... μαύρα φεγγάρια του μυαλού, έργο χιλιοπαιγμένο...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023

    ... μαύρα φεγγάρια του μυαλού, έργο χιλιοπαιγμένο...

    Καλησπέρα. Ο τίτλος του θρεντ, είναι στίχος από ένα ποίημα μου. Αντιπροσωπευτικός ίσως για όσα θέλω να πω. Σας έχω μιλήσει για την εμπειρία μου από το πρόγραμμα των ΑΑ. Από ένα πρόγραμμα που δεν αντιπροσώπευε σε τίποτα το δικό μου σκεπτικό για τον αλκοολισμό και γενικώς τη δική μου οπτική στα πράγματα. Εξού και την κοπάνισα γρήγορα. Ας μην επαναληφθώ λοιπόν. Θα σταθώ μόνο σ\' έναν άνθρωπο με τον οποίο ανέπτυξα μια πιο στενή σχέση φιλική, έναν πολύ ευαίσθητο άνθρωπο που όμως κάλυπτε τα άλλου είδους προβλήματά του με την αμφίεση του αλκοολισμού. Αυτή είναι και η \'μούφα\' του προγράμματος. Σήμερα λυπάμαι για όσο δε λυπήθηκα όλο τον προηγούμενο καιρό. Λυπάμαι για μια \'ομάδα\' που αγνοεί και κωφεύει στον πραγματικό ρόλο των μελών της, που έχουν μαύρα μεσάνυχτα για το τί εστί \'αδελφικότητα, αλληλοβοήθεια, αποδοχή\'. Λυπάμαι που για να κουκουλώσουν τις ελλείψεις τους, προσκολλώνται πάνω σε αδύναμους ανθρώπους που χρήζουν ιατρικής βοήθειας και τους πείθουν ότι όλα τους τα προβλήματα οφείλονται στο αλκοόλ. Λυπάμαι που θεωρούν όλους τους αλκοολικούς βλάκες και άχρηστους, επειδή κάποιοι απ\' αυτούς το μόνο που έκαναν στη ζωή τους ήταν να πίνουν απ\' το πρωί ίσαμε το άλλο πρωί. Λυπάμαι που έχουν την αίσθηση ότι δεν υπάρχουν άνθρωποι που γνωρίζουν τη ζωή έτσι όπως δε θα τη μάθουν οι ίδιοι ποτέ. Λυπάμαι που γίνονται επικίνδυνοι, μη πατώντας τη θεωρία τους πάνω σε επιστημονικές βάσεις και δεδομένα. Πιο πολύ λυπάμαι όμως, που εδώ και 8 περίπου μήνες τους είδα να κάνουν κακό σ\' έναν άνθρωπο με εντονότατα συμπτώματα ψύχωσης. Θεωρώντας οι ίδιοι \'στίγμα\' την ψυχασθένεια και κρύβοντάς την πίσω απ\' το αλκοόλ, έπεισαν αυτή την εξαιρετική ψυχούλα ότι είναι μια χαρά. Θεωρώντας με \'ξερόλα\' την απομάκρυναν ακριβώς τη στιγμή που αποφάσισε να βοηθήσει τον εαυτό της. Χθες και προχθές το βράδυ σε προχωρημένη ώρα, δέχτηκα τα τηλεφωνήματά της με τις ασυναρτησίες και τις απειλές της, γιατί εδώ που τα λέμε, το περίμενα να στραφεί εναντίον μου. Αυτό που δε περίμενα όμως, είναι να μαθαίνω ότι η οικογένειά της δε θέλει να παραδεχτεί την πραγματικότητα. Αυτό που δε περίμενα είναι να μαθαίνω ότι έχει φτάσει σε μεγάλα σημεία επικινδυνότητας για τον εαυτό της και τους άλλους, και να μην εννοούν να καταλάβουν ότι πρέπει να την πάνε με το ζόρι σε γιατρό. Αυτό που περίμενα όμως, ήταν να της γυρίσουν την πλάτη τα μέλη της αδελφότητας - μη χέσω - όπου κάποιος είχε την μεγαλειώδη βλακεία μάλιστα να μου εκφράσει ερώτημα του τύπου \'γιατί θέλεις να βοηθάς τους άλλους\'. Αυτή είναι η αληθινή επικινδυνότητα για μένα. Η κατάντια στο όνομα του παρτακισμού. Αν η κατάσταση οξυνθεί, υποσχέθηκα στον εαυτό μου ότι θα τους ξεμπροστιάζω όπου σταθώ κι όπου βρεθώ. Για κακή τους τύχη, κάποιοι κάναμε κι άλλα πράγματα εκτός του να μπεκρολογάμε ολημερίς κι οληνυκτίς. Αν γίνει κάτι άσχημο, θεωρώ ευθύνη μου να αποδοθούν ευθύνες. Και κυρίως να αλλάξουν την ονομασία του προγράμματός τους, από \'αλκοολικοί ανώνυμοι\' σε \'ηλίθιοι ανώνυμοι\'. Παρεμπιπτόντως, το πρωί τά \'χωσα στην κόρη της που απ\' τη μια με φώναζε κάθε φορά που είχε να αντιμετωπίσει την κρίση της, αλλά απ\' την άλλη φοβάται να την πιέσει να δει γιατρό. Γαμημένο οικογενειακό περιβάλλον, που αντί να βοηθάς τον άλλο, τον χειροτερεύεις. Γιατί βολεύτηκες. Γιατί φοβάσαι τον αντίκτυπο. Γιατί συντηρείς την κατάσταση. Λυπάμαι που δε θα αντέξω άλλο τηλεφώνημα. Εσύ καλή μου φίλη με τη σχιζοφρένεια του μυαλού που δυστυχώς δεν είσαι σε θέση να δεις με όλους τους καλοθελητές γύρω σου. Κι εγώ αντιμέτωπη με τη σχιζοφρένεια της κοινωνίας μου, που δε τολμάει να δεχτεί το ρεζιλίκι της κρυμμένη πίσω από ένα κομμάτι κρέατος που δε μπορεί πια να την κρύβει...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Oh yes, αυτό εστι στίγμα, ένα πολύ βαρύ φορτίο για τον πάσχοντα. Που να ήξεραν όμως..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    οπως το γραφεις και μονη σου ειναι.η οικογενεια..αλλοτε επειδη ντρεπεται..αλλοτε επειδη αγνοει αλλοτε επειδη εγωιστικα δεν θελει να παραδεχτει οτιδηποτε κηλιδωνει την εικονα της - οτι ενα μελος μπορει να εχει προβλημα- δεν το προωθει σε καποιο ειδικο ....ποσο μπορει να επεμβει καποιος τριτος οταν η ιδια η οικογενεια δεν αντιλαμβανεται ομως?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Πρωτη φορα ακουω καποιον να κατακρινει η ναμφισβητει το προγραμμα των ανωνυμων αλκοολικων !Δεν το λεω ειρωνικα!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Ναι Κατερίνα. Κρίνω ένα πρόγραμμα που γίνεται επικίνδυνο για κάποιους. Που κωφεύει. Που αγνοεί τί σημαίνει \'καθαρότητα\'. Και που δε σέβονται οι ίδιοι τη θεωρία που πρεσβεύουν. Νά \'στε καλά.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •