Τα"άσχημά"μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495

    Τα"άσχημά"μου

    Ιδιότητες και χαρακτηριστικά της συμπεριφοράς μου/του εαυτού μου,που θεωρώ αρνητικά/θα ήθελα να διορθώσω.
    Έτσι,γιατί με τον τρόπο αυτό τα εντοπίζουμε,άρα είμαστε ένα βήμα πιο κοντά στην αυτογνωσία.:)

    Είμαι απόλυτη.Όχι ιδιαίτερα εύκαμπτη ή ελαστική στις απόψεις μου.Τείνω να απομυθοποιώ παρά να συνδιαλέγομαι για μέση λύση.
    Κυκλοθυμική.
    Γίνομαι επικριτική και επιθετική στον έλεγχο,όπως και στην ανοησία.
    Κυνική
    Με δυσκολία στην οργάνωση.
    Απαιτώ συχνά,ενώ θα ήθελα να αγκαλιάζω την αδυναμία των άλλων και να παρακινώ με κατανόηση.
    Βαριέμαι εύκολα,και μάλιστα όταν βαριέμαι γίνομαι στρίγγλα,λολ
    Δεν κάνω μακρόπνοα σχέδια,αλλά βραχυπρόθεσμα.

    Και όλα αυτά τα σκέφτηκα,και μερικά είναι εντελώς αντιδραστικά χαρακτηριστικά,αμυντικά δηλαδή.Με απασχολεί που έχουν περάσει σε μένα τρυπάκια της μητέρας μου.Πχ αυτό το απόλυτη ρε γμτ,το είχε κι εκείνη.Πώς μπορώ να το ξεφορτωθώ,μου φαίνεται πως πρέπει να ξαναρχίσω δουλειά με ψυχολόγο.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  2. #2
    μμμμ...οταν λες απόλυτη, πόσα κιλά εννοείς?
    Σηλαδή, μπορεί να σου κολλήσει κάτι και να επιμένεις τόσο ώστε να χάνεις απο δίπλα σου και ανιρώπους που σε αγαπάνε?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Όχι,πάντα κρατάω τους ανθρώπους που αγαπώ και έχω κρίνει πως μου πάνε και τους ταιριάζω κι εγώ,αλλά πολλές φορές οι απόψεις μου έχουν μία δυναμική που γνωστός μου χαρακτήρισε πολεμική.Την πολεμική μου αυτή δεν θα ήθελα να την αλλάξω γιατί είναι συνιστώσα και της δραστηριότητάς μου σε κοινωνικούς χώρους,αλλά θα ήθελα να αποκτήσω πχ μεγαλύτερη ευλυγισία και ικανότητα διπλωματίας,προσέγγισης του ενάντιου με διάθεση λιγότερο\"αιχμηρή\".Να αποκτήσω μεγαλύτερη αγκαλιά,που να χωράει και την κατανόηση της αδυναμίας έστω και με γνώση της.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  4. #4
    Η ικανότητα διπλωματίας, πιστεύω πως έχει να κάνει λιγότερο με το ταλέντο μας σε αυτήν και περισσότερο με τις αντοχές μας περνώντας τα χρόνια.
    Κρίνω απ τον εαυτό μου φυσικά, καθώς αντιλαμβάνομαι πως μεγαλώνοντας, μειώνεται η ανοχή/αντοχή μου και πρτιμώ να είμαι μπαμ και και κάτω όσον αφορά στις απόψεις μου.
    Θεωρώ κουραστικό να περνάω με περιτύλιγμα την άποψη μου, ακόμη και όταν έχει να κάνει και με τη δουλειά, που εκεί θα έπρεπε να είμαστε λίγο πιο διπλωμάτες.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Ναι,δεν έχεις άδικο,αλλά ξέρεις τι έλεγε μία συγγενής;Παιδί μου,τρως πιο πολύ ψωμί με το λάδι,παρά με το ξύδι.Aπίστευτη σοφία,άσχετα που ούτε αυτή το έκανε,λολ.Αλλά το γνωμικό βρίσκω να περιέχει μεγάλη αλήθεια.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Με λίγα λόγια Θεοφανία,δεν κάνουμε για διπλωμάτες τη φάρα μας μέσα.:P:P
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    809
    Μπορω να γραψω και τα δικα μου; :)
    "...και θα πληρώνω σαν αντίτιμο στο χρόνο, την μοναξιά για όλα τα χάδια που ζητούσα."

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    738
    Αφησε το καλυτερα, θα πιασει πολυ χωρο....χαχα....σε πειραζω λιγακι....!!!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    809
    ΜπραβΟ Ανοιξη!! αλλα νομιζω καλα λες αστο καλυτερα :P
    "...και θα πληρώνω σαν αντίτιμο στο χρόνο, την μοναξιά για όλα τα χάδια που ζητούσα."

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    738
    καπου εγραψες οτι κυριαρχει απαισιοδοξια εδω μεσα, γιαυτο ας γραψουμε και τα θετικα...δεν εχουμε και μονο αρνητικα στοιχεια....:-)....!!!Εχουμε και καλα πραγματα να δωσουμε...λοιπον αρχισε εσυ...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    809
    Εγραψα στο θεμα εκεινα καποια ομορφα πραγματα στην ζωη μου!!Σειρα σου να γραψεις και εσυ ..
    "...και θα πληρώνω σαν αντίτιμο στο χρόνο, την μοναξιά για όλα τα χάδια που ζητούσα."

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    738
    Χρειαζομαι χρονο και δεν τον εχω αυτην την στιγμη, αυτες τις μερες αν βρω λιγακι θα γραψω, γιαυτο προς το παρον γραφε εσυ να σε διαβαζω...χεχε...

    ας γραψω ενα μονο για αρχη....εχω καλη ψυχη και πολυ υπομονη, αλλα μπορω και να γινω και πολυ ψυχρη...πσσσσστττττττ...των ακρων και εγω....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Να πω τα δικα μου ασχημα....εχμ δεν βρισκω ειμαι ΤΕΛΕΙΟΣ:p

    Καλα ας σοβαρευτουμε το πιο ασχημο σε μενα ειναι οτι ειμαι τεμπελακος...αναλωνομαι σε ανουσια πραγματα και πρεπει να δραστηριοποιηθω σε πολλους τομεις...εχω αργησει πολυ.

    Ακουστε το τραγουδακι:)


    http://www.youtube.com/watch?v=0hGs4K7lD0Q
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Keep, θαυμάζω την ειλικρίνεια σου. Αν και πιστεύω πως με την ενηλικίωση οι άνθρωποι τοποθετούν τα ελαττώματα τους σε ένα καλαθάκι με καπάκι, ενώ είναι ανοιχτοί με τα δυνατά τους σημεία, ούτως ώστε να μην νιώθουν αδύναμοι.

    Ανεξαρτήτως background, οι άνθρωποι μεταξύ τους είναι το ίδιο ζώο. Μια αναπαραγωγή του ίδιου συστήματος σε διαφορετικές μορφές, πηγαίες και οργανικές.

    Καλή συνέχεια keep.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Keep, θαυμάζω την ειλικρίνεια σου. Αν και πιστεύω πως με την ενηλικίωση οι άνθρωποι τοποθετούν τα ελαττώματα τους σε ένα καλαθάκι με καπάκι, ενώ είναι ανοιχτοί με τα δυνατά τους σημεία, ούτως ώστε να μην νιώθουν αδύναμοι.
    Μπορει να ειναι αποδοχη του εαυτου τους ως εχει και αγαπη σε αυτον...αλλο να κουβαλας τα ιδια μυαλα 20 χρονια και αλλο 30-40-50...καπου συμβιβαζεσαι με σενα:P
    Βεβαια τα καλυτερα χρονια ειναι της νιοτης...σε αυτα δηλαδη που βρισκομαι:)

    Καλή συνέχεια keep
    Ευχαριστω Vince μακαρι να μας πανε ολα καλα και στους δυο:)
    Για μενα δεν μπορω να περιαυτολογησω αλλα εσυ το αξιζεις σιγουρα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •