Το ανθρώπινο σώμα είναι μια ολιστική οντότητα. Δρα ως ανεξάρτητος μηχανισμός αυτοσυντήρησης. Εξελίσσεται όμως ανάλογα με το περιβάλλον. Για τον λόγο αυτό άλλωστε ένα παιδί είναι ευάλωτο και η ωριμότητα του βασίζεται στις ευκαιρίες που του δίνονται. Ακόμα και μια σύσταση μπορεί να μεταβάλλει την αυτοσυντήρηση.

Έτσι με αυτές τις αρχές της αυτοσυντήρησης έχουμε ανθρώπινο σώμα και νου, τα οποία λειτουργούν ως ένα σύστημα και δρουν αναλογικά (ακριβοδίκαια) η ποσοτικά (ευκαιριακά) από και προς το περιβάλλον (υλικό και κοινωνικό).

Σε στάδιο ανάπτυξης, η διοχέτευση του [φυσικού] περιβάλλοντος καθορίζεται από: α. τροφή [κυτταρική-ύλη], β. ενέργεια [το σώμα αποτελείται κυρίως από νερό] και γ. μνήμη/ / συνύπαρξη [ηλεκτρομηχανική/ μαγνητική ενέργεια με ποσοστιαία βάση].

Μικρές συμβουλές
1. [Απαλλαγή απο τον θυμό]
Για άμεση εκτόνωση του θυμού καθαρίστε ένα κρεμμύδι

2. [Προσοχή στην ενέργεια]
Το νερό είναι θάλαμος για μικροοργανισμούς. Προσοχή λοιπόν γιατί το νερό σε μερικές περιοχές δεν είναι τόσο θαυματουργό όσο σε άλλες.

3. [Μνήμη]
Λύστε ένα σταυρόλεξο.

4. [Συνύπαρξη]
Οι κοινωνικές δεξιότητες αποκτούνται μέσα από την παρατήρηση, το σεξ, τις κοινωνικές δραστηριότητες και την συμμετοχή. Προσοχή όμως στις απομιμήσεις.

Μερικές ακόμα μικρές συμβουλές από τον παππού και την γιαγιά
1. περπάτημα
2. να μην πίνεις το ποτό που άφησες στο μπαρ ή στην καφετέρια αφού γυρίσεις από την τουαλέτα. Να απαιτείς να ανοίγουν το μπουκάλι μπροστά σου.
3. να πιστεύεις.

Επιλογή στο κείμενο
Μερικά από όσα μου συνιστούσαν ο παππούς και η γιαγιά όταν ήμουν μικρός αλλά άργησα να τους ακούσω. Ίσως αν είχα ακολουθήσει τις συμβουλές σε μικρότερη ηλικία να είχα σώσει μερικά κομμάτια της ψυχής μου παραπάνω. Απλά τώρα πορεύομαι με όσα έχουν μείνει.