Online ατομική συνεδρία;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    5

    Online ατομική συνεδρία;

    Γνωρίζετε αν γίνεται;
    Δηλαδή μπορεί κάποιος που βρίσκεται σε ένα απομακρυσμένο μέρος να συμμετάσχει μέσω διαδικτύου σε ατομική ψυχοθεραπευτική συνεδρία (με χρήση MSN, Skype, ή κάποιου άλλου λογισμικό τύπου messenger); Η φυσική παρουσία είναι απαραίτητη για να υπάρξει πρόοδος; Αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να βρω ψυχαναλυτές-ψυχοθεραπευτές που να παρέχουν online τη βοήθεια τους (με το google δεν έβγαλα μέχρι στιγμής άκρη);
    Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    αν βάλεις on-line ψυχοθεραπεία στο google σου εμφανίζει 3-4, δοκίμασες και δεν μπόρεσες να έχεις επαφή?
    http://www.mazi.org.gr/

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    5
    Βρήκα δύο αποτελέσματα, έστειλα email και συμπλήρωσα και μια φόρμα υποβολής, και περιμένω απάντηση. Απλά ήθελα να έχω μια άποψη σχετικά με την αποτελεσματικότητά της online ψυχοθεραπείας και εάν υπάρχει κάποιος κατάλογος (εγώ δεν βρήκα κάτι τέτοιο) με τους ψυχοθεραπευτές κάνουν μέσω skype ή msn συνεδρίες.
    Ευχαριστώ και πάλι.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Για εμένα είναι δύσκολο να υπάρξει ολοκληρωμένη ψυχοθεραπεία χωρίς καθόλου προσωπική επαφή και θεωρώ ότι τουλάχιστον μια αρχική αξιολόγηση, ή προσωπική επαφή στο αρχικό στάδιο, ή και περιστασιακές προσωπικές συναντήσεις ανάμεσα στις online συνεδρίες είναι πολύ χρήσιμες. Επιπλέον, κάποιες προσεγγίσεις όπως η ψυχανάλυση δεν είναι κατάλληλες για προσπάθεια εξ\' αποστάσεως εφαρμογής.

    Φυσικά μπορεί να υπάρξει μια απλή συμβουλευτική ή εκπαιδευτική διαδικασία μέσω διαδικτύου και μπορεί να είναι βοηθητική, ιδίως σε περιπτώσεις μιας ήπιας κατάθλιψης ή ενίσχυσης της αυτογνωσίας. Συνήθως χρησιμοποιούνται γνωσιακές ή άλλες συναφείς τεχνικές. Επίσης, μπορεί να χρησιμεύσει όχι μόνο σε περιπτώσεις που λόγω απόστασης ή αλλων πρακτικών δυσκολιών δεν είναι εύκολη η προσωπική επαφή, αλλά και σε περιπτώσεις αγοραφοβίας, κοινωνικής φοβίας κλπ.

    Το θέμα είναι πως χρειάζεται κανείς να έχει υπόψη ότι
    - δεν είναι υποκατάστατο της κλασικής ψυχοθεραπείας. Μπορεί να είναι μια εναλλακτική μέθοδος σε περιπτώσεις όπου δεν μπορεί ή δεν χρειάζεται να εφαρμοστεί κλασική ψυχοθεραπεία. Μπορεί επίσης να είναι ένα καλό συμπλήρωμα.
    - υπάρχουν θέματα δεοντολογίας που χρειάζεται να συζητηθούν διεξοδικά.
    - χρειάζεται ο ειδικός που θα συμμετέχει να έχει γενικά σημαντική εμπειρία και αποδεδειγμένη επαγγελματική επάρκεια, αλλά και κατάλληλη εκπαίδευση στην εξ\' αποστάσεως παροχή υπηρεσιών.

    Προσοχή λοιπόν και στην επιλογή του ειδικού και στα κίνητρα και στις προσδοκίες από μια τέτοια διαδικασία.

  5. #5
    οι on-line ατομικες συνεδριες κοστιζουν λιγοτερο απο τις κανονικες?
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Συνήθως ναι, μιας και θεωρητικά δεν υπάρχουν άλλα λειτουργικά κόστη (π.χ. ενοίκιο γραφείου) και βέβαια, από την πλευρά του θεραπευόμενου δεν υπάρχει το κόστος μετακίνησης.

    Βέβαια η διάρκεια είναι όπως μια κανονική συνεδρία, επιπλέον υπάρχει και η εργασία πριν και μετά τη συνεδρία για το σύμβουλο, οπότε αρκετές φορές το κόστος είναι παρόμοιο με της κανονικής συνεδρίας ή και ίδιο αν γίνεται σε \'ώρες αιχμής\', δηλαδή σε ώρες που θα μπορούσε να έρθει κάποιος θεραπευόμενος στο γραφείο. Οπότε το πλεονέκτημα δεν είναι τόσο το οικονομικό (παρόλο που ακόμα και 5-10 ευρώ μπορεί να είναι σημαντικά, ιδίως μακροπρόθεσμα) όσο η διευκόλυνση.

    Αυτά βέβαια για τη συνομιλία μέσω ίντερνετ. Αν μιλάμε για απλή ανταλλαγή e-mail, εκεί ναι, σαφώς το κόστος είναι χαμηλότερο.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    5
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
    Τελικά πήρα απάντηση από μια ειδικό η οποία τελικά δεν διεξάγει online συνεδρίες. Περιμένω δηλαδή μια ακόμα απάντηση που είναι από ένα κέντρο που διεξάγει online συνεδρίες, αλλά για το οποίο δεν μπορώ να βρω πληροφορίες (βιογραφικό-ή κλάδος ειδίκευσης) για τα μέλη του.
    Και εγώ την υποψία για την ανάγκη φυσικής επαφής την είχα. Θέλω να πω ότι και οι μη λεκτικές αντιδράσεις και τα μηνύματα που δεν ανιχνεύονται στην ομιλία πρέπει να είναι σημαντικά για τον ψυχοθεραπευτή.
    Αλλά τι να κάνω που είμαι μακριά από αστικα κέντρα;
    Η online συνεδρία είναι το καλύτερο που μπορώ να σκεφτώ αυτή τη στιγμή.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Marina38,μπορείς να αναφέρεις κάποια θέματα δεοντολογίας;Αν έχεις χρόνο/διάθεση.Γενικά με διστακτικότητα βλέπω την καινοτομία αυτή,συμφωνώ πως δεν μπορεί να αντικαταστήσει τη δια ζώσης επικοινωνία,όπως σε τόσους τομείς.Αλλά σε κάποιες περιπτώσεις,απόστασης,δυσκ ολιών μετακίνησης,πχ ΑΜΕΑ καθώς και άλλες ομάδες σίγουρα θα βρουν στον τρόπο αυτό μία λύση όταν δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Αν υπαρχουν \"πραγματικες\" δυσκολιες τοτε ειμαι υπερ σε αυτον τον τροπο επικοινωνιας καιμαλλον οπως αναφερει ο θεματοθετης αυτη ειναι η περιπτωση.
    Σε αλλη περιπτωση θα ελεγα αν ειναι να κανεις κατι καντο σωστα και οχι με \"ημιμετρα\".

    Περιπτωση που εψαχνα ο ιδιος για εκπαιδευση πανω σε ενα αντικειμενο και μου προτειναν διδασκαλια απο αποσταση και εκπαιδευτικα πακετα...ασε δεν θα παρω, θελω καθηγητη μες την ταξη να συζηταμε και να του αναφερω ευθεως τις αποριες μου μεσω της συζητησης και του μαθηματος...πληρωνω...ξοδευω τον πολυτιμο χρονο μου και ή θα μαθω οσα μπορω ή δεν θα μαθω.

    Φυσικα σπουδαζω απο αποσταση αυτη τη στιγμη στο ανοιχτο...λογω αποστασης και υποχρεωσεων οποτε δεν ειμαι αρνητικος σε τιποτα...αναλογα με τις συνθηκες....αλλα αν οι συνθηκες το επιτρεπουν \"επελεξε\" το καλο πακετο και μην φυγοπονεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Urigeller, πιστεύεις θα μπορούσες να πας προς τα αστικά κέντρα για μια αρχική πιο αξιόπιστη αξιολόγηση, προτού συνεχίσεις με online συνεδρίες?

    Όσο για τα θέματα δεοντολογίας RainAndWind, ήδη ο θεματοθέτης αναφέρει ένα: δεν μπορεί να βρει πληροφορίες για αυτούς που διεξάγουν τις συνεδρίες...Αυτό είναι απολύτως απαραίτητο: να γνωρίζει ο συμβουλευόμενος τα στοιχεία του συμβούλου, τα πτυχία, την άδεια άσκησης επαγγέλματος κλπ. Πρέπει ο σύμβουλος να μπορεί να παραπέμπει σε ιστοσελίδα που αυτά είναι δημοσιευμένα. Από εκεί και πέρα υπάρχουν θέματα εμπιστευτικότητας, διευκρινίσεις για το τι ακριβώς είναι και τι δεν είναι η διαδικτυακή επικοινωνία, που πιθανόν να ωφελήσει και που όχι, να υπάρχει ξεκάθαρο \'συμβόλαιο\' και βέβαια να διευκρινιστεί και να τηρείται ο γενικός κώδικας δεοντολογίας του επαγγέλματος και το όποιο νομικό πλαίσιο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Ευχαριστώ πολύ Μαρίνα.:)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •