problhmatismos...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    στον κοσμο μου
    Posts
    422

    problhmatismos...

    kalhspera...
    edw k ena xrono exw gnwrisei ena paidi, to opoio prin apo 4 xronia exase thn kopela tou se autokinhtistiko.apo tote arneitai na proxwrhsei mazi mou...prospa8w ka8e mera na tou deiksw oti eimai dipla tou, exw kanei polla la8h, ton exw piesei arketes fores (polu kakws). pws mporw na ton boh8hsw akoma pio polu, na tou deiksw oti ontws eimai ekei, k na tou ekshghsw oti den uparxei logos na ta blepei ola maura k pws mporei na proxwrhsei an to 8elei;;;giati auto uparxei mesa tou...mia arnhsh...
    euxaristw.

  2. #2
    αστι...καταρχην καλώς ήρθες..

    κατά δεύτερον, εδώ γράφουμε στα ελληνικά...

    κατά τρίτον...γιατί πρέπει να τον πείσεις για κάτι που δεν είναι έτοιμος να κάνει?
    Λες να προχωρήσει.
    Ο κάθε άνθρωπος καλή μου έχει το χρόνο του. Εμείς δεν είμαστε σε θέση να ορίσουμε ποιος είναι αυτός. Εσύ μπορεί να νομίζεις πως είναι έτοιμος, αλλα εκείνος να είναι σε άλλη φάση.
    Ολα αυτά που λες πως πρέπει να αφήσει πίσω του, (άρνηση, μαυρίλα), είναι πράγματα που πρέπει να δει μόνος του, και όσο τον πιέζεις, είτε εσύ είτε οποιοσδήποτε, το μόνο που θα του δημιουργήσετε είναι ακόμη μεγαλύτεραη άρνηση..........

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Ίσως με το να κατανοήσεις πως η χρονική διάρκεια των σταδίων του πένθους είναι εξατομικευμένη.Και εάν όντως αντιμετωπίζετε σαν ζευγάρι πρόβλημα επικοινωνίας από τον παράγοντα αυτό,τότε ίσως θα ήταν καλύτερο να του πρότεινες να δει έναν ψυχολόγο ώστε να βοηθηθεί να προχωρήσει στο επόμενο στάδιο.Τα άτομα του στενού οικογενειακού κύκλου,ή του φιλικού σας,έχουν την ίδια άποψη με σένα,γνωρίζεις κάτι τέτοιο,αν οι ανησυχίες σου δηλαδή ταυτίζονται τυχόν με κάποιων άλλων;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  4. #4
    ρέιν.....(γι αυτο πρέπει να διαβάζουμε μόνο ελληνικά), η φίλη δεν είναι ζευγάρι με τον ανθρωπο, θέλει να γίνει.......

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Α,sorry,νόμιζα πως με το έχω γνωρίσει ένα χρόνο τώρα εννοούσε πως έχουν δεσμό εδώ και ένα χρόνο.Got it.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    στον κοσμο μου
    Posts
    422
    συγνωμη παιδια δεν ηξερα οτι πρεπει να γραφουμε ΜΟΝΟ ελληνικα εδω... θα το θυμαμαι την επομενη φορα!
    rain,οχι δεν ειμαι ζευγαρι με τον ανθρωπο αυτο,ειναι κατι που θελω κ προσπαθω.
    θεοφανια,ενα χρονο ομως τωρα που τον ξερω,υπηρξαν φορες που ηταν ετοιμος να κανει το βημα αυτο,κ μου το εδειξε,αλλα τελευταια στιγμη λακισε!! τι ηταν αυτο που τελευταια στιγμη τον εκανε να κανει πισω;;; γι αυτο κ καποιες φορες θυμωνα κ μ αυτο τον τροπο τον πιεζα...γιατι ενω μου εδειχνε οτι οντως ηθελε να προσπαθησει...ξαφνικα σταματουσε...να σταματησω να μιλαω για το θεμα;;;να σταματησω να τον πολιορκω;;;
    ειναι κ το οτι ειμαι τοσο ερωτευμενη μαζι του που δε θελω να τον βλεπω ετσι,θελω να ειναι καλα,να μη καθεται μεχρι τις 4 η ωρα το πρωι κ να κοιταζει φωτογραφιες της,γιατι του κανει κακο!!
    οσο για τον ψυχολογο...εχω δοκιμασει να του προτεινω να το κανει αλλα νευριαζει κ δε δεχεται κουβεντα...νομιζω πως κ η μητερα του προσπαθησε να του προτεινει κατι τετοιο,αλλα κ μαζι της ειχε την ιδια αντιδραση.

  7. #7
    Ξέρεις ποιο είναι το θέμα? Όσο και αν είναι σκληρό αυτό που σου λέω, δυστυχώς είναι η αλήθεια.
    Τον πιέζεις να πάρει κάτι που δε θέλει, μόνο και μόνο επειδή το θες εσύ. Ακόμα και τις στιγμές που λες πως πήγε να ενδώσει, ήταν στιγμές αδυναμίας που τελικά δεν ήταν τόσο δυνατό το θέλω του ώστε να υποκύψει.
    Παράλληλα μπορεί να συμβαίνει το εξής τρελλό: αν δεν τον πίεζες τόσο πολύ και αν δεν του έδινες απλόχερα τον ενδιαφέρον και τον εαυτό σου, ίσως τώρα να ήσασταν και μαζί.
    Στην ουσία τροφοδοτείς με τη συμπεριφορά σου τον πόνο του για την κοπέλα που έφυγε.
    Ξέρεις γιατί?
    Γιατί θέλει αυτό που δεν έχει και που δεν θα έχει ποτέ. Πέρα απ τον πόνο της απώλειας, έτσι είναι και η στόφα των ανθρώπων.
    Το ίδιο κάνεις και συ.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    στον κοσμο μου
    Posts
    422
    Ισως να εχεις και δικιο...οτι αν δεν τον πιεζα ισως να ηταν πιο χαλαρος κ να επαιρνε την αποφαση να προχωρησει...
    Αλλα...ειναι κ αυτο που λες,το οποιο σκεφτομαι πολυ εντονα...οτι ισως δε θελει καταβαθος να προχωρησει.Θέλεις μαζί μου;Θέλεις γενικως;;; Η αρνηση ειναι η ιδια.
    Δε θελω να το βλεπω εγωιστικα,αν κ παραδεχομαι πως ορισμενες φορες φερομαι ετσι...ισως δε μπορω να καταλαβω το ποσο πολυ \"τραυματιστηκε\" απο αυτη την απωλεια.
    Τι θα μου προτεινες να κανω;;; να κανω πισω; να συνεχισω να προσπαθω;

  9. #9
    Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις τον εαυτό σου και τη ζωή σου, να του δώσεις χώρο και χρόνο να φύγει μόνος του από κει και επίσης να σε ανζητήσει και μόνος του.
    Αν το κάνεις και το πιστεύεις, να ξέρεις πως θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα και αυτό είναι το μόνο σίγουρο.
    Πρέπει να νιώσει πως δεν υπάρχει αυτός ο κλοιος και αυτή η προστατευτικη ομπρέλα....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    στον κοσμο μου
    Posts
    422
    Η αληθεια ειναι πως προσπαθησα να το κανω αυτο για λιγο καιρο,αλλα δεν ειδα αποτελεσμα και ξαναγυρισα...
    Λαθος απ\' οτι φαινεται γιατι για να μη δω αποτελεσματα,αυτο κατι θα σημαινει...
    Τωρα το καταλαβαινω κ το βλεπω πιο καθαρα...
    Ευχαριστω για τη βοηθεια κ που μ\' εκανες να δω μεσα απο ενα καθαρο βλεμμα αυτη τη φορα.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •