Η αντικειμενική πραγματικότητα για την σχιζοφρένεια (αίτια)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337

    Η αντικειμενική πραγματικότητα για την σχιζοφρένεια (αίτια)

    Η σχιζοφρένεια σύμφωνα με έρευνες είναι μια πάθηση που δεν κάνει διακρίσεις. Μπορεί να συμβεί στον οποιονδήποτε. Σε πλούσιους & φτωχούς, σε μορφωμένους και αγράμματους, σε άντρες και γυναίκες, σε μαύρους και άσπρους.

    Οι έρευνες δείχνουν πως υπάρχει ένα πλήθος παραγόντων που μπορεί να προκαλέσει την ασθένεια (βιολογική ευαισθησία, κοινωνικός ρατσισμός, στρες, τραυματικές εμπειρίες και άλλα). Σε ατομικό υπόβαθρο οι εμπειρίες μπορεί να διαφέρουν, καθώς και τα βιομορφικά χαρακτηριστικά του πάσχοντα.

    Οι έρευνες γύρω απο τα άιτια τοποθετούνται συνοπτικά στα εξής σημεία.

    Απο http://schizophrenia.about.com/od/whatisschizophrenia/ss/WhatCauses.htm

    -Γονίδια
    Αν και η βασική αιτία, δεν είναι η μοναδική. Σε ομοζυγωτικούς δίδυμους η πιθανότητα είναι 28% και όχι 100%. Τα παιδιά των σχιζοφρενών έχουν περισσότερες
    πιθανότητες να αναπτύξουν την ασθένεια, και τα οποία συχνά καταλήγουν υιοθετημένα σε θετούς γονείς.

    -Εγκεφαλική ανάπτυξη
    Κυρίως κατά την εγκυμοσύνη

    -Ενδοκρινολογικά αίτια
    Όπως ο υπερ/υποθειροειδισμός και ορμονικές διαταραχές. Ακόμα φαίνεται πως υπάρχει κάποια σχέση μεταξύ ψύχωσης και διαβήτη τύπου ΙΙ.

    -Μόλυνση απο ιούς
    Όπως η τοξοπλάσμωση

    -Νευροχημικές διαταραχές
    Η κυρίαρχη θεωρία και \"βάση\" για την παραγωγή αντιψυχωτικών σκευασμάτων. Όμως δεν έχει βρεθεί η αιτιολογική συνάρτηση απο τους 100 περίπου νευροδιαβιβαστές που υπάρχουν στον ανθρώπινο εγκέφαλο.


    -Στρες
    Η ασθένεια συνήθως ξεκινά μετά από κάποια τραυματική εμπειρία. Το δυσάρεστο είναι πως με την έναρξη της ασθένειας η υπαιτιότητα προσανατολίζεται προς όλες τις κατευθύνσεις ακόμα και προς τους γονείς. Παρόλο που αρκετοί σχιζοφρενείς είναι από καλές οικογένειες.


    Λοιπόν αυτά προς ενημέρωση. Ήθελα να φρεσκάρω και την δική μου μνήμη και έφτιαξα το παραπάνω θέμα. Είναι χρήσιμο να το δούμε καθαρά υπο επιστημονικό (ερευνητικό) πρίσμα. Η υποκειμενικότητα άλλωστε δεν είναι κάτι παραπάνω απο μια προσωπική άποψη.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Πολυ ενδιαφέρον το θέμα σου vince.Δεν ήξερα οτι υπάρχουν τοσα αίτια για την σχιζοφρένεια.Ξερω μονο οτι τα αντιψυχωσικα φαρμακα που δρουν στους υποδοχείς της ντοπαμίνης δεν ειναι ξεκάθαρο πως το κάνουν.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by libpa
    Εγώ πιστεύω ότι το βαθύτερο αίτιο της σχιζοφρένειας είναι η προσωπικότητα του ατόμου, δλδ άλλοι με άσχημα πράγματα επιλέγουν να είναι κακοί και άλλοι τα κρατάνε μέσα τους μέχρι που σκάνε. Το συζήτησα και με ένα παιδί αυτό και συμφώνησα αμέσως μόλις μου το πε.
    Αυτό που λες, μου θύμισε κάτι που είχα πει παλαιότερα σε ένα μέλος του φορουμ. Είχε συσσωρευτεί το μένος και ακολούθησε το ξέσπασμα σε λάθος χρόνο, με πάσης κατεύθυνση αρνητικότητα.

    Ναι, είναι πολύ υγιές να μαθαίνει ένας άνθρωπος να αποφορτίζει το συσσωρευμένο μένος του τις κατάλληλες στιγμές.
    Όπως και μια μπαταρία αν φορτίζει συνεχώς από την μια πλευρά (-) δεν θα μπορέσει να λειτουργήσει, έτσι και ένας άνθρωπος χρειάζεται να φορτίζει και τα δύο ημισφαίρια (ακόμα και το πολύ + δεν αποφέρει τα επιθυμητά αποτελέσματα).

    Ένα ακόμα παράδειγμα απλής/ κοινής λογικής... πρέπει να γυμνάζουμε και τα δύο χέρια (όχι μόνο το ένα), και τα χέρια και τα πόδια, και την μέση... ειδάλλως δεν θα δούμε καλά αποτελέσματα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by libpa
    Σωστά vince.
    Το θέμα δεν είναι να είναι ο vince σωστός αλλά αυτά που γράφει να μπορεί να τα δει ο συνομιλητής του προς όφελος του. Μέσω ιντερνετ, ούτως η άλλως, δεν μπορεί να υπάρξει πραγματική βοήθεια σε όλη την έκταση της. Αυτό είναι κάτι που μπορούν να προσφέρουν οι δικοί μας άνθρωποι, η αγάπη για τον εαυτό μας και οι σωστές επιλογές. Αν κάτι που γράφει ένα μέλος εδώ μέσα σε εκφράζει σαν ιδέα, το κρατάς και προχωράς στη ζωή με βάση και την δική σου εκτίμηση των πραγμάτων, σύμφωνα με τη δική σου ζωή.

    Προπαντός, καλό είναι να μην τους βγάζουμε όλους σκάρτους την μια στιγμή, και την άλλη σωστούς, αλλά να κρατάμε ότι μας ταιριάζει, να κρατάμε και μια πισινή, και να μπορούμε να λέμε και καμιά χαζομάρα με φίλους/ γνωστούς. Αν βγω έξω στον δρόμο και φωνάζω \"εγώ είμαι σωστός\" κανένας δεν πρόκειται να συμφωνήσει. Αν όμως προσπαθώ να είμαι σωστός στους δικούς μου ανθρώπους θα μου το πουν. Αν τώρα προσπαθώ να είμαι σωστός στο ιντερνετ μάλλον έχω πρόβλημα....... επιβεβαίωσης και αυτό να είναι κάτι που μου λείπει στην έξω ζωή. Εκανα εγγραφή στο φορουμ, καταρχάς για να πάρω βοήθεια, κατα δεύτερον για να επικοινωνήσω με άλλους ανθρώπους που αντιμετωπίζουν παρόμοια προβλήματα και κατα τρίτον για να βοηθήσω και εγώ όσο μπορώ. Αν ακούσω καμιά δεκαρία φορές οτι είμαι σωστός μέσα απο σχεδόν 2.000 posts και άλλες τόσες φορές οτι είμαι λάθος για καμιά δεκαριά posts, τότε μάλλον δεν είναι θέμα του αν είμαι σωστός η όχι αλλά αν τελικά έχω καταφέρει να επικοινωνήσω, να δώσω και να πάρω βοήθεια. Μου έχει τύχει να ταιριάξω με ανθρώπους (εξω) που δεν έχουν κάποια σχέση με ψυχώσεις ή καταθλίψεις.. απλά ταίριαξα.

    Αν τώρα τους έλεγα οτι εγώ είδα το ποτήρι άδειο και έγινα σοφός μάλλον θα με περνούσαν για τρελό. Αν όμως βγήκα και ήπια μαζί τους ένα ποτό αυτό θα σημαίνει ότι μάλλον δεν είμαι και τόσο τρελός, ούτε αυτοί είναι πιο λάθος απο μένα. Αν τώρα δεν μπορούσα καν να βγώ μαζί τους για ένα ποτό, η να έβγαινα και κάθε φορά που θα έβγαινα να άκουγα υποτιμητικά σχόλια θα έψαχνα μάλλον να βρω που φταίω και εγώ σε αυτό αλλά και τι μπορώ να κάνω για να βελτιώσω τον εαυτό μου. Καλό είναι να ακούμε και μια σωστή κουβέντα.. σαφώς. Αρκεί να μπορούμε να συνυπάρχουμε και με κάνα άνθρωπο ακόμα.. για μένα αυτό είναι η απόδειξη της ορθότητας και κάτι που δεν θα μπορούσα να το βρώ σε ένα ιντερνετ..

    Αυτά. Καλή μέρα εύχομαι.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Είπα δυο λόγια να τα ακούσω και εγω.. για σένα δεν είπα κάτι το αρνητικό. Ξέρω πως νιώθεις. Το ίδιο μικρόβιο μας κυβερνάει.

    Καλή σου μέρα με ένα χαμόγελο 8)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Εντάξει η ψύχωση δεν είναι κάτι τόσο απλό όσο συσωρευμένα πράγματα αλλά μάλλον εμπεριέχει πολύπλοκους εγκεφαλικούς μηχανισμούς. Το σίγουρο είναι ότι είναι μια διαταραχή της ανώτερης σκέψης και γι\'αυτό πιθανότατα μόνο ο άνθρωπος την εμφανίζει.



    Μια ενδιαφέρουσα νευροψυχολογική θεωρία που διάβασα πρόσφατα από κάποιον γνωστό ερευνητή του εγκεφάλου ονόματι Chris Frith είναι ότι τα άτομα που παρουσιάζουν ψύχωση χάνουν την \"μετα-γνωστική\" επεξεργασία των ίδιων τους των σκέψεων. Η μετά-γνωση είναι η γνώση για την γνώση και θεωρείται ότι είναι διαδικασία που εδρεύει στον προμετωπιαίο λοβό (το μέρος του εγκεφαλου που εδρεύουν οι ανώτερες ψυχολογικές λειτουργίες γνωστές ως \"εκτελεστικές λειτουργίες\" που μας κάνουν ανθρώπους).



    Αυτή η διαδικασία μας βοηθάει να ξεχωρίζουμε ποια ψυχολογικά γεγονότα προέρχονται από εμάς και ποια από τον έξω κόσμο. Π.χ. όταν πάω να γαργαλίσω τον εαυτό μου δεν γαργαλιέμαι ενώ αν κάποιος άλλος με αγγίξει με τον ακριβώς ίδιο τρόπο γαργαλιέμαι. Γιατί? Γιατί στην πρώτη περίπτωση που εγώ πάω να γαργαλίσω τον εαυτό μου, το μυαλό μου υπολογίζει την \"πρόθεση\" και έτσι την αφαιρεί από την αισθητιριακή εμπειρία και δεν γαργαλιέμαι. Δηλαδή έχω την (μετα-)γνωση ότι εγώ προκάλεσα αυτή την εμπειρία και όχι κάποιος άλλος, οπότε και δεν γαργαλιέμαι. \'Έτσι τα άτομα σε ψυχωτική κρίση ίσως να χάνουν αυτή την διαδικασία. Ο εγκέφαλός τους ίσως να μην καταλαβαίνει ότι ο εσωτερικός τους διάλογος δημιουργήται από τους ίδιους οπότε τον ερμηνεύει ότι προέρχεται από τον έξω κόσμο. Το ίδιο συμβαίνει και στις περιπτώσεις που το άτομο νιώθει ότι εξωτερικές δυνάμεις του ελέγχουν το σώμα η όταν αισθάνεται τις σκέψεις του σαν να τις προβάλει στο μυαλό τους μια εξωτερική πηγή. Επειδή ο μετα-γνωστικός αυτός μηχανισμός που λέει \"ότι εγώ κοινώ το σώμα μου\" και ότι \"εγώ δημιουργώ την σκέψη μου\" δεν λειτουργεί, ο εγκέφαλος υποθέτει ότι εξωτερικές πηγές προκαλούν αυτά τα γεγονότα.



    Επειδή ακριβώς χάνεται αυτή η θεμελιώδης διαδικασία του \"τι προέρχεται από μένα και του τι από έξω\",στο άτομο με ψυχωτική κρίση, ίσως να φαίνεται ότι κάθε γεγονός μπορεί να αποκτάει κάποιον που το προκαλεί από πίσω. \"Τα φύλλα των δένδρων πέφτουν για κάποιο λόγο και κρύβουν κάποιο μήνυμα\", \"αυτή η γυναίκα χαμογελάει επειδή με ζηλεύει\"...όλα τα γεγονότα φαίνεται να αποκτούν \"κάποιον.κάτι\" να τα προκαλεί από πίσω για κάποιο λόγο....σύμφωνα με τον crhis frith τα άτομα σε ψυχωτική κρίση χάνουν την αίσθηση του \"agency\" (ότι κάποια γεγονότα όπως και η ίδια τους η σκέψη προκαλείται από δικιές τους ενέργειες) και όλα τα γεγονότα αποκτούν μικρούς \"agents\" από πίσω. Ίσως να μην είναι τυχαίο ότι οι μεταγνωστικές διαδικασίες πιθανών να αναδύονται εν μέρη σε γλουταμεργικά και ντοπαμινεργικά νευρωνικά δίκτεια που βρίσκονται μεταξύ του προμετωπιαίου λοβού και του υπόλοιπου εγκεφάλου. Δεν είναι τυχαίο λοιπόν που τα αντι-ψυχωτικά φάρμακα δρουν στους ντοπαμινεργικούς και γλουταμινικούς υποδοχείς. Το γιατί συμβαίνει αυτό είναι άγνωστο, όμως κάποιες έρευνες που θέλανε συγκεκριμένα ψυχολογικά γεγονότα στην παιδική ηλικία να οδηγούν στην διαταραχή δεν έχουν πλέον την απαιτούμενη επιστημονική υποστήριξη. Είναι γνωστό ότι άτομα που είχαν αξιαγάπητους γονείς ΄μπορούν και πάλι να εμφανίσουν το πρόβλημα. Σίγουρα κάποια γενετική προδιάθεση παίζει ρόλο, ενδιαφέρουσες όμως είναι και η θεωρίες που θέλουν κάποιο ιο να προκαλεί την διαταρχή, αφού κάποιες έρευνες έχουν δείξει ότι είναι ποιο πιθανό να εμφανίσουν σχιζοφρένεια τα άτομα που έχουν γεννηθεί τους χειμερινούς μήνες (βέβαια αυτό έχει και άλλες μεταβλητές). Όμως αυτή η αιτία ίσως να ευθύνεται μόνο για ένα ορισμένο μέρος αυτών των διαταραχών. Το στρες επίσης φαίνεται να είναι παράγωντας που \"αποκαλύπτει\" την διαταραχή αν αυτή είναι \"ήδη εκεί\" όμως-ότι και αν σημαίνει αυτό.


    Βέβαια αν και αυτή η θεωρία αν και σε πολύ πρωταρχικό στάδιο είναι καλή στο να ερμηνεύσει κάποια βασικά \"θετικά\" συμπτώματα όπως τις παραισθήσεις και τις ψευδαισθήσεις, τα πράγματα μπερδεύονται ποιο πολύ όταν υπαρχει και \"διαταραχή σκέψης\" (thought disorder) όπου ο ειρμός της σκέψης αποδυναμόνεται και το άτομο μπορεί να χάνεται σε συνειρμούς η να μην βγάζει κανένα νόημα. Ούτε μπορεί να εξηγήσει καλά τα λεγόμενα \"αρνητικά συμτπώματα\" όπως μειωμένη βούληση, κίνητρα και απάθεια που σχετίζονται κυρίως με αυτό που λέγεαι ως \"αποδιωργανωτική σχιζοφρένεια\". Σύμφωνα με τους ερευνητές όμως αυτό που λένε σαν \"σχιζοφρένεια\" δεν είναι μια διαταραχή, αλλά μάλλον πολλές με τα δικά τους χαρακτηριστικά και αίτια. Γι\'αυτό και στο επόμενο DSM η σχιζοφρένεια θα αλλάξει μάλλον από διαταραχή σε σύνδρομο με διαφορετικό όνομα (στην ιαπωνία έχει αλλάξει ήδη σε \"integration disorder\"-διαταραχή ενοποίησης ενώ σε κάποιες ευρωπαικές χώρες χρησιμοποιούνε ήδη εκφράσεις όπως \"αντιληπτικό σύνδρομο\", \"σύνδρομο δυσλειτουργικής αντίληψης\", η όπως στην Ελλάδα \"ψυχωσικό σύνδρομο\" ). Ίσως τελικά ήρθε η ώρα με τις νευροεπιστημονικές και ψυχολογικές έρευνες για την σχιζοφρένεια να αλλάξει το όνομα και ότι ξέραμε γι\'αυτή.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337

    Το πραγματικό ποσοστό της σχιζοφρένειας

    http://www.schizophrenia.com/szfacts.htm

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    153
    Πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες vince και petran!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •