Τί μου συμβαίνει?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    5

    Τί μου συμβαίνει?

    Καλησπέρα σε όλους/ες και χρόνια πολλά.

    Θυμάμαι τον εαυτό μου από μικρό παιδί δυστυχισμένο τις περισσότερες φορες,απο τα χρόνια του δημοτικού.Δεν είμουν κοινωνικό άτομο κάτι που συνεχίζεται και σήμερα.Δεν έχω πολλές παρέες και πολλές φορές δεν έχουμε τι να πούμε.Νιώθω πολύ μόνος,το ίδιο συμβαίνει και όταν είμαι έξω με μεγάλη παρέα.Πάλι μόνος νιώθω.
    Πρίν χρόνια στην εφηβεία στα 14 είχα τάσεις αυτοκτονίας.Όμως φοβόμουν πολύ τον θάνατο.Όταν λείπαν όλοι απο το σπίτι έβρισκα την ευκαιρία και έπινα μπύρες που τις είχα αγοράσει όταν τέλειωνα το σχολείο και τις έκρυβα στην τσάντα μου.Ήταν κάτι που με έκανε να νιώθω καλά.Δεν ξέρω αν έχει πάει κάτι στραβά με την ζωή μου ή αν το έχω στο αίμα μου.
    Όμως πέρα αυτής της κατάθλιψης που έχω χρόνια έχω και συχνά περιόδους αυτο που ονομάζεται μανία.Δηλ μεγάλη ενεργητικότητα,δεν νυστάζω,είμουν πάντα υπερκινητικός και επίσης κάτι που βρήκα στην wikipedia:<<Πολλά άτομα μπορεί να θεωρούν ότι είναι σε μια "ειδική αποστολή" ή ότι είναι ανώτεροι όλων των άλλων, ιδέες που θεωρούνται μεγαλοπρεπείς και εξωπραγματικές.>>
    Να προσθέσω ότι δεν έχω και φυσιολογικό ύπνο,έχω άγχος για πολλά πράματα και νιώθω άβολα όταν είμαι ανάμεσα σε πολλούς ανθρώπους που δεν γνωρίζω όπως σε καφετέριες(πάντα μ αρεσαν οι καφετέριες χωρίς πολύ κόσμο).
    Έχω σκεφτεί πολλές φορές να πάω σε ψυχολόγο αλλά δεν έχω την οικονομική δυνατότητα και μαζεύω χρήματα για να φύγω από το σπίτι μου .Πέραν αυτού δεν θέλω να αναφέρω τπτ στους γονείς μου για ψυχολόγους.
    Να αναφέρω επίσης ότι είμαι κολλημένος με τον υπολογιστή χρόνια τώρα και είναι το μοναδικό μέσο με το οποίο επικοινωνώ συχνά με ανθρώπους.
    Υπάρχει κάποια μέθοδος η οποία μπορέι να με βοηθήσει?Δεν θέλω να βγώ κάτω από Ι2 στον στρατό.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Xρόνια πολλά και σ\'εσένα.Όλες αυτές τις διαγνώσεις για το τι έχεις πώς τις έκανες αφού δεν έχεις επισκεφτεί ποτέ ψυχολόγο;Αν πήγαινες σε έναν ψυχολόγο και σε ρώταγε γιατί ήρθες εδώ,τι ζητάς,τι θα απαντούσες;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    5
    Originally posted by RainAndWind
    Xρόνια πολλά και σ\'εσένα.Όλες αυτές τις διαγνώσεις για το τι έχεις πώς τις έκανες αφού δεν έχεις επισκεφτεί ποτέ ψυχολόγο;Αν πήγαινες σε έναν ψυχολόγο και σε ρώταγε γιατί ήρθες εδώ,τι ζητάς,τι θα απαντούσες;
    Έψαξα το θέμα μου και βρήκα κάποια τεστ που έφτιαξε ένας φοιτητης ψυχιατρικής νομίζω και έπειτα το έψαξα παραπέρα.Περί συμπτωμάτων κτλ.Διάβασα και το φόρουμ και βρήκα ότι και άλλα άτομα αντιμετωπίζουν τα ίδια με μένα.
    Τώρα αν με ρώταγε ψυχολόγος γιατί πήγα σε αυτόν και τί ζητάω....τί ερώτηση είναι αυτή?Τί μπορεί δηλ να θέλω από έναν ειδικό?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Έβαλες το θέμα σου στον τομέα της διπολικής.Αυτό ρωτάω,ποιο πρόβλημα απ\'όσα θέτεις στο πρώτο σου post σε απασχολεί περισσότερο.Tι θα έλεγες σε έναν ψυχολόγο,τι θα ρώταγες πρώτα,συνήθως εκεί είναι και το ζουμί του ζητήματος.
    Αλλά από τη μία γράφεις ένα κάρο θέματα που σε καίνε αλλά από την άλλη θεωρείς σημαντικότερο να μαζέψεις χρήματα για σπίτι,ή να μη βγεις κάτω από Ι2 στο στρατό.Ποιες είναι οι προτεραιότητες για σένα;Γιατί δε θα έλεγες επίσης κάτι στους γονείς σου για ψυχολόγο;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    5
    Αυτό που με απασχολεί περισσότερο είναι η κατάθλιψη και η εξάρτηση μου απο το ίντερνετ.
    Θα τον ρώταγα καταρχάς που οφείλεται όλο αυτό που ζώ (διότι πιθανόν να με ρώταγε κάποια πράματα για την πορεία της ζωής μου).Δηλ θέλω να μάθω το <<γιατί σε μένα>> και γιατί δεν είμαι απλά ένα παιδί της ηλικίας μου.Θα ήθελα πολύ να μάθω την πηγή.
    Το ότι θέλω να φύγω απο το σπίτι είναι επειδή νιώθω σαν φυλακισμένος.Σκεφτόμαι να πάω να ζήσω και στο εξωτερικό.
    Τώρα ποιές είνα οι προεραιότητες...δεν ξέρω.Είμαι πολύ μπερδεμένος.Έχω κάνει σαλάτα το κεφάλι μου.
    Στους γονείς μου δεν θέλω να πώ τπτ επειδή έχουν άλλα προβλήματα τώρα.Δεν θέλω να έχουν και εμένα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    απευθύνσου σε κέντρο ψυχικής υγείας. είναι δωρεάν. που μένεις;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Μενέλαε,το γιατί σε μένα το ρωτάμε όλοι,αλλά το θέμα δεν είναι τόσο εκεί,αλλά στο να αναζητήσεις βοήθεια,τη διάγνωση από έναν ειδικό.Επίσης,ο τρόπος που σκέφτεσαι για τους γονείς,ότι θα τους βάλεις κι άλλα,αυτός δεν είναι ο ρόλος των σωστών γονέων,να στηρίζουν και να είναι κοντά στο παιδί τους;Γιατί έχεις τέτοιους δισταγμούς;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    http://www.medinfo.gr/?cat_id=453

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    5
    Originally posted by pelariry
    απευθύνσου σε κέντρο ψυχικής υγείας. είναι δωρεάν. που μένεις;
    Πειραιά.
    ΥΠάρχει κάποιο?
    Originally posted by RainAndWind
    Μενέλαε,το γιατί σε μένα το ρωτάμε όλοι,αλλά το θέμα δεν είναι τόσο εκεί,αλλά στο να αναζητήσεις βοήθεια,τη διάγνωση από έναν ειδικό.Επίσης,ο τρόπος που σκέφτεσαι για τους γονείς,ότι θα τους βάλεις κι άλλα,αυτός δεν είναι ο ρόλος των σωστών γονέων,να στηρίζουν και να είναι κοντά στο παιδί τους;Γιατί έχεις τέτοιους δισταγμούς;
    Δεν θέλω προς το παρών.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    Κ.Ψ.Υ. ΠΕΙΡΑΙΑ
    Τηλ:: 2104170546

    φρόντισε τον εαυτό σου. μην το αφήσεις. καλή χρονιά να έχεις.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    5
    Ευχαριστώ πολύ.Καλή χρονιά επίσης.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    να μας ενημερώσεις φίλε.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •