Διπλά και τριπλά προφίλ.... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 115
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Ας θεωρησουμε λοιπον πώς εγω δημιουργω ενα ακομα προφιλ, και μιλαω, απανταω, γραφω με τον δικο μου τροπο στο ιδιο θεμα: ως Sofia και ως ας πουμε Θεσσαλονικη. Ας πουμε μαλιστα πώς ως \"Θεσσαλονικη\" ενισχυω την αποψη της \"Sofia\". Και την εμπλουτιζω. Ή ας υποθεσουμε οτι με μπαναρει η διαχειριση του φορουμ και μπαινω με αλλο νικ. Εξακολουθω και γραφω οπως κ πριν. Και τί εγινε? Ας θεωρησουμε πώς θεωρω πώς κοροιδευω τα μελη και τα κοροϊδευω. Αυτο ειναι τσιρκο τελικα? Και πώς δημιουργειται αυτο το τσιρκο?

    Και κατι ακομα: ποιον κοροιδευει αυτος που μπαινει ως διπλο προφιλ? Και τελικα αυτο κανουμε: μας ενοχλουν τα διπλα προφιλ ή οι αποψεις και οι τροποι που φερουν αυτα τα προφιλ?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by knoulp
    Όμως αυτό πιστεύω ότι θα πρέπει να ενδιαφέρει όλους μας είναι να υπάρχει μια επικοινωνία και μια συζήτηση επιπέδου η οποία δεν ενοχλεί και δεν προσβάλει τον συνομιλητή.
    .................................................. ..............................................Κα ι παιδιά μην ξεχνάτε να διαβάζετε επάνω αριστερα όταν μπαίνετε σε αυτήν εδώ την σελίδα. Γράφει με μεγάλα καθαρά γράμματα forum υποστήριξης.

    Συμφωνω. Απολυτα.

    Καταλαβαινω και την αναγκη του να μην μας προσβαλουν οι αλλοι. Αλλα αυτο ειναι κατι που μπορουμε να το διασφαλισουμε μονοι μας.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,635
    χωρις να εχω ανατρεξει προσφατα στους ορους για τα διπλα προφιλ, απ οτι θυμαμαι απαγορευονται.
    συμφωνω κι εγω λοιπον, εαν υπαρχουν, να καταργηθουν. οχι απλα γιατι το προβλεπουν οι οροι, αλλα γιατι το θεωρω προσπαθεια εξαπατησης ολων.

    ΑΛΛΑ

    νομιζω οτι τεχνικα,δεν ειναι εφικτο να εντοπιστουν ολα τα διπλα προφιλ.
    εαν καποια εντοπιστουν, ας διαγραφουν.

    ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ

    η μονη λυση που βλεπω, ειναι να κρινουμε απο τα λεγομενα τους, και οχι απο την υπονοια οτι μπορει να ειναι διπλα προφιλ,γιατι ακρη δεν βγαινει με τπτ ετσι...

    κατα τα λοιπα, τα γνωστα...
    βλεπω οπως και σε πολλα αλλα θεματα με προεξαρχον το περιβοητο περι σωστης λειτουργιας του φορουμ, να τρεχουν με χαρα να μας υποδειξουν την απαθεια και την εγκρατεια προς αποφυγην εντασεων, συμπαθεστατα προφιλακια που οταν δεν τους αρεσαν τα γραφομενα των αλλων,ηταν προθυμοτατα να δημιουργησουν εντασεις προς υπερασπιση του δικαιου σκεπτικου τους.....(δεν κρινω το αν ειχαν δικαιο η αδικο, μπορει να ειχαν δικαιο..)

    συμφωνω, συμφωνω...
    να γινεται μεγιστη προσπαθεια να αποφευγονται οι εντασεις.
    μη ξεχναμε ομως και την κακομοιρα την αυτοκριτικη...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Originally posted by knoulp
    Δεν ξέρω εάν υπάρχουν διπλά και τριπλά προφίλ.
    Αυτό που μπορώ να ξέρω είναι ότι σε όλους τους χώρους που μπορεί να υπάρχει ελευθερία μπορεί να υπάρχουν και να εμφανίζονται διάφοροι κλώνοι.
    Όμως αυτό πιστεύω ότι θα πρέπει να ενδιαφέρει όλους μας είναι να υπάρχει μια επικοινωνία και μια συζήτηση επιπέδου η οποία δεν ενοχλεί και δεν προσβάλει τον συνομιλητή.
    Στο παρελθόν βρέθηκα σε θέση άμυνας στην αρχή και μετά σε θέση επίθεσης με κάποιον από εδώ μέσα. Δεν μπορούσα να εξηγήσω την ζέση και την ανάγκη του να επικρατεί σε όλων των ειδών τις συζητήσεις και να προσβάλει εμένα και κάποιους άλλους εδώ μέσα. Όμως είδα ότι τελικά αυτό δεν είχε και καμία σημασία. Μεγάλα παιδιά είμαστε και λίγο πολύ όλοι μας μπορούμε να καταλάβουμε τι μπορεί να παίζεται. Πιστεύω λοιπόν ότι καλό θα ήταν να ασχολούμαστε με θέματα που αφορούν τις ψυχολογικές παθήσεις και μόνο αυτές.
    Το να εμπλεκόμεθα σε ατέρμονες συζητήσεις του στυλ μου είπες αλλά και εγώ σου είπα γιατί εσύ πρώτος μου είπες, δεν έχουν κανένα νόημα .
    Άποψή μου είναι να μην ασχολείται κανείς με αυτούς που τον ενοχλούν και τον προτρέπουν με τον τρόπο τους να απαντήσει.
    Έτσι απλά θα μειωθεί η ανάγκη τους να φιλονικήσουν και όταν δεν θα βρίσκουν ανταπόκριση απλά θα εξαφανίζονται από τον χώρο αυτό.
    Και παιδιά μην ξεχνάτε να διαβάζετε επάνω αριστερα όταν μπαίνετε σε αυτήν εδώ την σελίδα. Γράφει με μεγάλα καθαρά γράμματα forum υποστήριξης. Αυτό να έχετε πάντα στο μυαλό σας. Όλα τα άλλα είναι απλά για να καταναλώνουμε χρόνο και να δημιουργούμε εντυπώσεις. Κάτι σαν τα παράθυρα των δελτίων ειδήσεων.



    knoulp, καλά αυτά που λες, αλλά όταν ποστάρω κάτι (πάντα σύμφωνα με την πάθηση μου ) κι έρχεται κάποιος και μου κάνει μαθήματα ηθικής με ύφος εκατό καρδιναλίων, αδυνατώ να μην απαντήσω.
    http://www.mazi.org.gr/

  5. #20
    Originally posted by Remedy


    βλεπω οπως και σε πολλα αλλα θεματα με προεξαρχον το περιβοητο περι σωστης λειτουργιας του φορουμ, να τρεχουν με χαρα να μας υποδειξουν την απαθεια και την εγκρατεια προς αποφυγην εντασεων, συμπαθεστατα προφιλακια που οταν δεν τους αρεσαν τα γραφομενα των αλλων,ηταν προθυμοτατα να δημιουργησουν εντασεις προς υπερασπιση του δικαιου σκεπτικου τους.....

    Και αυτός ακριβως ήταν ο λόγος που άνοιξα αυτό το θέμα.

    Μετά απο εναμισι χρόνο που έχουν δημιουργηθεί φασαρίες εδώ μέσα και αφού το κλίμα έχει ηρεμήσει και πάμε να βρούμε την ηρεμία και τη γαλήνη στο φόρουμ, έρχεται κάποια ρειν εντ γουιν απ\' το πουθενά, (δεν ειναι προσβλητικό, αλλά δεν μπορώ να βλέπω δαχτυλάκια στον αέρα από άσχετους και θα εξηγήσω τι εννοώ), να μου κάνουν υποδείξεις για την παρουσία μου εδώ μέσα.
    Θεωρώ λοιπόν πως αυτό το άτομο, είτε είναι διπλογραμμένο, είτε κάποιο φιλαράκι κάποιου απ τους οποίους έχω τσακωθεί κατά καιρούς.
    Αν δεν ήταν έτσι, τότε η αρκούντως ευαίσθητη ρειν εντ γουιν, θα ακολουθούσε τη συμβουλή μου και θα έριχνε μια ματια στις προσβολές και τις ειρωνίες που διαβασα εγώ και ο Ο__Ε_Δ απ το εν λόγω άτομο που θίξαμε τη σεξουαλικότητα του.
    Αναρωτήθηκες λοιπόν αγαπητή, τι είχε προηγηθεί?
    Ξέρεις εσύ αν είχε θιχτεί η δική μου τιμή και αξιοπρέπεια?
    Ξέρεις αν είχαν ειπωθεί ψευτιές και κακοήθειες για το άτομο μου, πριν φτάσω να χλευάσω κάποιον?
    Απο τη στιγμή λοιπόν που δεν ξέρεις, ή δεν θέλεις να μάθεις γιατί έχεις εδω μέσα εντεταλμένη υπηρεσία, δεν σου δίνω κανένα δικαίωμα να με καλείς στην τάξη και να μου μιλάς για ανθρώπινα δικαιώματα του κ...ου...
    Ευχαριστώ.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Κατ\'αρχήν,έθεσες τον έλεγχο των profiles από τον administrator.Δε νομίζεις πως είναι κάπως βιαστικά τα συμπεράσματά σου χωρίς να περιμένεις να διαπιστώσεις τι θα βγει στη φόρα;Ή υποκαθιστάς τον administrator και δεν το γνωρίζω;

    Wishful thinking.

    Μην επαναλαμβάνομαι.Θα ειδοποιώ moderator,σε κάθε περίπτωση που αντιλαμβάνομαι η κριτική να ξεφεύγει από τα όρια της συμμετοχής σε ένα forum,να προσωποποιείται και να γίνεται εφαλτήριο ρατσισμού ή κακόβουλης χρήσης των κατατεθειμένων προβλημάτων μελών σε threads.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640
    Έχετε προβλήματα μεταξύ σας? Λύστε τα μεταξύ σας και αφήστε το forum ήσυχο
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    222
    Originally posted by arktos
    Originally posted by knoulp
    Δεν ξέρω εάν υπάρχουν διπλά και τριπλά προφίλ.
    Αυτό που μπορώ να ξέρω είναι ότι σε όλους τους χώρους που μπορεί να υπάρχει ελευθερία μπορεί να υπάρχουν και να εμφανίζονται διάφοροι κλώνοι.
    Όμως αυτό πιστεύω ότι θα πρέπει να ενδιαφέρει όλους μας είναι να υπάρχει μια επικοινωνία και μια συζήτηση επιπέδου η οποία δεν ενοχλεί και δεν προσβάλει τον συνομιλητή.
    Στο παρελθόν βρέθηκα σε θέση άμυνας στην αρχή και μετά σε θέση επίθεσης με κάποιον από εδώ μέσα. Δεν μπορούσα να εξηγήσω την ζέση και την ανάγκη του να επικρατεί σε όλων των ειδών τις συζητήσεις και να προσβάλει εμένα και κάποιους άλλους εδώ μέσα. Όμως είδα ότι τελικά αυτό δεν είχε και καμία σημασία. Μεγάλα παιδιά είμαστε και λίγο πολύ όλοι μας μπορούμε να καταλάβουμε τι μπορεί να παίζεται. Πιστεύω λοιπόν ότι καλό θα ήταν να ασχολούμαστε με θέματα που αφορούν τις ψυχολογικές παθήσεις και μόνο αυτές.
    Το να εμπλεκόμεθα σε ατέρμονες συζητήσεις του στυλ μου είπες αλλά και εγώ σου είπα γιατί εσύ πρώτος μου είπες, δεν έχουν κανένα νόημα .
    Άποψή μου είναι να μην ασχολείται κανείς με αυτούς που τον ενοχλούν και τον προτρέπουν με τον τρόπο τους να απαντήσει.
    Έτσι απλά θα μειωθεί η ανάγκη τους να φιλονικήσουν και όταν δεν θα βρίσκουν ανταπόκριση απλά θα εξαφανίζονται από τον χώρο αυτό.
    Και παιδιά μην ξεχνάτε να διαβάζετε επάνω αριστερα όταν μπαίνετε σε αυτήν εδώ την σελίδα. Γράφει με μεγάλα καθαρά γράμματα forum υποστήριξης. Αυτό να έχετε πάντα στο μυαλό σας. Όλα τα άλλα είναι απλά για να καταναλώνουμε χρόνο και να δημιουργούμε εντυπώσεις. Κάτι σαν τα παράθυρα των δελτίων ειδήσεων.



    knoulp, καλά αυτά που λες, αλλά όταν ποστάρω κάτι (πάντα σύμφωνα με την πάθηση μου ) κι έρχεται κάποιος και μου κάνει μαθήματα ηθικής με ύφος εκατό καρδιναλίων, αδυνατώ να μην απαντήσω.


    Εδώ δεν έχω να πω τίποτα. Νομίζω ότι δικαίως αγανακτείς.
    Πιστεύω ότι στην θέση σου το ίδιο θα έκανα. Όπως άλλωστε και έκανα στο παρελθών όταν με ειρωνευόταν και μου επιτέθηκε πολύ γνωστό μέλος από εδώ μέσα.

    Ξέρεις όταν μπαίνω σε τέτοιους χώρους πιστεύω ότι θα βρω συμπαράσταση και κατανόηση. Πιστεύω ότι συνομιλώ με ανθρώπους που έχουν κάποια παρόμοια πάθηση με την δική μου, ή έστω με κάποιους ειδικούς.
    Το θέμα ξεκινάει από αυτούς που δεν έχουν με κανέναν τρόπο επαφή με το αντικείμενο και απλά μπαίνουν για να πειραματιστούν εδώ μέσα και να δικαιολογήσουν την ύπαρξή τους.
    Εκεί λοιπόν είναι η ένστασή μου. Πως θα μπορέσουμε να διασφαλίσουμε ότι αυτοί θα σταματήσουν να προκαλούν. Νομίζω ότι ο μόνος τρόπος είναι η έμμεση αποβολή. όταν δεν απαντάς σε κάποιον δεν του δίνεις σημασία και απλά τον απαξιώνεις. Με τον καιρό θα το καταλάβει και θα σταματήσει να ασχολείται.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    DG,σε θεωρώ εξυπνότερη.Αυτό το συμπέρασμα έβγαλες;Πώς το πρόβλημά μου είναι η Θεοφανία,ο όλα δανεικά ή ο καθένας που δεν γνωρίζω προσωπικά;

    Δεν είναι έτσι.Λειτουργούν αλλιώς τα πράγματα για μένα.Η ερώτηση είναι η εξής.Δικαιούμαι να χρησιμοποιήσω αθέμιτους τρόπους για να καταφέρω μία εικονική \"νίκη\"εντυπωσιασμού απέναντί σου;\'Οχι.
    Σε περίπτωση που το κάνω,έχω το σθένος να το παραδεχτώ;
    \'Η αισθάνομαι πως η παραδοχή του λάθους,μου αφαιρεί κάτι ζωτικό για μένα;Στην πραγματικότητα μου προσθέτει.Στην αίσθηση της αυταξίας μου και σε αυτό που εγώ ονομάζω ντομπροσύνη.
    Aν δεν έχω αυτό ως μπούσουλα,τότε εύκολα πέφτω στο τριπάκι πως κερδίζω μάχες,ενώ τις χάνω.

    Δεν αρκεί ο καθησυχασμός του εγωισμού με ψευδονίκες για την αυτογνωσία.Ακολουθεί πιο δύσκολα μονοπάτια πάντα.

    Δια της στενής πύλης...

    Την καλημέρα μου σε όλους.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  10. #25
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    πως πανε εδω οι δουλειες?
    πιαστηκε ο κλεφτης η ακομα?

  11. #26
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by knoulp


    και μου επιτέθηκε πολύ γνωστό μέλος από εδώ μέσα.

    ετσι... ετσι....
    ειναι γνωστο οτι μολις γραφτηκες εδω,
    ενα πολυ γνωστο μελος, σου επιτεθηκε, φυσικα αδικως....
    Να λεμε και καμια αληθεια που και που.


    Τελικα το φορουμ αρχιζει και χαριζει γελιο.....

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Krino,ούτε με τη στάση που υιοθετείς εσύ τώρα συμφωνώ.Αν θες να γελάσεις,υπάρχει και το Ιπτάμενο Τσίρκο των Monty Pythons.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    222
    Originally posted by RainAndWind
    DG,σε θεωρώ εξυπνότερη.Αυτό το συμπέρασμα έβγαλες;Πώς το πρόβλημά μου είναι η Θεοφανία,ο όλα δανεικά ή ο καθένας που δεν γνωρίζω προσωπικά;

    Δεν είναι έτσι.Λειτουργούν αλλιώς τα πράγματα για μένα.Η ερώτηση είναι η εξής.Δικαιούμαι να χρησιμοποιήσω αθέμιτους τρόπους για να καταφέρω μία εικονική \"νίκη\"εντυπωσιασμού απέναντί σου;\'Οχι.
    Σε περίπτωση που το κάνω,έχω το σθένος να το παραδεχτώ;
    \'Η αισθάνομαι πως η παραδοχή του λάθους,μου αφαιρεί κάτι ζωτικό για μένα;Στην πραγματικότητα μου προσθέτει.Στην αίσθηση της αυταξίας μου και σε αυτό που εγώ ονομάζω ντομπροσύνη.
    Aν δεν έχω αυτό ως μπούσουλα,τότε εύκολα πέφτω στο τριπάκι πως κερδίζω μάχες,ενώ τις χάνω.

    Δεν αρκεί ο καθησυχασμός του εγωισμού με ψευδονίκες για την αυτογνωσία.Ακολουθεί πιο δύσκολα μονοπάτια πάντα.

    Δια της στενής πύλης...

    Την καλημέρα μου σε όλους.


    Μέσα σε αυτόν εδώ τον χώρο θεωρώ ότι βρίσκονται άνθρωποι οι οποίοι έχουν περάσει από τα δύσκολα μονοπάτια της ψυχής.
    Έρχονται στο μυαλό μου εικόνες ανθρώπων που δεν μπορούν να κοιμηθούν τα βράδια κλεισμένοι μέσα σε σκέψεις και φοβίες. Άνθρωποι οι οποίοι έχουν να βγουν από το σπίτι του για μήνες ίσως και για χρόνια. Άνθρωποι που βλέπουν την λύτρωσή τους στην κόψη ενός ξυραφιού.
    Ειλικρινά το λεω και επειδή έχω και εγώ με την σειρά μου βιώσει κάποια από τα άνωθι αναφερόμενα, δεν πιστεύω πως αυτό που σκέφτονται και βάζουν σε προτεραιότητα αυτοί οι άνθρωποι είναι ο εγωισμός τους.
    Αυτό που κυριεύει το μυαλό τους είναι η λύτρωση τους. Όποιος έστω και στο ελάχιστο έχει περάσει από αυτά τα μονοπάτια είμαι σίγουρος πως πολύ καλά θα καταλάβει. Για τους υπόλοιπους είναι μαύρα στίγματα σε λευκό φόντο.

  14. #29
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    RainAndWind,
    αυτα θα ειχε νοημα να μου τα πεις, οταν ημουν ενεργο μελος.
    Σημερα η οποια κριτικη η συζητηση εδω μεσα, με ενδιαφερει μονο οταν παραγει χαλαρωση και ευχαριστηση,
    αυτο ειναι ο κυριος λογος που διαβαζω κανενα θρεντακι πλεον.
    Εννοειται οτι δεν προκειται να ξαναμπω σε διαδικασια ανταλλαγης αποψεων με κανενα (ειτε αυτο προκειται για αντιπαραθεση ειτε για τσακωμο ειτε για γονιμο διαλογο)
    Στην διαδικασια που μπαινεις εσυ σημερα, εχω μπει εγω, δεκαδες φορες.
    Enough για μενα.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Σου δίνει όμως πραγματική ευχαρίστηση αυτό το γέλιο;Δεν με πείθεις.Είναι ενεσούλα.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •