θελω βοηθεια με τηνν χρηση του forum
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    9

    θελω βοηθεια με τηνν χρηση του forum

    καλημερα σε ολουσ δεν ξερω πωσ ακριβως να χειριστω το forum εχω να κανω ερωτησεισ κ να παρωω καποιεσ απαντησεισ αλλα δεν ξερω που ακριβωσ να τισ κανω ασ βοηθησει καποιοσ ευχαριστω εκ των προτερων

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    9
    το προβλημα μου επικεντρωνεται σε ενα προσφατο πολυταραχο διαζυγιο κ ενα παιδι που εχω απο αυτο το θεμα ειναι πως βρισκομαι πραγματικα σε απογνωση στο μυαλο μου εχω πολλα μπερδεμενα θεματα κ καθε μερα ξυπναω χωρισ διαθεση δεν γελαω πια δεν χαμογελαω καν ενω πριν ημουν ενα κοριτσι γεματο χαρα τι μπορω να κανω? εχω μιλησει κ στο παρελθον σε ψυχολογο αλλα δεν με εχει βοηθησει μηπως πρεπει να επισκεφτω καποιον νευρολογο? πιανω τον εαυτο μου να τρεμει καθημερινα να μην εχω υπομονη ουτε για το παιδι μου που το υπερλατρευω...βοηθηστε μεε

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Καλημερα,
    μια χαρα το πας,
    συνεχισε να πεις αυτα που σκεφτεσαι.

    Πες οσες λεπτομεριες θες.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,646
    ΜΕΛΑΝΘΗ καλως ηρθες
    νομιζω μια χαρα τα καταφερνεις με το φορουμ.
    για περισσοτερα, ριξε μια ματια στα λινκς πανω που λενε \"συχνες ερωτησεις\" και \"οροι χρησης\", κι αν εχεις ακομα αποριες, μας ρωτας.

    οσο για το θεμα σου..τι εννοεις δεν σε βοηθησε ο ψυχολογος? δεν βρηκες με την βοηθεια του καποιον λογο για ολα αυτα που σου συμβαινουν? δεν ρωταω αν καλυτερευσε η κατασταση,προφανως οχι... μηπως θα επρεπε να επισκευθεις εναν αλλο ψυχολογο? δεν ειναι ολοι καταλληλοι ξερεις, δυστυχως...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    9
    ΒΑΣΙΚΑ ΕΙΜΑΙ 25 ΧΡΟΝΩΝ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΑΠΟ ΤΑ 17 ΜΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΟΠΟΥ Κ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑ ΣΤΑ 21.ΕΚΑΝΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 2,5 ΧΡΟΝΩΝ.ΠΕΡΣΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΜΕ ΑΠΑΤΗΣΕ Κ ΕΦΥΓΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΑΦΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΤΗΝ ΕΞΩΣΥΓΙΚΗ ΣΧΕΣΗ ΕΠΕΣΤΕΨΕ ΤΟΝ ΣΥΓΧΩΡΗΣΑ ΤΟΥ ΕΔΩΣΑ ΜΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΑΛΛΑ ΣΤΟ 6 ΜΗΝΟ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟΣΟ ΚΛΟΝΙΣΜΕΝΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΑ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΑΜΟ ΠΗΡΑ ΔΙΑΖΥΓΙΟ..ΤΩΡΑ ΜΕΝΩ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ Κ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΦΟΒΙΣΜΕΝΗ ΑΓΧΩΜΕΝΗ Κ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΑΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΗΔΕΝΙΚΗ...ΚΛΑΙΩ ΦΩΝΑΖΩ Κ ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΡΕΞΗ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΕΧΩ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ...ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    9
    Remedy
    σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου θα ηθελα να σου πω οτι εχω παει στο παρελθον σε 3 ψυχολογουσ αλλα δεν μου ελυσαν κανενα απο τα προβληματα μου τωρα εχω σκεφτει να παω σε καποιον αλλον αλλα δνε ξερω αν θα κανει κατι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    738
    Μελανθη, η ερωτηση που θα σου κανω εγω ειναι εισαι ετοιμη να παλεψεις, θελεις πραγματικα να κανεις κατι για σενα και το παιδι σου, η ακομα μοιρολατρεις τον χαμενο σου ερωτα....Δεν το/τον εχεις ξεπερασει μου φαινεται...εκει πρεπει να ψαξεις να βρεις την λυση, πως θα μπορεσεις να συγχωρεσεις μεσα σου τον πατερα του παιδιου σου...οσα λογια και να πεις, οση προσπαθεια και αν κανεις, αν τον εχεις ακομα βαρος στην καρδια σου δεν θα μπορεσεις να συνεχισεις, πρεπει να τον αφησεις να φυγει απο την καρδια σου...Αν συνεχισεις ετσι δεν θα μπορεσεις πια τιποτα να προσφερεις στο παιδι σου και η ζωη σου δεν θα εχει το χρωμα που σου αξιζει....προσπαθησε λοιπον να μην το κανεις αυτο στον εαυτο σου και ειναι κριμα....Βρες την δυναμη που κρυβεις μεσα σου και προχωρα...μονο εσυ μπορεις να βοηθησεις τον εαυτο σου οταν δεις οτι του αξιζει κατι πιο ομορφο...

    για οτι χρειαστεις ειμαστε ολοι εδω...να εχεις μια ομορφη μερα...

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    υπομονη και εντυπωση



    Περασες λοιπον μια ασχημη περιοδο που σου ηρθαν τα πανω κατω.
    Ειναι ευκολο να συμβουν ολα αυτα που εχεις παθει μετα απο τοσες ανακαταξεις.
    Σε πρωτη φαση πρεπει να βαλεις τις σκεψεις σου σε μια ταξη.


    Ερωτησεις.


    1. Εργαζεσαι κανονικα?
    2. Οι σχεσεις σας με τον συζυγο σημερα σε τι φαση βρισκονται?
    3. Λες οτι ο ψυχολογος δεν βοηθησε, γιατι ακριβως συνεβει αυτο?

  9. #9
    Πέρα από του Ιατρούς τους οποίους χρειαζόμεθα όταν τους έχουμε ανάγκη καλό είναι να ξεκαθαρίζουμε κατ αρχήν το μυαλό και τις σκέψεις μας από μόνοι μας πριν ζητήσουμε την βοήθεια των.

    Δεν είχες και καμιά τραγική εμπειρία! Απ όσα λες απλά ένα διαζύγιο που σου άφησε βεβαίως ένα παιδί και εντάξει σίγουρα σε επηρέασε αρνητικά και το κατανοώ, αν και είσαι νέα μόλις 3 χρόνια μεγαλύτερη μου, έχεις γίνει μάνα και αυτό θα πρέπει από μόνο του να σε καθοδηγήσει και να σε κάνει σκληρή. Απόκτησε ξανά την αυτοπεποίθηση σου για το καλό σου αλλά και το καλό του παιδιού! Θα δεις ότι μόλις ασχοληθείς περισσότερο με σένα και το παιδί σου, και αν έχεις και την στήριξη των γονιών σου, που μάλλον την έχεις για να μένεις μαζί τους, όχι μόνο θα ξεπεράσεις την κατάσταση σου αλλά θα μάθεις και πράγματα απ αυτήν.

    Δεν αξίζει τον κόπο να κλαις πλέον. Το μέλλον σου αξίζει περισσότερο και να είσαι σίγουρη ότι μέσω του παιδιού αλλά και της δικής σου δύναμης θα αντεπεξέλθεις στην ζωή χωρίς να φοβάσαι τίποτα.

    Όσο για το αν χρειάζεσαι Ιατρό, εσύ το γνωρίζεις καλύτερα αυτό, μπορείς νομίζω να κάνεις μία επίσκεψη για να αντιμετωπίσεις το παρόν πρόβλημα σου σε κάποιον ειδικό, αν δεν βοηθήσεις όμως η ίδια τον εαυτό σου, μην περιμένεις πολλά από τους ειδικούς.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by ΜΕΛΑΝΘΗ
    εχω μιλησει κ στο παρελθον σε ψυχολογο αλλα δεν με εχει βοηθησει
    Γεια σου κ από μένα Μελάνθη
    μου δίνεται η εντύπωση πως οι επισκέψεις στους ψυχολόγους που πήγες ότι ήταν 1-2 φορές,άντε 3-4.Καταρχάς ισχύει?
    Ήθελα να σου πω,πως χρειάζεται χρόνο η διαδικασία.Ειδικά στις αρχές δε φαίνεται κανένα αποτέλεσμα μπορεί μάλιστα να νιώσουμε ότι χειροτερεύει κιόλας η ψυχολογία μας.Θέλει λιγάκι υπομονή.
    Επίσης συμφωνώ με τον Polarjetstream πως πρέπει η ίδια να βάλεις δυνάμεις κ να αποφασίσεις να σε βοηθήσεις.Η δική σου προσπάθεια κ θέληση είναι καθοριστική για να μπορέσει να σε βοηθήσει ο οποιοσδήποτε ειδικός.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    9
    αρχικα σασ ευχαριστω πολυ ολουσ που μου απαντησατε.
    στισ ερωτησεις σου krino εχω να πω πως δεν εργαζομαι κανονικα γιατι εχω προβληματα συμπεριφορας με τον μικρο κ προτιμησα επειδη δεν εχω ιδιαιτερο οικονομικο πρπβλημα να μεινω διπλα στον μικρο ειδικα σε αυτη την δυσκολι φαση που περναμε. θελω να το περασουμε μαζι.οι σχεσεισ μου με τον πρωην αντρα μου ειναι πολυ μπερδεμενεσ κ ισωσ αυτο ειναι που πραγματικα με μπερδευει..δηλαδη μια συναντιομαστε μια οχι μια ειπικοινωνουμε σαν να μην συνεβη τιποτα μια οχι αυτοσ ξερει τι θελει θελει την οικογενεια του πισω εγω ειμαι αυτη που δεν μπορω να του την προδφερω ξανα γιατι ειμαι πολυ πληγωμενη. κ οσον αφορα τον ψυχολογο πηγα σε καποια διακεκριμενη που μου συστησε ατομο που εμπιστευομαι αλλα δυστυχωσ δεν μπορεσε να με βοηθησει σε κατι ισως δεν ειναι αυτο που ψαχνω.απο κει κ περα βλεπω μονο αδιεξοδα μπροστα μου φοβαμαι για το μελλον μου κ του παιδιου μου κ φοβαμαι τι θα γινει

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    οκ,
    καταρχην προσπαθησε να εχεις μια ελεγχομενη σχεση με τον συζυγο σου.

    Και στην συνεχεια, πιστευω οτι θα πρεπει να ψαχτεις σε αναζητηση νεου ειδικου.
    Πες σε ποια πολη η νομο μενεις, για να σου συστησουν καποιο μεσω μυνηματος.

    Τωρα στην συνεχεια,
    αν θες κανε μια λεπτομερη αναφορα στα του συζυγου σου,
    μιας και εκει λες οτι υπαρχει το προβλημα.
    Ισως να αρχιζες απο την πρωτη μερα που κατι στραβωσε....

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    9
    ειμαι στη θεσσαλονικη. μακαρι καποιοσ να μου συστησει καποιον καλο ειδικο.ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.
    τα του συζυγου μου ειναι ανεξαντλητα...κλασικοσ μαμακιας,3 κουνιαδες, μια μητερα που θελει να εχει λογο απο το πιο μικρο μεχρι το πιο μεγαλο ενας αντρας που ηταν ανωριμοσ να αναλαβει ευθυνες γιατι ποτε δεν εμαθε να εχει κ απο την φυση τυου ευθυνοφοβος κ απο την αλλη εγω να προσπαθω με ενα μικρο παιδι να τελειωσω την σχολη μου με νυχια κ με δοντια με νευρα κουρελια πολλες φωνεσ πολλες οικογενειακες διαμαχες κ λογω τριτων στην σχεση κ στην τελικη το απολυτο χαος. ενα παιδι πολυ ζωηρο αλλα δοξα το θεο υγιες...δεν ξερω τι αλλο να πω ειναι τοσα πολλαα κ τοσο χαοτικα στο μυαλο μου θα μπορουσα να γραψω 2-3 σελιδεσ αλλα αρκουμε σε μια λεξη ο απολυτος εγιωσμοσ

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,646
    την σχολη σου την τελειωσες τελικα?

  15. #15
    Αγαπητή, και εγώ από Θεσσαλονίκη είμαι. Αν θέλεις ψυχίατρο τότε θεωρώ τον δικό μου πολύ καλό άνθρωπο και επιστήμονα.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •