πρασινο τσαι?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    πρασινο τσαι?

    διαβασα πολλα για τις ευεργετικες του ιδιοτητες.
    βοηθαει οντως στο χασιμο βαρους?ποσο πρεπει να πινουμε?

    μια γνωστη μου επινε 5 φλυτζανια καποια κιλα εχασε αλλα της κατεβηκε πολυ ο αιματοκριτης.

    οποιος γνωριζει κατι σχετικα ας μου πει:)
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by olgaki82
    μια γνωστη μου επινε 5 φλυτζανια καποια κιλα εχασε αλλα της κατεβηκε πολυ ο αιματοκριτης.
    Εγώ ολγάκι πίστευα πως δεν πειράζει το τσάι ακόμα κ αν μιλάμε για 5 φλιτζάνια(εδώ πίνω 7-8 καφέδες κ στο τσάι θα κολήσω...χεχε) αλλά επίσης έχω την εντύπωση πως δεν κάνει κ τπτ ιδιαίτερο στο χάσιμο κιλών.Απλά είναι λίγο διουρητικό.
    Παλιά είχα πάρει κάποιο τσάι από φαρμακείο ειδικό για χάσιμο κιλών αλλά...δεν είδα κανένα αποτέλεσμα.

    Για το πράσινο τσάι έχω ακούσει ότι έχει πολλές ευεργετικές ιδιότητες για την υγεία πάντως.Οπότε αν συνδυαστεί με δίαιτα καλό θα κάνει υποθέτω....
    Όσο για τον αιματοκρίτη της φίλης σου,μήπως έπεσε από άλλον λόγο?κ επίσης έκανε κ δίαιτα συγχρόνως ε?

  3. #3
    μπορει ναι εκανε χημικη διαιτα,που για μενα ειναι οτι χειροτερο αλλα αυτη επιμενει οτι εφταιξε το τσαι.χα χα χα
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Όλγα το πράσινο, κάπου το έχω ξαναπεί, είναι και αποτοξινωτικό και με αντικαρκινικές ιδιότητες. Νομίζω ότι δυο φλυτζάνια την ημέρα είναι καλά. Εγώ προτιμώ πάντα τα ορίτζιναλ από μαγαζιά με βότανα. Και μέτρο χρειάζεται σε όλα φυσικά.

    :)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    2-3 φλυτζάνια είναι οκ! και είναι όντως πολύ καλό το πράσινο τσάι, έχει πολλά αντιοξειδωτικά!

    για τον αιματοκρίτη της φίλης σου μπορεί να έφταιξε το ότι έχασε κιλά-λογικά έκανε και δίαιτα παράλληλα ε?

  6. #6
    παντως αν δεν το κλείσουμε το στοματακι μας, ουτε με θαυμα δεν αδυνατίζουμε...

    και γω εχω ακουσει πως το τσαι και ειδικα το πράσινο είναι ευεργετικό και αποτοξινωτικό, αλλά σίγουρα δεν είναι ο λογος που αδυνατισε η φιλη σου, ολγακι μου....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    396
    το σται περιεχει θεοφιλη ενω ο καφες καφεινη.Η θεοφιλινη λοιπον ειναι 5 φορες πιο δυνατη και εθιστικη απο την καφεινη.εχω παει σε επειγοντα με στεριτικο συνδρομο οταν σταματησα να πινω τσαι....για μενα δεν ειναι κατι τοσο αθωο!

  8. #8
    katalava

    μπορει να ναι ευεργετικο λιγο το τσαι δεν κανει ν το πινουμε σε πολυ μεγαλες ποσοτητες και ειναι ειναι ολιγον φρουδες ελπιδες τα περι χασιμου βαρους:(:D
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641
    Πίνω εδώ και αρκετά χρόνια πράσινο τσάι λόγω ομοιοπαθητικής. Όσον αφορά τη σχέση πράσινου τσαγιού και αδυνατίσματος δεν μπορώ να σας διαφωτίσω μιας και ήμουν αδύνατος και πριν ξεκινήσω να πίνω τσάι :)

    Το πράσινο τσάι περιέχει και αυτό καφεΐνη. Τεΐνη ονομάζεται η καφεΐνη που υπάρχει στα φύλλα του τσαγιού (είναι το ίδιο πράγμα). Μάλιστα τα φύλλα του τσαγιού περιέχουν πολλή μεγαλύτερη ποσότητα καφεΐνης από τους κόκκους του καφέ. Απλά μια κούπα τσαγιού περιέχει λίγα φύλλα, άρα και λιγότερη καφεΐνη από τους κόκκους που αντιστοιχούν σε μια κούπα καφέ. Η θεοφυλλίνη αποτελεί ουσία που βρίσκεται στο τσάι και λειτουργεί μυοχαλαρωτικά.

    Η ημερήσια κατανάλωση ενδύκνειται στις δύο με τρεις κούπες.

    Πιο κάτω παρουσιάζεται η περιεκτικότητα σε καφεΐνη ανά κούπα σε διάφορα ροφήματα και αναψυκτικά.

    Καφές 85 mg - 160 mg
    Mate 75 mg
    Αναψυκτικά 50 mg
    Μαύρο Τσάι 40 mg
    Πράσινο Τσάι 20 mg
    Ασπρο Τσάι 15 mg
    Τσάι Ντεκαφεϊνέ 7 mg
    Rooibos 0 mg

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •