10 βηματα για να γινετε χρονιοι ψυχωτικοι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406

    10 βηματα για να γινετε χρονιοι ψυχωτικοι

    Εχουν γραφτει τελευταια αρκετα θεματα για τους ψυχωτικους κ τις σχεσεις τους. Το συμπερασμα ?ΟΙ ΨΥΧΩΤΙΚΟΙ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΥΝΑΤΟΙ.

    Προσθετω κ αλλα για να γινουμε πιο δυνατοι χρονοποιημενοι ψυχωτικοι κ με συνταξη(κρατικο επιδομα)

    1 Αποφυγετε να κανετε τη μη φυσιολογικη συμπεριφορα σας κατανοητη και συναισθηματικα αποδεκτη στο περιβαλλον σας.Εμποδιστε τους ολους να σας καταλαβουν-διαφορετικα πετυχαινετε αντι για μια ψυχωσικη , μονο μια νευρωτικη χρονοποιηση.
    2 Εμποδιστε το περιβαλλον σας να σκεφτει οτι απολαμβανετε αυτη τη κατασταση η οτι τη δημιουργειτε με τη θεληση σας-διαφορετικα ,υπαρχει η πιθανοτητα να εξελιχθει η χρονιοποιηση σας κατω απο την ετικετα -διαταραχη προσωπικοτητας-
    3 Φροντιστε να σας πανε σε καποιο ψυχιατρικο ιδρυμα.Χωρις ενα επισημο στατους ασθενη ,θαμφιβαλλουν παντα οι ανθρωποι του περιβαλλοντος σας για το αν η συμπεριφορα σας ειναι αποκλειστικα εκφραση της ψυχικης σας ασθενειας η τελικα εκφραση της διαθεσης,των προτιμησεων η των αποφασεων σας.
    Εκτος των αλλων αν δεν κανετε εισαγωγη σε ψυχιατρικο ιδρυμα δεν εχετε τις προυποθεσεις για να αναγνωριστειτε ,ως ανικανος για εργασια ,ψυχικα αναπηρος η δικαιουμενος συνταξη!
    4 Αλλαξτε τον κυκλο γνωριμιων σας.Να κανετε παρεα μονο με ατομα που βλεπουν τον κοσμο οπως εσεις!
    5 Αποφυγετε να καταλαβαινετε διαφορες.Στρεψτε σταθερα τη προσοχη σας σαυτο που παρεμεινε σταθερο και μη παρατηρειτε αυτο που αλλαξε!
    6 Αποφυγετε να τονιζετε τις αλλαγες στη ζωη σας.-μη γιορταζετε τα γενεθλια σας, επετειους,επιτυχιες!
    7 Δειτε τον εαυτο σας ριζοσπαστικα ως θυμα κ οχι ως δραστη οσων εχουν συμβει.Αναλυστε οσο πιο λεπτομεριακα γινεται πως κ γιατι οι ακαρδοι η υπερπροστατευτικοι γονεις σας,οι συμμαθητες,οι συναδελφοι σας,η αρρωστια σας η οι κοινωνικες σχεσεις, δεν σας εδωσαν ποτε καμμια ευκαιρια στη ζωη σας!
    8 Μην αφησετε να σας αναστατωσει η ιδεα οτι ισως θα μπορουσαν σημερα τα πραγματα να σας πανε καλυτερα αποτι παλια!
    9 Σχολιαστε τη συμπεριφορα σας παντα οσο πιο αρνητικα γινεται,ως εκφραση ελλειψεων,κ ποτε θετικα ως κατανοητη αντιδραση σε δεδομενες καταστασεις!
    10 Αποφυγετε να φανταζεστε το μελλον με λεπτομερειες,αν σημερα δεν ειστε καλα,αποφυγετε να φανταστειτε τι διαφορετικο θα κανατα σημερα ,αν ησασταν, υποθετικα παλι,καλυτερα.

    Μην παρετε διπλωμα οδηγησης !
    Αυτα!
    Ο ΝΟΩΝ ΝΟΕΙΤΟ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Originally posted by libpa
    Κατερίνα, αυτό το τόπικ γιατί το έγραψες;
    Εσυ γιατι νομιζεις οτι το εγραψα?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    μου θυμίζει μια ας πούμε άσκηση που μου έβαλε η ψυχολόγος απο τα αρνητικά που μου προκάλεσαν την κατάθλιψη να βγάλω τα θετικά.εδώ τα βλέπω λίγο αντίστροφα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Ίσως απλά η Κατερίνα να καταγράφει με τον τρόπο αυτό την εναντίωσή της απέναντι σε όσα βλέπει γύρω της να συμβαίνουν σε μία κοινωνία που συχνά περιθωριοποιεί τον ψυχικά ασθενή και τον στιγματίζει;Ίσως με τον τρόπο αυτό να εκφράζει την αντίθεσή της σε καταστάσεις και πράγματα που την απασχολούν και την\"βαραίνουν\";
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Originally posted by libpa
    Originally posted by katerinaki
    Εσυ γιατι νομιζεις οτι το εγραψα?
    Εγώ νομίζω ότι το έγραψες ειρωνικά για να ειρωνευτείς το άλλο τόπικ δίπλα.
    Οχι βρε libpa ! καμια σχεση!Πως ειναι δυνατον να ειρωνευτω την αποψη σου?Ετσι πιστευεις εσυ ,απο τις εμπειριες σου.
    Εγω το εχω γραψει εξαλλου κ σε αλλο θεμα, ειμαι αντιθετη της αποψης οτι πρεπει να συμβιβαστουμε με την ιδεα οτι δε θα γινουμε καλα κ να ταμπελοποιηθουμε για ολη μας τη ζωη πισω απο την ετικετα του ψυχωσικου!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Libpa, άδικα στεναχωριέσαι κοπέλα μου. Εδώ μέσα κανένας δεν φταίει παρά μόνο η ανθρώπινη φύση και οι ζαλάδες.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Εμένα το μήνυμα σου μου φαίνεται εριστικό katerinaki..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Originally posted by maus
    Εμένα το μήνυμα σου μου φαίνεται εριστικό katerinaki..

    Γιατι ?επειδη ειναι αφυπνιστικο? η γιατι, κανουμε ακριβως αυτα που δε πρεπει να κανουμε και ετσι ζουμε ! ζωντας τη ζωη μας εμεις καλα κ αυτοι καλυτερα?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Originally posted by libpa
    Originally posted by katerinaki
    Εσυ γιατι νομιζεις οτι το εγραψα?
    Εγώ νομίζω ότι το έγραψες ειρωνικά για να ειρωνευτείς το άλλο τόπικ δίπλα.

    Libpa αν εννοεις το τοπικ -10 συμβουλες για ψυχωτικους 25ετων πειρα- ναι ισως εχεις δικιο ,αλλα δεν το εγραψα μονο για να ειρωνευτω !

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Δεν είναι αφυπνιστικό. Πάσχουμε από κάτι και δε θα γίνουμε
    καλύτερα με ψυχοθεραπείες, επανεντάξεις κλπ παρά
    μόνο με φάρμακα..
    Το έχω δοκιμάσει ήδη και δεν πέτυχε.

    Originally posted by katerinaki
    Originally posted by maus
    Εμένα το μήνυμα σου μου φαίνεται εριστικό katerinaki..

    Γιατι ?επειδη ειναι αφυπνιστικο? η γιατι, κανουμε ακριβως αυτα που δε πρεπει να κανουμε και ετσι ζουμε ! ζωντας τη ζωη μας εμεις καλα κ αυτοι καλυτερα?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Originally posted by maus
    Δεν είναι αφυπνιστικό. Πάσχουμε από κάτι και δε θα γίνουμε
    καλύτερα με ψυχοθεραπείες, επανεντάξεις κλπ παρά
    μόνο με φάρμακα..
    Το έχω δοκιμάσει ήδη και δεν πέτυχε.

    Originally posted by katerinaki
    Originally posted by maus
    Εμένα το μήνυμα σου μου φαίνεται εριστικό katerinaki..

    Γιατι ?επειδη ειναι αφυπνιστικο? η γιατι, κανουμε ακριβως αυτα που δε πρεπει να κανουμε και ετσι ζουμε ! ζωντας τη ζωη μας εμεις καλα κ αυτοι καλυτερα?

    Δεν συμφωνω μαζι σου!Εκτος αν εχεις εγκεφαλικη βλαβη ,η σχιζοφρενεια, που εχει επιβεβαιωθει απο εξετασεις (ηλεκτροεγκεφαλογραφημα με ποζιτρονια κ αλλες μεθοδους που πιθανον να δεχνουν διαφορα στον εγκεφαλικο φλοιο!)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •