Ακαθισία, ανυπομονησία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337

    Ακαθισία, ανυπομονησία

    Μετά από αρκετά χρόνια φαρμακοθεραπείας με αντιψυχωσικό οι παρενέργειες του φαρμάκου, όπως αυτές που αναφέρω, έχουν αυξηθεί αρκετά. Το κακό είναι ότι ο κόσμος το παρεξηγεί αυτό.. νομίζουν δηλαδή ότι υπήρχε από πριν! Σαν παιδί δε λέω υπάρχουν οι φάσεις ανυπομονησίας αλλά το να φτάνεις σε ένα σημείο όπου αναρωτιέσαι αν πλέον η ζημιά είναι μόνιμη δεν είναι καθόλου ευχάριστο.

    Μπορεί να σας γράφω και να λέω όλα καλά, εδώ και τώρα, αλλά το μέλλον μου είναι κάτι για το οποίο δεν είμαι καθόλου αισιόδοξος. Κάπου πρέπει να τα λέω και εγώ εφόσον δεν τα λέω πουθενά αλλού..

    Αυτά για την ώρα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    δλδ.. να ρωτήσω κάτι θα ήθελα πάνω σε αυτό που αναφέρεις, ούτε εγώ θυμάμαι τον εαυτό μου πριν τα αντιψυχωσικά να είμαι συνέχεια σε τέτοια φάση \'ακαθισία, ανυπομονησία\' κ βγαίνει αυθόρμητα, δεν μπορώ να το ελέγξω. Σκέφτομαι ότι φέρομαι περίεργα, ότι κάτι μου συμβαίνει, δεν γνώριζα ότι μπορεί να είναι παρενέργειες των φαρμάκων, δλδ ρωτάω αν μπορώ να κάνω κάτι όσο είναι νωρίς;

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    εννοεις βινς,
    οτι εισαι υπερκινητικός?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    mstrouf, δεν γνωρίζω την απάντηση. Η ακαθισία/ ανυπομονησία αναγράφεται και σαν παρενέργεια, στις οδηγίες χρήσεως του φαρμάκου.. δεν είναι κάτι που φαίνεται στην αρχή.. απλά εγώ αναρωτιέμαι μήπως αυτό εξελιχθεί στο μέλλον σε κάτι πιο έντονο ή σε ακριβώς το αντίθετο. Από κει και πέρα δεν ξέρω πόσο καλό κάνει η αμφισβήτηση και πόσο η βεβαιότητα , για το αν είναι η δεν είναι παρενέργεια των φαρμάκων. Ρωτάς αν μπορεί να γίνει κάτι όσο είναι νωρίς..? Ξέρεις η θετική μου πλευρά μου λέει πως πρέπει να είμαστε αισιόδοξοι. Η άλλη μου λέει πως για να οδηγηθεί στην ψύχωση ένας άνθρωπος η ζημιά έχει ήδη γίνει. Μερικές φορές ζηλεύω πάντως την ευτυχία της άγνοιας.

    krino, αν θες διάβασε για τις παρενέργειες των αντιψυχωτικών (υπάρχουν αρκετές ιστιοσελίδες με αναφορές). Πιθανώς να σου λυθούν οι απορίες.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Είναι καθαρή παρενέργεια των φαρμάκων. Όταν ελαττωθεί η δόση θα φύγει και αυτό.
    Πάντως ένας από τους λόγους που δεν θέλω να παίρνω φάρμακα είναι και αυτή η παρενέργεια που είναι σπαστική.
    Το κακό είναι ότι τη βλέπουν οι άλλοι και νομίζουν ότι η ακαθισία είναι η αρρώστεια σου ενώ είναι απλώς παρενέργεια
    και χωρίς τα φάρμακα είσαι πιο ήρεμος..
    Ελπίζω όμως ότι με τα καινούργια φάρμακα θα φύγει/μετριαστεί και αυτό.
    Ήδη το Invega από ότι μου είπε ο γιατρός μου δεν κάνει εξωπυραμιδικά..

    Γενικά χωρίς τα φάρμακα αισθάνομαι πολύ πιο \"νορμάλ\" , ωστόσο δε μπορώ να τα κόψω γιατί με πιάνει ένας τεράστιος πανικός που δε θέλω να περάσει ούτε ο εχθρός μου..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    είναι 5 μήνες που παίρνω αντιψυχωσικά, ενω στην αρχή είχα την ανάλογη ηρεμία (ζομπε), ύπνο, τώρα τπτ, είτε τα παίρνω είτε όχι, μου μοιάζει σαν να μην κάνουν τπτ. έχω επιστρέψει στις 4-5 ώρες ύπνου, που καθιστούν αδύνατη την ξεκούραση, η αλήθεια είναι πως όταν ταράζομαι/αγχώνομαι, έχω μπλα μπλα - φωνές κ νομίζω οτι βλέπω διάφορα. δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να βοηθήσω τον εαυτό μου, προσπαθώ να το ελέγξω, δεν ελέγχεται κ πεφτω σε κατι φάσεις κατάθλιψης να της πω, όπου απλά παρατηρώ τι γίνεται γύρω μου, συμπεριφέρομαι λες κ είμαι θεατής, όχι πως όταν έχω αυτή την υπερενέγεια μπορώ να κάνω κάτι, πασχίζω να έρθω στα συγκαλά μου. δεν ξέρω τι να κάνω, δεν ξέρω αν θέλω να μιλήσω για όλα αυτα, απ\'τη μια βλέπω τον εαυτό μου να αναζητά βοήθεια κ απο την άλλη κλείνομαι κ δεν σκέφτομαι καν οτι μπορώ να συζητήσω κάποια πράγματα. είναι ιδέα μου, είναι στο μυαλό μου, δεν έχω τπτ, απλά με έχει κουράσει όλο αυτό. edit: είναι κ κάτι άλλο, φοβαμαι πολλες φορες οτι δεν καταλαβαινω τι κανω κ οταν το συνειδητοποιω.. πολλες φορες νομιζω/ φοβαμαι οτι θα ειναι αργα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    maus, οι παρενέργειες των φαρμάκων είναι ο δευτερεύον λόγος που ένας ψυχωτικός δεν θέλει να παίρνει φάρμακα. Ο πρώτος λόγος είναι το ότι δεν θεωρεί τον εαυτό του τρελό. Οπότε τι να λέμε, πάλι τα ίδια ..ότι δεν υπάρχουν τρελοί παρά μόνο τρέλα. Αλλά για κάτσε να σκεφτώ λίγο πιο αντικειμενικά.. Σε οποίον και να έδινες αντιψυχωτικά φάρμακα (είτε είχε είτε δεν είχε πρόβλημα) θα αντιδρούσε. Αλλά και να μην αντιδρούσε πάλι κάποιο πρόβλημα θα είχε.. Έτσι δεν είναι?

    mstrouf, ποιος έχασε την ντροπή για να την βρει.. λέει ο σοφός λαός. Μην αισθάνεσαι περίεργα για κάτι που δεν φταις.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    σορρι βινς που εγραψα στο τοπικ σου, με αφορμη ομως \'αυτα που μου συμβαίνουν\' μπορώ να δω οτι υπάρχουν κ αλλα που ισως δεν δινω σημασια ή ηθελημενα προσπερνω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Γιατί σορρι? Καλά κάνεις και μιλάς ευθέως για τα όσα σε απασχολούν.

    Για τα άλλα που λες καλά κάνεις..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    mstoumf μου,
    το γεγονος οτι εχεις καποιες φορες παραισθησεις(οπτικες-ακουστικες), κατα τη γνωμη μου σημαινει οτι πρεπει να εμπιστευτεις τον γιατρο σου και να παιρνεις τα αντιψυχωσικα που σου εχει συνταγογραφησει.
    αυτο το λεω γιατι σε καποιο παλιοτερο ποστ σου ελεγες οτι θελεις να κοψεις τα φαρμακα.

    πιστευω, vince kai mstoumf, οτι ειναι αναγκαιο κακο να υφισταμεθα τις παρενεργειες των αντιψυχωσικων φαρμακων,προκειμενου να εχουμε τις ενεργειες τους.

    και γω μες το χαπι ειμαι εδω και χρονια αλλα τι να κανουμε τωρα?δεν μπορω να κανω και διαφορετικα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    να κάνω μια χαζή ερώτηση;;;
    δηλαδή το ότι κάποιος έχει ξαφνικά ενέργεια την οποία πρέπει κάπου να την εξαντλεί ...
    και λέγοντας ενέργεια εννοώ το να μην μπορεί π.χ. να καθίσει να παρακολουθήσει μια ταινία αλλά να θέλει συνεχώς με κάτι να απασχολεί τα χέρια του το μυαλό του το κορμί του...να μιλάει συνεχώς λέγοντας όμως λογικά πράγματα ....να μην μπορεί να περιμένει για κάτι αλλά να θέλει να περάσει γρήγορα ο χρόνος για να γίνει αυτό που έχει κανονίσει....

    μπορεί όλα αυτά να είναι παρενέργειες από τα φάρμακα που παίρνει;;;;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    λιτσα μου,
    κατα τη γνωμη μου ολα τα παραπανω που αναφερεις(που τα χω και γω σε μεγαλο βαθμο),πιστευω οτι οφειλονται στο αγχος μας.
    φυσικα δεν ειμαι απολυτη σε αυτο που λεω γιατι δεν ειμαι ειδικος.
    αλλα προσωπικα, αν δεν παρω τα φαρμακα μου, εχω τα παραπανω συμπτωματα σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο απ\'οτι οταν τα παιρνω.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    @λίτσα
    χωρίς να είμαι γιατρός ,νομίζω πως ναι. τα φάρμακα προκαλούν άγχος και ταραχή εώς ένα σημείο.

    @mstroumf
    μήπως πρέπει να αλλάξεις φάρμακα ή αυτά που παίρνεις να τα παίρνεις προσωρινά σε μεγαλύτερη δόση και πιο τακτικά ;
    Συζήτησε με το γιατρό σου. Γιατί υπάρχουν φάρμακα με τα οποία είναι σαν να μην έχεις τίποτα σε μεγάλο ποσοστό ανθρώπων. Ίσως να σε βοηθήσει και γνωσιακή/συμπεριφορική ψυχοθεραπεία για να απομυθοποιήσεις και να ελέγχεις καλύτερα τις ψευδαισθήσεις σου.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Από το χαρτάκι του Risperdal....
    \"In two 6- to 8-week placebo-controlled trials, spontaneously-reported, treatment-emergent adverse events
    with an incidence of 5% or greater in at least one of the RISPERDAL® groups and at least twice that of
    placebo were anxiety, somnolence, extrapyramidal symptoms, dizziness, constipation, nausea, dyspepsia,
    rhinitis, rash, and tachycardia.

    In the US placebo-controlled trial with risperidone as monotherapy, the most commonly observed adverse
    events associated with the use of RISPERDAL® (incidence of 5% or greater and at least twice that of
    placebo) were somnolence, dystonia, akathisia, dyspepsia, nausea, parkinsonism, vision abnormal, and
    saliva increased.\"

    Από Wikipedia..

    http://en.wikipedia.org/wiki/Akathisia

    Akathisia, or acathisia, is a syndrome characterized by unpleasant sensations of \"inner\" restlessness that manifests itself with an inability to sit still or remain motionless (hence the word\'s origin in ancient Greek α (a), [without, not] + κάθισις (káthisis), [sitting]). Its most common cause is as a side effect of medications, mainly neuroleptic antipsychotics especially the phenothiazines (such as perphenazine and chlorpromazine), thioxanthenes (such as flupenthixol and zuclopenthixol) and butyrophenones (such as haloperidol (Haldol)), piperazines (such as ziprasidone), antispasmodics (such as metoclopramide), and antidepressants. Akathisia can also, to a lesser extent, be caused by Parkinson\'s disease and related syndromes.[1] However, most antipsychotic psychotropic drugs cause Parkinsonian like symptoms due to blockage of dopamine receptors in the nigrostriatal pathway of the brain.

    Akathisia may range in intensity from a mild sense of disquiet or anxiety (which may be easily overlooked) to a total inability to sit still, accompanied by overwhelming anxiety, malaise, and severe dysphoria (manifesting as an almost indescribable sense of terror and doom). The condition is difficult for the patient to describe and is often misdiagnosed. When misdiagnosis occurs in antipsychotic neuroleptic-induced akathisia, more antipsychotic neuroleptics may be prescribed, potentially worsening the symptoms.

    [1] High-functioning patients have described the feeling as a sense of inner tension and torment or chemical torture. There is still an open discussion on the impacts of akathisia on persons with addictive behaviors, persons with substance abuse tendencies, persons with behavioral attributes that could lead to actions which may be considered as self-harming, moderate akathisia and the associated increase in internal drivers and when this side-effect may actually be a beneficial form of treatment when induced.

    The presence and severity of akathisia can be measured using the Barnes Akathisia Scale.[2][3][4]

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Χμμ, ενδιαφέρον. Αν κατάλαβα καλά αυτό που λέει το άρθρο είναι πως τα πυραμιδικά συμπτώματα τα είχαν και ασθενείς που λάμβαναν την placebo έκδοση του risperdal. Όμως όσοι έπαιρναν το κανονικό risperdal τα πυραμιδικά ήταν πιο έντονα κατά 5%..

    ΕΝΤΙΤ

    Γράψε λάθος vince... πάμε πάλι

    In two 6- to 8-week placebo-controlled trials, spontaneously-reported, treatment-emergent adverse events
    with an incidence of 5% or greater in at least one of the RISPERDAL® groups and that of
    placebo were anxiety, somnolence, extrapyramidal symptoms, dizziness, constipation, nausea, dyspepsia,
    rhinitis, rash, and tachycardia.

    In the US placebo-controlled trial with risperidone as monotherapy, the most commonly observed adverse
    events associated with the use of RISPERDAL® (incidence of 5% or greater and at least twice* that of
    placebo) were somnolence, dystonia, akathisia, dyspepsia, nausea, parkinsonism, vision abnormal, and
    saliva increased

    *τα πυραμιδικά συμπτώματα για όσους έπαιρναν το κανονικό φάρμακο ήταν αυξημένα τουλάχιστον στο διπλάσιο απο όσους έπαιρναν placebo..

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •