ΕΙΜΑΙ ΤΡΕΛΗ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    5

    ΕΙΜΑΙ ΤΡΕΛΗ?

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ
    θΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΟΠΟΙΟς ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ..
    ΣΤΗ ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΟΤΙ ΑΚΟΥΣ ΦΩΝΕΣ
    ΠΡΙΝ ΚΟΙΜΗΘΩ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΦΩΝΑΖΕΙ ΕΧΕΙΣ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΕΙΣ
    ΚΙ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΕ ΣΥΖΗΤΟΥΝ ΑΡΝΗΤΙΚΑ..

    ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    καλησπερα νινα,καλωσηρθες..
    αυτο το παθαινω και εγω μονο που ακουω να με φωναζουν με το ονομα μου.μου εχουν πει οτι ειναι απλα αγχος.
    σε γιατρο εχεις παει?θες να πεις μερικα πραγματα παραπανω?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    5
    ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΜΕΛΕΛΕ .ΝΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΑΚΟΥΩ..
    ΣΕ ΓΙΑΤΡΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ.
    ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΘΑ ΓΕΛΟΙΟΠΟΙΗΘΩ.ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΜΕ ΚΟΙΤΑΝΕ ΚΑΙ ΜΕ ΚΡΙΝΟΥΝ ΑΛΛΟΠΡΟΣΣΑΛΗ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    πολλοι ειμαστε νομιζω αυτοι που νομιζουμε οτι μας κρινουν και μας λεν ετσι και αλλιως..
    μηπως αυτη την περιοδο εισαι αρκετα αγχωμενη διοτι και μονο που καθεσαι και ψαχνεις συμπτωματα σχιζοφρενειας νομιζω κατι εχει να λεει...σκεψου πως μας συστηθηκες σαν ατομο που ακουει φωνες και νομιζει οτι μιλαν ασχημα για αυτο.
    αν επιτρέπεται τι ηλικια εχεις?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    5
    ΕΙΜΑΙ 28.
    ΑΓΧΟΣ ΕΙΧΑ ΠΑΝΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΝΕΥΡΙΚΟ ΑΤΟΜΟ.
    ΕΝΝΟΕΙΣ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΚΑΙ ΨΑΧΝΩ ΑΣΧΕΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ?ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΟΙΟΝ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΝΑ ΠΩ ΣΕ ΑΛΛΟΝ ΤΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    xmm νομιζω θα ταν καλο να πας σε εναν ψυχολογο..οπως και να χει φαινεται να σαι πιεσμενη,καλο θα σου κανει..
    αν κρινει οτι χρειαζεται να επισκεφτεις και εναν γιατρο θα σου το προτεινει απο μονος του.
    κατα τη γνωμη μου,δλδ αν ημουν στη θεση σου δεν θα ηταν αυτη η πρωτη μου κινηση γιατι γενικα εχουν μια ταση να σε μπουκωνουν στα χαπια.
    μηπως εχει απλα συμβει κατι στη ζωη σου και σε εχει πιεσει ψυχολογικα?καποια σχεση ισως η ακομα η δουλεια σου και ξεσπας με αυτον τον τροπο?
    οταν μιλας για ψευδαισθησεις περα απο το οτι ακους το ονομα σου αναφερεσαι και σε κατι αλλο παραλληλα?
    οταν λες πως φοβασαι να πεις τη γνωμη σου γιατι θα γελοιοποιηθεις,μονο τωρα σου συμβαινει η και απο παλια?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    5
    Αρχικά σε ευχαριστώ πολύ που με βοηθάς.
    Δεν έχει συμβεί κάτι συγκεκριμένο που να με έχει αγχώσει..
    Δεν ακούω αλλού φωνές,έχω όμως δυσκολία στις συναναστροφές μου,τώρα τελευταία έχω απομονωθεί και οι άλλοι έχουν προχωρήσει και σχεδόν νιώθω οτι δεν έχω τίποτα σπουδαίο να πώ.Ντρέπομαι σχεδόν να κοιτάξω κάποιον στα μάτια μη με καταλάβει,δεν μπορώ να ολοκληρώσω μια συζήτηση.Δεν μπορώ να συγκεντρωθώ,παω να πάρω μια τσάντα και φοβάμαι την πωλήτρια η δεν μπορώ να διαλέξω!!Δεν το ειχα πάντα ολο αυτο αλλα ειναι πολύς καιρός που μου συμβαίνει :(

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    μου θυμιζεις εμενα..το ιδιο περνουσα και εγω μεχρι το πολυ προσφατο παρελθον αλλα με τον ψυχολογο σιγα σιγα και σταθερα τα τακτοποιω αυτα τα θεματακια.
    αυτο που καταλαβα να σου πω την αληθεια και με ανακουφισε ειναι το τι φταιει για ολα αυτα.νομιζα πως δεν τρεχει τιποτα και ξαφνικα μια μερα εγινε η εκρηξη με μια βαρβατη κριση πανικου και μετα ολα μα ολα αυτα που περιγραφεις και να σου πω και την αληθεια ακομα δεν μου ειναι ευκολο να κοιταω τον αλλο στα ματια,ντρεπομαι...και το μυαλο μου τρεχει τοσο πολυ και φτιαχνει σεναρια(σαν εσενα καλη ωρα που νομιζεις οτι εχεις σχιζοφρενεια) που κολλαγα και απλα ελεγα ενα εεεεε τοσο ηλιθιο...αλλα το ξεπερναω και καταλαβαινω τι μου φταιει,η ζωη μου,το παρελθον μου το παρον μου και το μελλον που φοβαμαι οτι πλησιαζει..
    τρελη δεν εισαι,μια χαρα μιλαμε...αγχωμενη εισαι.ολα τα παραπανω σου τα αναφερω επειδη σκεψου εγω πριν σχεδον 2 χρονια το παρουσιασα για πρωτη φορα και τωρα καταλαβα τι εφταιγε..ειναι μπροστα σου,μπροστα στα ματια μας αλλα τα πιο απλα ειναι τα πιο δυσκολα στον εντωπισμο προβληματα..για αυτο και σε ρωταω επιμονα μπας και συνεβη κατι.αμπελοφιλοσοφιες τωρα δικες μου...
    επι του θεματος,αν πας σε εναν καλο γνωσιακο-συμπεριφοριστη ψυχοθεραπευτη θα σε βοηθησει παρα πολυ.
    ολα αυτα να καταλαβεις(μακαρι να μπορουσα να σου βαλω οσα εμαθα αυτο το διαστημα που ταλαιπωρουμαι απο τα ψυχολογικα μου στο μυαλο σου με μιας!!!) δεν ειναι το προβλημα,ειναι το συμπτωμα.μην εστιαζεις εκει..ακομα και αν τελικα πας σε ψυχολογο δεν θα εστιασει εκει αυτα σου τα προκαλλει κατι αλλο και σε παρακαλω για το δικο σου καλο σταματα να ψαχνεις για σχιζοφρενεια κλπ!δεν σε βοηθαει αντιθετα σε επιβαρυνει με ανοητες σκεψεις τυπου και αν ομως...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    5
    αλήθεια λες?Πόσο με βοήθησες να ήξερες!!
    Το μόνο που έγινε είναι που δεν νιώθω οτι λειτουργώ φυσιολογικά.Δεν ξέρω τι απο ολα αυτα με ταρακούνησε περισσότερο.
    Τι πάθηση είναι αυτή?περνάει δηλαδη αλλα με τη βοήθεια ψυχολόγου η ψυχίατρου?
    Ελπίζω να είσαι καλά τώρα.Και στο μέλλον φυσικά!!!!:)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    χαιρομαι :)

    δεν νιωθεις φυσιολογικα γιατι εισαι μπλοκαρισμενη..μην αναζητας να βρεις κατι μεγαλο κατι πολυ μικρο μπορει να ταν το κερασακι στην τουρτα.ξερεις τι με εκανε εμενα να ξεσπασω?ενας καφες,η αυπνια,τα αντισυλλιπτικα και η πεινα..εξ\'αιτιας αυτων ξεσπασα?ναι..λιγο πριν συμβει αυτο βεβαια σκεφτομουν οτι εχω aids και μου χε κολλησει τοσο επιμονα...δεν μου αρεσε η σχολη μου,δεν ειχα αρκετα χρηματα να κανω ο,τι ονειρευομουν και μια ωραια μερα να τες και οι κρισεις..
    παθηση..χμμ..δεν θα το ελεγα παθηση πια,μαλλον μια κακη περιοδος η οποια περναει και βεβαια απλα θελει χρονο..ειναι σα να μαθαινεις ενα μουσικο οργανο,θα δυνοπαθησεις μεχρι να μαθεις να παιζεις καλα αλλα οταν τα καταφερεις....
    ενας ψυχολογος μπορει να σε κατευθυνει και τελικα να πεις οτι αξιζε ολη αυτη η εμπειρια γιατι ωριμασες,εμαθες τα ορια σου και και και...και σκεψου αν εγω σε εχω βοηθησει ελαχιστα ενας καλος ψυχολογος μπορει να το κανει επι 10.
    επειδη μπορω να καταλαβω πως νιωθεις θα σου δωσω μια συμβουλη ο,τι και να κανεις πας δεν πας σε ψυχολογο,
    μην μπεις καθολου στο τρυπακι τι μου συμβαινει και τι εχω και να το ψαξω.εχε υπομονη και επιμονη.αν εισαι αθηνα και τελικα αποφασεις να πας μπορω να σου συστησω και τον δικο μου ψυχολογο ο οποιος με εχει βοηθησει παρα πολυ

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    και κατι ακομα που παρατηρω...και μονο απο τον τιτλο που εχεις σε αυτο σου το ποστ φαινεσαι τοοοσο αγχωμενη...μην ανησυχεις!το αγχος ειναι τοσο υπουλο αλλα οχι ισχυρο,ειναι οσο ισχυρο του επιτρεψεις εσυ να ειναι;)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •