ΙΔΨ και βρομιά-μικρόβια.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1

    ΙΔΨ και βρομιά-μικρόβια.

    Είμαι νέο μέλος κατ αρχήν, φοιτητής(22 χρονών).

    Αν και αρχικώς δεν ήθελα να το παραδεχτώ, από πέρσι και σταδιακά, ανέπτυξα ΙΔΨ σε ότι αφορά την βρομιά και τα μικρόβια. Στην αρχή τα συμπτώματα ήσαν ήπια και μη φανερά στους γύρω μου. Ούτε κουραστικά για μένα. Απλά, άρχιζα να πλένω πιο συχνά τα χέρια ενώ είχα κάποιες εμμονές με την καθαριότητα. Όσο περνούσαν οι μήνες το θέμα επιτεινόταν καθώς ως φοιτητής άρχιζα να μπαίνω και στα λεωφορεία, τα οποία προοδευτικά άρχιζα να σιχαίνομαι υπέρμετρα και ότι έχει σχέση με αυτά όπως τα ρούχα μου, κλπ κλπ(πέρσι το καλοκαίρι ξεκίνησε για την ακρίβεια).

    Από τον περασμένο χειμώνα τα πράγματα πήραν ακόμα πιο ανησυχητικές διαστάσεις καθώς το μοναδικό μέλημα μου ήταν να καθαρίζομαι. Να φανταστείτε γυρνούσα από τη σχολή στις 5 και πλενόμουν έως και τις 9. Τέσσερις ολόκληρες ώρες. Νόμιζα ότι μπορώ να το αντιμετωπίσω και σε όλους υποστήριζα ότι θα το κάνω. Μάταια όμως. Η κατάσταση μου επιδεινωνόταν σε βαθμό που ακόμα και μέσα στο σπίτι δεν κυκλοφορούσα άνετα!

    Ο ψυχίατρος έμοιαζε ενδεδειγμένη λύση μόνο που ο εγωισμός μου δεν ήθελε ακόμα να το παραδεχτεί και καθυστερούσα κάτι που ήταν αναπόφευκτο να γίνει. Προς την Άνοιξη επήλθε τέτοια κούραση στον οργανισμό μου από τα «τελετουργικά μου» σε συνδυασμό με την ανεπάρκεια τροφής(ναι προτεραιότητα είχε το θέμα) που με έκανε να χάσω αρκετά κιλά κάτω του φυσιολογικού, και έτσι δεν άντεχα πλέον να πηγαίνω σε αυτά που σιχαίνομαι και με έκαναν να υφίσταμαι όλα τα τελετουργικά.

    Προτίμησα για κάποιο διάστημα να μείνω σπίτι μήπως ηρεμήσω. Μάταια και πάλι. Ήμουν σε τραγική κατάσταση και έτσι επιτέλους τον Μάιο αποφάσισα να πάω στον ψυχίατρο. Έκτοτε βελτιώνομαι αργά και σταθερά, υπό την θεραπεία των φαρμάκων και της παρακολούθησης του Ιατρού.

    Τώρα είμαι αρκετά καλύτερα έως και 50% εν σχέσει με τότε. Συνεχίζω όμως την προσπάθεια καθώς ακόμα δεν έγινα καλά.
    Γράφτηκα στο παρόν φόρουμ διότι θέλω να καταθέσω και εγώ τις εμπειρίες μου σ αυτό και όπου μπορώ να βοηθήσω άλλους να μην πάθουν τα ίδια, διότι αναμφισβήτητα ήταν από τις χειρότερες περιόδους της ζωής μου.

    Μίλησα συνοπτικά και δεν ανάφερα λεπτομέρειες.
    :)

  2. #2
    Καταρχήν καλώς ήρθες...:)

    Είναι πολύ σημαντικό που αποφάσισες να το αντιμετωπίσεις και ακόμη πιο σημαντικό ότι είδες τόσο θεαματική βελτίωση....:)

  3. #3
    Σ ευχαριστώ για το καλωσόρισμα σου. Η αλήθεια είναι ότι παρουσίασα αρκετή βελτίωση αλλά παίρνω και υψηλή ημερήσια δόση χαπιών(Ladose).:D

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    3
    geia kai apo mena...! egw diavasa me arketo endiaferon osa grafontai st site ayto thelontas na miliso kai gia tn diki m empeiria... vasika egw dn pasxo apo ΙΨΔ alla pasxei to agori m...eimaste edo kai ena xrono mazi kai tou stekomai panta se oles tis diskoles stigmew t....tn agapo trela kai thelo na tn kano na kseperasei aytin tn asthenia tou kathos xaris aythn xanoume para polla komatia ts zwhs mas....skeftomoun an i farmakeytikh agogi mporei na tn voithisei...einai sta 20 kai pasxei pano kato 2 xronia apla tn teleythaio xrono eixe parei megales diastaseis...tora einai se kalitero epipedo! eyxaristo gia tn xrono sas...apantiste m an theletai...psaxno na t sizitiso me kapoion alla kanenas apo tn steno m kiklo dn kserei opote oti exo to kratao mesa m...

  5. #5
    se apantisa prosopika, agapiti manina!!!!!!!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    3
    ti ennoeis prosopika?

  7. #7
    Originally posted by manina
    geia kai apo mena...! egw diavasa me arketo endiaferon osa grafontai st site ayto thelontas na miliso kai gia tn diki m empeiria... vasika egw dn pasxo apo ΙΨΔ alla pasxei to agori m...eimaste edo kai ena xrono mazi kai tou stekomai panta se oles tis diskoles stigmew t....tn agapo trela kai thelo na tn kano na kseperasei aytin tn asthenia tou kathos xaris aythn xanoume para polla komatia ts zwhs mas....skeftomoun an i farmakeytikh agogi mporei na tn voithisei...einai sta 20 kai pasxei pano kato 2 xronia apla tn teleythaio xrono eixe parei megales diastaseis...tora einai se kalitero epipedo! eyxaristo gia tn xrono sas...apantiste m an theletai...psaxno na t sizitiso me kapoion alla kanenas apo tn steno m kiklo dn kserei opote oti exo to kratao mesa m...
    μανινα...θες να μας γραψεις στα ελληνικά και να μας πεις τι σε απασχολεί?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    110
    προσωπικα εννοει u2u.
    δες πανω δεξια τις επιλογες

  9. #9
    Originally posted by manina
    ti ennoeis prosopika?
    είναι απλό, θα επιλέξεις το U2U το οποίο μπορείς να το βρεις πάνω δεξιά της οθόνης. Όπως ανάφερε ήδη ένα μέλος!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Γεια σου polarjetstream (nice nick!), κατ\'αρχάς μπράβο που αποφάσισες να κάνεις το βήμα και να πας σε κάποιον ειδικό! Μπράβο και που βελτιώθηκες. Νομίζω ότι έχεις την ποιο κλασική μορφή της ψυχαναγκαστικής-καταναγκαστικής διαταραχής που είναι ο φόβος της μόλυνσης. Γι\'αυτό μπορώ να σου πω ότι είσαι τυχερός μέσα στην ατυχία σου. Μαζί με τα φάρμακα που παίρνεις, υπάρχουν και εξαιρετικές ψυχοθεραπείες που μπορούν από το να σε βοηθήσουν σημαντικά, μέχρι και να εξαφανίσουν το πρόβλημα, αν βέβαια τις ακολουθήσεις και προσπαθήσεις και εσύ.


    Η ποιο κλασική είναι η \"Συμπεριφορική Θεραπεία\" γνωστή ως \"Εκθεση και Αναστολή Αντίδρασης/Τελετής\" (Exposure and Response/Ritual Prevention\". Αυτή είναι και η ποιο αποτελεσματική θεραπεία που έχει αναγνωριστεί από τον NICE ως την καλύτερη αντιμετώπιση για το OCD. Σε αυτή, το άτομο με το πρόβλημα και με την βοήθεια του θεραπευτή, εκτίθεται σταδιακά-και σε ελεγχόμενο περιβάλλον-σε ερεθίσματα που του προκαλούν την αηδία/φόβο, οπότε και την \"τελετή\". Οπότε αν έχεις πρόβλημα με την βρομιά, τότε, με την βοήθεια του θεραπευτή θα αρχίζεις σταδιακά να πιάνεις σιγά-σιγά αντικείμενα που θα σου προκαλούσαν την \"τελετή καθαρισμού\". Το θέμα είναι ότι με την βοήθεια του θεραπευτή δεν θα πρέπει να αρχίζεις την τελετή. Το άτομο εκτίθεται σε κάτι που θεωρεί μολυσμένο και μετά με υποστήριξη και με διάφορες αντι-στρες τεχνικές προσπαθεί να αναστείλει/σταματήσει την τελετή στην αρχή της. Σταδιακά, αν γίνεται αυτό αποτελεσματικά και με την συχνότητα και ένταση που πρέπει, το άτομο παυέι να έχει την \"τελετουργική αντίδραση\", ενώ σταδιακά του φεύγει το έντονα δυσάρεστο συναίσθημα που του προκαλούσε την τελετή. Όσο το άτομο \"κατακτάει\" έδαφος, τόσο προχωράει σε όλο και ποιο δύσκολες δοκιμασίες. Είναι μια δύσκολη θεραπεία με αρκετά μεγάλα ποσοστά (της τάξης του 40%-50%) εγκατάλειψης, ωστόσο, όσοι παραμένουν και φτάνουν μέχρι το τέλος (σε διάρκεια κάποιων μηνών), απαλλάσονται συνήθως από όλα τα συμπτώματα και μάλλον για πάντα.


    Η συγκεκριμένη συμπεριφορική θεραπεία συνήθως συνοδεύεται και από γνωστική θεραπεία στην οποία το άτομο μέσω της συζήτησης προσπαθεί να κατανοήσει και να εκλογικεύσει τις σκέψεις που τροφοδοτούν το πρόβλημα. Π.χ. τα στοιχεία που υπάρχουν ότι θα μολυνθεί, με τι είδους μόλυνση και τι σημαίνει όλο αυτό το πράγμα γι\'αυτόν. Σε αυτή την φάση το άτομο κρατάει ημερολόγια με τις τάσεις του για τελετή, την κατάσταση που συμβαίνει και τις σκέψεις που έχει ακριβώς εκείνη την στιγμή. Η εντατική γνωστική-συμπεριφορική θεραπεία λοιπόν μπορεί μέσα σε διάστημα κάποιων μηνών να επιφέρει πολύ σημαντικές αλλαγές.


    Επίσης, η OCD (ΨΚΔ η ΙΨ στα Ελληνικά) φαίνεται να επιδεινώνεται σε φάσεις που το άτομο είναι δυσθυμικό η, φέρνοντας κατα νου κάπως και τον φρουντ (κάτι που συμβαίνει σπάνια στην μοντέρνα ψυχολογία!), είναι κάπως ανευχαρίστητο από την ερωτική του ζωή η γενικότερα από την καθημερινότητα του (γενικά δεν παίρνει απόλαυση/ευχαρίστηση/χαρά, η τουλάχιστον, ίσως αυτή που θα ήθελε το άτομο να παίρνει). Όλα αυτά βέβαια δεν είναι απαραίτητο να συνυπάρχουν-πόσο μόνο να τροφοδοτούν η να είναι η αιτία-για την ΙΨΔ, ωστόσο είναι καλό το άτομο να προσπαθήσει να φέρει όσο ποιο σημαντικές βελτιώσεις στην ζωή του γίνεται. Πολλές φορές, μαζί με αυτές τις παλιότερα ονομαζόμενες ως \"νευρώσεις\", υπήρχαν προβλήματα αυτο-εκτίμησης, διαχείρησης συναισθημάτων, θέματα στις διαπροσωπικές σχέσεις, στόχων και κινήτρων στην ζωή, αντίληψης του κόσμου κλπ. και όταν βελτιώνονται σημαντικά αυτοί οι τομείς, τότε το ποιο πιθανό είναι να βελτιωθούν και αυτά τα συμπτώματα.


    Παράλληλα με την λήψη του φαρμάκου λοιπόν για αρχή θα σου συνιστούσα ψυχοθεραπεία-κυρίως γνωστικής-συμπεριφορικής που ανέφερα (που είναι και πρακτική και επικεντρωμένη στο πρόβλημα και έχει επιστημονική βάση)- με κάποιον ψυχολόγο η ψυχίατρο που να ασκούνε την συγκεκριμένη θεραπεία. Παράλληλα προσπάθησε ίσως να βελτιωθείς όσο ποιο πολύ μπορείς, με τους τρόπους που εσύ νομίζεις και στα πράγματα που εσύ θέλεις. Σου εύχομαι δύναμη και ακόμα καλύτερα αποτελέσματα!

  11. #11
    Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    77
    Ρε παιδιά να ρωτήσω λίγο κάτι...Έχω μία μανία να μετράω τα γράμματα στις λέξεις...Δεν μπορώ να συγκεντρωθώ...Επίσης,όταν κοιμάμαι μόλις σηκώνομαι μετράω πόσα λεπτά είναι οι ώρες που κοιμήθηκα...Τέλος,ανοίγω την τηλέόραση πάντα σε ζυγό αριθμό φορών,γιατι με ενοχλούνε οι μονοί αριθμοί...Αυτό είναι ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή???

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Ουπς,κάτι πάντως παίζει...Να σου πει όμως καλύτερα ο Pe-trance:P
    Kαλά κάτι κολληματάκια τα έχουμε όλοι,εγώ πχ δεν πάταγα σε σπασμένες πλάκες των πεζοδρομίων.Αλλά όταν το συνειδητοποίησα είδα πως με βοήθησε το ότι αποφάσισα να πάω κόντρα στην παρόρμηση,και άρχισα να πατάω επίτηδες πάντα.Κάποιοι φόβοι μας είναι συνδεδεμένοι με τέτοιες εμμονές η αποφυγές πάντα.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by RainAndWind
    Ουπς,κάτι πάντως παίζει...Να σου πει όμως καλύτερα ο Pe-trance:P
    Kαλά κάτι κολληματάκια τα έχουμε όλοι,εγώ πχ δεν πάταγα σε σπασμένες πλάκες των πεζοδρομίων.Αλλά όταν το συνειδητοποίησα είδα πως με βοήθησε το ότι αποφάσισα να πάω κόντρα στην παρόρμηση,και άρχισα να πατάω επίτηδες πάντα.Κάποιοι φόβοι μας είναι συνδεδεμένοι με τέτοιες εμμονές η αποφυγές πάντα.


    unts unts unts unts


    *βγάζει τα ακουστικά ενώ μιξάρει και παίρνει σοβαρό ύφος επιστήμονα



    Ναι τέτοια κολληματάκια τα έχουν οι ποιο πολλοί πιστεύω. Το θέμα σε αυτά τα πράγματα δεν είναι η ποιότητα αλλά η ποσότητα, δηλαδή πόσο πολύ συχνά και έντονα είναι τα συμπτώματα. Αν αυτά έχουν κυριεύσει την ζωή κάποιου, τότε μπορούμε να πούμε ότι υπάρχει μάλλον ιδεο-ψυχαναγκαστική διαταραχή. Και μπορεί να προκληθεί και στα ζώα ε! Βέβαια, αν ερεθίσεις ένα καποια σημεία του \"ερπετοειδή εγκεφάλου\" (του \"μεταιχμιακού/λιμβικού συστήματος\" του εγκεφάλου που είναι ποιο πρωτόγωνου και αποτελεί την βάση των συναισθημάτων και που σε συνεργασία με τον νεο-φλοιό που είναι η έδρα της σκέψης οδηγεί στην δημιουργία όλων των συναισθημάτων) τότε τα ποντικάκια αρχίζουν και καθαρίζονται (όπως κάνουν κανονικά) αλλά σε υπερβολικό και συνεχή βαθμό μέχρι που δεν έχουν άλλες τρίχες σε εκείνα τα σημεία. wtf



    Μετά υπάρχουν και αυτό που ονομάζω ιδεο-ψυχαναγκαστικές-καταναγκαστικές μουσικές...όπως η γερμανική minimal techno ας πούμε...



    http://www.youtube.com/watch?v=AwdOLBJURsE



    http://www.youtube.com/watch?v=CitwdkKB-oY



    http://www.youtube.com/watch?v=ejSre0aos60



    σκέψου να πρέπει να τα ακούς από την αρχή ως το τέλος και να πρέπει να χορεύεις καταναγκαστικά...καμιά φορά το παθαίνω

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Petran,btw έχω διαβάσει αρκετές μελέτες που λένε πως υπάρχει και κληρονομικότητα.Επίσης το βλέπω σε μέλη της οικογένειάς μου,πως έχουν διαφορετικές μορφές της,αλλά ξεκάθαρα ocd related subtypes and rituals.Ο ένας bro το παρουσιάζει ως checker στον εργασιακό τομέα,ο άλλος με puritanical obsessions,και ως rituals προσευχή.Eγώ αν τη γλίτωσα δεν ξέρω,ψάχνομαι.:P
    Πάντως η μητέρα έχει obsessive compulsive hoarding level iii,παλιότερα είχα ανοίξει ένα ανάλογο thread.Ποτέ δε διαγνώστηκε ως τέτοιο,το βρήκα με ψάξιμο,ενώ είχαμε συζητήσει με την γιατρό της την κατάσταση και της είχαμε περιγράψει τα συμπτώματα.Δεν πετάει τίποτε!Τέσπα,ίσως θεώρησε σημαντικότερο να ασχοληθεί με την διπολική,απλά αναρωτιέμαι αν έπρεπε να μας είχε προετοιμάσει για τις τυχόν μεταβιβαστικές της ιδιότητες σε άλλα μέλη της οικογένειας.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by RainAndWind
    Petran,btw έχω διαβάσει αρκετές μελέτες που λένε πως υπάρχει και κληρονομικότητα.Επίσης το βλέπω σε μέλη της οικογένειάς μου,πως έχουν διαφορετικές μορφές της,αλλά ξεκάθαρα ocd related subtypes and rituals.Ο ένας bro το παρουσιάζει ως checker στον εργασιακό τομέα,ο άλλος με puritanical obsessions,και ως rituals προσευχή.Eγώ αν τη γλίτωσα δεν ξέρω,ψάχνομαι.:P
    Πάντως η μητέρα έχει obsessive compulsive hoarding level iii,παλιότερα είχα ανοίξει ένα ανάλογο thread.Ποτέ δε διαγνώστηκε ως τέτοιο,το βρήκα με ψάξιμο,ενώ είχαμε συζητήσει με την γιατρό της την κατάσταση και της είχαμε περιγράψει τα συμπτώματα.Δεν πετάει τίποτε!Τέσπα,ίσως θεώρησε σημαντικότερο να ασχοληθεί με την διπολική,απλά αναρωτιέμαι αν έπρεπε να μας είχε προετοιμάσει για τις τυχόν μεταβιβαστικές της ιδιότητες σε άλλα μέλη της οικογένειας.

    Ναι φαίνεται να υπάρχει έντονη κληρονομικότητα, λένε ότι οι συγγενείς αυτών με OCD είναι αρκετά πιθανό να έχουν την ίδια διαταραχή. Επίσης το OCD΄φαίνεται να υπάρχει παγκοσμίως ανεξεραίτως κουλτούρας.


    http://www.eurekalert.org/pub_releases/2006-07/uomh-ngf072606.php



    για να μην έχεις εμφανίσει εώς τώρα τίποτα μάλλον την γλίτωσες τυχερή ρειν!


    Βέβαια σίγουρα παίζουν ρόλο και οι εμπειρίες. Νομίζω ότι τα γονίδια εμφανίζουν την \"τάση\" η την \"ορμή\" και από εκεί πέρα πολύπλοκοι παράγοντες που αλληλεπιδρούν μπορούν να οδηγήσουν σε μια λιγότερη η περισσότερη εκδήλωση των συμπεριφορών. Φαίνεται ότι η συγκεκριμένη διαταραχή μπορεί να έδινε κάποιο όφελος στον προιστορικό άνθρωπο. Μπορεί βέβαια και να είναι και απλό επιφενόμενο (\"γενετικό side-effect\") που προκλήθηκε τυχαία από τον τρόπο που υπερ-εξελίχθηκε ο εγκέφαλος του ανθρώπου (με όλες αυτές τις νέες συνδέσεις και τους \"αναδρομικούς βρόχους\" και \"κυκλώματα\" όλο και κάποιο μικρό/μεγάλο bug μπορεί να εμφανιστεί!)

    Επίσης η βιολογική βάση των διαταραχών δεν σημαίνει ότι πρέπει να οδηγήσει μόνο σε βιολογικές παρεμβάσεις, κάτι που το μπερδεύουν πολλοί.Εντατικές \"μαθησιακές\" Ψυχο- Θεραπείες όπως αυτές που περιέγραψα παραπάνω έχουν αποδειχθεί (μέσω λειτουργικής μαγνητικής απεικόνισης) ότι μπορούν να αλλάξουν τα δυσλειτουργικά εγκεφαλικά δύκτια που εμπλέκονται (η να δημιουργήσουν καινούργια) απαλείφοντας η μειώνοντας αυτές τις συμπεριφορές. Οι λεπτομέρειες για το πως ακριβώς το κάνουν είναι ακόμα άγνωστο (αλλά γενικότερα οι βιολογικές λεπτομέρειες της μάθησης και μνήμης είναι ακόμα άγνωστες πέρα από κάποια πολύ καλά ψυχολογικά και νευρο-ψυχολογικά μοντέλα που έχουν ρίξει το πρώτο φως), αλλά άγνωστος είναι και ο ακριβής μηχανισμός της δράσης των φαρμάκων για το OCD (πέρα από κάποιες ποιο \"Χοντροκομμένες\" υποθέσεις και μοντέλα) χε.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •