Χρειαζομαι τη βοηθεια σας!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    3

    Χρειαζομαι τη βοηθεια σας!

    Γεια σας,ειμαι καινουργια στο φορουμ αλλα μπαινω και διαβαζω τα οσα λετε...ζητω τη βοηθεια σας.Ενας φιλος μου,24 χρονων, αντιμετωπισε πριν 2 χρονια μανιοκαταθλιψη.Τους πρωτους μηνες υπεφερε απο μανια και υστερα ηρθε και η καταθλιψη..8 μηνες ηταν κλεισμενος στο σπιτι..Επικοινωνησαμε με μειλ πριν λιγες μερες και μου ειπε οσα του συνεβησαν.Ειλικρινα επαθα σοκ..εκλαιγα για μερες..μου ελεγε οτι στα ματια καθε ανθρωπου βλεπει τον Θεο,οτι υπαρχει αυτος και ενας αλλος στον κοσμο,που ειναι αδερφος του.Εννοουσε τον Θεο. Πηρε αντικαταθλιπτικα για 2 χρονια και τωρα δεν παιρνει φαρμακα.Ανησυχω πολυ γι'αυτον..Ο ανθρωπος αυτος ηταν ο εφηβικος μου ερωτας..ακομα τον αγαπαω.
    Πειτε μου η μανιοκαταθλιψη μπορει να ειναι κληρονομικη? θα την κουβαλαει για παντα? Τι μπορω να κανω εγω γι'αυτον?

    Σας παρακαλω βοηθηστε με..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,640
    αληθεια, σε ολη την ανησυχια που νοιωθεις γι αυτον τον φιλο, γιατι σε απασχολει αν η μανιοκαταθλιψη ειναι κληρονομικη?
    θα επιδιωξεις να κανεις παιδια μαζι του?

  3. #3
    Νομιζω ότι αν τον αγαπάς πρέπει να τον συμβουλέψεις διακριτικά να δει κάποιον γιατρό ξανά. Να του πεις π.χ. ότι όλοι σε κάποια φάση της ζωης μας περναμε δυσκολες καταστασεις και ότι δεν ειναι κακο να απευθυνόμαστε σε κάποιους πιο ειδικούς. Μην τον αντιμετωπίσεις σαν αρρωστο και μην δειξεις ότι εκπλήσσεσαι ή ότι \"χλευάζεις\" αυτά που σου λεει.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    3
    οχι απλα θελω να ενημερωθω σχετικα με τη μανιοκαταθλιψη..οποιος μπορει να με βοηθησει..

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    3
    εχω αντιμετωπισει καταθλιψη και γνωριζω...δεν τον αντιμετωπιζω σαν αρρωστο.ο ανθρωπος αυτος με απερριψε,αυτος ηταν ο λογος που επεσα σε καταθλιψη..ξερω οτι δεν μου κανει καλο να μιλαω μαζι του..αρκουν τα αντικαταθλιπτικα για την μανιοκαταθλιψη?υπαρχουν θεραπειες με λιθιο και αντιψυχωτικα αποόσο ξερω..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    153
    Δεν ξέρω πολλά για την μανιοκατάθλιψη, έχω διαβάσει το βιβλίο της Kay Redfield Jamison με τίτλο \"Ένα ανήσυχο μυαλό\" - εκδόσεις University Studio Press, η Jamison είναι και μανιοκαταθλιπτική και ψυχίατρος.

    Μερικές συνεντεύξεις τις στα λινκς: http://video.google.com/videoplay?docid=8350015086318638349 και http://bigthink.com/ideas/16713

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •