Ti θέλει να πει ο ποιητής?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139

    Ti θέλει να πει ο ποιητής?

    Διαβάζοντας προσεχτικά το άρθρο του κρίνου για τις διαφορές των δύο φύλων, μου γεννήθηκε η απορία, με ποιό άραγε τρόπο θα μπορούσαν αυτά να πάψουν τον πόλεμο μεταξύ τους. Μίλησε για τη δημιουργία ενός κοινωνικού φύλου. Πιστεύω οτι θα άξιζε να κατατεθούν απόψεις.


    Το θέμα αυτό έχει άμεσες κοινωνικοπολιτικές διαστάσεις που έχει ενδιαφέρον να τις δούμε, να τις προτείνουμε, να τις συζητήσουμε ή να τις απορρίψουμε.

    Ξέρω οτι σας τάχω πρήξει με τον νίτσε΄, αλλά έχει τοποθετηθεί με πολλή απογοήτευση στο θέμα του πολέμου των δύο φύλων αποδίδοντας κυρίως στη γυναίκα την ευθύνη :
    '' όπου δεν παίζει ούτε η αγάπη ούτε το μίσος, η γυναίκα είναι μέτριος παιχτης "

    Oλο αυτό που διάβασα λοιπόν στο κείμενο του συμφορουμίστα μας με βρήκαν απόλυτα σύμφωνη διότι περιγράφουν απολύτως ένα ερωτηματικό. Γιατί η γυναίκα δεν δέχεται να αφήσει τους ρόλους της στην πάντα και να βουτήξει στα βαθιά ? Αρχίζοντας από την καλά κρυμμένη της σεξουαλικότητα και προχωρώντας να "συναντήσει" το αγαπημένο της όν, τον άντρα, και επιτέλους να συμφιλιωθεί μαζί του!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    όπου δεν παίζει ούτε η αγάπη ούτε το μίσος, η γυναίκα είναι μέτριος παιχτης
    Και τι εννοει με αυτο?
    Με βαση δηλαδη τα συναισθηματα που δημιουργει η γυναικα στον αντρα...τοσο αξιζει?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    241
    νομίζω ότι δεν είναι τόσο εύκολο να εξομοιωθούν τα δύο φύλα, διότι υπάρχουν σημαντικές βιολογικές διαφορές που δημιουργούν διαφορετικές ανάγκες. το θέμα, πιστεύω ότι είναι να γίνουν κατανοητές, αποδεκτές και σεβαστές οι διαφορές αυτές,

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Originally posted by keep_walking
    όπου δεν παίζει ούτε η αγάπη ούτε το μίσος, η γυναίκα είναι μέτριος παιχτης
    Και τι εννοει με αυτο?
    Με βαση δηλαδη τα συναισθηματα που δημιουργει η γυναικα στον αντρα...τοσο αξιζει?

    Εννοεί οτι η γυναίκα πράττει σύμφωνα με το συναίσθημα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εννοεί οτι η γυναίκα πράττει σύμφωνα με το συναίσθημα

    Εισαι σιγουρη liber?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μπορει...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    Είναι ο ρόλος που έχει να κάνει με τη λειτουργία...με βιολογικές διαφορές στα δύο φύλα.
    Είναι και ο κοινωνικός ρόλος του φύλου που λέει και η liber κι αυτό έχει να κάνει καθαρά με τη φύση της κοινωνίας στην οποία ζούμε.

    Δε μπορώ να σκεφτώ ένα αρκετά ικανοποιητικό \"σενάριο\" για το πώς και γιατί καθιερώθηκε αυτή η διάκριση, κι η άποψη ότι έχουν τα δυο φύλα άλλες ανάγκες κι άλλες δυνατότητες ή αδυναμίες. Όμως, οι άνθρωποι είναι άνθρωποι κι οι διαφορές τους είναι ατομικές και δεν καθορίζονται από τη βιολογία.

    Πολύ ισχυρή είναι η μίμηση στη διαδικασία διαμόρφωσης της προσωπικότητας, τα παιδιά αντιλαμβάνονται τις διακρίσεις αυτές και προσαρμόζουν τη συμπεριφορά τους ανάλογα. Ως αποτέλεσμα οι γυναίκες κι οι άντρες μέσα στην ίδια κοινωνία τείνουν να παρουσιάζουν κοινά χαρακτηριστικά και κατ επέκταση, συμπεραίνουν πολλοί ότι αφού σε όλους συμβαίνει, τότε είναι κάτι με το οποίο γεννιόμαστε...

    Δε νομίζω ότι υπάρχει \"πόλεμος\" ουσιαστικός μεταξύ των φύλων. Ο ουσιώδης πόλεμος είναι των ατόμων που περιορίζονται σε ένα τρόπο ζωής κι αντίληψης των πραγμάτων που δε συμβαδίζει με αυτό που έχουν μάθει ότι είναι \"πρέπον\", ή φυσιολογικό.

    Το θέμα της σεξουαλικότητας της γυναίκας ως ταμπού και κατακριτέας είναι πολύ σημαντικό με διάφορες προεκτάσεις σε ατομικό και οικογενειακό επίπεδο, με πιο έντονο παράδειγμα κατ εμέ την κακοποίηση και τη συντήρηση αυτής.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Originally posted by keep_walking
    Εννοεί οτι η γυναίκα πράττει σύμφωνα με το συναίσθημα

    Εισαι σιγουρη liber?

    Σαν γυναίκα θα απαντήσω. Εκανα μεγάλο αγώνα για να σταματήσω να σκέφτομαι κατ αυτό τον τρόπο κι ακόμα είμαι στα σπάργανα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Νομιζεις οτι επειδη οι γυναικες ειναι πιο εκδηλωτικες απο τους αντρες...οι αντρες δεν σκεφτονται μα βαση το συναισθημα?
    Υπαρχουν διαφορες αλλα και οι δυο υποκινουνται απο τα συναισθηματα.
    Ακομα και η ψυχρη λογικη...οι απομακροι ανθρωποι...οι ψυχροι οπως θες πες τους υποκινουνται απο τα συναισθηματα τους.
    Ειναι ετσι γιατι εχουν πληγωθει περισσοτερο ή δεν εχει σημασια για ποιο λογο...απλως ειναι ετσι...αλλα τα συναισθηματα τους τους καθοριζουν την συμπεριφορα.
    Λογικη συνηθως εννουμε οταν κατι παει κοντρα σε αυτο που αισθανομαστε...ναι αισθανομαι την επιθυμια να ουρλιαξω αλλα...λογικα δεν θελω να με ακουσουν οι γειτονες...που βασιζεται σε ενα αλλο συναισθημα οτι φοβαμαι για το τι θα πουν ή δεν θα κερδισω τιποτα με αυτο,δεν θα νοιωσω καλυτερα...που βασιζεται ισως στο συναισθημα οτι ειναι ματαια ολα και δεν θα αισθανθω καλυτερα...ενας κοσμος συναισθηματων ειναι ολα...κατα τη γνωμη μου.


    οι άνθρωποι είναι άνθρωποι κι οι διαφορές τους είναι ατομικές και δεν καθορίζονται από τη βιολογία
    Δεν καθοριζονται απο τη βιολογια οι διαφορες τους?Το αναλυεις λιγο?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    241
    θα αναφέρω ένα χαζό παράδειγμα: ο διαφορετικός τρόπος με τον οποίο κατουράν οι άνδρες και οι γυναίκες (βάση της φυσιολογίας τους) οδηγεί σε δραματικούς καυγάδες ορισμένες φορές.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    keep_walking

    Ήθελα να πω ότι τις ίδιες ανάγκες έχουν και οι γυναίκες και οι άντρες. Οι διαφορές που παρατηρούμε προκύπτουν από ατομικούς παράγοντες (όπως κοινωνικό πλαίσιο στο οποίο μεγαλώνουμε κι οι εμπειρίες μας) κι όχι από το γεγονός ότι είμαστε γυναίκες ή άντρες (αυτό εννοούσα με το \"δεν καθορίζονται από τη βιολογία\"). Δλδ, και μόνο το φύλο μας δεν αρκεί ώστε να διαμορφωθούν διαφορετικές ανάγκες. Η αλλιώς μόνο το φύλο μας δεν αρκεί να ερμηνεύσει τις διαφορετικές ανάγκες και συμπεριφορές.
    Υπάρχουν άντρες εκδηλωτικοί και μη εκδηλωτικοί, γυναίκες που πράττουν με το συναίσθημα και γυναίκες που δεν πράττουν έτσι, υπάρχουν γυναίκες και άντρες που αλλάζουν ανάλογα με την κατάσταση στην οποία βρίσκονται...
    Απλά για παράδειγμα ένας άντρας ίσως δεν είναι κοινωνικά αποδεκτό να είναι εκδηλωτικός, η μια γυναίκα ίσως δεν είναι κοινωνικά αποδεκτό να έχει σεξουαλικές ανάγκες.
    Αυτός είναι ο κοινωνικός ρόλος του κάθε φύλου, που ορίζεται από μια κοινωνία και επομένως είναι επίκτιτος κι όχι προκαθορισμένος.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Αυτο που εννοουσα ειναι οτι οι γυναικες πρατουν με το συμφερον και αυτο εχει να κανει για λογους επιβιωσης.
    Το συναισθημα ειναι το οχημα που οδηγει στο αποτελεσμα.

    Το κοινωνικο φυλο οριστηκε για πρωτη φορα στην αγγλια απο την Ανν Οκλει αρχες της δεκαετιας του 1970.
    Ως γνωστον το βιολογικο φυλο οριζεται σαν γυναικειο - αρσενικο.
    Αντιθετα στο κοινωνικο αρσενικο - θυληκο. (sex και gender αντιστοιχα)

    Πολυ επιγραματικα θα ελεγα οτι το κοινωνικο φυλο ειναι μια νεα κοινωνικη αναγκη για να αριστουν τα φυλα περα απο την γνωστη τους βιολογικη τους μορφη. Ειναι μια νεα αναγκη που οριζει τα φυλα βασει της κοινωνικης τους δομης και υποστασης μεσα στην καθημερινοτητα τους.

    Τωρα εδω εχω καποιες ενστανσεις για το ποια ειναι αυτη η καθημερινοτητα.
    Τουλαχιστον στην ελληνικη πραγματικοτητα ειναι σαφες οτι αυτη η καθημερινη κοινωνικη καθημερινοτητα δινει στο καθε κοινωνικο φυλο ρολους, που αμφιβαλω αν μας προαγουν σαν κοινωνια.
    Αν και η γυναικα μπηκε στην αγορα εργασιας η θεση της χειροτερεψε αφενως καλυτερευσε στους ορους εκμεταλευσης στο κατα ποσο μπορουσε να εχει υποχειριο τους αντρες που ειχε επιλεξει.
    Με γνωμωνα την αναπαραγωγη οι οροι αυτοι σκληρυναν και ετσι οι γυναικες εγιναν μπορει να πει κανεις πιο αδυσωπητες.

    Νομιζω οτι ο ανταγωνισμος ειναι αυτος που εχει βαλει τις βασεις του και οδηγουν και τους μεν και του δε, προς αυτη την κατευθυνση. Παρολα αυτα ο ορος του βιολογικου φυλου επικρατει μονο και μονο για να θυμιζει οτι η θεση της γυναικας προσδιοριζεται αυστηρα απο αυτο και αντιστοιχα του αντρα επισης.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    beyond the realms
    Posts
    482
    ..δεν ξεχωρίζω φύλα όσον αφορά συμφέρον και συναίσθημα. Είμαι της άποψης \'οτι υπάρχουν διαφορετικές προσωπικότητες. Τώρα, βεβαίως και θα μου βγει αδυσώπητο όταν θα αισθάνομαι την ανάγκη να υπεραμύνομαι του εαυτού μου κυρίως όταν θα ΄βλέπω τη γραμμή θολή ανάμεσα στα δικά μου όρια και στα δικά σου/του/τους.

    Δεν λέω ότι είναι εφικτή προς το παρόν η απόλυτη ισορροπία, αλλά αν είναι να αρχίσω από κάπου, ας αρχίσω να θεωρώ την ελπίδα βέβαια πραγματικότητα.

    Προσωπικά, παραγκωνίζω το επίκτητο συναίσθημα γιατί δεν το εμπιστεύομαι και πειθαρχώ σε άλλη θεωρία μέχρι να πειστώ για τις αληθινές μου ανάγκες. Bitch εξάλλου μεταφράζεται στο απόλυτο: BabeInTotalControlOfHerself:P

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by liberchild

    \'\' όπου δεν παίζει ούτε η αγάπη ούτε το μίσος, η γυναίκα είναι μέτριος παιχτης \"
    έτσι λεει ο Νίτσε,ε?μακαρι να ταν έτσι! αυτο σημαινει οτι οπου παιζουν αυτα τα 2 η γυναικα ειναι καλη παικτρια? πολυ θα το θελα!

    δεν με πειράζει καθολου να λειτουργω με οδηγο το συναισθημα μου. τους ρόλους μου τους επιλέγω ποια αναλογα με το αν μου ταιριάζουν κ αν με εκφράζουν ή οχι.διαφορετικα βρίσκω εξαιρετικα κουραστικο να αναλαμβανω ρόλους που δεν κολλανε μ αυτα που νιωθω.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Sofia

    διαφορετικα βρίσκω εξαιρετικα κουραστικο να αναλαμβανω ρόλους που δεν κολλανε μ αυτα που νιωθω.

    ενταγμενη στους κοινωνικους ρολους που σας αναθεσαν και εσεις???


    :cool:

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •