωρα μας και καθε αντιθετη αποψη απλα καταγραφει τις πιθανες εμπειριες καποιων απο την δυσλειτουργια καποιου συγκεκριμενου ισως , αλλα δεν μπορει να αναιρει την αναγκη του , τουλαχιστον ως προς στιγμης !
    Γιατι στην γειτονικη μας Ιταλια , πρωτοπορα στον τομεα της ψυχικης υγειας εχουν καταργηθει εντελως !
    Η θεραπεια γινεται μονο σε εξωτερικους ασθενεις οι οποιοι αντιμετωπιζονται με αγωγη στο σπιτι τους !
    Αποφευγεται ετσι το \"συνδρομο της λευκης μπλουζας\" και ο οποιος τραυματισμος κποιων ασθενων απο τις συνθηκες που επικρατουν εκει....
    Αυτο ομως απαιτει αλλαγη του χαρτη παροχης πρωτοβαθμιας φροντιδας στο ψυχικο νοσημα ,με καλυτερη προληψη και ευκολοτερη προσβαση του κοινου στις υπηρεσιες του ...

  9. #9
    Originally posted by mihalis
    Ναι vince εμένα μου έκανε καλό.Το είπα παραπάνω.Ενιωθά οτι με παρακολουθούν,οτι θέλουν να μου κάνουν κακό και αλλες τέτοιες παραισθήσεις.Επίσης έκανα συσχετισμούς γεγονότων.Δηλαδή συνέδεα γεγονότα μεταξύ τους.
    Ολα αυτά στην κλινική μου φύγανε ομως ηταν πολυ κουραστικά στην κλινική γιατί δεν είχαμε ασχολίες και δεν περνούσε η μέρα.Σ\'αυτο το κομμάτι ηταν αρνητική η εμπειρία γιατι θα έπρεπε να ειχαμε ασχολίες πχ γυμναστική για να ξεχνάμε το πρόβλημα μας.
    πολυ σωστη αποψη αλλα μαλλον δυσκολη στην εφαρμογη της αν σκεφθει κανεις οτι θα χρειαζοτανε πολλαπλασιο προσωπικο για να επιτηρει τους ασκουμενους ασθενεις πχ σε ομαδικα αθληματα
    Για την ιστορια αναφερω οτι στην Γαλλια υπαρχει ομαδα ψυχικα ασθενων η οποια κανει ιστιοπλοια και συχνα εχουν γινει ρεπορταζ που παρουσιαζονται στην τηλεοραση με πολυ θετικα αποτελεσματα στην αναπτυξη της συντροικοτητας μεταξυ των ασθενων οταν βρισκονται απομομονωμενοι μεσα στην θαλασσα

  10. #10
    Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    38
    Μιχάλη ποσο καιρό νοσηλεύτηκες?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Νοσηλεύτηκα 4 μήνες

  12. #12
    Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    38
    Ηταν ιδιωτική η κλινική?
    Και τωρα πως είσαι?
    Εχεις ξεπεράσει όλες τις φοβίες σου?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Ναι σε ιδιωτική κλινική.Τώρα μου εχουν φύγει ολες οι αρνητικές σκέψεις που είχα.Αν διαβάσεις παραπάνω γραφω πως νομιζά οτι ηθελαν να μου κανουν κακό και αλλες τέτοιες σκέψεις οι οποιες μου έφυγαν.

  14. #14
    Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    38
    συγγνώμη κιόλας, αν θέλεις μου λες, ποια ήταν ακριβώς η διάγνωση?
    Εγώ δεν έχω νοσηλευτεί αλλα πηγαινα ως επισκέπτρια.Πράγματι ήταν αρκετά άσχημο το κλίμα, αλλα πιστεύω αν έχεις και εκεί την παρέα και την στήριξη δικών σου ανθρώπων, δεν είναι και τοσο δύσκολο..
    τώρα συνεχίζεις την φαρμακευτική αγωγή?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Η διάγνωση είναι ψυχωσική συνδρομή.Ναι συνεχίζω την φαρμακευτική αγωγή.Στήριξη απο την οικογένεια είχα και εχώ ακόμη.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •