Κακοποίηση - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 52
  1. #16
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    73
    Η ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΣΕ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΚΑΜΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΣΤΕΙ ΤΗΝ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΝ ΞΕΧΝΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΠΡΕΨΟΥΝ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ. ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΜΠΟΔιζΕι ΝΑ ΕΥΤΥΧΗΣΟΥΝ!!!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Δεν υπάρχει κακοποίηση ελαφριάς μορφής,δεν είναι ίωση.:P
    Η κακοποίηση είναι κακοποίηση και το να διαπρέψουμε δεν είναι αποτέλεσμα λήθης.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    ρειν,

    Ησυμβολή σου στο φόρουμ είναι για μένα πολύ σημαντική.Η φωνή σου μου κάνει καλό,με κρατάει εδω μέσα.
    Εχω ενα θεματακι..Δεν κλαιω..αυτη η ανακούφιση μου είναι τοσοοοο δύσκολη.Θέλω μα δεν μπορώ.
    Διάβασα τα παραπάνω και έκλαψα ,πόνεσε η ψυχή μου..Γράφεις και καλα.πολύ παραστατικά ηταν σα να τα έβλεπα..
    Παίρνω κι εγώ θάρρος απο το θάρρος σου..και σίγουρα πολλοι ακόμα..
    Οχε ,
    ειμαστε πολλοί που αναρωτιόμαστε,κι εγώ ακόμα δεν ξέρω την απάντηση στο ερώτημα που έθεσες,όμως νομίζω πως υπάρχει ελπίδα..

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Φωτεινή μου(αγκαλίτσα έχεις διαδικτυακή),χαίρομαι αν μπορώ μέσω των δικών μου βιωμάτων να βοηθάω.Γι αυτό ακριβώς το έκανα.Γιατί έχω καιρό τώρα αποσυνδέσει μέσα μου αρκετό μέρος από τον πόνο που φέρουν για μένα όλες αυτές οι αναμνήσεις.\'Οχι πως θα φύγει ποτέ εντελώς,αλλά είπαμε,εγρήγορση.

    Πλέον έχω τη δική μου οικογένεια,τα παιδιά μου που μεγαλώνουν με αποδοχή(αν και ομολογώ πως κάθε μου ώρα παρατηρώ τον εαυτό μου μην και κακοποιήσω άθελά μου,να η ανασφάλεια),τον σύντροφό μου που με αγαπά και με στηρίζει όπως εγώ εκείνον,κοινωνική δράση,σταθερό επαγγελματικό χώρο,ενδιαφέροντα που με γεμίζουν,διάθεση για ζωή και εμπειρίες και μία δική μου αίσθηση ισορροπίας,εντελώς έξω από τα καθωσπρέπει.:P

    Αν εγώ τα καταφέρνω,γιατί όχι καλό μου κι εσύ;Θα τα πας μια χαρά,θα σε βοηθήσουμε στο δρόμο αυτό και τα μέλη.
    Τίποτε δεν είναι αξεπέραστο,να μου το θυμάσαι.

    weird,όμορφό μου πλασματάκι...Σ\'ευχαριστώ πολύ για τα βαθιά σου λόγια και συναισθήματα.
    Κι εμένα με βοηθάτε,έχουμε ανάγκη ο ένας τον άλλον,καλό είναι να \"ανοίγουμε\"τους πόνους μας,λειτουργεί ψυχοθεραπευτικά τρόπον τινά.Δεν υποκαθιστά την πραγματική δουλειά,αλλά είναι ένα κομμάτι ωραίο και γεμάτο ανακαλύψεις το να μοιράζεσαι.

    anwnimi,σε νιώθω πάντα τόσο τακίμι μου.Λες να είναι τυχαίο;
    Φιλιά soulmate.

    Θεοφανία,και όσοι άλλοι γράψατε,ευχαριστώ για την ηθική συμπαράσταση.

    oXe,καλή συνέχεια φίλε μου!
    Όποτε είσαι έτοιμος είμαστε κι εμείς.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Ξέχασα ένα από τα άτομα που συμπαθώ πολύ,τόσο για τον ωραίο χαρακτήρα που διαφαίνεται μέσω των posts του,όσο και για το ότι ο προσωπικός του αγώνας είναι συνεχής αλλά με χαμόγελο,θάρρος και όχι μοιρολατρεία και γι αυτό κουβαλά αισιοδοξία.Keep,always walking mate,always on the road!
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    RainAndWind ειλικρινά δε μπορώ να τα συλλάβω τόσα μαζεμένα συμβάντα κακοποίησης που βίωσες......κ ιδιαίτερα τα άλματα που έκανες!!!!Μπράβο σου!!!!
    Είσαι ένα φωτεινό παράδειγμα για άτομα που έχουν υποστεί κακοποίηση(ένα απ\'αυτά κι εγώ)
    Καλή συνέχεια γλυκιά μου,είσαι άξια θαυμασμού)

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Arsi μου,σιγά την ηρωίδα,δε με θεωρώ τίποτε εξαιρετικό.Παρολαυτά αν μπορώ να μην είμαι τίποτε εξαιρετικό αλλά χαρούμενη,όπως είμαι,τότε μου αρκεί.
    Δε σε βρίσκω μακριά από την ισορροπία κι εσένα εξάλλου,πιθανότατα έχουμε διανύσει παρόμοιες αποστάσεις.
    Εάν ο πόνος μας πήγε στη χαρά,γιατί να κοιτάμε μονίμως τον πόνο και όχι τη χαρά;
    Ο πόνος διδάσκει και πρέπει να τον ακούμε,να μην τον φοβόμαστε.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  8. #23
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    73
    Originally posted by RainAndWind
    Μεγάλη.Αλλά όχι μη αναστρέψιμη.Αυτό στο δηλώνει ένα κακοποιημένο,τόσο ψυχικά όσο και σωματικά άτομο(ξύλο στην οικογένεια ανάμεσα σε γονείς,όσο και από τους γονείς στην ίδια και στα αδέρφια-βιασμός στην εφηβική ηλικία-χειραγώγηση και ενοχές-μη κάλυψη τόσο φυσικών κάποτε όσο και συναισθηματικών αναγκών-υποτίμηση υπό μορφή σχολίων και αδιάκοπης κριτικής-παραμέληση-εμφύτευση ανταγωνιστικών προτύπων ανάμεσα στα αδέρφια,υπό μορφή σύγκρισης ανάμεσά τους διαρκώς-τιμωρίες-άσκηση ελέγχου και απαγόρευση έκφρασης κριτικής απέναντι στον γονέα-υποτίμηση προτερημάτων/ικανοτήτων ενώ δινόταν έμφαση σε φανταστικά ελαττώματα,φτάνουν τόσα;γιατί έχω κι άλλα άμα ενδιαφέρεσαι να ακούσεις).
    ΟΤΑΝ ΕΝΝΟΕΙΣ ΒΙΑΣΜΟΣ; ΠΟΙΟΣ ΣΕ ΒΙΑΣΕ ΣΥΓΓΕΝΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ;

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    ΟΤΑΝ ΕΝΝΟΕΙΣ ΒΙΑΣΜΟΣ; ΠΟΙΟΣ ΣΕ ΒΙΑΣΕ ΣΥΓΓΕΝΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ;
    Αστην ρειν ησυχη...και η προσφιλης τακτικη μαθαινω κατι για να το χρησιμοποιησω οταν με βολεψει εναντιον σου δεν πιανει.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #25
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    73
    Originally posted by keep_walking
    ΟΤΑΝ ΕΝΝΟΕΙΣ ΒΙΑΣΜΟΣ; ΠΟΙΟΣ ΣΕ ΒΙΑΣΕ ΣΥΓΓΕΝΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ;
    Αστην ρειν ησυχη...και η προσφιλης τακτικη μαθαινω κατι για να το χρησιμοποιησω οταν με βολεψει εναντιον σου δεν πιανει.
    ΕΣΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΑΦΗΣΕΤΕ ΗΣΥΧΗ keep_walking και η αλλη, αλλά γιατί εγω μια ερώτηση έκανα από καθαρό ενδιαφέρον!!! Άλλωστε είναι και αυτό ένα θέμα για συζήτηση. Μπορούμε να την βοηθήσουμε την κοπέλα. Ϊσως η κακοποιηση που έχει υποστει την κάνει να κρίνει τους άλλους οτι έχουν ασχημες απόψεις και να τους μειωνει!!!ξΕΡΕΙς ΌΤΑΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΒΙΑ ΣΥΝΗΘΩΣ ΔΙΝΕΙΣ ΒΙΑ

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    ΕΣΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΑΦΗΣΕΤΕ ΗΣΥΧΗ keep_walking και η αλλη, αλλά γιατί εγω μια ερώτηση έκανα από καθαρό ενδιαφέρον!!! Άλλωστε είναι και αυτό ένα θέμα για συζήτηση. Μπορούμε να την βοηθήσουμε την κοπέλα. Ϊσως η κακοποιηση που έχει υποστει την κάνει να κρίνει τους άλλους οτι έχουν ασχημες απόψεις και να τους μειωνει!!!ξΕΡΕΙς ΌΤΑΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΒΙΑ ΣΥΝΗΘΩΣ ΔΙΝΕΙΣ ΒΙΑ
    Δεν εχεις καταλαβει οτι σε αυτο το φορουμ ειμαστε ουσιαστικα μερικοι θαμωνες που γραφουμε κυριως και σε ξερουμε πλεον?

    Δοκιμασε σε κανα μεγαλυτερο...ισως εχεις καλυτερη τυχη.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #27
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    73
    Originally posted by keep_walking
    ΕΣΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΑΦΗΣΕΤΕ ΗΣΥΧΗ keep_walking και η αλλη, αλλά γιατί εγω μια ερώτηση έκανα από καθαρό ενδιαφέρον!!! Άλλωστε είναι και αυτό ένα θέμα για συζήτηση. Μπορούμε να την βοηθήσουμε την κοπέλα. Ϊσως η κακοποιηση που έχει υποστει την κάνει να κρίνει τους άλλους οτι έχουν ασχημες απόψεις και να τους μειωνει!!!ξΕΡΕΙς ΌΤΑΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΒΙΑ ΣΥΝΗΘΩΣ ΔΙΝΕΙΣ ΒΙΑ
    Δεν εχεις καταλαβει οτι σε αυτο το φορουμ ειμαστε ουσιαστικα μερικοι θαμωνες που γραφουμε κυριως και σε ξερουμε πλεον?

    Δοκιμασε σε κανα μεγαλυτερο...ισως εχεις καλυτερη τυχη.
    ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ;;;;;;;

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ;;;;;;;
    Ουτε προκειται οσοι και αν προσπαθησαν
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #29
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    73
    ΟΤΑΝ ΕΝΝΟΕΙΣ ΜΕ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΨΕΥΤΙΚΟ ΤΙ ΞΕΡΕΙΣ;;;;;

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    -Aπ, στοπ, συνεχιστε με u2u αν πιστευετε οτι αξιζει να κανετε flame war.-- !

    .
    .



    .

    Όπως και να έχει,ανακοινώνω επίσημα η Rain από εμένα έχει πλέον το official BoltSeed Ultimate Respect Αward (OBURA) για τον τρόπο που αναπτύχθηκε σήμερα με βάση όσα της συνέβησαν χθες.Δεν σε πειράζω που σε \"καταχωρώ\" από μέσα μου σε άτομα παράδειγμα προς μίμηση ελπίζω, ε?

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •