Ερχονται Χριστούγεννα...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 68
  1. #1
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    77

    Ερχονται Χριστούγεννα...

    ...και πραγματικα με πιανει ψυχοπλακωμα χειρότερο απο πριν.Ξερω ειναι χαζο να μελαγχολεί κανεις σε γιορτινές μερες.Ειναι αυτο το κλισε οτι πρεπει να εισαι με δικους σου ανθρωπους και ΠΡΕΠΕΙ να περασεις καλα.Κι εγω ξερω απο τωρα οτι θα ειναι οι πιο χαλια μερες.Αφενως γιατι δε θα δουλευω που μου αποσπά το μυαλο απο τις αρνητικές σκεψεις και αφετερου γιατι ειμαι τελειως μονη μου (καποιοι απο σας ισως θυμουνται το προηγουμενο θεμα μου).Δεν ξερω τι να κανω στεναχωριόμουν πριν και εξακολουθώ να ειμαι χαλια.Προσπαθω ειλικρινα πολυ να φτιαξουν τα πραγματα αλλα ολο τοιχους συναντάω μπροστα μου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Ε δεν εισαι η μονη που θα περασεις σκατα.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    77
    Originally posted by Winston_man
    Ε δεν εισαι η μονη που θα περασεις σκατα.
    Αυτο ειναι το μονο σιγουρο γι’αυτο και το γραφω εδω.

  4. #4
    Originally posted by Φούλα
    Originally posted by Ananta
    ...και πραγματικα με πιανει ψυχοπλακωμα Ξερω ειναι χαζο να μελαγχολεί κανεις σε γιορτινές μερες.Ειναι αυτο το κλισε ΠΡΕΠΕΙ να περασεις καλα
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα Ananta.Και εμένα με πιάνει ψυχοπλάκωμα σε γιορτινές μέρες. Και αυτό το \"ΠΡΕΠΕΙ να περάσεις καλά\" που λες! Πόσο δίκιο έχεις!

  5. #5
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    77
    Ειναι ενα αρκετα επικαιρο θεμα νομιζω.Απασχολει πολυ κοσμο και ειναι μεν κλισε αλλα συμβαινει.Ψαχνω να βρω πραγματα που μπορω να κανω μονη μου εστω εκεινες τις μερες.Τυπου \"reservations for one\"....Το ξερω οτι μπορει οι αλλοι να με κοιτανε με περιεργο ματι αλλα εστω ενα θεατρο ενα σινεμα μπορω να παω μονη μου.Νιωθω οτι αμα κατσω μεσα στο σπιτι παλι θα καθομαι να κλαιω και δε το θελω καθολου.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    εμενα παλυ μου αρεσουν πολυ.κανω χαρα με τα δωρα που θα παρουν στον μικρο και επισης σχεδιαζω τι δωρα θα του παρω και τι δωρα θα παρω στους γνωστους.(και τι δωρα θα παρω λολ )

  7. #7
    Originally posted by Ananta
    Ειναι ενα αρκετα επικαιρο θεμα νομιζω.Απασχολει πολυ κοσμο και ειναι μεν κλισε αλλα συμβαινει.Ψαχνω να βρω πραγματα που μπορω να κανω μονη μου εστω εκεινες τις μερες.Τυπου \"reservations for one\"....Το ξερω οτι μπορει οι αλλοι να με κοιτανε με περιεργο ματι αλλα εστω ενα θεατρο ενα σινεμα μπορω να παω μονη μου.Νιωθω οτι αμα κατσω μεσα στο σπιτι παλι θα καθομαι να κλαιω και δε το θελω καθολου.
    Σε νιώθω Ananta! Έχει τύχει να κάνω αρκετές γιορτές μόνη χωρίς την οικογένειά μου. Χριστούγεννα, Πάσχα και άλλες! Αυτό που έκανα, είναι να κάθομαι μόνη σπίτι και να μετράω τις μέρες-ώρες να περάσουνε όσο πιο γρήγορα γίνεται! Ακόμα και μπαλκόνια δεν ήθελα να ανοίξω (στο σκοτάδι μέσα στο σπίτι μου ήμουνα) και ούτε τηλεόραση ήθελα να ανοίξω για να μην σκέφομαι ότι είναι γιορτή! Κανά 2 φορές έχει τύχει να με καλέσει φίλη για τραπέζι να γιορτάσω με την οικογενειά της αλλά και πάλι ένιωθα στην απ\' έξω!
    Όχι μην κάτσεις σπίτι, είναι όντως χειρότερα Ananta! Να πας θεάτρο ή σινεμά μόνη, γιατί όχι! Το τελευταίο πράγμα που πρέπει να σκέφτεσαι είναι εαν σε κοιτάνε οι άλλοι με περίεργο μάτι! Πιστεύω όμως ότι θα νιώθεις ότι θα σε κοιτάνε περίεργα, ότι δεν ισχύει! Και να θυμάσαι ότι δεν θα είσαι η μόνη που θα βγει η θα μείνει σπίτι χωρίς παρέα, μην το ξεχνάς αυτό!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    153
    Κουράγιο Ανάντα! Έχω κάνει Χριστούγεννα-Πρωτοχρονιά στο στρατό, δύο άλλες φορές μόνος μου επειδή δεν ήθελα να γυρίσω στο πατρικό μου γιατί αισθανόμουν χάλια και δεν ήθελα όλοι γύρω μου να είναι ή να προσποιούνται πως είναι χαρούμενοι, μετά υποκρινόμουν στα τηλεφωνήματα που έπαιρναν για χρόνια πολλά ότι είμαι έξω και διασκεδάζω... Φέτος κρίνοντας από την μέχρι τώρα πορεία οι γιορτές διαφαίνονται για μένα κάπως γιορτινές, θα δείξει... Κουράγιο και πάλι, τα καλύτερα θα έρθουν!

  9. #9
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    77
    Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις παρα πολυ.Οντως νιωθω μια παρηγορια οταν σκεφτομαι οτι δεν ειμαι η μονη στην ιδια θεση.Και ειχα αμφιβολιες για το αν θα κανω εξοδο μονη μου αλλα με αυτα που μου ειπες κι εσυ Φουλα μαλλον θα το τολμησω.Θα παω σιγουρα να χαζεψω βιτρίνες και να ψωνισω και τιποτα και μετα σινεμα η θεατρο.Ευτυχως που υπαρχουν και αυτες οι επιλογες.Θα προσπαθησω να μη σκεφτομαι πολυ βασικα γιατι με τις αναμνησεις απο τα παλια ειναι που μελαγχολω και στεναχωριεμαι.Καλα αυτο με το στρατο ασε εχεις πολυ δικιο μη σου πω πιο δικιο απο μενα.Δε λεω υπαρχουν και χειροτερα οπως να κανεις γιορτες φανταρος.Αυτο που λες lllogan με το τηλεφωνο το εχω κανει κι εγω με μεγαλη επιτυχια μπορω να πω μιλαμε οσκαρ ερμηνειας ομως.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    307
    Αμάντα υπάρχουν κι άλλοι δεν είσαι μόνη.Εμείς τι κάνουμε 30 χρονια;Ελάχιστες φορές είμαστε μαζεμένοι οικογενειακώς.Ακόμη και μετά απο τόσα χρόνια ο άνδρας μου θα μπαρκάρει τις 20 του μήνα.βέβαια ομολογώ οτι τώρα πια έχω συνηθίσει.Οπως ακριβώς τα περιγράφεις μου χτυπούσαν το κουδούνι για τα κάλαντα και εγώ δεν σηκωνόμουν απο το κρεββάτι.Μέχρι να κλείσουν τα μαγαζιά έβλεπα βιτρίνες γιατί και να ψώνιζα στην ντουλάπα θα έμεναν..Μετά είχαμε το άλλο.Συνδέονταν και ακόμη, στην τηλεόραση με καράβια που βρίσκονταν στον ωκεανό και έλεγαν για τις οικογένειες των ναυτικών καταλαβαίνεις το δάκρυ πως πήγαινε.Τις ημέρες που ήταν κλειστά τα μαγαζιά χόρευαν τα νεύρα μου. Και ναι δεν είχα κέφι να πάω πουθενά και τις ελάχιστεςς φορές που πήγα καλεσμένη σε φιλικό σπίτι έκανα τον καραγκιόζη ότι δήθεν περνάω καλά.Περίμενα και εγώ πότε να περάσουν οι γιορτές γιατί η μοναξιά ήταν έντονότερη τέτοιες μέρες.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Αnanta,τίποτε δεν πρέπει.Εμείς το αφήνουμε το πρέπει να μας καταπιέζει.Άκου τη δική μου περίπτωση,ανάλογη ήταν.Για πολύ καιρό σκεφτόμουν όπως εσύ,βάδιζα σύμφωνα με αυτό που ήθελαν οι άλλοι-γονείς ειδικά-από μένα.Ήμουν ένα καλό παιδί.Να το χέσω.:P:P
    Τι να το κάνεις να είσαι καλό παιδί για να εισπράττουν οι άλλοι την επιβεβαίωση πως σε κρατάνε από τ\'@@@@?
    Τώρα είμαι κακό παιδί,δεν πάω παρά όπου εγώ γουστάρω,ξέρω να κρίνω τα περιβάλλοντα ανάλογα με το τι παίρνω απ\'αυτά,να τα ζυγίζω και αν βλέπω πως η ζυγαριά γέρνει προς το πρέπει την κάνω και δεν πα\'να αφρίζει η κοινωνία όλη.
    Όχι,δεν είναι εύκολο.Στην αρχή δημιουργούνται συνεχώς τριβές,γιατί μάθαμε τους άλλους να περιμένουν το ψέμα μας και να βολεύονται με αυτό,αλλά μπορούμε να τους δίνουμε την αλήθεια μας και αν δεν τους γουστάρει,σημαίνει πως αυτά τα άτομα δεν μας κάνουν καλό.Μας απομακρύνουν από την αλήθεια μας και μας κρατάνε δέσμιους στις υποχρεωτικές στάσεις ζωής.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Ανάντα,κάτι άλλο,μην χρησιμοποιείς υποκατάστατα,η δουλειά δεν μπορεί να αντικαταστήσει την παρουσία ανθρώπων στη ζωή σου.Για σκέψου,με ποιους τρόπους μπορείς να \"φέρεις\"προς το περιβάλλον την ανάγκη σου,να την κυνηγήσεις;Τι ενδιαφέροντα έχεις,τι σε τραβά να κάνεις,υπάρχει κάτι που να θες να κάνεις;Κοίτα μερικές επιλογές σου.Ψάξε.Θεατρικές ομάδες,κόσμημα,βιτρώ,ξυλογ� �υπτική,μουσική,αθλητισμός, σύλλογοι ορειβατικοί ή πεζοπορίας,χειροτεχνία,οι δήμοι κάνουν διάφορα τέτοια προγράμματα,όπου η ένταξη σε μία ομάδα γίνεται χαλαρά,μέσω μιας-δύο ωρών την εβδομάδα που θα επενδύσεις σε ένα χόμπυ σου.Μετά τις γιορτές να το ψάξεις.Και φυσικά αυτό που λες,το έξω,όχι μέσα και κλείσιμο εντός των τειχών,είναι το σωστότερο.Αλλά κάποια άλλη στιγμή θα ήθελα να συζητήσουμε τι έφερε αυτή την απομόνωση.Τι οδήγησε στη μοναξιά;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  13. #13
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    77
    Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Οπως εχω πει και σε προηγουμενο θεμα μου, εδω και ενα χρονο κανω πολλες προσπαθειες να εχω ατομα διπλα μου και ολα αυτα που λες τα εχω κανει.Το ειπα και θα το ξαναπω.Ο κοσμος ειναι πολυ κλειστος και ειδικα σε μεγαλυτερες ηλικιες.Ολα αυτα που κανω και που προτεινετε κι εσεις ισως θα δουλευαν αν ημουν 20 χρονων.Αλλα τωρα πλεον ολοι ενω ειναι φιλικοι μαζι μου δε τους βλεπω να εχουν ορεξη για κατι παραπανω.Ενω δηλαδη μου δειχνουν οτι με συμπαθουν κανενας δε δειχνει να εχει διαθεση να διευρυνει τον κυκλο του.Εχω προσπαθησει παρα πολυ εδω κι ενα χρονο και πλεον η δουλεια για μενα αλλα και οι αλλες μου δραστηριοτητες ειναι οντως ενα διεξοδο για να μην ειμαι κλεισμενη μεσα στο σπιτι.Ασφαλως και δε θα θελα να εχω υποκαταστατα.Αυτο ειναι το παραπονο μου οτι ζω με υποκαταστατα γιαυτο γραφω εδω μεσα.Προσπαθω και θα συνεχισω να προσπαθω αν και δε νομιζω να αλλαξει κατι γρηγορα.Εχω γραψει τι οδηγησε στη μοναξια μου σε παλαιοτερο τοπικ και ειχες απαντησει και εκει Rain and wind.To τοπικ βρισκεται στη δευτερη σελιδα αυτη τη στιγμη με τον τιτλο Νεο μελος.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    254
    δεν πρπει να σκευτεσαι αρνητικα .τα χριστουγεννα ειναι μια υπεροχη γιορτη που ειμαστε με τα αγαπημενα μας προσω πα αλλα κ ξεκουραζομαστε.,,,σου προτεινω να αρπαξεις την ευκαιρια αυτη να ξεκουραστεις να ανανεωθεις κ που ξερεις ισως σου συμβουν κ τυχερα πραγματα.......μερικες φορες κανει καλο κ η μοναξια:) για να ηρεμησουμε να τα βρουμε με τον εαυτο μας
    Post tenebras spero lucem .... !

  15. #15
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    91
    Καλημέρα, Ananta! Ένα \"κολπάκι\" που έχω εφαρμόσει σε τέτοιες περιπτώσεις πολλές φορές (π.χ. σε γιορτές που οι περισσότεροι βρίσκονται σε... οίστρο τυποποιημένης διασκέδασης) είναι να μην περιμένω την σούπερ ουάου παρέα για να πάμε στο σούπερ ουάου ρεβεγιόν ή πάρτι. Ξεκινάω με το σκεπτικό ότι θα περάσω καλά είτε με παρέα είτε χωρίς. Θα φτιάξω ατμόσφαιρα στο σπίτι, θα ξεκουραστώ άμα έχω λίγες μέρες άδεια, θα φτιάξω κάτι νόστιμο να μυρίσει το σπίτι, θ\' αγοράσω μικροδωράκια... Ύστερα κοιτάω γύρω μου και βλέπω κάποιους ανθρώπους πολύ μόνους -είτε λόγω χαρακτήρα, είτε ηλικίας, είτε προβλημάτων υγείας (συμπεριλαμβανομένων και συγγενών). Αυτούς πλησιάζω, αυτούς που δεν πιστεύουν πια ότι έχουν λόγο να γιορτάσουν. Και περνάμε καλά, χωρίς προσποιήσεις, χωρίς \"πρέπει\", χωρίς τυπικούρες.
    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν κοιτάξεις γύρω σου θα βρεις ανθρώπους που μπορεί να μην τους είχες στο \"τοπ λιστ της ιδανικής παρέας\", όμως αν απλώσεις εσύ το χέρι σου θα εκπλαγείς από το πόσα πολλά θα πάρεις από αυτούς - και θα δώσεις βέβαια. Και πάνω απ\' όλα θα είσαι ο εαυτός σου. Κι όταν πάψει να σε νοιάζει τι λένε οι άλλοι, όταν πάψεις να προσαρμόζεσαι στα γούστα της κάθε παρέας, τότε θα τραβήξεις κοντά σου πολύ ενδιαφέροντες ανθρώπους, και οι σχέσεις σας θα είναι επί ίσοις όροις - ούτε εσύ θα κρέμεσαι από αυτούς ούτε εκείνοι από σένα.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •