Ειναι σωστη τημωρια?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522

    Ειναι σωστη τημωρια?

    Επειδη γνωριζω καλα οτι η βια φερνει βια κ δεν μα8ενει τπτ σε ενα μικρο παιδακι εγω εχω βρει διαφορους τροπους τημωριας για να μην γινεται τι δικο του.παραδειγμα οταν κανει κατι πολυ κακο του κριβω πολυ ψηλα ενα αγαπημενο του παιχνιδι αλλες φορες τον βαζω τημωρια στο καρεκλακι του για 4 λεπτα κοντα μας και αλλες φορες γουρλονω τα ματια μου και φωναζω "ντοπη σου" αλλες φορες πιανουν και αλλες οχι ομως.
    τωρα οταν 8ελω να μου κανει καποια χαρη η να με βοη8ηση π.χ να μαζεψει τα παιχνιδια του η να κανει τις εργασιες του του ταζω βολτα η καινουριο παιχνιδι.ειναι σωστα ολα αυτα?8ελω να αποφυγω την βια εστω και μια ελαφρια στον ποπο.
    Εχω και μια αλλη απορια .συνεχια παιχζει εμ πλαστικα οπλα και συμπεριφερεται σαν σαν βρισκετε στον πολεμο αλλα η δασκαλα του στον παιδικο ποτε δεν παραπονε8ικε οτι ειναι βιεος παρολο π παιζει με οπλα η οτι χτιπισε καποιο αλλο παιδακι.αντι8ετα ειναι πολυ ευχαρηστιμενη μαζι του.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    86
    Η σωστή τιμωρία είναι αυτή η τιμωρία που την εννοείς και την κρατάς. Μαλάμε πάντα σε λογικά πλαισια............

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by maria...


    τον βαζω τημωρια στο καρεκλακι του για 4 λεπτα

    οριστε??
    βαζεις και χρονομετρο δηλαδη????

    Προσπαθησε να εχεις υπομονη και επικοινωνια με το παιδι σου και ασε τις τιμωριες....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    ναι το καω αυτο γιατι το εφαρμοζουν στον παιδικο στα8μο και παντα πιανει .και οταν του το εκανα 2 φορες και γω του κακοφανικε πολυ και επιασε το κολποο.ενταξη δεν μετραγα και ωρα,για λιγο τον αφηνα αλλα επιασε.μετα την τριτη φορα πιρε το καρεκλακι κ το πεταξε εξω λολ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    και εχω αρκετη σωστη επικοινωνια μαζι του γιατι εχει μονο εμενα και παντα ειμαι κοντα του και αγωνιζομαι σαν μανα χωρισμενη π μεγαλωνει μονη της το παιδι της να τον κανω σωστο και αξιο μελος της κοινωνιας

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    86
    Μαρία μην δικαιολογείσαι για ότι κάνεις , εδώ λέμε την προσωπική μας άποψη αν σου κάνει έχει καλώς αν όχι πας παρακάτω....
    Το Κρίνο έχει δίκιο , αλλά άνθρωποι είμαστε ..........Χάνουμε σαν γονείς το προνόμιο της υπομονής.........

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    ναι οκ εγω ομως εστω δεν χτυπαω τον γιο μου και προσπα8ω με αλλες τημωριες να του επιβλη8ω.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    86
    Κοίτα και εγώ δεν το θέλω αλλά του έχω ριξει .... η μάνα μου που πέταγε τσόκαρο ξύλινο ,,,,,,,,, δεν έπαθα και κάτι....Γενικά έχω πρόβλημα το το ξύλο δεν μου αρέσει σαν αντιμετώπιση και απάντηση για άλλους λόγους που δεν αφορά το εδώ θέμα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    το ξερω και γω του εχω ριξει καμια σφαλιαριτσα αλλα αφου ειδα δεν καταλαβενει και δεν ειναι κ σωστο το εκοψα.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    86
    Εγώ προσπαθώ να το δω από την δική του σκοπιά, δηλαδή μπαίνω στην θέση του ...και την ηλικία του ....Τι και πως μπορεί να καταλάβει στα 10 του χρόνια......

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    εχεις δικιο και γω οταν το κανω βρισκω οτι εχει δικιο σε πολλα.εγω ειμουν χειροτερη στην ηλικια του..μεχρι 20 χρονων δεν με παλευανε αχαχαχ

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    86
    Μη ανησυχής θα τον βρείτε τον δρόμο σας............

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    δεν κατηγορω κανενα,
    απλα λεω οτι η τιμωρια ποτε δεν βοηθησε κανενα και τιποτα - εκτος ισως απο εμας που εκτονονωμαστε.
    Το παιδι ομως ποτε.

    Απο την αλλη βεβαια, δεν λεω οτι ολοι μας εχουμε ειτε την σωστη εκπαιδευση ειτε την χρειαζουμενη υπομονη (λογω των πιεσεων του σημερα) για να εχουμε σωστη επικοινωνια με το παιδι.
    Αυτο ομως δεν αλλαζει την γνωμη μου την οποια και ειπα παραπανω.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Originally posted by maria...
    ναι οκ εγω ομως εστω δεν χτυπαω τον γιο μου και προσπα8ω με αλλες τημωριες να του επιβλη8ω.



    Τι κάνει λέει ? να του επιβληθείς ?

    Για ποιό λόγο, επειδή νιώθεις εξουσία απέναντί του ?

    Δεν θα ήταν καλύτερα να το αφήσεις να εισπράξει το αντίτιμο των πράξεών του ? να το αφήσεις να νιώσει ότι είναι ίσο απέναντι σε ίσους με ό,τι αυτό σημαίνει ? είσαι υποχρεωμένη να προστατεύεις τη ζωή του , όχι όμως και την προσωπικότητά του.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    να του επιβλι8ω στο οτι πρεπει να καταλαβει οτι δεν πρεπει να φευγει σε ηλικια 4 χρονων απο το σπιτι,οτι δεν πρεπει να να μου πεταει τα παιχνιδια στο κεφαλι και οτι οτι παιχνιδι δει δεν 8α πρεπει να του το περνω αμεσως γιατι δεν εχουμε χρηματα και οτι δεν ππρεπει να βριζει γενικα δεν πρεπει να παιζει εμ φαρμακα κλπ.δεν 8ελω να το κανω ρομποτ μην τρελενεσε!

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •