Τι συμβαινει επιτελους?..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 45
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    166

    Τι συμβαινει επιτελους?..

    Γεια σας. Ειχα ξαναναφερθει στο ιδιο θεμα παλιοτερα και τωρα αναρωτιεμαι, ανησυχω και ζητω τη γνωμη σας. 4 χρονια σε ψυχολογο και 3 σε ψυχιατρο. Τον τελευταιο χρονο και στους δυο. Ειμαι πολυ χειροτερα. Οσο περνανε οι μερες βαδιζω στα χειροτερα. Εμαθα τι μου γινεται, γιατι, κλπ, προσπαθω να επιβιωσω και με το περασμα του χρονου προστιθενται κι αλλα κουσουρια. Αυξανω τις δοσεις και παλι τα ιδια. Ουτε στο σπιτι μου δε νιωθω πλεον ασφαλης!!! Τι γινεται ρε παιδια? Τι κανω λαθος?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ασχετα με ψυχιατρους-ψυχολογους και mg...η κοινωνικη σου ζωη πως παει...εχεις φιλους να σε στηριζουν?
    Εχεις οικογενεια να βοηθαει?
    Εργαζεσαι?
    Πως απασχολεις τον ελευθερο χρονο σου?
    Και μια λιγο αδιακριτη ερωτηση...αν θες απαντας..ποσο χρονων εισαι?
    Πες λιγα παραπανω για σενα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    166
    Είμαι 30, αγοραφοβικη και δεν εχω στηριξη απο τους δικους μου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    539
    και εγω που εχω στηριξη?μονο με τα ζαναξ και τα φαρμακα ειμαι καλα
    και δουλεια βρηκα και σεξουαλικα ειμαι ενεργη αν και συναισθηματικα οχι,και ο γιος μου ειναι καλα.το σπιτι μου το μεγαλο και ακριβο εχω,το αμαξι μου ειμαι ανεξαρτητη ,με αγαπανε ολοι αλλα εγω δεν γινομαι καλα.

  5. #5
    Originally posted by Wintertimes
    Γεια σας. Ειχα ξαναναφερθει στο ιδιο θεμα παλιοτερα και τωρα αναρωτιεμαι, ανησυχω και ζητω τη γνωμη σας. 4 χρονια σε ψυχολογο και 3 σε ψυχιατρο. Τον τελευταιο χρονο και στους δυο. Ειμαι πολυ χειροτερα. Οσο περνανε οι μερες βαδιζω στα χειροτερα. Εμαθα τι μου γινεται, γιατι, κλπ, προσπαθω να επιβιωσω και με το περασμα του χρονου προστιθενται κι αλλα κουσουρια. Αυξανω τις δοσεις και παλι τα ιδια. Ουτε στο σπιτι μου δε νιωθω πλεον ασφαλης!!! Τι γινεται ρε παιδια? Τι κανω λαθος?
    γραψε δυο γραμμες για οτι περναει απο το μυαλο σου , τι φοβασαι , ποιον φοβασαι ...τι ειχες στην αρχη και τι προστεθηκε στην συνεχεια ...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    wintertimes,

    σε πρακτικο επιπεδο στη ζωη σου μεσα σ αυτο το διαστημα εχεις δει καποια αλλαγη?

    επισης, αν θυμαμαι καλα, ειχες καποιο θεμα με την θεραπεια σου? δλδ ειχες αμφισβητησει την πορεια της σε καποια φαση ή θυμαμαι λαθος?

    τελος, ο ψυχοθεραπευτης σου τί λεει για την επιδεινωση της καταστασης κ που το αποδιδει?εσύ που το αποδιδεις?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  7. #7
    Originally posted by Wintertimes
    Είμαι 30, αγοραφοβικη και δεν εχω στηριξη απο τους δικους μου.
    γραψε κατι παραπανω για την οικογενεια σου , πως ζεις ,τι κανεις , ποιος σε ζει , ζεις μονη σου , ζεις με αλλους ?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    166
    Originally posted by liveloula
    και εγω που εχω στηριξη?μονο με τα ζαναξ και τα φαρμακα ειμαι καλα
    και δουλεια βρηκα και σεξουαλικα ειμαι ενεργη αν και συναισθηματικα οχι,και ο γιος μου ειναι καλα.το σπιτι μου το μεγαλο και ακριβο εχω,το αμαξι μου ειμαι ανεξαρτητη ,με αγαπανε ολοι αλλα εγω δεν γινομαι καλα.
    Οδηγεις? Εγινες γονιος? Εγω ουτε αυτα δεν μπορω να κανω!!! Τι τα θες τα xanax λοιπον?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    166
    Originally posted by Sofia
    wintertimes,

    σε πρακτικο επιπεδο στη ζωη σου μεσα σ αυτο το διαστημα εχεις δει καποια αλλαγη?

    επισης, αν θυμαμαι καλα, ειχες καποιο θεμα με την θεραπεια σου? δλδ ειχες αμφισβητησει την πορεια της σε καποια φαση ή θυμαμαι λαθος?

    τελος, ο ψυχοθεραπευτης σου τί λεει για την επιδεινωση της καταστασης κ που το αποδιδει?εσύ που το αποδιδεις?
    Οπως ειπα οι αλλαγες ηταν ΜΟΝΟ αρνητικες.
    Καλα θυμασαι με το θεμα μου οπου ειχα καταληξει να επισκεφθω και δευτερο γιατρο. Αλλαξα τα φαρμακα (υποτιθεται δεν τα δεχοταν αλλο ο οργανισμος μου) κι εγινα μια απ\' τα ιδια. Τα συμπτωματα ομως αυξηθηκαν και κατελαβαν περισσοτερο χωρο απ\' τη ζωη μου.
    Ο ψυχοθεραπευτης δεν δινει πλεον απαντησεις γιατι πιστευει οτι \"τις χρησιμοποιω\" και δεν γινομαι καλα.
    Εγω φοβαμαι να δω τι μπορει να συμβαινει γιατι δεν φανταζομαι πολλες αιτιες. Σ\' ευχαριστω.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    166
    Originally posted by πανος12345
    γραψε δυο γραμμες για οτι περναει απο το μυαλο σου , τι φοβασαι , ποιον φοβασαι ...τι ειχες στην αρχη και τι προστεθηκε στην συνεχεια ...
    Φοβόμουν την έκθεση σε παρεα (να μου απευθυνουν το λογο, να μιλησω), τα λεωφορεια και λίγο το μποτιλιαρισμα.
    Σημερα φοβαμαι τα παραπανω και:
    -Απομάκρυνση απο το σπίτι/νοσοκομείο. Όσο πιο μακριά τοσο χειρότερα και φυσικα μιλαω για βόλτα. Μου είναι αδυνατον να παραμείνω ή να μείνω σε μέρος μακρια απο το σπίτι/νοσοκομείο που βρίσκεται πέραν των 2 χλμ. (*το σπιτι μου ειναι κοντα στο νοσοκομειο)
    -Επισκεψεις στο σπιτι οσο ειμαι μονη, γιατι ετσι δεν θα μπορω να φυγω αν παθω κατι.
    -Κλειδωμα πορτας. (Ειμαι ικανη να τη σπασω)
    -Δεν μπορω να κουρευτω, να επισκεφθω γιατρο ή οτιδηποτε αλλο δεν μου επιτρεπει την αμεση φυγη.
    -Να δουλεψω καπου οπου δεν θα μπορω να φευγω οποτε θελω, πραγμα αδυνατο :(

    και άλλα παρομοια χαζα. Μαζι μ αυτα τα κιλα μου ανεβαινουν, δεν εχω κουραγιο να κανω τιποτα, δεν περιποιουμαι τον εαυτο μου, την εμφανιση μου, την υγεια μου. Αδυνατω να γινω μητερα και ο συζυγος μου ζει κι εκεινος αναλογα με την καταντια μου...

    ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ!!!

  11. #11
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    38
    Πραγματικα οπως τα λες τα πραγματα ειναι λιγο σκουρα,αλλα ισως πρεπει να το δεις κ εσυ λιγο διαφορετικα,τι ενοω!!!!Κοιτα ισως να μην ειμαι εγω το καταλληλο ατομο για να σε βοηθησω αλλα θα σου πω τι εγινε με εμενα.Αφου λοιπον επεινα τα φαρμακα μου οπως μου ειχε πει ο γιατρος κ αφου πηγενα κ μιλουσαμε συνεχεια εγω δεν εβλεπα βελτιωσει κ ολο κ χειροτερευα.Καποια στιγμη περνω τον γιατρο μου τηλ κ του λεω πως δεν αντεχω αλλο κ πως δεν ειμαι καλα.Τοτε ο γιατρος μου απογοητευτηκε κ εκει ειναι που λενε η επιστημη σηκωνει τα χερια ψηλα[καπως ετσι με λιγα λογια αντεδρασε].Κ τοτε εγινε μια πολυ μεγαλη σηζητηση για να δουμε τι φταιει πραγματικα που ειμαι ετσι.Τωρα που σου μιλαω δεν ειμαι κ στα καλυτερα μου,αλλα δεν ειμαι κ στην φαση που ημουν τοτε,τωρα μπορω να ελενξω καποια πραγματα.Κ εκει που θελω να καταληξω κ ισως σε βοηθησει αν το κανεις ειναι να προσπαθησεις λιγο κ μονη σου να αλαξεις τα πραγματα.Σκεψου λιγο τι θα μπορουσε να σε κανει να νιωσεις καλυτερα κ ζητα βοηθεια απο τον συντροφο σου μονο ετσι θα καταλαβει κ αυτος τι περνας..ΚΟΥΡΑΓΙΟ!!!!!!!!!!!!!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    539
    Originally posted by Wintertimes
    Originally posted by liveloula
    και εγω που εχω στηριξη?μονο με τα ζαναξ και τα φαρμακα ειμαι καλα
    και δουλεια βρηκα και σεξουαλικα ειμαι ενεργη αν και συναισθηματικα οχι,και ο γιος μου ειναι καλα.το σπιτι μου το μεγαλο και ακριβο εχω,το αμαξι μου ειμαι ανεξαρτητη ,με αγαπανε ολοι αλλα εγω δεν γινομαι καλα.
    Οδηγεις? Εγινες γονιος? Εγω ουτε αυτα δεν μπορω να κανω!!! Τι τα θες τα xanax λοιπον?

    πως δεν οδηγω?ολα τελεια τα κανω θα ελεγα αλλα μονο οσο περνω τα φαρμακα μου.και τα ζαναξ,

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    166
    Originally posted by liveloulaπως δεν οδηγω?ολα τελεια τα κανω θα ελεγα αλλα μονο οσο περνω τα φαρμακα μου.και τα ζαναξ,
    Καποιοι δεν μπορουν ουτε μ αυτα να το ΣΚΕΦΤΟΥΝ.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    ποιο ακριβως ειναι το προβλημα σου?περα απο το αγχος και την αγοραφοβια..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    539
    Originally posted by Wintertimes
    Originally posted by liveloulaπως δεν οδηγω?ολα τελεια τα κανω θα ελεγα αλλα μονο οσο περνω τα φαρμακα μου.και τα ζαναξ,
    Καποιοι δεν μπορουν ουτε μ αυτα να το ΣΚΕΦΤΟΥΝ.

    και εγω μεχρι να βρω αυτα π μου ταιριαζου αλλαξα 10 φαρμακα ομως.
    μηπως πρεπει να παρεις καποια αλλα?

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •